×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Mediat greke: Plani për Shqipërinë e Madhe është një projekt ‘bombë’

Askush nuk ka nevojë të jetë ekspert në historinë e Ballkanit për të kuptuar se ekzistojnë një sërë konfliktesh etnike të pazgjidhura që nuk lejojnë që shtetet dhe popujt të “qetësohen” dhe të përpiqen të ecin përpara, duke lënë pas të kaluarën e përgjakshme.

Dhe jo vetëm kaq. Herë pas here, në disa nga vatrat që nuk kanë ndalur të digjen pas shpërbërjes së dhunshme të Jugosllavisë, shpërthen një zjarr i madh, i cili kërcënon të zhvillohet në një tragjedi të re dhe të djegë tërë rajonin. Herë në Kosovë, herë në Maqedoninë e Veriut, herë në Bosnjë dhe Hercegovinë, zhvillimet vijnë për të na kujtuar se asgjë nuk ka mbaruar.

Padyshim, kjo është diçka që dihet dhe kuptohet jo vetëm nga populli, por edhe nga sunduesit – si në Ballkan ashtu edhe në BE..

E kujt është “fëmija”?

Një plan i tillë përfshin tekstin diplomatik jozyrtar, i cili po qarkullon në Bruksel. Ai u bë i njohur fillimisht përmes mediave sllovene dhe më pas nga Euractiv dhe Reuters, të cilët madje pretendojnë se e kanë parë atë.

Është një plan, autorësia e të cilit nuk dihet – së pari Kryeministri Slloven Janez Jansa, i cili merr kryesimin periodik gjashtëmujor të BE-së nga 1 deri në Korrik – por është e qartë se ekzistenca e tij ka qenë e njohur për disa kohë në qarqet evropiane.

Sigurisht nuk është për t’u habitur që askush nuk është i gatshëm ta “adoptojë” atë. Kjo sepse, në thelb, ajo propozon një zgjidhje për sëmundjet e rajonit për të cilin praktikisht të gjithë kanë menduar, por askush nuk e ka pranuar publikisht: Ndryshimet e kufijve dhe shkëmbimet e popullsisë në mënyrë që të arrihet një homogjenitet më i madh kombëtar dhe të lehtësohen konfliktet midis shteteve dhe popujve.

“Dokumenti argumenton se pengesat kryesore për integrimin më të shpejtë të shteteve të Ballkanit në BE janë çështjet e pazgjidhura kombëtare të serbëve, kroatëve dhe shqiptarëve, të cilat duhet të zgjidhen përmes krijimit të një Serbia të Madhe, një Shqipërie të Madhe dhe një Kroacie të madhe”, vëren agjencia letra.

Reagime të forta, por…

Kjo përkthehet, në praktikë, në një numër ndryshimesh të rëndësishme në hartë: Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë, përveç zonave me shumicë serbe që do t’i jepen Beogradit. E njëjta gjë do të ndodhë me Republika Srpska të Bosnjës – ndërsa pjesa kroate që do të dalë nga shpërbërja e Bosnje dhe Herzegovinës do të bashkohet me Kroacinë.

Zbulimi i ekzistencës së këtij projekti (megjithëse jozyrtar) të bombës tashmë po provokon një reagim zinxhir. Sefik Dzaferoviç, anëtar i Trinisë që drejton vendin, i bëri thirrje Presidentit të Këshillit Evropian Charles Michel t’i japë fund një debati që mund të çojë në një luftë të re.

Nga ana e tij, Delegacioni i BE në vend ripohoi angazhimin e tij për integritetin dhe sovranitetin e tij territorial. Ministri gjerman për Politikën Evropiane Michael Roth shkroi në Twitter se “vendet e Ballkanit Perëndimor kanë një të ardhme vetëm si shoqëri shumëkombëshe dhe multi-fetare”.

Pazari kryesor dhe … Trump!

E vërteta, megjithatë, është se kjo çështje dhe pazari për të ndryshuar hartën e Ballkanit nuk është asgjë e re. Në fakt, është diskutuar në nivelin e krerëve të shteteve, midis Presidentit Serb Aleksandar Vuçiç dhe ish-homologut të tij në Kosovë, Hashim Thaçi – dhe madje me inkurajimin dhe mbikëqyrjen e lartë të Shteteve të Bashkuara gjatë qeverisjes së tij.

