×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ndahet nga jeta “Artisti i popullit”, kompozitori Agim Krajka

Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare, kompozitori i mirënjohur Agim Krajka. Lajmin për vdekjen e tij, e ka bërë me dije djali, Ulis Krajka.

Agim Krajka u lind në Kavajë, më 3 maj 1937, në një familje me origjinë dibrane. Babai i tij ishte i pasionuar pas muzikës, dhe si amator luante në disa instrumente muzikore, si violinë, mandolinë, fizarmonikë. Dashuria dhe pasioni për muzikën tek Agimi lindën që në fëmijëri, të cilën ia ushqeu edhe vetë i ati. Fizarmonika u bë shkak që vajti në Shtëpinë e Pionierit, ku filloi të merrej seriozisht me të. Në vitin 1963 Agimi fillon studimet për teori e kompozicion. Degën e Kompozicionit e ka kryer nën drejtimin e të madhit Çesk Zadeja.

Në vitin 1964 kalon pranë Ansamblit të Këngëve dhe Valleve popullore; në fillim si instrumentist, e më pas si kompozitor dhe drejtues orkestre. Veprimtaria e tij muzikore është shumë e gjerë dhe përfshin një periudhë prej tri dekadash. Ka shkruar muzikë në shumë lloje dhe është bërë i famshëm si me muzikën e lehtë, ashtu edhe më atë popullore, të përpunuar e orkestrale. Ka kompozuar mjaft pjesë orkestrale për fizarmonikë dhe me qindra këngë të muzikës së lehtë.

Ka marrë pjesë në shumë festivale të muzikës deri në festivalet e fundit të pasviteve ‘90, duke filluar me këngën e famshme “Lemza”, kënduar nga Vaçe Zela në Festivalin e Parë të Këngës në Radio më 1961. Ai është nderuar me mbi 15 çmime të dyta, 3 çmime të treta dhe vetëm një çmim të parë në Festivalin e vitit 1987, me këngën “Nuk e harroj”, të kënduar nga motrat Libohova.

Agim Krajka ka marrë edhe titullin “Artist i Popullit”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

10 humbje jete nga Covid-19 në vend, ja sa raste të reja janë shënuar brenda 24 orëve

10 humbje jete nga Covid-19 në vend, ja sa raste të reja janë shënuar brenda 24 orëve

Publikuar më 17.10.2021
Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen...

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 18 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet […]

Lexo më shumë

Amerika humbi Afganistanin: A është Iraku humbja e radhës?

Amerika humbi Afganistanin: A është Iraku humbja e radhës?

Publikuar më 17.10.2021
Rrëzimi i Afganistanit ngre pyetje në lidhje me atë që përbë...

Rrëzimi i Afganistanit ngre pyetje në lidhje me atë që përbën një tërheqje të përgjegjshme. Një rrjet kryengritës më pak se një e treta e madhësisë së forcave afgane të sigurisë morën pushtetin brenda disa javësh pavarësisht se Shtetet e Bashkuara investuan 83 miliardë dollarë gjatë gati dy dekadave. Shtetet e Bashkuara dështuan të evakuojnë […]

Lexo më shumë

OSHEE: Do të ketë ndërprerje energjie në Tiranë ditët në vijim (ZONAT)

OSHEE: Do të ketë ndërprerje energjie në Tiranë ditët në vijim (ZONAT)

Publikuar më 17.10.2021
OSHEE njofton se më 19 tetor dhe 20 tetor do të ndërpritet f...

OSHEE njofton se më 19 tetor dhe 20 tetor do të ndërpritet furnizimi me energji elektrike nga ora 00:00 deri në 05:00 në disa zona të Tiranës. Zonat që do të jenë pa energji elektrike janë: 19 tetor Pjesërisht: zona pranë Pallatit të Sportit, rruga “Dritan Hoxha”. 20 tetor Pjesërisht: Rruga “Ilia Dilo Sheperi”, rruga […]

Lexo më shumë

Identifikohet personi që u gjet i vrarë në Peqin. Kush është 38-vjeçari, ish-anëtar i bandës së Lushnjës dhe e shkuara e tij kriminale

Identifikohet personi që u gjet i vrarë në Peqin. Kush është 38-vjeçari, ish-anëtar i bandës së Lushnjës dhe e shkuara e tij kriminale

Publikuar më 17.10.2021
Personi i cili u gjet i vrarë me armë zjarri në Peqin është ...

