×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Në mëngjes bota nuk do të ekzistojë më”/ Këto janë 3 kërcënimet ekzistenciale për njerëzimin!

Ndryshimi i klimës dhe pandemia e koronavirusit mund të jenë kriza që kërkojnë zgjidhje të menjëhershme, por bashkëthemeluesi i Skype, Jaan Tallinn beson se kërcënimet ekzistenciale me të cilat përballet njerëzimi këtë shekull janë të ndryshme.

Zhvilluesi dhe programuesi kompjuterik Estonez, i cili ndihmoi në krijimin e platformës për ndarjen e skedarëve Kazaa në vitet 1990 dhe Skype në vitet 2000, i tha CNBC, inteligjencës artificiale, biologjisë sintetike dhe ato që ai i përshkroi si “të panjohura të njohura” janë kërcënimet ekzistenciale të këtij shekulli. “Ndryshimi i klimës nuk do të jetë një kërcënim ekzistencial nëse nuk konfirmohet një skenar i paparashikueshëm”, tha ai.

Biologjia sintetike është dizenjimi dhe ndërtimi i përbërësve të rinj biologjikë, pajisjeve dhe sistemeve, ndërsa “të panjohurat e njohura” janë, sipas Talinit, “gjëra për të cilat mund të mos jemi në gjendje të mendojmë në këtë moment”.

Shqetësimi i tij rreth inteligjencës artificiale ekziston prej disa vitesh dhe ai shpenzon miliona dollarë për të siguruar që kjo teknologji të zhvillohet në mënyrë të sigurt. Ndër të tjera, ai ka investuar në laboratorë të inteligjencës artificiale si DeepMind (pjesërisht për të mbajtur gjurmët e asaj që bëjnë) ndërsa ka financuar gjithashtu kërkime të sigurisë AI në universitete të tilla si Oxford dhe Cambridge.

Duke cituar një libër nga profesori i Oksfordit, Toby Ord, Tallinn tha se kishte një shans 1 në 6 që njerëzimi të mos mbijetonte këtë shekull. Libri thekson se një nga kërcënimet më të mëdha të mundshme është inteligjenca artificiale, ndërsa përkundrazi, shanset që speciet njerëzore të zhduken për shkak të ndryshimit të klimës janë më pak se 1%.

Për çështjen e inteligjencës artificiale, askush nuk e di se si do të evoluojnë makineritë inteligjente dhe përpjekja për të menduar se sa i përparuar do të jetë AI, 10, 20 ose 100 vjet nga tani është praktikisht e pamundur. Kjo sepse sistemet e inteligjencës artificiale tani kanë filluar të krijojnë sisteme të tjera të inteligjencës artificiale pa ndërhyrjen e njeriut.

Cilat janë skenarët ku inteligjenca artificiale mund të kërcënojë njerëzimin? E para është një “aksident” në një laborator, ku shkencëtarët do të lejojnë që një sistem i inteligjencës artificiale të trajnohet në disa servera natën dhe “në mëngjes bota nuk do të ekzistojë më”. Skenari i dytë mund të shohë shkencëtarët të krijojnë një teknologji që është përvetësuar dhe zbatuar në fusha të ndryshme “ku ka pasoja fatkeqe”.

Kompanitë e mëdha të teknologjisë po shpenzojnë miliarda dollarë për të zhvilluar inteligjencën artificiale dhe ndërsa disa nga këto kërkime po bëhen publike, shumë nuk e shohin kurrë dritën e diellit, dhe kjo është një arsye për shqetësim.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I bllokuan “Facebook”, ja çfarë vendosi bordi për llogarinë e Donald Trump

I bllokuan “Facebook”, ja çfarë vendosi bordi për llogarinë e Donald Trump

Publikuar më 05.05.2021
Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump nuk do t...

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump nuk do të ketë të drejtë të përdorë platformën Facebook. Bordi pothuajse i pavarur mbikëqyrës i rrjetit social votoi për vazhdimin e ndalimit të llogarisë së tij, që ishte pezulluar para katër muajsh për nxitje të dhunës që çoi në trazirat vdekjeprurëse të 6 janarit në Kapitol. Bordi […]

Lexo më shumë

Rregullat për udhëtimet verore në BE

Rregullat për udhëtimet verore në BE

Publikuar më 05.05.2021
Me afrimin e verës, Bashkimi Evropian po përpiqet të bëjë rr...

Me afrimin e verës, Bashkimi Evropian po përpiqet të bëjë rregulla të unifikuara për qytetarët e BE-së që udhëtojnë brenda bllokut dhe për qytetarët e vendeve të treta që duan të vizitojnë miq e të afërm në BE, ose të bëjnë pushime në Alpe apo Mesdhe. Ku jemi tani? Kur bëhet fjalë për pasaportën e […]

Lexo më shumë

Koronavirusi/ Efekti anësor i çuditshëm që mund të ndodhë pas vaksinimit

Koronavirusi/ Efekti anësor i çuditshëm që mund të ndodhë pas vaksinimit

Publikuar më 04.05.2021
Autoritetet shëndetësore në të gjithë botën e kanë bërë të q...

Autoritetet shëndetësore në të gjithë botën e kanë bërë të qartë se të gjitha vaksinat kanë efekte anësore, më të zakonshmet prej të cilave përfshijnë dhimbjen e krahut ose mialgjitë. Disa njerëz, megjithatë, kanë pohuar se kanë një shije metalike në gojën e tyre pasi janë vaksinuar. Deri më tani, më shumë se 28.9 milion […]

Lexo më shumë

Katër shenja për të kuptuar se ai është i dashuruar me ju kur bëni seks

Katër shenja për të kuptuar se ai është i dashuruar me ju kur bëni seks

Publikuar më 04.05.2021
Kur filloni të bini në dashuri me dikë, atëherë lind një pye...

Kur filloni të bini në dashuri me dikë, atëherë lind një pyetje specifike: a ndihet ai i njëjti me mua? Kur i jepeni dikujt, zemra juaj është shumë e rëndësishme kështu që është normale të dëshironi që ndjenjat tuaja të gjejnë një përgjigje. Kështu që ju jeni duke kërkuar për çdo shenjë të mundshme, edhe […]

Lexo më shumë

(Video) Mundësi japonez vdes gjatë ndeshjes pas dëmtimit të rëndë në kokë

(Video) Mundësi japonez vdes gjatë ndeshjes pas dëmtimit të rëndë në kokë

Publikuar më 04.05.2021
Një mundës japonez i sumos ka vdekur pasi ra me kokë gjatë n...

Një mundës japonez i sumos ka vdekur pasi ra me kokë gjatë një periudhe në një rast që ka ngritur pikëpyetje në lidhje me reagimin e sportit ndaj emergjencave mjekësore. Hibikiryu, 28 vjeçar, vdiq nga dështimi akut i frymëmarrjes të mërkurën, tha Shoqata Japoneze Sumo. Mundësi, emri i vërtetë i të cilit ishte Mitsuki Amano, […]

Lexo më shumë

Koha e duhur për të pirë kafe, sipas shkencëtarëve

Koha e duhur për të pirë kafe, sipas shkencëtarëve

Publikuar më 04.05.2021
Thoni se na pëlqejnë teoritë e konspiracionit, por kemi përs...

Thoni se na pëlqejnë teoritë e konspiracionit, por kemi përshtypjen se dikush vazhdimisht po përpiqet të futet mes nesh dhe dashurisë sonë për kafe. Një na thotë të mos shtojmë qumësht dhe sheqer, një të mos porosisim kapuçino pasdite, le të jetojmë gjithsesi! Por jo, tani kërkimi i ri na fton të ndryshojmë zakonin tonë […]

Lexo më shumë

“Bëri seks me mbesën e tij, kërkonte të urinonin mbi të”/ Dokumentari për Hitlerin: Varësia nga porno dhe sadomazokizmi

“Bëri seks me mbesën e tij, kërkonte të urinonin mbi të”/ Dokumentari për Hitlerin: Varësia nga porno dhe sadomazokizmi

Publikuar më 03.05.2021
Për pasuesit dhe vartësit e tij besnikë, Adolf Hitler ishte ...

Për pasuesit dhe vartësit e tij besnikë, Adolf Hitler ishte një njeri “i pastër” që shmangte seksin për të ruajtur aftësinë e tij fizike. Sidoqoftë, pas dyerve të mbyllura, diktatori gjerman ishte një sadomazokist që i pëlqente të linte gratë ta shkelmonin ose madje të urinonin, sipas një dokumentari të ri të Discovery Channel. Për […]

Lexo më shumë

I zoti i përmend fjalën kokainë, qeni bën reagimin e papritur, video e rrallë

I zoti i përmend fjalën kokainë, qeni bën reagimin e papritur, video e rrallë

Publikuar më 03.05.2021
Një ish-qen policie në Australi ka tronditur rrjetin e TikTo...

Një ish-qen policie në Australi ka tronditur rrjetin e TikTok me kujtesën se zbatimi i ligjit nuk është kurrë vetëm kur ai është në detyrë pasi reagimi i shqetësuar i këlyshit për të dëgjuar fjalën “kokainë” u bë virale. Davey Rutherford kohët e fundit u shfaq në internet duke i ‘tronditur’ shikuesit kur qeni i […]

Lexo më shumë