×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Partia “Zgjidhja”: Duhet ‘Pakti Kombëtar’ për të përmbushur kushtet e BE-së

Një ditë pas vendimit për mos hapjen e negociatave me BE-në, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, njoftoi sot zgjedhjet e parakohshme.

Ndërkohë, nën drejtimin e tij Shkupi zyrtar arriti të mbyllë konfliktin me Greqinë për emrin, duke pranuar marrëveshjen e Prespës me Athinën, që ndryshoi emrin dhe kushtetutën e vendit.

Partia “Zgjidhja” në një deklaratë për mediat ka reaguar në lidhje me mos hapjen e negociatave me BE-në.

Ndër të tjetra partia “Zgjidhja” deklaron se Rama është bërë despoti më i korruptuar në Europë, që ka shkatërruar të gjitha institucionet, ka vrarë biznesin vendas e të huaj, ka rrëmbyer çdo pushtet dhe ndan me disa ortakë paratë e shqiptarëve dhe pasuritë publike.

Gjithashtu, “Zgjidhja” pohon se largimi i Ramës nga pushteti, formimi i një qeverie teknike që do të bëjë reformën kushtetuese dhe atë zgjedhore përpara mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme, është zgjidhja e vetme për vendin.

Deklaratë shtypi e partisë ‘Zgjidhja’

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, njoftoi sot zgjedhjet e parakohshme pasi vendi i tij, bashkë me Shqipërinë, nuk morën ‘Po’-në për hapjen e negociatave. Ai ua la në dorë votuesve maqedonas që të vendosin nëse duhet votëbesuar partia e tij, apo ajo e ish-kryeministrit Gruevski.
Zaev e drejtoi qeverinë e Maqedonisë së Veriut prej qershorit 2017 dhe arriti brenda një kohe shumë të shkurtër të bënte shumë reforma. Nën drejtimin e tij Shkupi zyrtar arriti të mbyllë konfliktin me Greqinë për emrin, duke pranuar marrëveshjen e Prespës me Athinën, që ndryshoi emrin dhe kushtetutën e vendit. Pas samitit të Triestes në korrik 2017, vendi u bë edhe më joshës për kompanitë e huaja që përfitojnë lehtësi dhe mbështetje për të investuar dhe, edhe pse me burime më të pakta e pa dalje në det si Shqipëria, ka ekonomi më të zhvilluar. Me gjithë këto arritje, ‘Jo’-ja e BE-së ndaj Shkupit nuk ishte për reformat e munguara, por për të mos e ndarë nga Tirana, siç këmbënguli presidenca finlandeze e BE-së.
Rama e përjashtoi dorëheqjen dhe zgjedhjet e parakohshme, edhe dje në konferencën për shtyp edhe sot përmes ministrit të jashtëm në detyrë. Ai është i vendosur të mos njohë asnjë përgjegjësi për dështimin e përsëritur të vendit, që kur ai erdhi në pushtet në shtator 2013. Për të fajin për ‘Jo”-në e negociatave e kanë mospajtimet Francë-Gjermani në procesin e reformimit të BE-së, duke harruar se çfarë rregjimi tiranik ka ndërtuar në këto 6 vite në pushtet.
Rama është bërë despoti më i korruptuar në Europë, që ka shkatërruar të gjitha institucionet, ka vrarë biznesin vendas e të huaj, ka rrëmbyer çdo pushtet dhe ndan me disa ortakë paratë e shqiptarëve dhe pasuritë publike. Qeverisja e tij ka vrarë shpresën dhe shqiptarët janë azilkërkuesit më të shumtë se ato të vendeve të luftë. Qindramijëra shqiptarë kanë ikur apo duan të ikin, sepse profesionistët poshtërohen prej drejtuesve profanë të Rilindjes, njerëzit e shkolluar nuk shohin asnjë të ardhme këtu për veten dhe fëmijët.
Partia ‘Zgjidhja’ deklaron se largimi i Ramës nga pushteti, formimi i një qeverie teknike që do të bëjë reformën kushtetuese dhe atë zgjedhore përpara mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme, është zgjidhja e vetme për vendin. Shqipëria i ka të gjitha mundësitë që t’i përmbushë kërkesat e BE-së brenda majit 2020 kur mendohet se do të jepet një vlerësim tjetër për negociatat.
Koha deri atëherë duket e pakët, por e mjaftueshme që, përmes ‘Paktit Kombëtar’ të propozuar nga partia ‘Zgjidhja, vendi të bëjë reforma gjithëpërfshirëse me të gjithë aktorët politikë në vend, shoqërinë civile, inteligjencën, emrat e shquar të diasporës dhe votën e të gjithë shqiptarëve. Ndryshe, këtu do të mbeten vetëm partitë e vjetra, të nënshtruarit dhe të korruptuarit, pensionistët, të sëmurët e fëmijët pa prindër, ndërsa Europa do të mbetet gjithnjë një ëndërr e largët për shqiptarët.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Katastrofa në Bejrut, Kokëdhima: Të shmangim Gërdecë të tjerë

Katastrofa në Bejrut, Kokëdhima: Të shmangim Gërdecë të tjerë

Publikuar më 05.08.2020
Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, deklaroi se t...

Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, deklaroi se tragjedia njerëzore në Bejrut, me dhjetëra jetë të humbura, mijëra të plagosur dhe dëme kolosale materiale duhet të shërbejë si këmbanë alarmi për autoritetet shqiptare. Ai u bëri thirrje autoriteteve që të nisin pa vonesë kontrollin e territorit dhe të sigurojnë jetën dhe pronën e qytetarëve. Reagimi […]

Lexo më shumë

“Më ka dhënë goditje në mushkëri”/ Ish-deputeti i PS rrëfen betejën 25-ditore me Covid-19

“Më ka dhënë goditje në mushkëri”/ Ish-deputeti i PS rrëfen betejën 25-ditore me Covid-19

Publikuar më 04.08.2020
Ish-deputeti i PS, Fatmir Toçi ka lajmëruar pas 25 ditësh be...

Ish-deputeti i PS, Fatmir Toçi ka lajmëruar pas 25 ditësh betejë më Covid-19, ia ka dalë ta mposhtë virusin duke rezultuar tanimë negativ. Toçi e konsideroi betejën me Covid-19 si të vështirë, duke theksuar se nuk ka shpëtuar pa goditje në mushkëri. Mushkëritë sipas tij janë prekur, por për t’i kuruar shprehet ai do të […]

Lexo më shumë

Nga Bujar Nishani te Mark Marku/ Zbardhen emrat në përbërje të Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve në PD

Nga Bujar Nishani te Mark Marku/ Zbardhen emrat në përbërje të Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve në PD

Publikuar më 03.08.2020
Kryesia e Partisë Demokratike ka emëruar sot 5 anëtarët e Ko...

Kryesia e Partisë Demokratike ka emëruar sot 5 anëtarët e Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve, që është përgjegjës për shqyrtimin e kandidaturave të propozuara nga anëtarët. Sipas vendimit të Kryesisë së PD, anëtarë të kësaj strukture të rëndësishme dhe të re të Partisë Demokratike, do të jenë: Bujar Nishani, Kryetar i Këshillit Kombëtar të PD, […]

Lexo më shumë

Pasuria e Edi Ramës dhe ministrave për 2019-ën, kush është më i “pasuri” dhe më i “varfri”

Pasuria e Edi Ramës dhe ministrave për 2019-ën, kush është më i “pasuri” dhe më i “varfri”

Publikuar më 03.08.2020
“Spending Data Albania” ka zbardhur me shifra pa...

“Spending Data Albania” ka zbardhur me shifra pasurinë dhe lëvizjet financiare të ministrave, duke nisur me kreun e qeverisë, Edi Rama. Portali rendit të ardhurat vjetore të vetëdeklaruara në 2019-ën mbi ministrat dhe sa arkëtojnë ata nga burime të tjera përveç pagës si funksionarë të lartë shtetërorë. Ndërkaq në vetëdeklarim janë përfshirë edhe të ardhurat e anëtarëve […]

Lexo më shumë

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus: Do kryej obligimet nga shtëpia

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus: Do kryej obligimet nga shtëpia

Publikuar më 02.08.2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv ...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Ka qenë vetë kreu i qeverisë që ka njoftuar përmes një njoftimi në “Facebook” se ka rezultuar pozitiv pas testit të bërë. “Sot e kam bërë testin për covid-19 dhe kam rezultuar pozitiv. Nuk kam shenja, përveç një kollë shumë të lehtë. Nga sonte jam […]

Lexo më shumë

Kokëdhima: Ndalimi i veteranit të UÇK-së, gjest antikombëtar dhe i paligjshëm

Kokëdhima: Ndalimi i veteranit të UÇK-së, gjest antikombëtar dhe i paligjshëm

Publikuar më 02.08.2020
Pas ndalimit nga policia shqiptare e veteranit të UÇK-së, Mu...

Pas ndalimit nga policia shqiptare e veteranit të UÇK-së, Murtez Kastrati, ka ardhur edhe reagimi i kreut të partisë ZGJIDHJA, zotit Koço Kokëdhima, i cili e ka cilësuar këtë veprim si një gjest antikombëtar dhe të paligjshëm. Sipas Kokëdhimës, Policia e Shtetit nuk duhet të përsërisë më akte të tilla antikombëtare dhe duhet t’i shpallë […]

Lexo më shumë

“Po blindohet autokracia e Ramës!”, Vetëvendosje në Shqipëri: Hapja e listave nuk demokratizon partitë

“Po blindohet autokracia e Ramës!”, Vetëvendosje në Shqipëri: Hapja e listave nuk demokratizon partitë

Publikuar më 31.07.2020
Lëvizja Vetëvendosje Qendra në Shqipëri ka denoncuar sot vot...

Lëvizja Vetëvendosje Qendra në Shqipëri ka denoncuar sot votimin në Kuvend me 106 vota pro të ndryshimeve kushtetuese. VV thekson se deputetët që ngritën kartonin në Kuvend i shtruan Edi Ramës rrugën drejt kapjes së pushtetit, sipas shembujve të Thaçit e Vuçiçit. Në deklaratë thuhet se hapja e listave nuk do t’i demokratizojë subjektet politike, […]

Lexo më shumë

“Vendet e BE të zgjohen!” Pack e ashpër me Ramën: Po luan lojë të rrezikshme

“Vendet e BE të zgjohen!” Pack e ashpër me Ramën: Po luan lojë të rrezikshme

Publikuar më 31.07.2020
Kryetarja e Forumit të Gruas së Partive Popullore Europiane ...

Kryetarja e Forumit të Gruas së Partive Popullore Europiane PPE, Doris Pack, ka reaguar mbi votimin e njëanshëm të ndryshimeve Kushtetuese nga Parlamenti i Shqipërisë, ditën e djeshme. Përmes një deklarate në rrjetet sociale, Pack shprehet se kryeministri Edi Rama po luan një lojë të keqe dhe të rrezikshme për Shqipëri. Ajo deklaron se: “janë […]

Lexo më shumë