×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Nuk ka më mësim në klasë, studentët do i bëjnë provimet mes ullinjve

Imagjinoni t’i nënshtroheni provimeve finale ulur në një tavolinë pikniku në qiellin e kaltër dhe në mes të plantacioneve të ullinjve, e zhurmës së zogjve në periferi të Umbrias.

Ky skenar dramatik i pret studentët në Institutin Agrokulturor Ciuffelli, pasi organizimi i provimeve në ambient të mbyllur është i pasigurt dhe i paparashikueshëm shkaku i koronavirusit, shkruan agjencia Reuters.

Në kampusin 75 hektarë të shkollës në periferi të qytetit Todi të martën, shtatë profesorë dhe një student kanë bërë një provë për provimet që do të mbahen muajin e ardhshëm.

Në Itali gjithë studentët i nënshtrohen provimeve me gojë dhe me shkrim për të marrë një diplomë apo gradë. Normalisht të gjithë ato mbahen në ambient të mbyllur, por këtë javë provimet me shkrim janë anuluar për të evituar ngarkesën në klasa shkollore.

Zyrtarët e institutit kanë vendosur të mbajnë provimet me gojë në ambient të jashtëm. Profesorët, duke mbajtur maska, qëndronin ulur me laptopët e tyre dhe printerët në një tavolinë pikniku rreth 19-vjeçarit Matteo Lenticchia, që po i përgjigjej një numri të pyetjeve hipotetike për qumështin, djathin, sigurinë e ushqimit, konsumimin dhe shpërndarjen.

Ata ishin vendosur nën hije të pemëve. “Në fakt, është më relaksuese të jesh jashtë. Është më relaksuese të dëgjosh tingujt e zogjve sesa të dëgjosh sirenat e veturave”, ka thënë Lenticchia.

Në Institut gjatë pesë vjetëve studentët mësojnë çdo aspekt të agrokulturës, si të drejtosh një fermë, për kafshët, për bimët dhe madje edhe si të përdoren dronët për të monitoruar lagështinë në fusha.

Umbria, që gjendet në qendër të Italisë, është e famshme për prodhim bujqësi.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udhëzimi/ Caktohet data e provimit për mësuesit që kërkojnë rritje page

Udhëzimi/ Caktohet data e provimit për mësuesit që kërkojnë rritje page

Publikuar më 08.07.2020
Caktohet data e provimit për kualifikim të mësuesve që kërko...

Caktohet data e provimit për kualifikim të mësuesve që kërkojnë rritje page. Data, shtesat që do të përfitojnë dhe penalizimet  Të gjithë mësuesit të cilët synojnë rritje page, është përcaktuar provimi i kualifikimit të aftësive profesionale. Nëpërmjet një udhëzimi, Ministria e Arsimit ka vendosur datën 20 korrik, dhënien e këtij provimi. “Provimi me shkrim për […]

Lexo më shumë

“Ngërçi” i zgjedhjeve në universitete, reagon Vetëvendosja: Një regjim shtypës e klientelist

“Ngërçi” i zgjedhjeve në universitete, reagon Vetëvendosja: Një regjim shtypës e klientelist

Publikuar më 06.07.2020
Zgjedhjet në universitet të datës 30 korrik, për rektor dhe ...

Zgjedhjet në universitet të datës 30 korrik, për rektor dhe anëtarë senati kanë ngjallur reagimin edhe të Lëvizjes Vetëvendosja. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook” të rinjtë e kësaj lëvizje shkruajnë se në kushtet e pandemisë nuk mund të zhvillohen zgjedhje të tilla. Më tej shtojnë se universitetet publike janë të mbushura me drejtues […]

Lexo më shumë

UT mohon lajmin e mbylljes së aplikimeve për rektor e anëtarë senati

UT mohon lajmin e mbylljes së aplikimeve për rektor e anëtarë senati

Publikuar më 06.07.2020
Zgjedhjet e 30 korrikut për rektorë dhe anëtarë senati kanë ...

