×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Nga “ribashkimi” i grupit ‘Friends’ te çmimet dhe tragjeditë/ Ngjarjet që shënuan showbiz-in në vitin 2021

Nga rikthimi i spiunit më të njohur e deri te ribashkimi i grupit nga “Friends”, ja cilat janë lajmet më të rëndësishme artistike që dominuan në vitin 2021:

Pas shumë vonesash, publikimi i filmit të fundit të James Bond “No Time To Die” i dha shtysë të lakmuar kinemave pandemike.

Studiot e filmit ndryshuan orarin e tyre dhe në disa raste filmat u shfaqën njëkohësisht në kinema dhe në platforma.

Broadway në Nju Jork dhe West End në Londër u rihapën, por me masa sigurie kundër Covid. Muzika live është kthyer gjithashtu.

Taylor Swift dhe Billy Ellis morën nderimet më të larta në Grammy Awards, ndërsa Beyoncé u bë artistja femër më fituese e çmimeve në historinë e institucionit me 28 çmime.

“Nomadland” fitoi Oscars për filmin më të mirë, regjisorin më të mirë dhe aktoren më të mirë për Frances McDormand, ndërsa regjisorja kineze, Chloe Zao, u bë gruaja e dytë në historinë e institucionit që fitoi kategorinë pas regjisorit. Kathryn Bigelow me “Hurt Locker” dhe e para me prejardhje aziatike.

Një vendim historik mori NBC, e cila njoftoi se nuk do të transmetojë ceremoninë e Golden Globes në 2022 për shkak të akuzave të bëra nga Shoqata e Korrespondentëve të Huaj të Hollivudit, e famshmja HFPA, për racizëm dhe diskriminim seksual. Sindikata, megjithatë, njoftoi se ka bërë ndryshime gjithëpërfshirëse dhe se ceremonia përkatëse do të zhvillohet në janar.

Princi Harry dhe gruaja e tij Megan, të cilët tani jetojnë në Kaliforni, bënë bujë kur, në një intervistë me Oprah Winfrey, Megan akuzoi familjen mbretërore britanike se kishte shprehur shqetësimin se sa e errët mund të kishte qenë lëkura e fëmijës së çiftit. Megan rrëfeu se presioni që ndjente si një anëtare e re e familjes mbretërore e çoi atë në prag të vetëvrasjes.

Këngëtarja pop Britney Spears ka rifituar kontrollin e pasurisë së saj prej 60 milionë dollarësh dhe përfundimisht do të jetë e lirë të marrë vendimet e saj mjekësore dhe personale për herë të parë në 13 vjet. #FreeBritney më në fund është bërë realitet për Britney Spears – me një gjyqtar në Los Anxhelos që i jep fund marrëveshjes ligjore që ka kontrolluar jetën e yllit të popit amerikan që nga viti 2008.

Drejtoresha e fotografisë Halina Hutchins u vra kur një armë e përdorur nga aktori Alec Baldwin gjatë xhirimeve të “Rust” përmbante një plumb të vërtetë. Ngjarja ka ndodhur në Santa Fe, New Mexico. Filmi u drejtua nga Joel Souza. Gjatë një prove, asistenti i regjisorit i dha aktorit një armë plot me plumba të vërtetë, por Baldwin nuk e dinte se ai kishte plumba të vërtetë. Aleku qëlloi dhe vrau Hutchins për vdekje dhe e dërgoi Souzën në spital. Hetimi është në vazhdim.

Dhjetë persona u vranë kur shkelën në Festivalin Astroworld të organizuar nga reperi Travis Scott në Hjuston, Teksas. Ndaj reperit dhe organizatorëve u ngritën padi.

Kasti i serialit të njohur “Friends” u ribashkua për një episod special plot lot dhe u dhuroi miliona miqve të tij në mbarë botën disa momente të tjera të qeshura dhe emocioni.

Seriali i suksesshëm televiziv Sex and the City u rikthye në ekran për dhjetë episode. Të titulluar “Dhe vetëm ashtu” dhe dy nga protagonistët që mungojnë – Samantha dhe z. Big – episodet e para ndoshta zhgënjyen audiencën e tyre fanatike.

Seriali koreano-jugor i Netflix “Squid Game” ishte një sukses në mbarë botën. Është një dramë mbijetese ku një ekip prej 456 personash nga çdo grup shoqëror ftohet të marrë pjesë në një sërë lojërash për fëmijë me pasoja kërcënuese për jetën për të fituar një çmim prej rreth 35 milionë euro.

