×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Mitsotakis ka të drejtë/ Komisioni Europian gati të miratojë Certifikatën e Vaksinimit

Komisioni Evropian do t’u rekomandojë zyrtarisht 27 vendeve anëtare që ata të synojnë të vaksinojnë 70% të popullsisë së tyre deri në verë, sipas një drafti për të cilin u informua Bloomberg.

Sipas rrjetit amerikan, Komisioni do të angazhohet gjithashtu për një marrëveshje me vendet anëtare deri në fund të janarit për një protokoll të vetëm për certifikatat e vaksinimit.

Protokolli do të sigurojë që certifikata e vaksinimit do të njihet nga sistemet shëndetësore në të gjitha vendet anëtare, si dhe globalisht, përmes koordinimit me Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

Kjo çertifikatë mund të zëvendësojë karantinën dhe masat e testit negativ për udhëtarët.

Drafti është ende subjekt i ndryshimit dhe pritet të miratohet zyrtarisht të martën. Udhëheqësit e BE do të kërkojnë telekonferenca të enjten për të gjetur mënyra për të shpejtuar luftën kundër pandemisë së koronavirusit.

Propozimi për certifikatën e vaksinimit, formuluar nga Kryeministri Kyriakos Mitsotakis, pritet të jetë në qendër të diskutimit.

Skepticizmi në lidhje me çertifikatën duket se shprehet nga vende të tilla si Franca, pasi ata besojnë se do të krijojë përshtypjen se vaksinimi është i detyrueshëm.

Në lidhje me caqet e vaksinimit, Komisioni përcakton caqe që shtetet anëtare të kenë vaksinuar të paktën 80% të punonjësve të kujdesit shëndetësor, si dhe qytetarë mbi 80 vjeç.

Është shtuar se qëllimi duhet të jetë që 70% e popullatës së rritur të vaksinohen deri në verë.

Komisioni gjithashtu do të rekomandojë zgjerimin e përdorimit të testeve të shpejta, zëvendësimin e ndalimeve të përgjithshme të udhëtimit me masa më të synuara dhe shmangien e çdo udhëtimi të panevojshëm derisa të përmirësohet situata epidemiologjike.

Çfarë është çertifikata?

Siç sqaroi zëdhënësi i qeverisë Christos Tarantilis, “çertifikata e vaksinimit nuk është një pasaportë. Unë e them këtë sepse është dëgjuar se do të jetë e nevojshme të zhvendoset nga një vend në tjetrin. Jo, nuk do të imponohet”.

“Ajo që ne kemi propozuar do të jetë thjesht kodimi në një mënyrë të tillë, për të gjithë Evropën, në mënyrë që kur dikush lëviz nga një vend në tjetrin, në vend që të ketë bërë një test kovid, ata të tregojnë certifikatën dhe mund të qetë dhe me më pak burokraci ne e kemi kërkuar këtë dhe besojmë se si zgjidhje mund të promovohet dhe të përbëjë një kodifikim të përbashkët për të gjitha vendet e Evropës”.

Certifikata Digjitale

Tashmë, një koalicion organizatash përfshirë Microsoft dhe Oracle kanë formuar Nismën e Çertifikatës së Vaksinimit që synon të vendosë standarde për të verifikuar nëse një individ është vaksinuar.

Koalicioni i korporatave mbështetet në punën e bërë nga një prej anëtarëve të saj, Projekti Commons, për të zhvilluar një certifikatë dixhitale të pranuar ndërkombëtarisht për të provuar se udhëtarët janë diagnostikuar me Covid-19.

Disa kompani ajrore, si United Airlines dhe JetBlue, tashmë po testojnë CommonPass, një aplikim për pasaportë shëndetësore të Projektit Commons.

Aplikacioni lejon pasagjerët të marrin rezultatet e testit të koronavirusit dhe më pas u jep atyre një kod konfirmimi që u lejon atyre të hipin në fluturime ndërkombëtare. Sistemi i certifikimit të vaksinimit do të funksionojë në një mënyrë të ngjashme.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

“Vajza nuk është më”/ Gruaja pasi vret fëmijën e saj, tenton të vrasë edhe veten, ja si ndodhi ngjarja e rëndë!

“Vajza nuk është më”/ Gruaja pasi vret fëmijën e saj, tenton të vrasë edhe veten, ja si ndodhi ngjarja e rëndë!

Publikuar më 08.03.2021
Një grua 41-vjeçare vrau vajzën e saj, gjatë natës në Cislia...

Një grua 41-vjeçare vrau vajzën e saj, gjatë natës në Cisliano (Milano). Pas vrasjes së vajzës së vogël, gruaja e arrestuar nën akuzën e vrasjes u përpoq të vriste veten. Kjo pasi në trupin e saj u panë disa lëndime të lehta. Ajo u shtrua në spitalin e Magenta. Në rrjetet sociale ajo tregoi për […]

Lexo më shumë

Grupi i vaksinave Oxford/AstraZeneca u pezullua në Austri pas vdekjes së gruas

Grupi i vaksinave Oxford/AstraZeneca u pezullua në Austri pas vdekjes së gruas

Publikuar më 08.03.2021
Autoritetet austriake kanë pezulluar vaksinat e koronavirusi...