Zgjedhjet e 30 korrikut për rektorë dhe anëtarë senati kanë shkaktuar sërish përplasje mes Universitetit të Tiranës dhe Komisionit të Institucional të Zgjedhjeve pranë këtij institucioni. Përmes një njoftimi për mediat, UT thekson se afati për dorëzimin e kandidaturave nuk ka përfunduar, ashtu sikundër deklaroi dje Komisioni i Institucional të Zgjedhjeve. Mes të tjerash në […]

Lexo më shumë

Zgjedhjet në universitete/ Zhvillohet seanca e parë gjyqësore mes studentëve dhe KIZ

Zgjedhjet në universitete/ Zhvillohet seanca e parë gjyqësore mes studentëve dhe KIZ

Publikuar më 03.07.2020
Është zhvilluar seanca e parë gjyqësore mes studentëve dhe K...

Është zhvilluar seanca e parë gjyqësore mes studentëve dhe Komisionit Institucional të Zgjedhjeve në Universitetin e Tiranës. Padia është ngritur nga Qëndresa Qytetare, e cila e konsideron këtë proces të parregulltë dhe në kundërshtim të hapur me ligjin për arsimin e lartë dhe Rregulloren e zgjedhjeve në UT. Mësohet se në seancën e parë u […]

Lexo më shumë

Mësimi nuk do të jetë më si dikur/ Zbulohet metoda e re, provimet nën vëzhgimin e kamerave

Mësimi nuk do të jetë më si dikur/ Zbulohet metoda e re, provimet nën vëzhgimin e kamerave

Publikuar më 02.07.2020
Mbyllet viti shkollor/ 9,400 nxënës nuk morën pjesë në mësim...

Mbyllet viti shkollor/ 9,400 nxënës nuk morën pjesë në mësimin online. Ministrja e Arsimit, Besa Shahini tha për “Shekulli”-n se po diskutohet zhvillimi i provimeve në rrugët elektronike Enida Vërça Në mbyllje të vitit shkollor, ministrja e Arsimit, Besa Shahini organizoi një takim me gazetarët, ku u fol për problematikat dhe vështirësitë me të cilët […]

Lexo më shumë

Zgjedhjet në universitete, reagon unioni i Unioni i Këshillave Studentor: Nuk i njohim rezultatet, proces i minuar

Zgjedhjet në universitete, reagon unioni i Unioni i Këshillave Studentor: Nuk i njohim rezultatet, proces i minuar

Publikuar më 02.07.2020
Unioni i Këshillave Studentor ka reaguar në lidhje me caktim...

Unioni i Këshillave Studentor ka reaguar në lidhje me caktimin e datës 30 korrik për zgjedhjet në Universitete. Përmes një deklaratë zyrtare, Unioni i Këshillave Studentor shprehet se studentët nuk do të jenë të pranishëm në votime dhe se ky process pa praniën e tyre është i padrejtë. Ndër të tjera, në deklaratë thuhet se […]

Lexo më shumë

‘Ngërçi’ për diplomat, Dhori Kule fut listat në zarf dhe ja ridërgon Rektorit

‘Ngërçi’ për diplomat, Dhori Kule fut listat në zarf dhe ja ridërgon Rektorit

Publikuar më 02.07.2020
Dekani i Ekonomikut, Dhori Kule, i priti në një takim sqarue...

Dekani i Ekonomikut, Dhori Kule, i priti në një takim sqarues studentët, në praninë edhe të medias ku premtoi zgjidhje për problemin e tyre. “E drejta juaj është cenuar në mënyrë flagrante. Kartonët e diplomave patjetër që do ti merrni, ngërçi është i qartë dhe do të zgjidhet. Do ju jap një këshillë: Asnjëherë mos […]

Lexo më shumë

Studentët e Ekonomikut në protestë para Dekanatit, kërkojnë diplomat

Studentët e Ekonomikut në protestë para Dekanatit, kërkojnë diplomat

Publikuar më 02.07.2020
Mëngjesi i kësaj të enjte i gjeti në protestë, studentët e f...

Mëngjesi i kësaj të enjte i gjeti në protestë, studentët e fakulteti të Ekonomisë. Ata kanë protestuar para Dekanatit, duke kërkuar marrjen e diplomave, një proces i cili vazhdon t’i mbajë pengë. Ata kërkojnë nga Dekani të dorëzojë emrat e tyre sipas procedurës, fillimisht te Rektorati dhe pastaj të vazhdojë procedura në QSHA. Mbi 315 […]

Lexo më shumë