×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pamje të rënda/ Kërkuan maska, gardianët dhunojnë të burgosurit në Itali (Video)

Opinioni publik italian është tronditur nga postimi i një video që tregon dhunën e tmerrshme ndaj të arrestuarve në burgun Santa Maria Capua Vetere jashtë Napolit.

Imazhet erdhën nga kamerat e brendshme të sigurisë dhe sulmi i organizuar ndaj të burgosurve që ndodhi më 20 prill 2020.

Dhuna erdhi si shkak e protestës e të arrestuarve (e cila nuk u zhvillua me dhunë) me të cilën ata kërkuan teste dhe maska mbrojtëse kundër koronavirusit.

Video tregon qartë se zyrtarët e burgjeve godasin të burgosurit në kokë, madje edhe me aftësi të kufizuara, në korridoret dhe vendet e përbashkëta të burgjeve.

Shumë u detyruan të gjunjëzoheshin, plotësisht të zhveshur, ndërsa zyrtarët e burgut i rrahën me helmetat e tyre.

Hetimi nga policia

Prokuroria e Veteres Santa Maria Capua ka nisur një hetim dhe deri tani pesëdhjetë e dy anëtarë të policisë penitenciare janë përfshirë në çështje, shkruan gazetari Shpëtim Zinxhiria.

Njëzet e një të pandehur u dërguan në arrest shtëpiak dhe njëzet e tre u larguan nga zyra.

Sot, Partia Demokratike e qendrës së majtë i kërkoi Ministres së Drejtësisë, Marta Kartambria, të informonte parlamentin në detaje për këtë ngjarje të tmerrshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Lajçak e Escobar negociuan me të deri pas mesnate, Vuçiç: Arritëm një kompromis të vogël

Lajçak e Escobar negociuan me të deri pas mesnate, Vuçiç: Arritëm një kompromis të vogël

Publikuar më 26.08.2022
Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka njoftuar se pjesën ...

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka njoftuar se pjesën e dytë të takimeve me emisarët  Gabriel Esobar dhe Miroslav Lajcak, me praninë e Ambasadorit Hill e Kreut të Delegacionit të BE’së në Serbi Emanuele Giaufret, që u zhvilluan të enjten e ka përfunduar, të premten, 15 minuta pas mesnate. Si zakonisht, ai s’ka mundur t’i shmang […]

Lexo më shumë

Mirela Kumbaro në Beograd: Çdo turist që vjen nga Serbia në Shqipëri është një tjetër hap para në procesin e emancipimit

Mirela Kumbaro në Beograd: Çdo turist që vjen nga Serbia në Shqipëri është një tjetër hap para në procesin e emancipimit

Publikuar më 06.07.2022
Mirela Kumbaro, ministre e Turizmit dhe Mjedisit në Qeverinë...

Mirela Kumbaro, ministre e Turizmit dhe Mjedisit në Qeverinë e Shqipërisë, nga Beogradi ka deklaruar se numri i turistëve serbë që e kanë vizituar Shqipërinë në vitin 2021, është rritur për 110 për qind krahasuar me vitin 2019. Teksa ka shpalosur potencialet turistike të Shqipërisë gjatë një interviste me shërbimin e Radios Evropa e Lirë […]

Lexo më shumë

Bashkësia e Tarikateve të Kosovës del pro martesave të seksit të njëjtë

Bashkësia e Tarikateve të Kosovës del pro martesave të seksit të njëjtë

Publikuar më 25.04.2022
Pas një Kuvendi Zgjedhor të mbajtur të shtunën nga Bashkësia...

Pas një Kuvendi Zgjedhor të mbajtur të shtunën nga Bashkësia e Tarikateve të Kosovës (BTK), kjo bashkësi fetari doli me një deklaratë kundër homofobisë. Në këtë kuvend u votua statuti i plotësuar i BTK, disa rregullore të reja dhe u zgjodhën funksionarë të ri. “Bashkësia e Tarikateve e përkrah shtetin e Kosovës në realizimin e sigurisë, […]

Lexo më shumë

Prezantohet projekti për hekurudhën Prishtinë-Durrës

Prezantohet projekti për hekurudhën Prishtinë-Durrës

Publikuar më 09.12.2021
Ministri i Infrastrukturës të Kosovës, Liburn Aliu, ka preza...

