×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ndarja nga jeta e Ennio Morricones, letra prekëse e tij: Asaj lamtumirën më të dhimbshme!

Ditën e sotme ndërroi jetë një nga maestrot më të mëdhenj të kompozimit dhe të muzikës që ka njohur shekulli që lamë pas, kompozitori italian me famë botërore, Ennio Morricone.

Pas ndarjes së tij nga jeta,familjarët e tij publikuan letrën e lamtumirës të shkruar nga vetë ai përpara vdekjes.

Letra e tij e fundit e lamtumirës është një letrat më prekëse të “Mjeshtrit” të kompozimit.

Letra:

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Homazh me qirinj për Pirro Manin, Mirush Kabashi rrëfen amanetin: Një tufë lule në gërmadhat e teatrit

Homazh me qirinj për Pirro Manin, Mirush Kabashi rrëfen amanetin: Një tufë lule në gërmadhat e teatrit

Publikuar më 05.06.2021
Dramaturgu Ruzhdi Pulaha tha se “Pirro Mani ka bërë epokë në...

Dramaturgu Ruzhdi Pulaha tha se “Pirro Mani ka bërë epokë në teatër, sepse për të bërë epokë, nuk duhet të kesh për të bërë epokë, mjaftojnë 3 dekada”. Ndërsa Ndriçim Xhepa tha se “Pirro Mani krijoi aktorë, krijoi breza aktorësh, e dinte se si shkohej drejt figurës, kishte nje dhunti e vullnet të jashtëzakonshëm”. Njeriu […]

Lexo më shumë

Vdekja e Pirro Manit, Elia Zaharia në lot: Ishte arsyeja pse u dashurova me teatrin, na varfërove

Vdekja e Pirro Manit, Elia Zaharia në lot: Ishte arsyeja pse u dashurova me teatrin, na varfërove

Publikuar më 03.06.2021
Elia Zaharia ka reaguar lidhur me ndarjen nga jeta të aktori...

Elia Zaharia ka reaguar lidhur me ndarjen nga jeta të aktorit dhe regjisorit të njohur Pirro Mani. Përmes një postimi në rrjetet sociale, ajo shprehet e trishtuar, duke theksuar se ikja e gjeniut të skenës i la të gjithëve më të varfër. Sipas Zaharias, aktorët përjetonin lumturi kur interpretonin në pjesët e tij, përjetonin ekzaltimin […]

Lexo më shumë

Ndërroi jetë në SHBA/ Intervista e fundit aktorit Pirro Mani për “Shekulli”-n: Nuk jemi për prishjen e Teatrit

Ndërroi jetë në SHBA/ Intervista e fundit aktorit Pirro Mani për “Shekulli”-n: Nuk jemi për prishjen e Teatrit

Publikuar më 03.06.2021
E enjtja e 3 Qershorit do të skalitet si një ditë zie për ar...

E enjtja e 3 Qershorit do të skalitet si një ditë zie për artin shqiptar. Regjisori dhe aktori i njohur i skenës shqiptare, Pirro Mani ndërroi jetë mëngjesin e sotëm. Lajmin e trishtë e dha i biri i tij, Bendis Mani. Edhe pse prej vitesh, Pirro Mani jetonte në SHBA, bashkë me aktoren e dashur […]

Lexo më shumë

Luajti rolin e Sali Portopapës, ndërron jetë aktori dhe regjisori i njohur Pirro Mani

Luajti rolin e Sali Portopapës, ndërron jetë aktori dhe regjisori i njohur Pirro Mani

Publikuar më 03.06.2021
Ka ndërruar jetë në moshën 89-vjeçare aktori dhe regjisori i...

Ka ndërruar jetë në moshën 89-vjeçare aktori dhe regjisori i njohur, Pirro Mani. Lajmin e vdekjes e ka ndarë pak minuta më parë i biri i tij, nëpërmjet një statusi në ‘Facebook’. “Babi na la sot në mëngjes’, uroj të ketë gjetur paqe”, shkruan ai. Pirro Mani ka ndërruar jetë mëngjesin e kësaj të enjte […]

Lexo më shumë

“Drejtësia e re fillon nga teatri”, aktivistët shpresojnë te Gjykata Kushtetuese: Të dënohen autorët e shembjes dhe të rindërtohet TK-ja aty ku ishte

“Drejtësia e re fillon nga teatri”, aktivistët shpresojnë te Gjykata Kushtetuese: Të dënohen autorët e shembjes dhe të rindërtohet TK-ja aty ku ishte

Publikuar më 02.06.2021
Aktivistët e shoqërisë civile të grupimit “Ne jemi Teatri” d...

Aktivistët e shoqërisë civile të grupimit “Ne jemi Teatri” deklaruan  sot se janë shpresëplotë për drejtësi, e cila duhet të nisë nga teatri. Deklarimet e tyre përpara hyrjes së Gjykatës Kushtetuese u bënë një ditë përpara mbledhjes së gjyqtarëve për të vendosur për paditë e bëra nga kreu i shtetit kundër shkatërrimit të kompleksit teatror […]

Lexo më shumë

“Ishte qytetare dhe gazetare me mision”, kolegët kujtojnë Anila Dushin, mentoren dhe “nënën” e gazetarëve të Shkodrës

“Ishte qytetare dhe gazetare me mision”, kolegët kujtojnë Anila Dushin, mentoren dhe “nënën” e gazetarëve të Shkodrës

Publikuar më 24.04.2021
Arben Rrozhani Gazetarja Anila Dushi u shua mëngjesin e 10 p...

Arben Rrozhani Gazetarja Anila Dushi u shua mëngjesin e 10 prillit, në Spitalin Rajonal të Shkodrës, ku ishte shtruar pas përkeqësimit të shëndetit e infektuar me COVID-19. Më 4 prill, ajo e nisi ditën me një status që tregonte dhimbjet në shtratin e spitalit. “Kam besuar që në fillim se Covid-19 është një luftë botërore. […]

Lexo më shumë

DITARI I 25 PRILLIT (-36)/ Materniteti i miliardave

DITARI I 25 PRILLIT (-36)/ Materniteti i miliardave

Publikuar më 20.03.2021
Arben Rrozhani Materniteti i parë i Tiranës, me një arkitekt...

Arben Rrozhani Materniteti i parë i Tiranës, me një arkitekturë të veçantë, një basoreviel që e ka individualizuar nga arkitektura sovjetike dhe me një histori gati 80-vjeçare, ka nisur të rrënohet. Basorelievi  I rrethuar si kantier punimesh në bulevardin “Zogu I”, që sapo është rindërtuar me mbi 6 milionë eurot e bashkisë së Tiranës, kompleksi […]

Lexo më shumë

“MEMENTO MORI”, romani për ekzistencën që të thotë: “Kujtohu që do të vdesësh”

“MEMENTO MORI”, romani për ekzistencën që të thotë: “Kujtohu që do të vdesësh”

Publikuar më 03.03.2021
  Kleo Lati   “Memento mori”, romani i shkrimtarit...

  Kleo Lati   “Memento mori”, romani i shkrimtarit të talentuar qipriot Doros Antoniadis, është nga ata libra që kur i merr në dorë dhe nis e i lexon, të mbajnë mbërthyer që nga fillimi dhe deri në faqen e fundit. Dhe kjo jo thjesht dhe vetëm për  të ndjekur fatet e personazheve që janë […]

Lexo më shumë