×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ndërroi jetë në krye të detyrës/ Kush ishte mjeku Arjan Pushi, kolegët kujtojnë momentet e fundit me të

PROFIL/ Shuhet në moshën 57-vjeçare mjeku Arjan Pushi. “Shekulli” sjell detaje nga jeta e mjekut dhe mesazhet e ngushëllimit të kolegëve 

Enida Vërça

Mjeku hematolog, Arjan Pushi është ndarë nga jeta pasditen e kësaj të marte. Pas një beteje disaditore në spitalin Infektiv, ku mëngjesin e së hënës hyri edhe në intubim, Pushi nuk arriti të mbijetojë. Lajmin nga ndarja nga jeta, e ka dhënë Ministria e Shëndetësisë, e cila i shpreh ngushëllimet edhe familjarëve. Pushi ndërroi jetë në moshën 57-vjeçare.

Po kush ishte Arjan Pushi?

Pushi prej vitesh ishte pjesë e stafit të fakultetit të Mjekësisë, ku edukoi breza me radhë. Po ashtu ai ka patur një karrierë të suksesshme në repartin e Hematologjisë.  Arian Pushi, një profesor i cili e ka bërë pronë të tij lëndën e hematologjisë. Në CV-në e  tij përfshihen shumë tituj dhe dekorata të marra ndër vite. Shërbimi i Hematologjisë QSUT dhe Shoqata Shqiptare Hematologji Transfuzion prej kohësh kanë zhvilluar konferenca Ndërkombëtare, të cilat janë përfaqësuar prej tij. Mjeku ka kryer dy specializimet si në Sëmundjet e Brendshme ashtu dhe në Hematologji (sëmundjet e gjakut) .

Biografia

Prof. Arjan Pushi lindi në 30 korrik 1962 në qytetin e Beratit në një familje intelektuale me tradita qytetare dhe patriotike dhe përfundoi studimet e larta me rezultate të shkëlqyera në Fakultetin e Mjekësisë në vitin 1987. Dr. Pushi filloi misionin e tij akademik si asistent-pedagog në fakultet dhe shkollën e specializimit në Hematologji. Pjesë e Shërbimit Universitar të Hematologjisë. Profesori i ndjerë, bënte pjesë në brezin e dytë të hematologëve shqiptarë, të cilët populluan shërbimet universitare të specializuara në shërbimin spitalor kombëtar dhe në Fakultetin e Mjekësisë. Gjatë karrierës së tij të gjatë, të pervijuar nga shkenca, modestia dhe humanizmi, ai dha një kontribut të çmuar për përparimin e specialitetit të Hematologjisë dhe Mjekësisë bashkëkohore në vendin tonë. Mjeku ishte autor i disa monografive dhe teksteve mësimore për hematologjinë; Mjekësinë e Përgjithshme dhe gjithashtu i dhjetëra artikujve, kumtesave dhe referimeve shkencore brenda dhe jashtë vendit.

Familja

Teksa e kanë konsideruar vdekjen e Pushit shokuese, mësohet se pika më e dobët e mjekut ka qenë vajza e tij. Mjeku ka lënë pas, vajzën, emri i së cilës është Kristina, fëmijë i vetëm, bashkëshorten dhe dy prindërit. Studentë të cilët kanë marrë mësim nga pedagogu janë shprehur nën zë për  “Shekulli”-n se mjeku vuante nga disa sëmundje shoqërues, siç ishte obeziteti. Ndërkohë në rrugë zyrtare, thuhet se mjeku nuk kishte asnjë sëmundje shoqëruese.

Kontributet

Shërbimi i Hematologjisë QSUT dhe Shoqata Shqiptare Hematologji Transfuzion prej kohësh kanë zhvilluar konferenca Ndërkombëtare, të cilat janë përfaqësuar prej tij. Mjeku ka kryer dy specializimet si në Sëmundjet e Brendshme ashtu dhe në Hematologji (sëmundjet e gjakut) .  “Sëmundjet e Brendshme përmbledhin shqetësimet që kanë të bëjnë me shumë specialitete (sisteme të organizmit). “Aty bëjnë pjesë shqetësimet e mushkërive, shqetësimet e zemrës ,shqetësimet e gjakut dhe të gjëndrave që dalin në trup,janë shqetësimet endokrine (diabeti,tiroidea,etj), janë shqetësimet e veshkave dhe rrugëve të urinës,janë shqetësimet e stomakut të,zorrëve , mëlçisë, shpretkës, pankreasit, zorrës së trashë, janë shqetësimet e sëmundjeve të rheumatizmit, janë shqetësimet e sëmundjeve alergjike dhe dëmtimet imunologjike, apo shqetësimet infeksioze që ka organizmi i njeriut. Sëmundjet e gjakut në veçanti janë shumë të zakonshme në popullatë siç janë anemitë, apo anemitë e lindura për të cilat Shqipëria është një vend shumë I prekur .Por nga ana tjetër të gjitha sëmundjet japin ndryshimet e tyre në gjak dhe pas këtyre ndryshimeve në gjak mund të fshihen dhe sëmundje shumë të rëndësishme dhe të rënda të njeriut”, do të thoshte ai, një vit më parë.