Grupi veteran ABBA publikoi albumin e tyre të parë në 40 vjet.

Albumi i Adel “30” u bë albumi më i shitur i vitit në SHBA, vetëm tre ditë pas publikimit.

Miliarderja Kim Kardashian dhe Kanye West kanë njoftuar divorcin, ndërsa Jennifer Lopez dhe Ben Affleck janë bërë sërish çift pas gati 20 vitesh.

 

Rastet penale të lidhura me lëvizjen #MeToo kanë rezultuar në gjykimin e producentit hollivudian Harvey Weinstein në Los Anxhelos për pesë përdhunime dhe sulme seksuale.

Këngëtari R. Kelly u dënua nga një gjykatë federale për trafikim dhe abuzim seksual të grave dhe të miturve.

Njerëzit i thanë lamtumirën, ndër të tjera, bateristit të Rolling Stones, Charlie Watts, aktorëve Christopher Plummer, Jean-Paul Belmondo dhe Olympia Doukaki, por edhe prezantuesit televiziv dhe producentit radiofonik Larry King, botuesit të Hustler’s Larry Mo Albert Elbaz dhe Virgil Ambloch. Phil Spector, producenti muzikor i dënuar për vrasje, ka vdekur në burg.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risil...

Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risili të Vlorës. Bëhet me dije nëpërmjet njoftimit zyrtar se një mjet tip ‘Toyota’ ka humbur kontrollin dhe është përplasur me murin rrethues të një banese. Nga ana tjetër njoftohet se ka mbetur i lënduar drejtuesi dhe pasagjeri, të cilët ndodhet në spital jashtë rrezikut për […]

Lexo më shumë

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Publikuar më 28.01.2022
Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë pres...

Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë presidentin rus Vladimir Putin këtë vit, pavarësisht nga vendosjet ushtarake e Moskës në kufirin ukrainas. “Ne organizojmë tradicionalisht një takim vjetor biznesi me Presidentin Putin dhe ministra të rëndësishëm për ekonominë për të adresuar çështjet aktuale në marrëdhëniet ekonomike”, tha Komiteti Gjerman për Marrëdhëniet Ekonomike të Evropës […]

Lexo më shumë

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Publikuar më 28.01.2022
Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidat...

Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit në logon e Partisë Socialiste. Menjëherë pas mbledhjes së kryesisë në Selinë Rozë, drejtuesit politikë të qarqeve ku do zhvillohen zgjedhjet në 6 bashki, kanë dalë dhe kanë bërë publikë […]

Lexo më shumë

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Publikuar më 28.01.2022
Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat i...

Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat italiane bëjnë me dije se gjatë operacionit janë sekuestruar pasuri me vlerë deri në 2 mln euro që përfshijnë makina, pasuri të paluajtshme dhe para të thata. Pasuritë i përkasin dy grupeve kriminale me origjinë shqiptare që trafikon drogë në territorin e Venetos. Hetimi përfshiu 33 persona […]

Lexo më shumë

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

Publikuar më 28.01.2022
Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë france...

Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë franceze dhe policinë lokale, ka çmontuar një organizatë kriminale me bazë në provincën e Tarragona, me degë në Tarragona, Cambrils, Calafell, El Vendrell, Flix dhe La Bisbal del Penedés. Organizata u zbulua nga agjentët e hetimit në mesin e vitit të kaluar 2021, por për shkak të […]

Lexo më shumë

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Publikuar më 28.01.2022
Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgje...

Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale kandidati pë Bashkinë e Shkodrës, Ardit Qylybyli. Reagimi nga Ardit Qylybyli: “Te nderuar demokrate, qytetare te Shkodres! Une jam propozuar nga strukturat si kandidat per kryetar te Bashkise se Shkodres ne zgjedhjet e pjesshme vendore te 6 marsit. Jam shume i nderuar […]

Lexo më shumë

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pa...

Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pasditen e sotme në Lezhë. Mësohet se një motor është përplasur me një fuoristradë dhe ka mbetur i plagosur drejtuesi i motomjetit. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Shtraus” në Lezhë. Menjëherë pas aksidentit, drejtuesi i motorit, identiteti i të cilit nuk bëhet ende i ditur, […]

Lexo më shumë

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

Publikuar më 28.01.2022
COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qyteta...

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qytetarë të infektuar, 5 humbje jete dhe 2564 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose […]

Lexo më shumë