×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Novak Gjokoviç fiton apelin kundër dëbimit Australian: Nuk largohem, do luftoj për të fituar

Një gjykatës i Melburnit të hënën urdhëroi lirimin e menjëhershëm të superyllit të tenisit Novak Gjokoviç nga paraburgimi.

Pas një seance njëditore, gjyqtari i Gjykatës Federale të Qarkut, Anthony Kelly, anuloi vendimin e ministrit australian të punëve të brendshme për të anuluar vizën e përkohshme të Gjokoviçit.

Por saga ligjore mund të vazhdojë, me Ministrin e Emigracionit dhe Shtetësisë së Australisë, Alex Hawke, duke konsideruar nëse do të ushtrojë fuqinë e tij personale për të anuluar vizën, tha në gjykatë Christopher Tran, një avokat për qeverinë.

Gjatë seancës dëgjimore, qeveria australiane pranoi se Gjokoviçit nuk i ishte dhënë kohë e mjaftueshme për t’u përgjigjur pas njoftimit për qëllimin për të anuluar vizën e tij të enjten në mëngjes në një aeroport të Melburnit. “Ne të gjithë luajmë me të njëjtat rregulla”, përfundoi gjyqtari. “E thënë me terma të tjerë: ato rregulla nuk u respektuan”.

Avokatët e Gjokoviçit kishin argumentuar se ai kishte siguruar të gjitha provat e nevojshme mjekësore për përjashtimin e tij nga vaksina përpara se të vinte në Australi dhe gjyqtari dukej se gjeti simpati me argumentet e serbit: “Çfarë mund të kishte bërë më shumë ky njeri?” ai pyeti.

Lojtari serb, një skeptik i shquar ndaj vaksinës së koronavirusit, kishte qenë në paraburgim imigrimi në një hotel që nga e enjtja, kur autoritetet australiane u përpoqën ta largonin atë jashtë vendit për shkak të problemeve me vizën e tij dhe statusin e vaksinimit ndaj COVID pas mbërritjes në Melburn për australianin. Ai u largua nga hoteli për një vend të pazbuluar disa orë përpara vendimit të së hënës.

Gjokoviç, lojtari numër 1 i renditjes në botë për meshkuj, po kërkon të mbrojë titullin e tij në Australian Open duke filluar nga e hëna e ardhshme. Ai u përpoq të hynte në Australi duke pretenduar një “përjashtim” nga vaksinimi, për të cilin organizatorët e turneut Tennis Australia thanë se ishte miratuar, duke përmendur një infeksion të mëparshëm COVID, pasi u testua pozitiv për koronavirusin më 16 dhjetor. Ylli i tenisit u fotografua duke ndjekur ngjarjet pa maska gjatë ditëve pasi duket se ka marrë rezultatin e tij pozitiv.

Kryeministrja serbe Ana Brnabiç premtoi të shtunën mbështetje të plotë për Gjokoviçin dhe tha se qeveria e saj kishte qenë në bisedime “pozitive” me homologët australianë, me presidentin serb Aleksandar Vuçiç gjithashtu në ndihmë.

Australian Open, të cilin 34-vjeçari Gjokoviç e ka fituar nëntë herë, fillon të hënën, më 17 janar. Gjokoviç përballet me humbjen e renditjes nr. 1 nëse pengohet të luajë në Grand Slam dhe Daniil Medvedev të Rusisë ose Alexander Zverev të Gjermanisë fiton turneun. Gjokoviç mund të ndalohet të hyjë në Australi për tre vjet, nëse qeveria australiane bën një përpjekje të dytë për ta përjashtuar atë.
Më në fund ka thyer heshtjen edhe vetë tenisti serb në një konferencë për shtyp të organizuar nga familjarët e tij: “Jam i lumtur dhe krenar që gjyqi anulojë vendimin për të më dëbuar. Pavarësisht gjithçka që ndodhi, dëshirojë të qëndrojë dhe të konkurrojë për të fituar Australian Open. Jam totalisht i fokusuar tek ky objektiv. Erdha këtu për të luajtur në një nga turnet më të rëndësishëm përpara këtyre tifozëve të mrekullishëm”, u shpreh ndër të tjera Djokovic.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risil...

Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risili të Vlorës. Bëhet me dije nëpërmjet njoftimit zyrtar se një mjet tip ‘Toyota’ ka humbur kontrollin dhe është përplasur me murin rrethues të një banese. Nga ana tjetër njoftohet se ka mbetur i lënduar drejtuesi dhe pasagjeri, të cilët ndodhet në spital jashtë rrezikut për […]

Lexo më shumë

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Publikuar më 28.01.2022
Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë pres...

Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë presidentin rus Vladimir Putin këtë vit, pavarësisht nga vendosjet ushtarake e Moskës në kufirin ukrainas. “Ne organizojmë tradicionalisht një takim vjetor biznesi me Presidentin Putin dhe ministra të rëndësishëm për ekonominë për të adresuar çështjet aktuale në marrëdhëniet ekonomike”, tha Komiteti Gjerman për Marrëdhëniet Ekonomike të Evropës […]

Lexo më shumë

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Publikuar më 28.01.2022
Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidat...

Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit në logon e Partisë Socialiste. Menjëherë pas mbledhjes së kryesisë në Selinë Rozë, drejtuesit politikë të qarqeve ku do zhvillohen zgjedhjet në 6 bashki, kanë dalë dhe kanë bërë publikë […]

Lexo më shumë

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Publikuar më 28.01.2022
Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat i...

Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat italiane bëjnë me dije se gjatë operacionit janë sekuestruar pasuri me vlerë deri në 2 mln euro që përfshijnë makina, pasuri të paluajtshme dhe para të thata. Pasuritë i përkasin dy grupeve kriminale me origjinë shqiptare që trafikon drogë në territorin e Venetos. Hetimi përfshiu 33 persona […]

Lexo më shumë

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

Publikuar më 28.01.2022
Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë france...

Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë franceze dhe policinë lokale, ka çmontuar një organizatë kriminale me bazë në provincën e Tarragona, me degë në Tarragona, Cambrils, Calafell, El Vendrell, Flix dhe La Bisbal del Penedés. Organizata u zbulua nga agjentët e hetimit në mesin e vitit të kaluar 2021, por për shkak të […]

Lexo më shumë

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Publikuar më 28.01.2022
Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgje...

Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale kandidati pë Bashkinë e Shkodrës, Ardit Qylybyli. Reagimi nga Ardit Qylybyli: “Te nderuar demokrate, qytetare te Shkodres! Une jam propozuar nga strukturat si kandidat per kryetar te Bashkise se Shkodres ne zgjedhjet e pjesshme vendore te 6 marsit. Jam shume i nderuar […]

Lexo më shumë

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pa...

Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pasditen e sotme në Lezhë. Mësohet se një motor është përplasur me një fuoristradë dhe ka mbetur i plagosur drejtuesi i motomjetit. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Shtraus” në Lezhë. Menjëherë pas aksidentit, drejtuesi i motorit, identiteti i të cilit nuk bëhet ende i ditur, […]

Lexo më shumë

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

Publikuar më 28.01.2022
COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qyteta...

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qytetarë të infektuar, 5 humbje jete dhe 2564 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose […]

Lexo më shumë