×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Mentor Kikia: Protesta u mbyll zyrtarisht e partitë ia dolën ta shuanin, të hënën fillon mësimi

Përmes një shkrimi të publikuar në rrjetin social Facebook, Pedagogu i njohur Mentor Kikia ka treguar se sot protesta e studentëve u mbyll zyrtarisht dhe partitë politike në vend ia dolën ta shuanin.

‘Në kujtim të protestës që sot u shua edhe zyrtarisht. Sot u mbyll kapitulli. U mbyll zyrtarisht. Protesta e studentëve përfundoi edhe në dy-tre vatrat e fundit ku ishte transformuar në formën e një bojktoi, apo zaptimi të mjediseve universitare. Nga e hëna mësimi do të rifillojë tërësisht’, ka nisur shkrimin e tij Kikia. Nuk u mbyll në mënyrën e duhur, në mënyrë dinjitoze. U tërhoq zvarrë, u zvenit, u zbeh, pa shkëlqim, ashtu siç meritonte. Nuk mori atë që duhej të merrte, nuk prodhoi atë që duhej të prodhonte, nuk përmbushi atë që prisin qytetarët, ata që qëndronin indiferentë pas vetratave të kafeneve, para televizorëve me telefona në dorë. Nisi e kulmoi për një javë. Kërkoi pak, përciptazi. Nuk ditën, nuk deshën, nuk mundën. Ishin të rinj, kishin frikë nga politika. Ndërsa politika shkarkoi të gjitha bateritë e saj të “shërbimeve sekrete rinore”, për të shuar, zbehur, deformuar. Dhe ia doli’, vazhdon më tej Mentor Kikia.

‘Të gjitha partitë, në pushtet e opozitë ia dolën. Protesta, organizimi më masiv rinor e studentor në 28 vjet nuk arriti të rrëzojë dot një ligj, e jo më të godasë një sistem politik. Do të duhej të kishte shërbyer si model i një institucioni, institucioni i munguar i reagimit qytetar, për çdo qeveri. Por për fat të keq nuk u bë. Ishte një shans, jo për të rrëzuar një qeveri, por për të shkundur nga themelet një sistem të deformuar e të korruptuar.’

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Korrupsioni në Shqipëri/ Kryeministri miraton ndërtimin e landfillit të Vlorës. PD: Përfitues sërish Klodian Zoto

Korrupsioni në Shqipëri/ Kryeministri miraton ndërtimin e landfillit të Vlorës. PD: Përfitues sërish Klodian Zoto

Publikuar më 07.07.2020
Kryeministri Edi Rama do të mbahet mend si shëmbëlltyra e ko...

Kryeministri Edi Rama do të mbahet mend si shëmbëlltyra e korrupsionit në Shqipëri dhe si mbrojtësi më i flaktë i koncensioneve dhe PPP-ve. Departamenti i antikorrupsionit, aksesit ne sherbime dhe transparences pranë Partisë Demokratike, përmes një postimi në Facebook të disa dokumenteve, denoncon vendimin e qeverisë, e cila ka miratuar ndërtimin e landfillit të Vlorës, […]

Lexo më shumë

“Po më zinte frymën dhe çorodiste mendjen”, mjeku me COVID publikon mesazhin: Isha futur në “ferrin” ku jeta dhe vdekja e kishin kufirin më të hollë

“Po më zinte frymën dhe çorodiste mendjen”, mjeku me COVID publikon mesazhin: Isha futur në “ferrin” ku jeta dhe vdekja e kishin kufirin më të hollë

Publikuar më 07.07.2020
Përmes një mesazhi në rrjetin social “Facebook”, doktori She...

Përmes një mesazhi në rrjetin social “Facebook”, doktori Shefki Meta ka treguar se është infektuar me koronavirus dhe se prej 28 qershorit ai po kurohet te Infektivi pasi shkoi në spital në gjendje të rëndë. Doktori tregon se si e kuptoi se ishte infektuar edhe pse prej muajsh kishte shkuar në punë dhe gjatë vizitave […]

Lexo më shumë

Sekuestrohen 3 llogaritë bankare të fierakut, dyshohet se janë parat e të birit nga veprimtaritë kriminale

Sekuestrohen 3 llogaritë bankare të fierakut, dyshohet se janë parat e të birit nga veprimtaritë kriminale

Publikuar më 07.07.2020
Janë sekuestruar tri llogari bankare të një 66-vjeçari, me v...

