×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Mungon transparenca, tryeza e Reformës Zgjedhore nis pa praninë e medias

Ka nisur pa praninë e mediave takimi mbi Reformën Zgjedhore, ku janë të pranishëm përfaqësuesit e OSBE-së dhe Këshillit të Evropës.

Burime të “Shekulli”-t bëjnë me dije se OSBE e konsideroi mbledhjen si “takim pune” duke shtuar se “me praninë e mediave bëhet shumë politik”.

Ndonëse bëhet fjalë për një çështje mjaft të ndjeshme mbi “financimin e partive politike në fushatë zgjedhore”, diskutimet bëhen larg vëmendjes së publikut.

Në takim ndodhet edhe ambasadori Borchardt, i cili u drejtua nga zyrat e OSBE-së drejt hotelit ku mbahet mbledhja i shoqëruar nga disa truproja.

Kujtojmë që dje ambasadori Bernd Borchardt u shpall “non grata” nga presidenti Ilir Meta. Dje Borchardt nuk dha asnjë koment lidhur me këtë vendim duke u kërkuar gazetarëve që ta lënë të qetë.

Presidenti Meta e argumentoi vendimin e tij me faktin që Borchardt vuri në diskutim dekretin e tij për anulimin e zgjedhjes, dhe për gjestin e pahijshëm ku u tregoi gishtin e mesit disa protestuesve.

Në tryezën e sotme kanë njoftuar pjesëmarrjen edhe partitë e opozitës, që iu drejtuan mëngjesit të sotëm Presidencës me ftesë të Ilir Metës. Ndërkohë mos prania e mediave ngre natyrshëm dyshime mbi këtë proces.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

‘Zgjidhja’: Paratë e PPP-ve të shkojnë për ekonominë

‘Zgjidhja’: Paratë e PPP-ve të shkojnë për ekonominë

Publikuar më 07.07.2020
Anxhela Likrama, kryetare e Forumit të Politikave në partinë...

Anxhela Likrama, kryetare e Forumit të Politikave në partinë ‘Zgjidhja’, duke iu referuar lajmit se qeveria do të paguajë 61 milionë euro për koncesionet dhe PPP-të, megjithëse Ministria e Financave parashikoi uljen e prodhimit të brendshëm bruto të vendit me 1.8 miliardë euro, krahasuar me një vit më parë, u shpreh se pagesat e fryra […]

Lexo më shumë

Edi Rama kërkon votat në Kuvend, pret për herë të dytë në takim opozitën parlamentare

Edi Rama kërkon votat në Kuvend, pret për herë të dytë në takim opozitën parlamentare

Publikuar më 07.07.2020
Do të zhvillohet sot në orën 19:00 në Kuvend takimi i kryemi...

Do të zhvillohet sot në orën 19:00 në Kuvend takimi i kryeministrit Edi Rama me opozitën parlamentare, për çështjen e votave për të ashtuquajturën Reformën Zgjedhore. Takimi vjen një ditë pasi kreu i grupit demokrat Myslim Murrizi depozitoi së bashku me kolegun e tij Stojkun në Kuvend një tjetër kërkesë për takim me kryeministrin Edi […]

Lexo më shumë

Vuante nga sëmundje kardiake, detaje mbi arrestimin në spital të ish-kryebashkiakut të PS

Vuante nga sëmundje kardiake, detaje mbi arrestimin në spital të ish-kryebashkiakut të PS

Publikuar më 07.07.2020
Të tjera detaje zbulohen lidhur me arrestimin e ish-kryebash...

Të tjera detaje zbulohen lidhur me arrestimin e ish-kryebashkiakut të Vorës Agim Kajmaku, 8 muaj pasi u shpall në kërkim nga Policia. Mësohet se ai ndodhej në një spital privat ndërsa u ekzekutua masa e sigurisë, pasi vuante nga një sëmundje kardiake. Pasi ka shkuar në një spital në kryeqytet, policisë i ka ardhur ky […]

Lexo më shumë

Zgjedhjet në Kroaci/ Shqiptarja siguron mandatin e tretë si deputete, hapja e Katedrës së Albanologjisë sfida kryesore

Zgjedhjet në Kroaci/ Shqiptarja siguron mandatin e tretë si deputete, hapja e Katedrës së Albanologjisë sfida kryesore

Publikuar më 06.07.2020
Kroatët votuan këtë të diel për qeverinë e re. Zgjedhjet e p...

