×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Përcillet për në banesën e fundit, heroi që “shkundi” parlamentin grek me fjalimin për shqiptarët

Është përcjellë për në banesën e fundit ditën e sotme ish-deputeti grek Manolis Glezos. Luftëtari legjendar Manolis Glezos, ndërroi jetë dy ditë më parë në moshën 98 vjeçare për shkak të një ataku kardiak.

Glezos është njohur në shtetin helen për rrëzimin e flamurit nazist nga Akropoli në 1941 ndërsa forcat okupuese gjermane pushtuan Athinën. Ish-deputeti arvanitas njihet edhe për qëndrimet e tij liberale ndaj emigrantëve dhe fqinjëve të Greqisë.

Pesë vite më parë ai mbajti një fjalim të fortë në Parlamentin e Greqisë duke thënë se të paktën 13 deputetë kishin prejardhje shqiptare duke qenë arvanitas. Gjatë fjalimit të tij, Glezos pyeti kreun e Parlamentit grek nëse ishte i sigurt që ishte grek pasi mbiemri i tij ishte arvanitas.

Ne jemi fqinj me shqiptarët, gruan mund ta largosh nga shtëpia, edhe djalin mund ta largosh, por fqinjin jo”, u shpreh ai ndër të tjera në atë fjalim që tronditi Parlamentin grek.

Glezos ishte politikisht aktiv deri në fund të jetës, duke bërë fushatë të ashpër kundër masave shtrënguese që iu imponuan Greqisë gjatë krizës së saj financiare. Në qershor 2012, ai u zgjodh si deputet me të majtën SYRIZA dhe fitoi një vend në Parlamentin Evropian dy vjet më vonë me mbi 430,000 vota. Në moshën 91-vjeçare, ai ishte deputeti më i vjetër i zgjedhur në Parlamentin Evropian.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Angela Merkel dhe Vuçiç diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi

Angela Merkel dhe Vuçiç diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi

Publikuar më 03.12.2020
Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç dhe kancelarja gjermane, A...

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, zhvilluan të enjten një bisedë telefonike, gjatë së cilës diskutuan për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, pasojat ekonomike të pandemisë si dhe integrimin evropian të Serbisë. Kabineti i presidentit serb njoftoi se “Merkel dhe Vuçiç ranë dakord se dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës është i nevojshëm, […]

Lexo më shumë

Rritet numri i të intubuarve në Greqi, 100 persona humbën jetën nga COVID-19

Rritet numri i të intubuarve në Greqi, 100 persona humbën jetën nga COVID-19

Publikuar më 03.12.2020
Numri i pacientëve me Covid-19 në ventilator u rrit në 622 t...

Numri i pacientëve me Covid-19 në ventilator u rrit në 622 të enjten nga 613 të mërkurën dhe 596 të martën, pasi presioni mbi sistemin shëndetësor Grek nuk po tregon ndonjë shenjë lehtësimi. Sipas Organizatës Kombëtare për Shëndetin Publik (EODY), infeksionet e reja u ulën të enjten në 1,882 nga 2,199 ditën e kaluar dhe […]

Lexo më shumë

Greqia shtyn masat kufizuese anti Covid deri më 14 dhjetor

Greqia shtyn masat kufizuese anti Covid deri më 14 dhjetor

Publikuar më 03.12.2020
Greqia ka zgjatur kohën e masave kufizuese, të cilat do të j...

Greqia ka zgjatur kohën e masave kufizuese, të cilat do të jenë aktive deri më 14 dhjetor. Mediat greke shkruajnë se masat do të shtyhen në të gjithë vendin për shkak të koronavirusit. Vendimi u bë i ditur sot nga zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas, gjatë një konference për shtyp. Petsas gjithashtu iu referua vaksinës […]

Lexo më shumë

Kosova arrin kulmin/ 22 persona kanë humbur jetën nga COVID-19!

Kosova arrin kulmin/ 22 persona kanë humbur jetën nga COVID-19!

Publikuar më 03.12.2020
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë M...

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.510 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 627 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 22 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. […]

Lexo më shumë

Imazhe tragjike/ Selaniku ka ‘harruar’ të jetë më i bukur, tashmë varret masive janë bërë imazhi i saj

Imazhe tragjike/ Selaniku ka ‘harruar’ të jetë më i bukur, tashmë varret masive janë bërë imazhi i saj

Publikuar më 03.12.2020
Varre të reja janë parë në një varrezë në qytetin verior të ...

Varre të reja janë parë në një varrezë në qytetin verior të Selanikut ne Greqi, të mërkurën, 2 Dhjetor 2020. Greqia ka qenë duke luftuar një ringjallje të virusit që ka çuar në një numër rekord të vdekjeve ditore. Një bllokim mbarëkombëtar i vendosur në fillim të nëntorit është zgjatur deri më 7 dhjetor. Greqia […]

Lexo më shumë

61-vjeçari shqiptar vdes në Motel, piu viagra gjatë aktit me një 21-vjeçare

61-vjeçari shqiptar vdes në Motel, piu viagra gjatë aktit me një 21-vjeçare

Publikuar më 03.12.2020
Një 61-vjeçar është gjetur i vdekur pasditen e së mërkurës n...

Një 61-vjeçar është gjetur i vdekur pasditen e së mërkurës në një motel në afërsi të Gjakovës. Viktima ka vdekur si pasojë e arrestit kardiak, që po dyshohet të jetë shkaktuar nga përdorimi i një lloj substance e cila është gjetur në vendngjarje, raporton Express. Pasditen e së mërkurës, një 21-vjeçare ka lajmëruar Policinë se […]

Lexo më shumë

Shifra të larta në Maqedoninë e Veriut/ 33 viktima dhe 946 raste të reja me COVID-19

Shifra të larta në Maqedoninë e Veriut/ 33 viktima dhe 946 raste të reja me COVID-19

Publikuar më 02.12.2020
Maqedonia e Veriut ka shënuar një numër të lartë viktimash n...

Maqedonia e Veriut ka shënuar një numër të lartë viktimash nga Covid-19, ku në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 33 persona. Ministria e Shëndetësisë në Shkup informon se në 24 orët e fundit janë bërë 2.564 testime, ndërsa janë regjistruar 946 raste të reja me COVID-19. Shpërndarja gjeografike e rasteve të reja Në […]

Lexo më shumë

Bëri shëtitje me biçikletë me gruan, Kyreministri i Greqisë vihet në qendër të kritikave për shkelje të rregullave anti-COVID

Bëri shëtitje me biçikletë me gruan, Kyreministri i Greqisë vihet në qendër të kritikave për shkelje të rregullave anti-COVID

Publikuar më 02.12.2020
Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis është vënë në kritikë ...

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis është vënë në kritikë për shkeljen e qartë të rregullave të bllokimit të qeverisë së tij ndërsa rastet e koronavirusit rriten në të gjithë vendin. Të martën, fotografitë e Mitsotakis dhe gruas së tij Mareva u botuan në shtypin Grek dhe në mediat sociale, duke treguar çiftin me biçikletë në një […]

Lexo më shumë