Sipas raporteve, Vuçiç kërkoi autonominë e enklavës serbe në veri të Kosovës dhe zhbllokimin e negociatave të pranimit të vendit të tij me BE, në këmbim të njohjes së pavarësisë së Kosovës.

Sidoqoftë, planet dështuan për shkak të dy faktorëve: Së pari, reagimi i Gjermanisë, e cila as që donte të dëgjonte për një raund të ri të ndryshimeve të kufijve në Ballkan, duke u frikësuar nga pasojat dhe dominet që mund të ndizeshin, duke zvarritur vendet e tjera, siç është Maqedonia Veriore, me pakicën e saj të madhe shqiptare. Dhe nga ana tjetër, reagimet e forta të provokuara në Prishtinë dhe Beograd.

Çështja nuk është mbyllur

Çështja, megjithatë, nuk është mbyllur përfundimisht. Aq më tepër që një numër vendesh evropiane – me Francën të parën – vazhdojnë të bllokojnë zgjerimin në Ballkanin Perëndimor derisa të marrin përgjigje pyetjet “ekzistenciale” në rajon.

Në të njëjtën kohë, po ndërmerren hapa të rëndësishëm që mund të jenë katalizatorë të zhvillimeve, edhe nëse shkojnë në “ndryshime”. Midis tyre janë heqja de facto e kufijve midis Shqipërisë dhe Kosovës të vendosur nga Tirana, si dhe skenarët e referendumit në të dy vendet me çështjen e bashkimit – diçka për të cilën sondazhet tregojnë se 64% e shqiptarëve dhe 75% e kosovarëve.

Prandaj, dokumenti mund të hidhet poshtë dhe tërhiqet por thelbi, megjithatë, nuk ndryshon.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kalimi në kufirin greko-shqiptar, Athina shtyn masat deri më 21 qershor

Kalimi në kufirin greko-shqiptar, Athina shtyn masat deri më 21 qershor

Publikuar më 12.06.2021
Greqia ka shtyrë masat deri më datë 21 qershor për kufirin m...

Greqia ka shtyrë masat deri më datë 21 qershor për kufirin me Shqipërinë. Kuotat në Kakavijë bëhen 1500 kalime në ditë, ndërsa më herët ishin 400. Kriteret për të kaluar kufirin me shtetin grek mbeten po të njëjta. Greqia vijon të lehtësojë masat kufizuese ndërkohë që sezoni turistik ka filluar. Nga e shtuna ora policore […]

Lexo më shumë

Protesta për testin e matematikës/ Mësuesit mbështesin maturantët: Testi mbi nivelin mesatar, ja rekomandimet për Ministrinë

Protesta për testin e matematikës/ Mësuesit mbështesin maturantët: Testi mbi nivelin mesatar, ja rekomandimet për Ministrinë

Publikuar më 12.06.2021
Protestat e orëve të fundit nga ana e maturantëve për proces...

Protestat e orëve të fundit nga ana e maturantëve për procesin e testimit të lëndës së matematikës ka nxjerrë në pah një fenomen. Përveç maturantëve të cilët ankohen për testin e vështirë dhe për pyetje që janë jashtë programit të kurrikulave shkollore, janë edhe mësueset e gjimnazit të cilat e mbështesin këtë fakt. Ky lajm […]

Lexo më shumë

VIDEO-FOTO/ Rrokulliset kamioni me gurë, bllokohet rruga në Berat

VIDEO-FOTO/ Rrokulliset kamioni me gurë, bllokohet rruga në Berat

Publikuar më 12.06.2021
Një tjetër aksident është shënuar gjatë orëve të pasdites, k...

