×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Një popull që zgjedh hajdutë dhe tradhëtarë nuk është viktimë, por bashkëpunëtor

Pirro Naçi

Për disa, politikanët mund të jenë si trëndafila, për t’u marrë erë.  Nuk do të kundërshtoja, për më të shumtit, nga kopshti në  buqetë dhe pastaj… në koshin e plehrave.  Se për nga fjalët, mund  të bëjnë edhe lule këta, por pa fryte dhe farë.

Me gjithë mëkatet që mund të kenë, nuk besoj se vetëm ata  janë fajtorë. Sa herë vijnë zgjedhjet, i  votojmë dhe  i besojmë. Pastaj, për katër vjet, të gjithë na i kanë fajin. Sistemi politik zien i tëri, qytetarët janë të pakënaqur. Për disa fajin e kanë të majtët,për disa të tjerë të djathtët, bile një pjesë fajëson të dyja palët.  Disa besojnë në ‘’komplote’’ të ndërkombëtarëve!…

Nuk kanë lënë fytyrë politikani pa ‘’pështyrë’’, me pretekstin se janë tradhtuar.  Kjo përsëritet çdo katër vjet. Voto e pështy të njëjtit. Pasqyra ka në çdo shtëpi, le të qëndrojnë përpara saj, të paktën kur vijnë zgjedhjet, aty të shfryjnë.   Në se fajin e kanë politikanët kjo nuk justifikon  qytetarët.  As udhëheqjen shpirtërore, akademike  dhe intelektualët,  që  mund të jenë më aktivë, të flasin e të  paralajmërojnë.   Të  bëjnë atë që bënë patat e Kapitolit, jo në  Amerikë, por në  Romën e lashtë. Brecht kishte thënë, kur të vijnë ditë të vështira, njerëzit nuk do të thonë vetëm se çfarë bëjnë politikanët, por  do të thotë- ‘’Përse nuk folën edhe poetët’’?…

Kushdo që mendon se njerëzit,  apo  thënë ndryshe votuesit, nuk kanë asnjë përgjegjësi për atë çka ndodh për shumë vite, në varësi të votës së tij, nuk janë të sinqertë. Ai që voton është gjithmonë përgjegjës dhe është në ekuacionin e politikës. Jo vetëm përgjegjës, dhe diçka më shumë.

Është fajtor se e voton politikanin për të ‘’ngrënë’’ edhe ai  dhe pastaj  të jetë në gjendje të  anashkalojë  ligjin, të ndërtojë në mënyrë arbitrare, të ndikojë që ‘’baballarët’’ të kontrollojnë  shtetin dhe ‘’filizat’’  parashtetin.

Është fajtor se nuk inkurajon  njerëz  të  kualifikuar,  me moral dhe me prestigj, por që nuk guxojnë të hyjnë në  arenën politik për të mos u zhvleftësuar  e  injoruar.

Është fajtor se nuk  di se çfarë kërkon, gjithmonë para kutisë së votimit dikush do t’i ndryshojë mendjen.

Është fajtor se veproi i ”maskuar” pas të shumtëve dhe jo si individ, për të shmangur përgjegjësitë, kjo edhe kur është  për të mirën e tij. Mendon  se interesi më i madh  është  të mos harxhojë  energji për të menduar, për të vepruar,për të mbështetur pozicione progresive, i shmanget përballjes për të mos u ekspozuar. Beson ndryshe nga ato që tregon, duke pritur që dikush tjetër  të veprojë dhe ai thjesht të gëzojë ndryshimin pa asnjë përpjekje.

Është fajtor se vendos  partinë mbi  të gjitha, dhe  e ka atë si ‘’tokë të blerë’’, në anë të detit, se deputetin e shikon si  Zuckerbergun. Ndaj ata janë të mbërthyer në Facebook. Ajo që kërkohet  është sa like do të marrin, apo sa vepra do të bëjnë?  Të bësh qëllim në vetvete duke çuar foto dhe pamje në Facebook, do të thotë se bën me të vërtetë punë?… Vërtet  Ismail Qemali kur bëri ndryshimin e madh kishte ide nga  Facebook-u?  Facebook, Twitter dhe të tjerat, të mira janë, por gjithsesi një realitet virtual, dhe ne nuk jemi Matrix…

Uroj që që të gjitha këto  të dalin të gënjeshtëra deri në fund të prillit.  Horoskopi na i thotë të ngatërruara…  Fillimi i vitit zbulon luftime titanike… Për të gjitha shënjat e zodiakut, do të ketë konfrontime të  ashpra, për shkak të lëvizjeve spazmatike dhe sjelljeve të gabuara. Aty nga fundi i prillit dhe fillimi i majit eklipsi do të mbyllë shumë çështje duke treguar mirëkuptim dhe maturi që mund të sjellë ndryshimin…

Shyqyr që kemi horoskopin dhe fat që politikanët  akoma nuk kanë  në përdorin teknologji bërthamore por vetëm facebook-un, se nuk e di se si do të ishte  vendi  pas 25 prillit. Dhe deri sa të vijë ajo ditë, le të kujtojmë ndonjë thënie si ato të George Orwell: ‘’Një popull që zgjedh të korruptuar, hajdutë, tradhëtar dhe mashtrues nuk është viktimë, është bashkëpunëtor’’.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Komente

  1. Bufi says:

    Z pirro mire ke shkruajtur por nuk ke dhene nje zgjidhje ose orjentim. POpulli eshte ne mes te rruges se partite kryesore qe do futen ne zgjedhje drejtuesit jane te perfolur per te korruptuar.Dhe keto 6 vjetet e fundit populli nuk ka buzeqeshur por eshte i merzitur. Keto Parti do propozojne direkt ose indirekt kantidate qe ata pelqejne. Keshtu do rrutullohet rrota.

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

DITARI I 25 PRILLIT(-51)/ Edi, na nxirr Namik Doklen nga shtëpia!

DITARI I 25 PRILLIT(-51)/ Edi, na nxirr Namik Doklen nga shtëpia!

Publikuar më 05.03.2021
Arben Rrozhani Edi, shumë mirë bëre me Najada Çomon që e fut...

Arben Rrozhani Edi, shumë mirë bëre me Najada Çomon që e fute në listën për deputetë. Ka një vit që është në ballë të luftës me “armikun e padukshëm”. Është bijë mjekeje, familje e nderuar dhe profesioniste e shkëlqyer, edhe pse një “gojëlig”, ish-deputet i PD-së thotë lart e poshtë se ia kishte shpëtuar kunatin […]

Lexo më shumë

Pse Rama u trembet më shumë të vetëve

Pse Rama u trembet më shumë të vetëve

Publikuar më 04.03.2021
Andi Bushati Nëse do të kuptosh atë që Edi Rama ka vërtetë f...

Andi Bushati Nëse do të kuptosh atë që Edi Rama ka vërtetë frikë, atëherë duhet të lexosh mes rreshtave të fjalimeve të tij. Duke hapur “de facto” fushatën, me një one man show që i dedikohej kërcënimit të “arritjeve” të reformës në drejtësi nga një fitore e mundshme e opozitës, ai u përpoq të ndërgjegjësonte […]

Lexo më shumë

DITARI I 25 PRILLIT(-52)/ Aeroportet e Ramës

DITARI I 25 PRILLIT(-52)/ Aeroportet e Ramës

Publikuar më 04.03.2021
Arben Rrozhani Në një intervistë televizive, më 17 shkurt 20...

Arben Rrozhani Në një intervistë televizive, më 17 shkurt 2021, ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ndër të tjera foli edhe për arsyen pse PS kërkon një mandat të tretë qeverisës. “Në mandatin e tretë Shqipëria do bëhet vend modern me aeroporte të reja“-tha ministrja pa iu dridhur qerpiku. Përroi psiqik i ministres u […]

Lexo më shumë

Vetingun politik mund ta bëjnë vetëm gjyqtarë dhe prokurorë nga vende të fuqishme

Vetingun politik mund ta bëjnë vetëm gjyqtarë dhe prokurorë nga vende të fuqishme

Publikuar më 03.03.2021
Arlind Puka Rreth 6 vite më parë Kuvendi i Shqipërisë mirato...

Arlind Puka Rreth 6 vite më parë Kuvendi i Shqipërisë miratoi ligjin e dekriminalizimit që kishte si qëllim largimin e funksionarëve publikë me të shkuar kriminale nga parlamenti dhe disa institucione shtetërore. Nuk mund të kandidojnë dhe as të zgjidhen deputetë në Kuvendin e Shqipërisë, kryetar bashkie apo këshilltar në këshillin bashkiak, dhe në çdo […]

Lexo më shumë

DITARI I 25 PRILLIT(-53)/ Hajdut edhe në 3D

DITARI I 25 PRILLIT(-53)/ Hajdut edhe në 3D

Publikuar më 02.03.2021
Arben Rrozhani Rilindja nuk di të bëjë ndonjë punë, por as p...

Arben Rrozhani Rilindja nuk di të bëjë ndonjë punë, por as projekte 3D. I bie për shkurt, duke i vjedhur, kopjuar dhe shtrembëruar. Skandali me projektin 3D të hekurudhës Tiranë-Rinas-Durrës, që është një kopje identike e hekurudhës së Dohas, kryeqytetit të Katarit, nuk është as i pari dhe as i fundit. Porjekti 3D i hekurudhës […]

Lexo më shumë

Princi saudit i kurorës i ka duart të lyera me gjak

Princi saudit i kurorës i ka duart të lyera me gjak

Publikuar më 28.02.2021
Kthesë në Uashington: Një raport i CIA-s bën fare të qartë, ...

Kthesë në Uashington: Një raport i CIA-s bën fare të qartë, se ç’rol ka luajtur princi saudit i kurorës Mohamed bin Salman në rastin e vrasjes së gazetarit Khashoggi, mendon Rainer Sollich. Pas publikimit të raportit të CIA-s janë shmangur edhe dyshimet e fundit: Vrasja e gazetarit kritik ndaj qeverisë Jamal Khashoggi më 2018 në […]

Lexo më shumë

A ka nevojë për një ‘lockdown’ Shqipëria si pasojë e COVID-19?

A ka nevojë për një ‘lockdown’ Shqipëria si pasojë e COVID-19?

Publikuar më 27.02.2021
Nga: Erjon Dasho Me katastrofën shëndetësore që ka nisur në ...

Nga: Erjon Dasho Me katastrofën shëndetësore që ka nisur në nëntor dhe ka arritur kulmin në shkurt, janë shtuar më së fundi edhe promovuesit e “lockdown-it”. Propozuesit e të quajturit “lockdown” kanë ditë (disa edhe javë) që e promovojnë atë në studiot televizive dhe rrjetet sociale. Ata janë në një masë të madhe mjekë shqiptarë […]

Lexo më shumë

Vajza nga Ibri, Vjosa Osmani përtej politikës

Vajza nga Ibri, Vjosa Osmani përtej politikës

Publikuar më 24.02.2021
Nga Linda Karadaku Vjosa Osmani, e cila në zgjedhjet e 14 sh...

Nga Linda Karadaku Vjosa Osmani, e cila në zgjedhjet e 14 shkurtit, garoi nën siglën e Lëvizjes Vetëvendosje, me sa duket e ka tejkaluar në vota edhe kreun e kësaj partie, Albin Kurti, në rezultatin e tij të vitit 2019. Kurti kishte marrë atëherë më shumë se 180 mijë vota dhe Osmani, këtë herë duket […]

Lexo më shumë