Paralajmëron Europol: Kriminelët po shfrytëzojnë shpërthimin e koronavirusit, ja si zhvaten bizneset!

Mashtruesit, kriminelët në internet, grupet e krimit të organizuar dhe pedofilët po përfitojnë nga pandemia e koronavirusit për të rritur aktivitetet e tyre në të gjithë BE-në, paralajmëroi të premten kreu i agjencisë së zbatimit të ligjit në Europë.

Ndërsa bllokimet në shumë vende kanë parë një ndalim të krimeve si vjedhjet dhe përleshjet në rrugë, Europol raportoi një rritje të krimeve në internet që synojnë të shfrytëzojnë ankthin e shtuar dhe faktin që kaq shumë njerëz po punojnë nga shtëpia. Disa nga sulmet kibernetike janë shumë të koordinuara, duke synuar një infrastrukturë kritike, përfshirë një spital në Brno, Republika Çeke, që duhej të mbyllte sistemin e tij të IT pas një sulmi që e detyroi atë të rigarkonte pacientët në ambientet e afërta.

“Ne nuk mund të harrojmë se çfarë po ndodh në botën kriminale”, i tha POLITICO, Drejtoresha Ekzekutive e Europol Catherine de Bolle në një intervistë të bërë përmes videokonferencës. ”

Organizatat kriminale po përdorin frikën e njerëzve, duke përdorur faktin se ata po kërkojnë informacion”. Me mbylljen e shkollave në të gjithë bllokun, Europol gjithashtu vuri në dukje një rritje të shfrytëzimit të fëmijëve pasi miliona fëmijë kalojnë më shumë kohë në internet – duke i lënë ata të ekspozuar ndaj pedofilëve që kanë rritur aktivitetin e tyre. Forcat e policisë kombëtare, ndërkohë, kanë parë një rritje drastike të dhunës në familje, me një kërcim prej më shumë se 30 përqind të raportuar në Francë gjatë një jave.

“Ne kemi shifra të mëdha njerëzish që abuzojnë me materiale të fëmijëve në internet”, tha De Bolle. “Ne marrim informacione të ndryshme nga shtetet anëtare se ka një aktivitet të rritur në internet nga pedofilët që kërkojnë materiale shfrytëzimi”. Një tjetër zonë “bumi” për krimin: falsifikimi, pasi kriminelët përfitojnë nga mungesat dhe njerëzit me ankth shkojnë në internet për të blerë produkte të kujdesit shëndetësor.

Skemat popullore përfshijnë teste mashtruese të koronavirusit, maska ​​të rreme dhe produkte farmaceutike të turpshme që trajtohen si trajtime për COVID-19, sëmundja që rezulton nga infektimi me virusin. Bizneset në disa vende të BE-së gjithashtu janë mashtruar nga furnizuesit e rremë që kurrë nuk japin urdhëra.

“Kjo sigurisht është shqetësuese sepse ka të bëjë me shëndetin e njerëzve”, tha De Bolle. “Pra, është shumë e rëndësishme kur të kërkoni pajisje të kujdesit shëndetësor në internet të kontrolloni faqen e internetit dhe të dëgjoni me vëmendje njoftimet publike, sepse ata e dinë se çfarë trajtime ekzistojnë apo jo”.

‘Mashtrim i moshave’

Rritja e krimeve të koronavirusit – De Bolle tha se ishte shumë herët për të thënë nëse krimi në tërësi ishte lart ose poshtë – po bën presion mbi forcat e policisë që tashmë po punojnë për të zbatuar kapacitetet e urdhrave të qëndrimit në shtëpi. Në disa vende, ushtria është thirrur për të ndihmuar policinë të ruajë rendin publik. De Bolle dhe Ylva Johansson, Komisioneri Europian për Punët e Brendshme, të dy thanë se sfidat e shtuara të luftimit të krimit nënvizuan nevojën për shkëmbimin e informacionit përtej kufijve.

“Kur modelet e kriminalitetit po ndryshojnë kaq shpejt, kjo tregon rëndësinë e aftësisë dixhitale të rritur për zbatimin e ligjit”, tha Johansson, i cili shtoi se zyra e saj synonte të botonte një strategji të Unionit të Sigurimit në qershor. Në mesin e burimeve të kriminalitetit, De Bolle tha se janë të dy, kriminelët individualë dhe krimi i organizuar duke përfituar nga situata. Ndërsa e pyetur se kush ishte prapa disa prej sulmeve në shkallë më të gjerë kundër objekteve kritike si spitalet dhe supermarketet, ajo tha: “Në këtë moment është shumë herët të themi se ne duhet të merremi me sulme të sponsorizuara nga shteti”. Raporti i Europol, i cili titullohet “Profilizimi i Pandemisë” dhe mbledh informacione nga forcat e policisë në të gjithë bllokun, i jep theks të veçantë rritjes së krimit në internet. Në vend që të shpiknin skema të reja, kriminelët kibernetikë kishin përshtatur mashtrimet tradicionale të “phishing” me email duke i bërë ato në lidhje me COVID-19 ose koronavirusin për të tërhequr vëmendjen. Rreziku i kriminalitetit në internet është përkeqësuar nga fakti se miliona njerëz po punojnë nga shtëpia.

“Ata janë gjithnjë e më të sofistikuar,” tha De Bolle për mashtrimet e phishing, shumica e të cilave synonin të instalonin malware – softuer me qëllim të keq – duke i bërë njerëzit të klikojnë në skedarë. “Ne po shohim gjithashtu faqe të rreme dhe lajme të rreme dhe zgjidhje të rreme të koronavirusit.” Ndërsa krimet e pronave janë në rënie, Europol tha në raportin e tij se pritej një rritje pasi institucionet tregtare janë të lira dhe njerëzit në qytete nisen për në rezidencat sekondare. Një mashtrim i njohur si “mashtrimi i gjyshes” ose “mashtrimi i nipit” përfshinte mjekë të rremë që kërkonin të futeshin në shtëpi për të administruar një provë për koronavirusin – vetëm për të grabitur banesën. “Shumë njerëz e pranojnë këtë dhe i lënë këta kriminelë të hyjnë në shtëpitë e tyre”, tha De Bolle. “Ne kemi vende të ndryshme ku përdoret ky mashtrim dhe presim që ai të përdoret më shumë në të ardhmen.”

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet