×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pas largimit nga OBSH, Europa i përkulet dhe i kërkon Amerikës të shqyrtojë vendimin

Udhëheqësit e Bashkimit Europian i kërkuan SHBA-së që të rishqyrtojë vendimin e saj për t’u tërhequr nga Organizata Botërore e Shëndetit, në një deklaratë të shtunën.

“Ndërsa bota vazhdon të luftojë pandeminë COVID-19, detyra kryesore për të gjithë është të shpëtojë jetë dhe të përmbajë dhe zbusë këtë pandemi”, tha Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen dhe shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell në një deklaratë të përbashkët.

“Përballë këtij kërcënimi global, tani është koha për bashkëpunim të zgjeruar dhe zgjidhje të përbashkëta. Veprimet që dobësojnë rezultatet ndërkombëtare duhet të shmangen. Në këtë kontekst, ne e nxisim SHBA-në që të rishqyrtojnë vendimin e saj të shpallur”, thanë ata.

Kërkesa erdhi pasi Presidenti Donald Trump të premten u përpoq me planet për t’u tërhequr nga agjensia e Shëndetit të Kombeve të Bashkuara, të cilën ai e ka akuzuar se e ndihmoi Pekinin të mbulonte shpërthimin e koronavirusit.

Ministri gjerman i shëndetësisë Jens Spahn tha më herët se masa nga ShBA shënoi një pengesë “zhgënjyese” për përpjekjet globale të shëndetit, duke iu bashkuar të tjerëve në paralajmërimin e implikimeve të mundshme të vendimit të Trump.

Von der Leyen dhe Borrell thanë se BE ishte e përkushtuar për një rishikim të planifikuar të përgjigjes ndërkombëtare ndaj koronavirusit, përfshirë veprimet e OBSH. Sidoqoftë, ata paralajmëruan se, “OBSH duhet të vazhdojë të jetë në gjendje të drejtojë reagimin ndërkombëtar ndaj pandemive, aktuale dhe të ardhmen”.

Letra e plotë

Ndërsa bota vazhdon të luftojë pandeminë COVID-19, detyra kryesore për të gjithë është të shpëtojmë jetë dhe përmbajnë dhe zbusin këtë pandemi. Bashkimi Europian vazhdon të mbështesë OBSH-në dhe tashmë kemi siguruar fonde shtesë. Në një rezolutë të udhëhequr nga BE e miratuar me konsensus në 19 maj në Asamblenë Botërore të Shëndetit, të gjithë shtetet anëtare ranë dakord të iniciojnë, në momentin e parë të duhur, një vlerësim gjithëpërfshirës për të rishikuar mësimet e marra nga përgjigja ndërkombëtare e shëndetit ndaj koronavirusit, veçanërisht me qëllim të forcimit të gatishmërisë së ardhshme globale të sigurisë shëndetësore.

Vlerësimi i përgjigjes sonë globale është i domosdoshëm pasi ka mësime që duhet të mësohen nga kjo pandemi. Vlerësimi i performancës sonë kolektive në nivelin ndërkombëtar është vetëm një procesi i nevojshëm, me qëllim forcimin e sigurisë shëndetësore. Bashkëpunimi global dhe solidariteti përmes përpjekjeve shumëpalëshe janë rrugët e vetme efektive dhe të zbatueshme për të fituar këtë betejë me të cilën po përballet bota.

OBSH duhet të vazhdojë të jetë në gjendje të udhëheqë ndërkombëtarët ndaj pandemive, aktuale dhe në të ardhmen. Për këtë, kërkohet pjesëmarrja dhe mbështetja e të gjithëve si shumë e nevojshme.

Përballë këtij kërcënimi global, tani është koha për bashkëpunim të zgjeruar dhe zgjidhje të përbashkëta. Veprimet që dobësojnë rezultatet ndërkombëtare duhet të shmangen. Në këtë kontekst, ne bëjmë thirrje SHBA të rishqyrtojë vendimin e saj të shpallur.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Edouard Philippe dha dorëheqjen, Macron emëron kryeministrin e ri të Francës

Edouard Philippe dha dorëheqjen, Macron emëron kryeministrin e ri të Francës

Publikuar më 03.07.2020
Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka emëruar nëpunësin e ...

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka emëruar nëpunësin e lartë civil, Jean Castex, i cili hartoi politikën për lehtësimin e masave të izolimit gjatë pandemisë, si kryeministrin të ri të vendit. Vendimi është pjesë e një riorganizimi qeveritar. Castex, 55 vjeç, ka shërbyer gjithashtu si president i Agjencisë Kombëtare të Sporteve në Francë dhe ka mbikëqyrur […]

Lexo më shumë

Jep dorëheqjen kryeministri francez, Edouard Philipp

Jep dorëheqjen kryeministri francez, Edouard Philipp

Publikuar më 03.07.2020
Kryeministri francez, Edouard Philippe i paraqiti sot dorëhe...

