Pamjet 3D zbulojnë dëmtimin e mushkërive të pacientit me koronavirus, mjeku: Merreni seriozisht

Një video, e cila tregon mushkëritë e një personi të infektuar me koronavirus janë bërë publike nga një mjek, perms pamjeve 3D.

Pacienti është infektuar me Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Doktor Keith Mortman, shefi i kirurgjisë në Spitalin Universitar George Ëashington.

CNN shkruan, Spitali Uashington, D.C. së fundmi publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit me  koronavirus.

Imazhet tregojnë një dëmtim të gjerë në mushkëri të një mashkulli përgjithësisht të shëndetshëm, 59 vjeç  dhe me presion të lartë të gjakut, tha Mortman. Kur pacienti sëmuret seriozisht, kërkon një ventilator për ta ndihmuar të marrë frymë. Ai gjithashtu ka nevojë për një makinë tjetër që qarkullon dhe pastaj oksigjenon gjakun e tij, tha Mortman.

“Ky nuk është një pacient imunosupresiv 70 vjeçar, 80-vjeçar, me diabet,” tha Mortman.

“Përvec presionit të lartë të gjakut, ai nuk ka sëmundje të tjera.”

Zonat e shënuara me të verdhë në video përfaqësojnë pjesë të infektuara dhe të përflakura të mushkërive, tha Mortman. Kur mushkëritë hasin një infeksion viral, organi do të fillojë ta mbyllë virusin. Nga skanimi, është e qartë se dëmi nuk lokalizohet në një zonë të vetme, por përkundrazi mbulon lëkundje masive të të dy mushkërive, duke treguar se sa shpejt dhe në mënyrë agresive mund të përhapet infeksioni, edhe në pacientët më të rinj. Një pacient me mushkëri të shëndetshme nuk do t’i kishte të verdhë në skanim, tha ai.

Pacienti mbetet në gjendje kritike në ICU.

“Për këta pacientë që në thelb janë të pranishëm në dështim të përparuar të frymëmarrjes, dëmtimi i mushkërive është i shpejtë dhe i përhapur (siç dëshmohet në videon VR)”, tha Mortman.

“Fatkeqësisht, pasi dëmtohet në këtë shkallë, mushkëritë mund të marrin një kohë të gjatë për t’u shëruar. Përafërsisht, për 2-4% të pacientëve me Covid-19, dëmi është i pakthyeshëm dhe ato do ta pësojnë.”

Koronavirusi është kryesisht I natyrës respiratore. Ai “futet në mukozën, dhe më pas është në mushkëri. Mënyra se si trupi përpiqet të kontrollojë që është me inflamacion,” tha Mortman.

E verdha shënon infeksion dhe inflamacion. “Kështu që ju e merrni këtë proces inflamator mjaft të fortë në mushkëri në përpjekjen e trupit për të kontrolluar infeksionin,” tha Mortman.

Inflamacioni parandalon që mushkëritë të jenë në gjendje të oksigjenojnë gjakun dhe të largojnë dioksidin e karbonit. Kjo do të shkaktonte që një pacient të ndizet, ose thith shumë ajër për të balancuar nivelin e oksigjenit dhe dioksidit të karbonit.

Imazhet sugjerojnë që fjalët për të përshkruar simptoma të zakonshme – kollitje dhe gulçim – nuk mund të kapin me të vërtetë ndikimin e virusit në trup.

“Unë dua që njerëzit ta shohin këtë dhe të kuptojnë se çfarë mund të bëjë kjo,” tha Mortman. “Njerëzit duhet ta marrin këtë seriozisht.”

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet