×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Një ditë, tri viktima dhe “një fatlume”

Luiza Myrtaj Nezha

Jemi mësuar, kur ndodh diçka fajin t`ia vëmë ditës kur ndodh, së martës apo së premtes. Nuk ishte as e martë,  as e premte. Ishte e mërkurë…

E mërkurë e zezë  këtë javë… Tri vajza të vogla ngelën jetime .Që sot nuk do të mundin të ndjejnë puthjen e ngrohtë dhe aromën e nënës së tyre. Që sot nuk mund te thërrasin më: ’O ma kemi frikë! ”O ma na mbro!

Që sot nuk dihet si do të jetë fati i tyre? Pa nënë e pa baba! Pa baba që më mirë mos kish qenë, pasi u mori atyre të shtrenjtën nënë! Baba vrastar që vetëm baba nuk mund të quhet!

Po dje, në të mërkurën e zezë, një vajzë e rritur në Durrës ka ngelur pa nënë. Klithi, qau, ulëriti, mallkoi botën mbarë, kur mori vesh vdekjen e nënës së saj. U lut Zotit ta dëgjonte , mos e linte pa të!  Por Zoti s`mund të bënte gjë!

Vrastari përsëri kishte qenë një burrë, po jo nga ata me rr të fortë. Kishte qenë babai, modeli që çdo vajzë ëndërron të gjejë te bashkëshorti i saj i ardhshëm. Përsëri  që sot, një vajzë nuk mund ta thotë fjalën  “nënë”, veçse nën lotët e saj… Po dje, një grua “fatlume” u qeth nga burri i saj , duke u përçudnuar, duke u nëpërkëmbur , me qëllim që të mos dilte më në sy të njerëzve. Dhe gruaja heshti. Mirë bëri që heshti , pasi në do të bënte të kundërtën do kishte fatin e “simotrave të saj”

Një ditë, tri ngjarje të trishta dhe vetëm “një fatlume”.

Të trija gra. I vetmi faj … Ishin gra. Se gruaja hesht e  nuk flet  para burrit! Se kështu e do zakoni, kështu  e do kjo shoqëria jonë e molepsur…

Ç`do të ndodhi tashmë me burrat vrasës? Do shkojnë në burg të ushqehen me taksat tona?

Do shkojnë në burg të jetojnë ditët e tyre të qeta si meshkuj të vërtetë, që gruaja s`u bën dot “gëk “para tyre? Do të pendohen për krimin e kryer, jo para ndërgjegjes së tyre, por për të përfituar ulje dënimi, sipas këshillës së avokatit të tyre?

A do të mendojnë për fëmijët që lanë pas, në mëshirë të fatit, në mes të katër rrugëve? A do pendohen se fëmijët e tyre nuk do të thonë më fjalën “nënë”, veçse mbështetur në pllakën e ftohtë të varrit në përvjetorët e morteve?

A do reflektojnë ndonjëherë këto qenie monstruoze? A do të reflektojë ndonjëherë kjo shoqëria jonë që vlaga e krimit vetëm tri ditë i mban?

A duhet të reflektojmë për rivendosjen e dënimit me vdekje paçka se Evropa nuk na pranon me të, në të? Në djall Evropa, kur rrugët përgjakën çdo ditë me gjak  të atyre që sjellin jetën në tokë! Unë jam grua… E frikësuar se jam grua! Unë jam pro dënimit me vdekje! Ai që merr jetë, duhet ta paguaj me të!

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut duhet të bashkohen

Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut duhet të bashkohen

Publikuar më 08.07.2020
Koço Kokëdhima Deklarimet e kryetarit të Bashkimit Demokrati...

Koço Kokëdhima Deklarimet e kryetarit të Bashkimit Demokratik Shqipëri, Ali Ahmeti, se shqiptarët e Maqedonisë së Veriut vuajnë nga sindromat e principatave e fiseve dhe rreth 300 mijë votues ndahen në 5-6 parti, duke ulur ndjeshëm numrin e mandateve në parlament, tregon krizën e faktorit politik, që cenon përfaqësimin real dhe mbrojtjen e interesave të […]

Lexo më shumë

Shkëlqimi dhe rënia e një ëndërrimtari

Shkëlqimi dhe rënia e një ëndërrimtari

Publikuar më 07.07.2020
Silvana Begaj Kam frikë t’i tregoj ëndrrat e mia. Mi marrin,...

Silvana Begaj Kam frikë t’i tregoj ëndrrat e mia. Mi marrin, mi tjetërsojnë dhe më çojnë në bankën e të akuzuarve. Kam frikë mos flas në gjumë dhe më dëgjojnë. Ëndrrat janë e vetmja gjë që kam. Për gabimet e shumta të shtetit të ëndrrave duhen fajtorë. Nuk dua të fajësohem une vetëm sepse ëndërroj […]

Lexo më shumë

Ditar nga Epoka Covidiane

Ditar nga Epoka Covidiane

Publikuar më 07.07.2020
Nga Gentian Stroni Janar 2020, i gjithë rruzulli u ndesh me ...

Nga Gentian Stroni Janar 2020, i gjithë rruzulli u ndesh me lajmet që vinin nga Kina në lidhje me atë që do bëhej shumë shpejt një nga problemet por së pari shëndetsore të gjithë popullatës botërore nëpërmjet Pandemisë covidiane. Megjithatë lajmi në Europë dukej i largët sikurse edhe largësia prej Lindjes së largët. Rastet e […]

Lexo më shumë

Zgjedhjet pa studentë japin struktura drejtuese pa legjitimitet

Zgjedhjet pa studentë japin struktura drejtuese pa legjitimitet

Publikuar më 07.07.2020
Julian Nura Tentativa për kapjen e plotë të institucioneve n...

Julian Nura Tentativa për kapjen e plotë të institucioneve në vend nuk ka lënë të qeta as institucionet e Arsimit të Lartë. Pas anulimit të zgjedhjeve për strukturat drejtuese të universiteteve të shpallura më parë nga Ministria e Arsimit, Rinisë dhe Sportit për t’u mbajtur në datën 12 qershor kur pandemia mbante të izoluar e […]

Lexo më shumë

Kosova dhe Rama!

Kosova dhe Rama!

Publikuar më 06.07.2020
Alban Daci Jemi një popull, që kemi ditur të luftojmë si ask...

Alban Daci Jemi një popull, që kemi ditur të luftojmë si askush për Atdhe, të vdesim për Atdhe, por nuk kemi ditur kurrë të negociojmë për pushtet dhe për marrëveshje ndërkombëtare. Të gjithë ish republikat jugosllave, disa edhe me shumicë sllave, sot janë të pavarura e formalisht kanë edhe marrëdhënie diplomatike me Serbinë. Kosova, territori […]

Lexo më shumë

Demokracia, deputetët dhe Kushtetuta!

Demokracia, deputetët dhe Kushtetuta!

Publikuar më 04.07.2020
Alban Daci Demokracia nuk është mekanizmi që njihet dhe krij...

Alban Daci Demokracia nuk është mekanizmi që njihet dhe krijohet vetëm për të krijuar pushtet dhe institucione, por edhe per t’i rregulluar dhe ekuilibruar ato. Baza e demokracisë fillon që tek zgjedhjet parlamentare (kjo në rastin e republikave parlamentare). Nëse zgjedhjet manipulohen dhe dhunohen, rezultati i përbërjes së parlamentit është për pasojë antidemokratik dhe respektimi […]

Lexo më shumë

Politika shqiptare është një klasë e madhe me ngelsa!

Politika shqiptare është një klasë e madhe me ngelsa!

Publikuar më 03.07.2020
Alban Daci E kuptoni se ka 30 vjet që persona që nga hiçi, p...

Alban Daci E kuptoni se ka 30 vjet që persona që nga hiçi, prej hiçit po shkojnë drejtë gjithçkaje pa pasur asnjë merite sociale apo intelektuale. Këta hiça që sot posedojnë gjithçka janë pasuruar dhe janë kthyer elitë sociale përmes angazhimit politik duke abuzuar me detyrën dhe me përfaqësimin që ju kanë besuar qytetarët përmes […]

Lexo më shumë

Winston Churchill i Ballkanit?

Winston Churchill i Ballkanit?

Publikuar më 03.07.2020
Hashim Thaçi i përket karizmës së politikës evropiane. Disa ...

Hashim Thaçi i përket karizmës së politikës evropiane. Disa njerëz e lavdërojnë atë me fjalë të mëdha. Të tjerët dëshirojnë ta shohin prapa grilave si një kriminel lufte. Rruga e tij shpie përmes Cyrihut deri te majat e shtetit të ri të Kosovës. Kush është Presidenti  kontravers kosovar? Hashim Thaçi, presidenti i Kosovës, banor i […]

Lexo më shumë