Një tjetër aksident është shënuar gjatë orëve të pasdites, këtë herë në Berat në vendin e njohur si Rotondo e Kombinatit. Një kamion i ngarkuar me gurë raportohet se ka humbur kontrrollin edhe është rrokullisur. Fatmirësisht nuk ka pasur të lënduar në njerëz apo mjete te dëmtuara. Drejtuesi i mjetit me targa AA 039 RU, […]

Lexo më shumë

Myslimanët shqiptar nuk do të mund të kryejnë pelegrinazhin e Haxhit, Arabia Saudite bllokon hyrjen e besimtarëve nga jashtë, ja arsyeja

Myslimanët shqiptar nuk do të mund të kryejnë pelegrinazhin e Haxhit, Arabia Saudite bllokon hyrjen e besimtarëve nga jashtë, ja arsyeja

Publikuar më 12.06.2021
Arabia Saudite ka njoftuar se pelegrinazhi i këtij viti haxh...

Arabia Saudite ka njoftuar se pelegrinazhi i këtij viti haxhi do të jetë i kufizuar në 60 mijë persona të cilët janë të vaksinuar ndaj koronavirusit. Mbretëria bëri një pelegrinazh të reduktuar vitin e kaluar, por prapë lejoi një numër të vogël njerëzish të merrnin pjesë në veprimtarinë vjetore. Haxhi është pelegrinazh fizikisht i kërkuar […]

Lexo më shumë

Nuk i ndalon postbllokut të policisë, aksidentohet gjatë ndjekjes një makinë në Vlorë, plagoset rëndë një person

Nuk i ndalon postbllokut të policisë, aksidentohet gjatë ndjekjes një makinë në Vlorë, plagoset rëndë një person

Publikuar më 12.06.2021
Policia e Vlorës është vënë në ndjekje të një automjeti, i c...

Policia e Vlorës është vënë në ndjekje të një automjeti, i cili nuk iu bind urdhërit të patrullës për të ndaluar. Gjatë ndjekjes nga policia, mësohet se shoferi i mjetit ka humbur kontrollin dhe është përplasur me një makinë tjetër. Si pasojë e aksidentit kanë mbetur të plagosur dy persona njëri prej të cilëve në […]

Lexo më shumë

I dënuar në Itali për pastrim parash dhe drogë/ Kompania panameze transferoi gjysmë milionë euro në llogaritë e një biznesmeni shqiptar (Emri)

I dënuar në Itali për pastrim parash dhe drogë/ Kompania panameze transferoi gjysmë milionë euro në llogaritë e një biznesmeni shqiptar (Emri)

Publikuar më 12.06.2021
Një kompani e regjistruar në Panama, pronarët e së cilës rez...

Një kompani e regjistruar në Panama, pronarët e së cilës rezultojnë të përfshirë në një skandal korrupsioni në Spanjë, trasferoi gjysmë milionë euro në llogaritë e Gëzim Sallakut, sipërmarrësit shqiptar të dënuar në Itali për riciklim parash të pista, mashtrim e çështje droge. Prokuroria e Durrësit, thotë se transfertat bankare në favor të ish-presidentit të […]

Lexo më shumë

“Një maturant sot, një ministër nesër”/ maturantët e Sarandës në protestë: Ta dijë Ismail Qemali për kë e ngriti flamurin, vjen e ul prapë

“Një maturant sot, një ministër nesër”/ maturantët e Sarandës në protestë: Ta dijë Ismail Qemali për kë e ngriti flamurin, vjen e ul prapë

Publikuar më 12.06.2021
Një grup nxënësisht maturantë të shkollës “Hasan Tahsini” në...

Një grup nxënësisht maturantë të shkollës “Hasan Tahsini” në Sarandë, të indinjuar nga teza e provimit të matematikës, sipas tyre shumë e rëndë, protestuan sot fillimisht para Bashkisë së qytetit, për të vijuar mandej nëpër rrugët e qytetit e deri tek  tek Zyra Arsimore Vendore Sarandë-Konispol. Me pankarta në duar ata kanë kërkuar drejtësi. “Teza […]

Lexo më shumë

Shifrat e COVID-19 në Shqipëri: Asnjë humbje jete, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Shifrat e COVID-19 në Shqipëri: Asnjë humbje jete, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Publikuar më 12.06.2021
Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë k...

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2,916 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 12 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:  6 raste në Tiranë, 2 raste në Durrës, 1 rast në Shkodër, Kavajë, Mirditë, Kuçovë. Aktualisht po marrin trajtim spitalor 21 pacientë, nga […]

Lexo më shumë