Autoritetet austriake kanë pezulluar vaksinat e koronavirusit Oxford/AstraZeneca si një “masë paraprake” ndërsa hetojnë vdekjen e një personi dhe sëmundjen e tjetrit pasi kanë marrë vaksinën. “Zyra Federale për Sigurinë në Kujdesin Shëndetësor (BASG) ka marrë dy raporte në një lidhje kohore me një vaksinim nga e njëjta grumbull i vaksinës AstraZeneca në klinikën e […]

Lexo më shumë

“Ne nuk fundosemi kurrë”/ Bashkimi Europian i drejtohet Anglisë: Ne nuk kemi gjendje shpirtërore, ne jemi një institucion

“Ne nuk fundosemi kurrë”/ Bashkimi Europian i drejtohet Anglisë: Ne nuk kemi gjendje shpirtërore, ne jemi një institucion

Publikuar më 08.03.2021
Përgjigja e Komisionit Evropian ndaj pretendimeve të ministr...

Përgjigja e Komisionit Evropian ndaj pretendimeve të ministrit të ri të Brexit të Boris Johnson se blloku veproi me “vullnet të keq” ndaj Britanisë së Madhe sepse zgjodhi të largohej: “Ne kurrë nuk fundosemi”. David Frost ishte autori i një pjese në gazetën Telegraf, në fundjavë në të cilën ai shkroi se BE duhet të […]

Lexo më shumë

Angela Merkel/ Ulja e popullaritetit të partisë së saj, faktor janë normat e ngadalta të vaksinimit

Angela Merkel/ Ulja e popullaritetit të partisë së saj, faktor janë normat e ngadalta të vaksinimit

Publikuar më 07.03.2021
Konservatorët e Angela Merkel kanë rënë me 32% në vota, nga ...

Konservatorët e Angela Merkel kanë rënë me 32% në vota, nga 32.9% në zgjedhjet e fundit parlamentare, midis kritikave ndaj pandemisë, sipas një sondazhi të publikuar sot. Kjo është një rënie prej dy pikësh në një javë dhe gjithashtu niveli më i ulët në të cilin Bashkimin Kristian Demokratik (CDU) i kancelares dhe aleati i […]

Lexo më shumë

Itinerari i qarkullimit të drogës për në Europë

Itinerari i qarkullimit të drogës për në Europë

Publikuar më 07.03.2021
Alexander është në mesin të 40-ve i punësuar dhe jeton në Be...

Alexander është në mesin të 40-ve i punësuar dhe jeton në Berlin-Mitte. Ai është konsumator kokaine. Dikur, thotë ai, ka konsumuar afërsisht dy herë në javë. Që prej lockdown-it si rrjedhojë e koronavirusit konsumon më shpesh, i thotë Alexandër DW në telefon: “Me siguri katër herë në javë.” Ai çdo mbrëmje ka shokë për vizitë […]

Lexo më shumë

OBSH refuzon planet e BE-së për librezat e vaksinimit

OBSH refuzon planet e BE-së për librezat e vaksinimit

Publikuar më 06.03.2021
Libreza e vaksinimit në BE synon të ndihmojë për përballimin...

Libreza e vaksinimit në BE synon të ndihmojë për përballimin e pandemisë korona. Por Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rezerva serioze – dhe bën një prognozë të guximshme. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka rezerva serioze ndaj planit të Komisionit të BE për një “librezë digjitale vaksinimi kundër Covidi-19”. Drejtori rajonal i OBSH-së në Evropë, […]

Lexo më shumë

Makthi në Itali/ 100,000 vdekje më shumë në vitin 2020 krahasuar me pesë vitet 2015-2019

Makthi në Itali/ 100,000 vdekje më shumë në vitin 2020 krahasuar me pesë vitet 2015-2019

Publikuar më 05.03.2021
Viti 2020 ishte viti që regjistroi në Itali 746.146 vdekje. ...

Viti 2020 ishte viti që regjistroi në Itali 746.146 vdekje. Këto të dhëna përmblidhen në një studim nga Instituti Italian i Statistikave (Istat), i cili u krye në bashkëpunim me Institutin e Lartë të Shëndetit Italian. Studiuesit shtojnë se 10.2% e vdekjeve është për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe se numri i përgjithshëm i […]

Lexo më shumë

Certifikata e vaksinimit/ Shefja e Komisionit Europian, Von der Leyen: Miratimi i propozimit do të bëhet në 17 mars

Certifikata e vaksinimit/ Shefja e Komisionit Europian, Von der Leyen: Miratimi i propozimit do të bëhet në 17 mars

Publikuar më 05.03.2021
Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka ...

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka folur për “Certifikatën e Gjelbër Dixhitale”. Ajo informoi udhëheqësit evropianë, me letër dërguar atyre në funksion të miratimit të një propozimi legjislativ më 17 mars. Në letrën e saj, Presidentja e Komisionit kujtoi se në konferencën me video më 24 shkurt kishte një marrëveshje për të […]

Lexo më shumë