Kryeministri francez, Edouard Philippe i paraqiti sot dorëheqjen e qeverisë së tij, presidentit Emmanuel Macron, të cilën ai e pranoi, njoftoi Pallati Elyse. Qeveria e dorëhequr do të trajtojë punët aktuale deri në emërimin e qeverisë së re, një ndryshim i kërkuar nga Emmanuel Macron i cili njoftoi për një “ekip të ri” për të […]

Lexo më shumë

Vendimi/ Deputetët e Parlamentit Europian do paraqiten në shtator në seancat plenare, nuk ka më tolerime

Vendimi/ Deputetët e Parlamentit Europian do paraqiten në shtator në seancat plenare, nuk ka më tolerime

Publikuar më 02.07.2020
Seancat plenare mujore të Parlamentit Europian në Strasburg ...

Seancat plenare mujore të Parlamentit Europian në Strasburg do të rifillojnë në shtator pasi për disa muaj u mbajtën në Bruksel (dhe kryesisht në internet) për shkak të koronavirusit, sipas një shënimi të brendshëm dërguar eurodeputetëve të enjten dhe parë nga POLITICO. “Që nga shtatori, seancat plenare (javët 38, 41, 43, 48, 51) do të […]

Lexo më shumë

Udhëzimi i ri/ Shkollat do të hapen në shtator, kush nuk vjen do t’i vendoset gjobë

Udhëzimi i ri/ Shkollat do të hapen në shtator, kush nuk vjen do t’i vendoset gjobë

Publikuar më 02.07.2020
Prindërit në Angli do të duhet t’i dërgojnë fëmijët e ...

Prindërit në Angli do të duhet t’i dërgojnë fëmijët e tyre përsëri në shkollë në shtator – ose të përballen me gjoba të mëdha. Sekretari i arsimit të enjten përshkroi planet e qeverisë për të rihapur shkollat ​​pas verës, së pari në Dhomën e Përbashkët dhe më pas për publikun përmes një konference shtypi të Downing […]

Lexo më shumë

Bumi për kanabisin medicinal/ Tregu i përdorimit në BE rritet në Gjermani dhe Austri

Bumi për kanabisin medicinal/ Tregu i përdorimit në BE rritet në Gjermani dhe Austri

Publikuar më 01.07.2020
Një mungesë e përkohshme e luleve holandeze të kërpit, të de...

Një mungesë e përkohshme e luleve holandeze të kërpit, të destinuara për eksport në Gjermani, ka vënë në qendër të vëmendjes mungesën e burimeve të larmishëm të furnizimit dhe standardeve uniforme të cilësisë në tregun evropian në rritje për kanabisin mjekësor, citon Euractiv.com. Në gjysmën e parë të qershorit, zyra e qeverisë Hollandeze përgjegjëse për […]

Lexo më shumë

“Lamtumirë” Covid-19, festë në Republikën Çeke

“Lamtumirë” Covid-19, festë në Republikën Çeke

Publikuar më 01.07.2020
Në një moment kur Organizata Botërore e Shëndetësisë paralaj...

Në një moment kur Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi këtë javë se pandemia as nuk është afër përfundimit, në Republikën Çeke u mbajt një festë për t’i dhënë në mënyrë simbolike ‘lamtumirën’ pandemisë së Covid-19. Mijëra të ftuar u ulën të martën në një tryezë të gjatë rreth 500 metra në urën Charles në Pragë, […]

Lexo më shumë

Raste të shtuara në Leicester/ Britania vendos qytetin në karantinë

Raste të shtuara në Leicester/ Britania vendos qytetin në karantinë

Publikuar më 30.06.2020
Qeveria britanike të hënën e ka vendosur në karantinë qyteti...

Qeveria britanike të hënën e ka vendosur në karantinë qytetin Leicester, i cili ka shkallë shumë më të lartë të infektimeve me koronavirus se pjesët e tjera të vendit. “Duke e pasur parasysh përhapjen në Leicester, ne nuk mund të rekomandojmë që lehtësimi i izolimit kombëtar më 4 korrik të ndodhë edhe në Leicester”, tha […]

Lexo më shumë

Hapja e kufijve me BE/ Më 1 korrik jo, Shqipëria mund të ketë shansin pas 2 javësh

Hapja e kufijve me BE/ Më 1 korrik jo, Shqipëria mund të ketë shansin pas 2 javësh

Publikuar më 29.06.2020
Shqipëria duhet të presë edhe 2 javë për të mësuar nëse do t...

Shqipëria duhet të presë edhe 2 javë për të mësuar nëse do të mund të udhëtojë drejt Bashkimin Europian. Deri tani, ajo nuk është e përfshirë në listën e vendeve që do të hapen me datë 1 korrik Lista që pritet të miratohet me shumicë të cilësuar nga 27 shtetet anëtare të Bashkimit Europian sot përfshin […]

Lexo më shumë