×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Mijëra qytetarë europianë rrezikojnë përjashtimin nga Anglia pas Brexit

Mijëra evropianë që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar rrezikojnë të humbin afatin e fundit për të aplikuar për statusin e vendosur në Britani sepse nuk janë në dijeni të skemës së re të zgjidhjes ose nuk kanë aftësi dixhitale për të përfunduar aplikimin, sipas studimit të ri.

Pas qershorit 2021 qytetarëve të BE-së që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar do t’u kërkohet ligjërisht të provojnë statusin e tyre dhe qeveria e Britanisë filloi skemën e zgjidhjes së BE në 2019.

Sidoqoftë, sistemi i aplikimit është vetëm dixhital dhe qeveria e Mbretërisë së Bashkuar planifikon t’u japë qytetarëve të BE-së një kod dixhital vetëm për të provuar qëndrimin e tyre.

Raporti nga grupi i fushatës Evropia e Re, bazuar në përgjigjet e një sondazhi nga mbi 260 individë – të kryer në anglisht, italisht, rumanisht dhe polonisht – zbuloi se 38% e të anketuarve duhej të kishin informacion në një gjuhë tjetër përveç anglishtes për të bërë aplikimin e tyre dhe të kuptojnë statusin e tyre.

“Shumica e të anketuarve tanë e dinin se një skemë e tillë ekziston, por nuk kishin detaje të mëtejshme”, theksoi raporti.

Ai gjithashtu thekson që megjithëse pandemia e COVID-19 ka ndërprerë shërbimet e komunikimit dhe këshillimit që mbështesin evropianët për të aplikuar në EUSS, afati i qershorit 2021 për të aplikuar nuk është zgjatur.

Raporti rekomandon që formularët e aplikimit në letër të prezantohen për të “siguruar që të gjithë kanë qasje të drejtë dhe të barabartë në proces”, dhe se një dokument fizik që vërteton statusin e tyre do të siguronte që mbajtësit e statusit të paracaktuar të mos humbin datën e skadimit dhe azhurnimin për të zgjidhur statusin.

Një raport i botuar nga grupi i fushatës, 3 milion në fillim të këtij viti zbuloi se 89% e qytetarëve të BE janë të pakënaqur për mungesën e një dokumenti fizik për të provuar statusin e tyre.

Ligjvënësit britanikë në Dhomën e Komuneve, ku qeveria Konservatore ka një shumicë prej 80 vendesh, hodhën poshtë një ndryshim në legjislacionin e imigracionit i cili do t’u jepte qytetarëve të BE prova fizike të statusit të tyre të ri të imigracionit.

Pavarësisht kësaj, dy komisione parlamentare e kanë bërë këtë, me një paralajmërim se duke mos ofruar dokumente të kopjuara në skemë, Zgjidhja e Skemës kishte “paralele të qarta me Windrush”, një referencë ndaj skandalit që pa dhjetëra britanikë të dëbuar padrejtësisht nga Ministria e Brendshme.

Home Office argumenton se “kalimi në një status dixhital është një hap përpara në trajtimin e atyre që kërkojnë të kontrollojnë të tjerët”.

Sidoqoftë, sondazhi zbuloi se meqenëse shumë banorë të BE-së të cilët janë të moshuar ose nga grupe të cenueshme shoqërore u mungojnë “aftësitë dhe teknologjia e nevojshme për angazhimin dhe përdorimin dixhital”, EUSS rrezikon krijimin e “situatave të varësisë”.

Skema e Zgjidhjes së BE-së tani ka marrë më shumë se 4.2 milion kërkesa, nga të cilat 55% të aplikacioneve të përfunduara u është dhënë statusi i zgjidhur dhe 42% janë dhënë statusi i para-vendosur.

22,400, ekuivalente me 0,6% të aplikacioneve, u refuzuan.

Qeveria e Britanisë thotë se Skema e Zgjidhjes është më bujare sesa ajo që u ofrohet Britanikëve nga shumë shtete anëtare të BE.

Skema lejon qytetarët e BE-së dhe anëtarët e familjes së tyre që kanë qenë rezidentë në Mbretërinë e Bashkuar të aplikojnë për statusin e vendosur ose të para-vendosur, duke u mundësuar atyre që të qëndrojnë rezidentë në Mbretërinë e Bashkuar dhe të mbajnë të njëjtat të drejta që aktualisht kanë përtej 30 Qershorit 2021.

Sidoqoftë, mungesa e qartësisë mbi saktësisht se sa shtetas të BE-së jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar – numri i aplikantëve është tashmë më shumë se vlerësimi i ndikimit i Ministrisë së Brendshme në Mars 2019 i cili dha një vlerësim midis 3.5 milion dhe 4.1 milion banorëve.

Në përgjigjen e tij drejtuar deputetëve, Home Office deklaroi se “një pakicë shumë e vogël e aplikantëve kanë provuar disa çështje me aplikimin e tyre [dhe] ne jemi të kënaqur që proceset tona për menaxhimin e këtyre çështjeve kanë funksionuar mirë”. Euractive. 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Kriza në Itali, kabineti i Conte-s drejt suksesit, votohet nga 321 deputetë

Kriza në Itali, kabineti i Conte-s drejt suksesit, votohet nga 321 deputetë

Publikuar më 18.01.2021
Dhoma e ulët e Parlamentit të Italisë i jep besimin qeverisë...

Dhoma e ulët e Parlamentit të Italisë i jep besimin qeverisë Conte me 321 vota pro, 259 kundër dhe 27 abstenime. Votimi ishte i qartë ku secili deputet parakaloi para bankës presidenciale dhe deklaroi votën e tij me zë të lartë. Conte u largua nga Dhoma sapo filloi votimi. Kryeministri në Montecitorio kërkoi mbështetjen e […]

Lexo më shumë

Mitsotakis ka të drejtë/ Komisioni Europian gati të miratojë Certifikatën e Vaksinimit

Mitsotakis ka të drejtë/ Komisioni Europian gati të miratojë Certifikatën e Vaksinimit

Publikuar më 18.01.2021
Komisioni Evropian do t’u rekomandojë zyrtarisht 27 ve...

Komisioni Evropian do t’u rekomandojë zyrtarisht 27 vendeve anëtare që ata të synojnë të vaksinojnë 70% të popullsisë së tyre deri në verë, sipas një drafti për të cilin u informua Bloomberg. Sipas rrjetit amerikan, Komisioni do të angazhohet gjithashtu për një marrëveshje me vendet anëtare deri në fund të janarit për një protokoll të […]

Lexo më shumë

Në Gjermani zbulohet varianti i ri i virusit, alarmohen autoritetet

Në Gjermani zbulohet varianti i ri i virusit, alarmohen autoritetet

Publikuar më 18.01.2021
Një variant i ri i koronavirusit është identifikuar në një s...

Një variant i ri i koronavirusit është identifikuar në një spital në Garmisch-Partenkirchen, një qytet bavarez i skive, njoftoi media lokale të hënën. Të martën e kaluar, spitali zbuloi një “anomali” për herë të parë në një pajisje provë koronavirusi që tregonte se nuk ishte një nga variantet nga Britania e Madhe, Afrika e Jugut […]

Lexo më shumë

Vendimi drastik/ Gjermania shtyn mbylljen e saj deri në 14 shkurt, ja situata

Vendimi drastik/ Gjermania shtyn mbylljen e saj deri në 14 shkurt, ja situata

Publikuar më 18.01.2021
Për shkak të frikës nga përhapja më e shpejtë e mutacioneve ...

Për shkak të frikës nga përhapja më e shpejtë e mutacioneve të koronavirusit si në Angli, bllokimi në Gjermani ka të ngjarë të zgjatet deri në 14 shkurt dhe të forcohet përsëri. Sipas një raporti në Business Insider sot, një ditë para bisedimeve të tyre zyrtare, qeveritë federale dhe të shtetit arritën një marrëveshje jozyrtare […]

Lexo më shumë

Parashikimi i OBSH: COVID-19 pritet të shkaktojë 100 mijë viktima në javë në rang global

Parashikimi i OBSH: COVID-19 pritet të shkaktojë 100 mijë viktima në javë në rang global

Publikuar më 18.01.2021
OBSH ka parashikuar se numri i viktimave nga COVID-19 në ran...

OBSH ka parashikuar se numri i viktimave nga COVID-19 në rang global do të rritet. Së shpejti vdekjet javore pritet t’i kalojnë 100 mijë, teksa rreth 47% të tyre deri më tani i ka Amerika. Nga ana tjetër në Europë ka një stabilizim të shifrave, por përsëri mbeten në nivele të larta. Ky parashikim është […]

Lexo më shumë

Cigarja elektrike i shkakton djegie në dorë dhe në organet gjenitale, 36-vjeçari dërgohet në spital

Cigarja elektrike i shkakton djegie në dorë dhe në organet gjenitale, 36-vjeçari dërgohet në spital

Publikuar më 18.01.2021
Një 36-vjeçar me origjinë nga Italia, pësoi djegie të shkall...

Një 36-vjeçar me origjinë nga Italia, pësoi djegie të shkallës së parë dhe të dytë nga shpërthimi i cigares së tij elektronike. Ngjarja ndodhi në Milano, jo shumë larg Piazza Cadorna. Flakët shkaktuan djegie në dorën e tij të majtë, në parakrah dhe në zonën gjenitale. Burri u transportua me kod të verdhë në spitalin […]

Lexo më shumë

Mitsotakis u lut për një pasaportë vaskinimi, Franca del kundër: Kjo metodë nuk funksionon, ja pse

Mitsotakis u lut për një pasaportë vaskinimi, Franca del kundër: Kjo metodë nuk funksionon, ja pse

Publikuar më 18.01.2021
Krijimi i një pasaporte vaksinimi për të udhëtuar në Evropë ...

Krijimi i një pasaporte vaksinimi për të udhëtuar në Evropë është një debat “shumë i parakohshëm”, tha të dielën Sekretari i Shtetit për Çështjet Evropiane Clément Beaune, duke shtuar se “kur qasja në vaksinë do të përgjithësohet, do të jetë një çështje tjetër” . Nëse vaksina është “shkencërisht e sigurt, ne nuk e dimë ndikimin […]

Lexo më shumë

“Allahu Akbar, do ju vras të gjithëve”, çfarë ndodhi në aeroportin e Frankfurtit një natë më parë

“Allahu Akbar, do ju vras të gjithëve”, çfarë ndodhi në aeroportin e Frankfurtit një natë më parë

Publikuar më 17.01.2021
Një slloven është burgosur mbrëmjen e kaluar në Aeroportin e...

Një slloven është burgosur mbrëmjen e kaluar në Aeroportin e Frankfurtit pasi nuk pranoi të mbante maskë dhe kërcënoi se do ti vriste të gjithë. Deklaratat e tij vunë në lëvizje të gjithë stafin duke shkaktuar evakuim të disa pjesëve të ndërtesës dhe mbylljen ne një stacioni treni. Fillimisht u raportua se evakuimi u shkaktua […]

Lexo më shumë