×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pas Tiranës, edhe East Gate në Shkup drejt realizimit pas huasë së rëndësishme

Pavarësisht vështirësive të krizës globale të diktuar nga Covid-19, besimi i bankave lokale dhe rajonale ndaj Grupit Balfin mbetet i palëkundur.

Në një konferencë për shtyp u mbajt sot në qendrën tregtare East Gate Mall në Shkup, ku u nënshkrua një marrëveshje ndërmjet Skopje East Gate (SEG) dhe një grupi bankash për një hua për të financuar ndërtimin e kësaj qendre. Bëhet fjalë për një investim total prej rreth 103 milion eurosh, dhe shumica e fondeve për realizimin e tij garantohen përmes kredisë së përbashkët nga grupe bankare të njohura vendase dhe ndërkombëtare. Shuma totale e kredisë së lëvruar do të jetë 72 milion euro.

Banka kryesore e kësaj huaje të përbashkët është NLB Banka AD Skopje, ndërsa bankat e tjera pjesmarrëse në huadhënie janë: NLB dd Ljubljana, Komercijalna Banka AD Skopje, Raiffeisen Bank Albania dhe Halk Banka AD Skopje.

Kjo kredi do të mundësojë ndërtimin e një prej qendrave më moderne tregtare në Ballkan. East Gate Mall është pjesë e kompleksit modern dhe bashkëkohor multi-funksional të Skopje East Gate, i cili përveç një qendre tregtare, do të përmbajë ndërtesa biznesi dhe hapësira ​​banimi. Pas këtij projekti kompleks qëndron Grupi Balfin, i cili është një nga grupet më të rëndësishme dhe më të suksesshme të investimeve në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Kompleksi është një simbol modern urban dhe arkitektural i Shkupit. Ai paraqet standarde të reja dhe moderne të jetesës dhe punës urbane. Qendra tregtare mbulon një sipërfaqe totale të shfrytëzueshme me qira prej rreth 57,000 m2, që do të vihen në dispozicion të 250 qiramarrësve (ambiente individuale me qira).

Në fjalën e saj me rastin e eventit të sotëm, Edlira Muka, Drejtoreshë Ekzekutive e Grupit Balfin, deklaroi:Marrëveshja e sotme është një hap tjetër përpara në realizimin e vizionit të Gupit Balfin për t’i ofruar Shkupit dhe Maqedonisë së Veriut një hapësirë ​​ku qendra tregtare ndërthurjet me qendrën e biznesit dhe mjedisin cilësor të banimit. Me të tre këta përbërës, SEG do të ofrojë standardet më të larta për blerje, zhvillim biznesi dhe jetesë. Grupi Balfin është i pranishëm në shumicën e shteteve të Ballkanit Perëndimor dhe në disa shtete të Bashkimit Evropian, dhe ka mbi 6,000 punonjës. Nga përvoja jonë dhe sipas mendimit tonë, rajoni duhet të konsiderohet si një zonë e unifikuar ekonomike pa pengesa në zhvillimin e biznesit.

Udhëheqja e këtij projekti dhe krijimi i këtij unioni ishte një sfidë e madhe për ne. Përcaktimi i strukturës financiare ishte një proces jashtëzakonisht kompleks brenda të cilit u ndërtua dhe përcaktua modeli i financimit të harmonizuar në grup. Ne jemi veçanërisht krenarë që po përfundojmë me sukses këtë projekt sot, duke nënshkruar këtë marrëveshje. Me udhëheqjen e këtij konsorciumi, NLB Bank dëshmon se ka aftësi për të udhëhequr dhe koordinuar grupe të rëndësishme bankare vendase dhe ndërkombëtare dhe për të menaxhuar modele komplekse financiare. Si një bankë sistematikisht e rëndësishme në R. e Maqedonisë së Veriut, kemi një fokus dhe angazhim për të mbështetur financimin e projektit dhe zbatimin e projekteve që kanë një vizion. Në të njëjtën kohë, ne kemi treguar se jemi një bankë që edhe në situatë krize mbështet me sukses klientët e saj për rritjen dhe zhvillimin e biznesit të tyre, dhe në këtë mënyrë edhe ekonominë maqedonase në tërësi “ Tha Antonio Argir, Kryetar i Bordit të NLB Banka AD Shkup.

Sipas Igor Davkov, Drejtor Ekzekutiv i East Gate Mall:Pas dy viteve punë intensive me ekipin e NLB Banka AD Shkup, ne jemi duke nënshkruar shumën më të madhe të financimit bankar të nënshkruar ndonjëherë në historinë e Maqedonisë, kur bëhet fjalë për projekte financimi të një investimi nga sektori privat. Me nënshkrimin e kësaj marrëveshjeje, Skopje East Gate mbyll financimin për investimin në ndërtimin në qendrën tregtare, në vlerë prej mbi 103 milion euro, e cila përfundon financiarisht fazën e parë të të gjithë projektit. NLB ka pjesën më të madhe në kredinë e përbashkët të bankave, me një pjesëmarrje prej rreth 53% në mbështetjen e përgjithshme financiare të ofruar nga bankat. Pavarësisht situatës aktuale dhe sfidave në lidhje me krizën COVID 19, mbi 36 milion euro janë investuar deri më tani në të gjithë projektin, nga të cilat mbi 90%, ose 32 milion euro janë investuar në East Gate Mall. E shtrirë në mbi 15 hektarë tokë, me një sipërfaqe totale ndërtimi prej mbi 500,000 m2, që përfshijnë një qendër tregtare, komplekse banesash dhe zyrash, SEG është projekti më i madh multifunksional i pasurive të patundshme në vend dhe një investim prej rreth 350 milion euro. Sipas dinamikës së planifikuar, qendra tregtare pritet të çelë dyert ne sezonin vjeshtë / dimër 2021. Ky investim do të ndryshojë plotësisht imazhin e industrisë maqedonase të shitjeve me pakicë. Përkatësisht, qendra tregtare në tregun me pakicë në Shkup do të sjellë mbi 20 marka të reja të modës botërore në një hapësirë prej mbi 20,000 m2, ose afërsisht 40% të sipërfaqes totale të dhënies me qira të qendrës tregtare; që do të mundësojë hapjen e njësive tregtare që në formatin dhe madhësinë e tyre korrespondojnë me formatin dhe madhësinë në të cilën markat më të mëdha të modës hapin dyqane në kryeqytetet botërore, dhe kështu sigurojnë një cilësi dhe sasi krejtësisht të ndryshme në ofertë për konsumatorin. Tashmë kemi nënshkruar marrëveshje me mbi 150 tregtarë, kështu që deri më sot, më shumë se një vit para hapjes së qendrës tregtare, mbi 80% të qendrës janë dhënë me qira me kushte të konfirmuara tregtare nga qiramarrësit ”. /Shkrim Promocional/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tirana Bank, më pranë risive teknologjike

Tirana Bank, më pranë risive teknologjike

Publikuar më 17.09.2020
Zhvillimet me ritme të shpejta në fushën e teknologjisë së i...

Zhvillimet me ritme të shpejta në fushën e teknologjisë së informacionit kanë sjellë sfida të reja për sistemin bankar. Strategjia konkrete e Tirana Bank, për të qenë në sinergji të plotë me zhvillimet teknologjike,  konsistoi ndër të tjera dhe në ndërtimin e një website të ri që do të përmirësojë eksperiencën konsumatore, duke lehtësuar përdorimin […]

Lexo më shumë

One Telecommunications paraqitet zyrtarisht

One Telecommunications paraqitet zyrtarisht

Publikuar më 11.09.2020
Telekom Albania tashmë është ONE Telecommunications, dhe kës...

Telekom Albania tashmë është ONE Telecommunications, dhe kështu nis një epokë e re për operatorin e parë të telefonisë celulare në vendin tonë. Ky ndryshim i rëndësishëm u bë dje i ditur nga aksionerët e kompanisë, dhe përparësitë janë menjëherë të dukshme. Elvin Guri, aksioneri më i madh i ONE Telecommunications, u shpreh se tani […]

Lexo më shumë

Fëmijët i kthehen mësimit, ja ku mund të bëhen gati për shkollë fare lehtë…

Fëmijët i kthehen mësimit, ja ku mund të bëhen gati për shkollë fare lehtë…

Publikuar më 11.09.2020
Erdhi koha e librave dhe shkollës! Sivjet pak më ndryshe, nd...

Erdhi koha e librave dhe shkollës! Sivjet pak më ndryshe, ndaj duhet patjetër diçka që t’a zbukurojë shkollën dhe ditët. E çfarë mund t’a zbukurojë më shumë se ngjyrat, cilësia dhe çmimet e Jumbo? Pra, mjafton një vizitë në dyqanet e JUMBO dhe merrni çantën, portofolët e bojëra gjithfarëlloj fletoret, stilolapsat, mbështjellëset e shumë të […]

Lexo më shumë

“Back to school”, prindërit dhe fëmijët gjejnë gjithçka iu duhet në TEG!

“Back to school”, prindërit dhe fëmijët gjejnë gjithçka iu duhet në TEG!

Publikuar më 09.09.2020
Cili është destinacioni i sigurt për blerje në Tiranë në kët...

Cili është destinacioni i sigurt për blerje në Tiranë në këtë sezon të ri shkollor? Shkolla hap sërish dyert për fëmijët, por në një normalitet të ri. Distanca, maskat dhe dezinfektantët, tashmë janë pjesë e pandarë e jetës tonë. Shumë gjëra s’janë më si më parë. Ndihet një lloj pasigurie, por dëshira për dije është […]

Lexo më shumë

Telekom bëhet One

Telekom bëhet One

Publikuar më 04.09.2020
Telekom Albania po transformohet në ONE Telecommunications. ...

Telekom Albania po transformohet në ONE Telecommunications. Edhe pak ditë na ndajnë nga data 10 Shtator, dita kur ONE do të jetë zyrtarisht emri ynë. Ky mund të mos ketë qenë viti më i mirë në jetën tonë, e megjithatë, falë tij po bëhemi më të fortë dhe më të ndërgjegjshëm se çfarë ka rëndësi […]

Lexo më shumë

Studimi i Universitetit të Tiranës: 66% të anketuarve mendojnë se Grupi Balfin është biznesi që bën më shumë bamirësi në Shqipëri

Studimi i Universitetit të Tiranës: 66% të anketuarve mendojnë se Grupi Balfin është biznesi që bën më shumë bamirësi në Shqipëri

Publikuar më 17.08.2020
Dhurimi apo donacioni, një veprim spontan që buron nga perso...

Dhurimi apo donacioni, një veprim spontan që buron nga personaliteti apo në varësi të situatave të ndryshme, është pjesë e kulturës së një vendi dhe pjesë individuale e gjithkujt. Dhurimi është një akt i bukur dhe domethënës, i cili shpesh mund të jetë në dëshirën e dikujt, por më pak e gjen aplikimin konkretisht, duke […]

Lexo më shumë

Green Coast lidh kontratën me gjigandin amerikan Interval International

Green Coast lidh kontratën me gjigandin amerikan Interval International

Publikuar më 13.08.2020
Kompania Green Coast, pjesë e Grupit Balfin, një nga grupet ...

Kompania Green Coast, pjesë e Grupit Balfin, një nga grupet investuese më të rëndësishme jo vetëm në Shqipëri por dhe në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ka prezantuar dhe po zhvillon një nga projektet më ambicioze në sektorin e turizmit në vend. Kjo kompani vazhdon të suprizojë, jo vetëm për projektin me arkitekturë të veçantë që […]

Lexo më shumë

Green Coast lidh kontratën me gjigandin amerikan Interval International

Green Coast lidh kontratën me gjigandin amerikan Interval International

Publikuar më 13.08.2020
Kompania Green Coast, pjesë e Grupit Balfin, një nga grupet ...

Kompania Green Coast, pjesë e Grupit Balfin, një nga grupet investuese më të rëndësishme jo vetëm në Shqipëri por dhe në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ka prezantuar dhe po zhvillon një nga projektet më ambicioze në sektorin e turizmit në vend. Kjo kompani vazhdon të suprizojë, jo vetëm për projektin me arkitekturë të veçantë që […]

Lexo më shumë