Personi i cili u gjet i vrarë me armë zjarri në Peqin është identifikuar si Alban Semaku 38 vjeç dhe sipas policisë, deri në vitin 2011 mbante emrin Elton Mermali. Emri i 38-vjeçarit nga Lushnja është i njohur për autoritetet e drejtësisë, pasi akuzohet për disa vepra penale. Sipas policisë, në vitin 2006, ky shtetas […]

Lexo më shumë

Sherr në Vlorë/ 35-vjeçari konfliktohet me sende të forta me 54-vjeçarin, njëri përfundon në spital

Sherr në Vlorë/ 35-vjeçari konfliktohet me sende të forta me 54-vjeçarin, njëri përfundon në spital

Publikuar më 17.10.2021
Një 35-vjeçar me inicialet I.H., dhe D.A, 54 vjeç, janë konf...

Një 35-vjeçar me inicialet I.H., dhe D.A, 54 vjeç, janë konfliktuar me sende të forta me njëri-tjetrin për motive të dobëta. Si pasojë është dëmtuar shtetasi D. A, i cili ndodhet në Spitalin e Vlorës, jashtë rrezikut për jetën, ndërkohë shtetasi I. H, është shoqëruar në ambientet e Komisariatit të Policisë Vlorë, për veprime të mëtejshme. NJOFTIMI Më […]

Lexo më shumë

“Ta kontrolloj nëse vërtet gota ka kafe”, videoja që po bën namin në rrjet, polici ‘e tepron’ me masat anti-Covid (VIDEO)

“Ta kontrolloj nëse vërtet gota ka kafe”, videoja që po bën namin në rrjet, polici ‘e tepron’ me masat anti-Covid (VIDEO)

Publikuar më 17.10.2021
Videoja e policit australian në Melbourne duke kontrolluar g...

Videoja e policit australian në Melbourne duke kontrolluar gotën e kafesë që e mbante një burrë, nëse ishte e zbrazët që të sigurohet se po e tregon të vërtetën dhe për këtë nuk po e bartë maskën – është bërë hit në internet. Edhe pse nuk dihet saktësisht se në cilin vend të Melbourne ishte […]

Lexo më shumë

Video e vrasjes së kryekamarierit në Elbasan, Erjon Llapushi e kërcënoi më thikë më pas e qëlloi

Video e vrasjes së kryekamarierit në Elbasan, Erjon Llapushi e kërcënoi më thikë më pas e qëlloi

Publikuar më 17.10.2021
Debati mes kryekamarierit Gazment Kurmaku dhe klientit 33 vj...

Debati mes kryekamarierit Gazment Kurmaku dhe klientit 33 vjeçar Erjon Llapushi, para se ky i fundit ta qëllonte me grusht në kokë duke e lënë në vdekje klinike, ka ndodhur në 1 minutë e 11 sekonda. Në videon e siguruar nga ABC, shfaqen dy persona të ulur në një tavolinë prej 4 personash. Ky që […]

Lexo më shumë

Caktohet data kur do mblidhet Komisioni Hetimor për zgjedhjet e 25 Prillit (Dita dhe ora)

Caktohet data kur do mblidhet Komisioni Hetimor për zgjedhjet e 25 Prillit (Dita dhe ora)

Publikuar më 17.10.2021
Komisoni Hetimor për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do...

Komisoni Hetimor për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të mblidhet ditën e nesërme në orën 15:00. Pas votimit në Kuvend, deputetët të cilët do të jenë pjesë e Komisionit Hetimor, do të kenë mundësi të mblidhen që të nesërmen për të vazhduar punë me pikat të cilat kanë diskutime sa i përket shkeljeve që […]

Lexo më shumë