Ministri i Infrastrukturës të Kosovës, Liburn Aliu, ka prezantuar projektin për të cilin u ra dakord në mbledhjen e fundit të dy qeverive shqiptare për ndërtimin e hekurudhës Prishtinë-Durrës. Në konferencë për media, Aliu njoftoi se projekti në fjalë është prezantuar edhe në Bruksel. “Ky projekt po e merr rrugën e vet dhe jemi në […]

Lexo më shumë

Kurti dhe Vuçiç përballë njëri-tjetrit/ Nis takimi në Bruksel, Borrell: E dimë se ky dialog nuk do të jetë i lehtë  

Kurti dhe Vuçiç përballë njëri-tjetrit/ Nis takimi në Bruksel, Borrell: E dimë se ky dialog nuk do të jetë i lehtë  

Publikuar më 15.06.2021
Takimi në Bruksel, mes Kurtit dhe Vuçiç po mbahet me ndërmje...

Takimi në Bruksel, mes Kurtit dhe Vuçiç po mbahet me ndërmjetësimin e Josep Borrell, shefit të diplomacisë evropiane. Përfaqësuesi serb në dialog, Petar Petkoviq për mediat serbe tha në Bruksel se ata janë të shqetësuar për shkak të bashkëpunimit të ngushtë mes BE dhe SHBA, por do të vazhdojnë betejën për interesat e tyre. Nga […]

Lexo më shumë

Bie zjarr në spitalin Covid/ Humbin jetën 10 pacientë, 7 në gjendje të rëndë

Bie zjarr në spitalin Covid/ Humbin jetën 10 pacientë, 7 në gjendje të rëndë

Publikuar më 15.11.2020
Të paktën 10 persona kanë humbur jetën dhe 7 persona janë pl...

Të paktën 10 persona kanë humbur jetën dhe 7 persona janë plagosur, pasi një spital mori flakë në Rumani, njoftojnë zyrtarët atje. BBC shkruan se zjarri shpërtheu në njësinë e kujdesit intensiv të spitalit publik në qytetin veri-lindor të ‘Piatra Neamt’. Një mjek që u përpoq të shpëtonte pacientët thuhet se ishte në një gjendje […]

Lexo më shumë

Vala e dytë nga pandemia e koronavirusit, kryebashkiaku i Stambollit kërkon një mbyllje dy javore të vendit

Vala e dytë nga pandemia e koronavirusit, kryebashkiaku i Stambollit kërkon një mbyllje dy javore të vendit

Publikuar më 14.11.2020
Kryebashkiaku i Stambollit Ekrem Imamoglu, përfaqësues i par...

Kryebashkiaku i Stambollit Ekrem Imamoglu, përfaqësues i partisë kryesore opozitare (CHP) në Turqi, ka kërkuar një mbyllje dy javore të qytetit me qëllim frenimin e përhapjes së koronavirusit. Ai deklaroi se duhet të veprohet me shpejtësi, pasi është mjaft e qartë që tashmë një valë e dytë ka pushtuar shumë vende. “Situata nuk është sinë […]

Lexo më shumë

E rëndë/ Po pastronte armën e shërbimit, polici vret pa dashje gruan

E rëndë/ Po pastronte armën e shërbimit, polici vret pa dashje gruan

Publikuar më 14.11.2020
Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Renti të Greqisë. M...

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Renti të Greqisë. Mediat vendase raportojnë se një oficer policie, teksa ka qenë duke pastruar armën e shërbimit, pa e ditur që në të ndodhej një plumb ka goditur bashkëshorten. Ai ka shkrepur armën, duke e lënë gruan të vdekur në vend. Ngjarja e rëndë në këtë familje […]

Lexo më shumë