Kroatët votuan këtë të diel për qeverinë e re. Zgjedhjet e parakohshme janë fituar nga partia që ishte në pushtet, por mes 151 deputetëve në Parlamentin kroat do të ketë dhe një përfaqësuese shqiptare. Ermina Lekaj-Prljaskaj ka arritur të sigurojë një mandat të tretë si përfaqësuese e Unionit të Shqiptarëve në Republikën Kroate. E kënaqur […]

Lexo më shumë

Akademikët injorojnë Kuvendin/ Ishin thirrur për ndryshimet kushtetuese por vetëm 1 prej tyre merr pjesë

Akademikët injorojnë Kuvendin/ Ishin thirrur për ndryshimet kushtetuese por vetëm 1 prej tyre merr pjesë

Publikuar më 06.07.2020
Kuvendi i Shqipërisë kishte ftuar të gjithë profesorët e dre...

Kuvendi i Shqipërisë kishte ftuar të gjithë profesorët e drejtësisë në një mbledhje online për të dhënë mendimin e tyre sa i përket ndryshimeve në Kushtetuese që kërkon opozita parlamentare, por sot në takim nga 212 pedagogë që ishin ftuar, ka marrë pjesë vetëm 1 prej tyre. Në drejtimin e Nënkryetares së Kuvendit, znj. Vasilika […]

Lexo më shumë

E FUNDIT/ Xhelal Mziu dorëhiqet nga kreu i PD-së në Kamëz, ja arsyeja

E FUNDIT/ Xhelal Mziu dorëhiqet nga kreu i PD-së në Kamëz, ja arsyeja

Publikuar më 06.07.2020
Kreu i degës së Partisë Demokratike në Kamëz, Xhelal Mziu, k...

Kreu i degës së Partisë Demokratike në Kamëz, Xhelal Mziu, ka dhënë dorëheqje ditën e sotme nga kjo pozitë, të cilën e mbante prej shumë vitesh. Mësohet se dorëheqja e tij vjen pasi ky i fundit do të garojë për deputet. Kujtojmë se më herët në të njëjtën mënyrë kanë vepruar duke dhënë dorëheqjen edhe […]

Lexo më shumë

Paralajmërimi i presidentit: Pandemia mund të kthehet në kërcënim më të madh javët në vijim

Paralajmërimi i presidentit: Pandemia mund të kthehet në kërcënim më të madh javët në vijim

Publikuar më 06.07.2020
Një strategji e re, me protokolle të mirëpërcaktuara për nda...

Një strategji e re, me protokolle të mirëpërcaktuara për ndalimin e përhapjes së Covd-19 në Shqipëri, u kërkua sot nga presidenti Ilir Meta gjatë komunikimit me gazetarët. “Duhet reflektim nga të gjithë, duhet një strategji me protokolle të mirëpërcaktuara për ndalimin e përhapjes së kësaj pandemie. Covid-19 mund të kthehet në një kërcënim më të […]

Lexo më shumë

“Duam takim urgjent, s’marrim urdhra nga jashtë”, opozita parlamentare tjetër kërkesë Edi Ramës

“Duam takim urgjent, s’marrim urdhra nga jashtë”, opozita parlamentare tjetër kërkesë Edi Ramës

Publikuar më 06.07.2020
Myslim Murrizi dhe Edmond Stojku, dy kryetarët e grupeve par...

Myslim Murrizi dhe Edmond Stojku, dy kryetarët e grupeve parlamentare të opozitës kanë kërkuar një tjetër takim me kryeministrin Edi Rama dhe kreun e grupit parlamentar të PS Taulant Balla. Ata thonë se nuk do të votojnë marrëveshjet për Reformën Zgjedhore që sipas tyre është urdhëruar nga ndërkombëtarët, me palën që ka dalë nga Kuvendi. […]

Lexo më shumë