Janë sekuestruar tri llogari bankare të një 66-vjeçari, me vlerë 140 milionë lekë, që dyshohen se janë përfituar nga veprimtaria kriminale në fushën e narkotikëve. Nga Seksioni për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, pas një hetimi disamujor, u bë ekzekutimi […]

Lexo më shumë

La pas dy djem, si u infektua me koronavirus 45-vjeçarja që po kurohej nga astma

La pas dy djem, si u infektua me koronavirus 45-vjeçarja që po kurohej nga astma

Publikuar më 07.07.2020
Dita e sotme shënoi dy viktima nga Covid-19. 45-vjeçarja e c...

Dita e sotme shënoi dy viktima nga Covid-19. 45-vjeçarja e cila ndërroi jetë nga koronavirusi vuante nga disa sëmundje bashkëshoqëruese si astma, diabeti, tensioni dhe problemet me zemrën. Ajo ishte paraqitur në spitalin Rajonal të Beratit për të marrë mjekim për astmën. Sipas Abc news kur gjendja e saj është përkeqësuar, ajo është dërguar në […]

Lexo më shumë

Tiranë/ Kanoste prej kohësh një 54-vjeçar për t’i marrë para, përfundon në pranga 25-vjeçarja

Tiranë/ Kanoste prej kohësh një 54-vjeçar për t’i marrë para, përfundon në pranga 25-vjeçarja

Publikuar më 07.07.2020
Një vajzë 25-vjeçare është vënë në pranga në Tiranë pasi në ...

Një vajzë 25-vjeçare është vënë në pranga në Tiranë pasi në mënyrë sistematike ka kanosur shtetasin H. V., 54 vjeç, për t’i marrë një shumë eurosh. Sipas policisë e reja u arrestua në flagrancë, për veprën penale “Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë. Njoftimi i policisë Nga specialistët për Hetimin […]

Lexo më shumë

“O dajë pse shqetësohesh, çdo njeri ka bindjet e veta”, flet vëllai i Zhaneta Josifit: Ç’më tha mbesa në bisedën e fundit

“O dajë pse shqetësohesh, çdo njeri ka bindjet e veta”, flet vëllai i Zhaneta Josifit: Ç’më tha mbesa në bisedën e fundit

Publikuar më 07.07.2020
Vëllai i Zhaneta Josifit, Sejman Fejzo nxjerr në dritë të tj...

Vëllai i Zhaneta Josifit, Sejman Fejzo nxjerr në dritë të tjera detaje tragjike nga vetëflijimi i motrës së tij dhe mbesës, Anisës, të cilat u gjetën të pajetë në banesën e tyre në Kombinat. Në një lidhje telefonike për emisionin “Me zemër të hapur” në ‘News24’ Fejzo tha se me Anisën ishte takuar në janar […]

Lexo më shumë

“Plot ambicie dhe energji”, shoqja e gjimnazit flet për Blerta Josifin: Si ishte takimi i fundit me të dhe Anisën

“Plot ambicie dhe energji”, shoqja e gjimnazit flet për Blerta Josifin: Si ishte takimi i fundit me të dhe Anisën

Publikuar më 07.07.2020
Etleva Kreci, shoqja e Blerta Josifit, e cila ka ndarë 8 vit...

Etleva Kreci, shoqja e Blerta Josifit, e cila ka ndarë 8 vite shkollë me të, bashkë me vitet e gjimnazit, tregon se ajo ka qenë një vajzë plot ëndrra, ambicie për jetën dhe e mbushur me energji pozitive.  Në një intervistë për emisionin “Me zemër të hapur” ajo tregon për takimin  e fundit me dy […]

Lexo më shumë

“Vajzat ishin model, me rezultate të larta në shkollë”, kryebashkiakja e Përmetit flet për familjen Josifi

“Vajzat ishin model, me rezultate të larta në shkollë”, kryebashkiakja e Përmetit flet për familjen Josifi

Publikuar më 07.07.2020
Kryebashkiakja e Përmetit Alma Hoxha ka folur lidhur me ngja...

Kryebashkiakja e Përmetit Alma Hoxha ka folur lidhur me ngjarjen e rëndë që tronditi Tiranën, ku nënë e bijë Zhaneta dhe Anisa Josifi u vetëflijuan në banesën e tyre në Kombinat. Kryebashkiakja tregon se familja Josifi ka qenë model në qytetin e Përmetit, ndërkohë që bën thirrje të ndihmohet e mbijetuara. “Anisa ka qenë një […]

Lexo më shumë