Ngushëllimet

Bluzat e bardha, i kanë shprehur ngushëllime të gjithë familjarëve dhe të afërme të mjekut të njohur. Nëpërmjet një statusi në ‘Facebook’, mjeku infeksionit Tritan Kalo, shkruan: Nga gjiri i heronjve të Shëndetësisë një MANTELBARDHË e humbi sfidën me Sars-Cov2/Covid-19. U prehshi ne Paqe Prof. Arjan Pushi!. Rektori i Universiteti të Mjekësisë, i pikëlluar shprehet se nuk ka fjalë për këtë humbje të madhe. “Lamtumirë Prof. Arjan Pushi! Nuk kam fjalë të shpreh keqardhjen dhe dhimbjen! Do na mungosh të gjithëve! Të qoftë e blertë lëndina!”.

Edhe prof.dr. Edvin Prifti shkruan se sot humbën një koleg dhe mik. “Humbëm një profesor të universitetit tonë. Nesër mbase do të jetë radha jone, mbase do jetë radha ime por kjo s’ka asnjë rëndësi! Ju jeni thelbi! Këtu nuk flitet më për individin, por për racën tonë. Mbrojeni, mbështeteni, mos u bëni naiv dhe injorant siç jeni sjellë në shekujt e kaluar, luftoni për mbijetesë, kuptojeni, dhe lutuni shumë për veten tuaj, familjet dhe për në mjekët tuaj që nuk ndaluam një dite duke trajtuar dhimbjet dhe sëmundjet tuaj. Lamtumirë koleg i nderuar. Lamtumirë, kur u puqem bashkë tre javë më pare dhe bisedonim për Covid-19. Dhe në përjetësinë e mallkimit qofshin kush i thotë të kundërtën këtij populli që nuk ç’bën! Dashuria do të triumfojë mbi gjithçka.

 “Shekulli” i shpreh ngushëllime familjarëve, të afërmeve dhe kolegëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Testi i Covidit njëherë pozitiv njëherë negativ, reagon ISHP: Fajin e ka PD!

Testi i Covidit njëherë pozitiv njëherë negativ, reagon ISHP: Fajin e ka PD!

Publikuar më 06.08.2020
Instituti i Shëndetit Publik ka reaguar pas akuzave të Parti...

Instituti i Shëndetit Publik ka reaguar pas akuzave të Partisë Demokratike në lidhje me përgjigjet e testiti Covid-19. ISHP thotë se të gjithë testet e kryera i përkasin standardeve më të larta të cilësisë dhe siguri të lartë. “Cilësia e punës së specialistëve të ISHP dhe testeve të përdorura në rastin e COVID-19, janë të […]

Lexo më shumë

Mjeku tregon 3 masat e parandalimit të përhpajes së Covid-19

Mjeku tregon 3 masat e parandalimit të përhpajes së Covid-19

Publikuar më 06.08.2020
Mjeku infeksionit Tritan Kalo, nëpërmjet një postimi në rrje...

Mjeku infeksionit Tritan Kalo, nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook” ka shprehur tre mënyra se si mund të parandalohet përhapja e virusit. Sipas tij, vetëm nëse secili prej nesh ka një higjiene personale dhe kolektive, nëse ruhet distanca fizike dhe nëse mbahet maska në çdo ambient të mbyllur, mund të frenohet përhapja. Statusi i […]

Lexo më shumë

Infektohet edhe Skrapari, pozitive me Covid-19 babai i sekretares së kryebashkiakut

Infektohet edhe Skrapari, pozitive me Covid-19 babai i sekretares së kryebashkiakut

Publikuar më 05.08.2020
Si shumë qytete të tjera edhe Skrapari ka shënuar sot rastin...

Si shumë qytete të tjera edhe Skrapari ka shënuar sot rastin e parë me Covid-19 pas shpërthimit të epidemisë në vendin tonë. Mësohey se një 67-vjeçar i cili është babai i sekretares së kryebashkiakut ka rezultuar me virus. Rasti i konfirmuar në Skrapar ka ngritur alarmin bashki, ndërkohë që sekretarja është vendosur në karantinë në […]

Lexo më shumë

Nënat e infektuara me virus a mund të ushqejnë fëmijët me gji? Ministria e Shëndetësisë jep përgjigje

Nënat e infektuara me virus a mund të ushqejnë fëmijët me gji? Ministria e Shëndetësisë jep përgjigje

Publikuar më 05.08.2020
Në javën botërore të ushqyerjes me gji, Ministria e Shëndetë...

Në javën botërore të ushqyerjes me gji, Ministria e Shëndetësisë i ka dhënë përgjigje pyetjes nëse një nënë e infektuar me virusin Covid-19 mund të ushqej foshnjën e saj. Ministria thotë se ushqimi me gji, e mbron fëmijën nga shumë sëmundje edhe nëse nëna është e infektuar. “Ushqyerja me gji  përmirëson mbijetesën e foshnjës, siguron shëndet […]

Lexo më shumë

4 viktima, 2 pa sëmundje shoqëruese/ Vazhdon të rritet numri i të prekurve me Covid në Shqipëri

4 viktima, 2 pa sëmundje shoqëruese/ Vazhdon të rritet numri i të prekurve me Covid në Shqipëri

Publikuar më 28.07.2020
117 raste të reja dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit. Fat...

117 raste të reja dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në spitalin Covid2 “Shefqet Ndroqi” 4 qytetarë: Një 84 vjeçare nga Shkodra, një 75 vjeçar nga Tirana pa sëmundje të tjera. Si dhe 2 qytetarë nga Tirana: një 78 vjeçar dhe një 82 […]

Lexo më shumë

Një tjetër shifër rekord, ja sa raste pozitive me Covid u zbuluan këtë të hënë

Një tjetër shifër rekord, ja sa raste pozitive me Covid u zbuluan këtë të hënë

Publikuar më 27.07.2020
Edhe ky fillim jave ka nisur me numër të lartë viktimash dhe...

Edhe ky fillim jave ka nisur me numër të lartë viktimash dhe të infektuarish nga Covid-19 në vendin tonë. Në 24 orët e fundit janë shënuar 6 viktima dhe 117 raste të reja.  Fatkeqësisht nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në spitalin Covid2 “Shefqet Ndroqi” 6 qytetarë: Një 49 vjeçar nga Shkodra, një […]

Lexo më shumë

Gafa e dytë e Manastirliut me maskën, eksperti shpërthen ndaj videos së publikuar

Gafa e dytë e Manastirliut me maskën, eksperti shpërthen ndaj videos së publikuar

Publikuar më 26.07.2020
Eksperti i Shëndetësisë, Erion Dasho ka reaguar sërish ndaj ...

Eksperti i Shëndetësisë, Erion Dasho ka reaguar sërish ndaj ministres Ogerta Manastirliu. Më herët kjo e fundit, publikoi një video informuese në lidhje me vendosjen e maskës. Sipas Dashos me këtë spot të publikuar nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu po realizohet një gafë e dytë. “Spoti promocional i sapo lançuar nga vetë Ministrja, që […]

Lexo më shumë

Brenda “zonës së kuqe”, flet inxhinieri i respiratorëve: Sa kapacitete ka Shqipëria, si mund ta fitojnë betejën të intubuarit

Brenda “zonës së kuqe”, flet inxhinieri i respiratorëve: Sa kapacitete ka Shqipëria, si mund ta fitojnë betejën të intubuarit

Publikuar më 23.07.2020
Inxhinieri i pajisjeve mjekësore pranë spitaleve Covid, Erma...

Inxhinieri i pajisjeve mjekësore pranë spitaleve Covid, Ermand Mertenika tregon për “Shekulli”-n fazat në të cilën kalojnë pacientët e shtruar. Inxhinieri flet për rëndësinë e respiratorit dhe se sa kapacitetet ka Shqipëria për të përballur të intubuarit Enida Vërça Respiratori është mjeti me të cilin pacientët e prekur nga Covid-19 kalojnë ditët e tyre të […]

Lexo më shumë