×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Më keq se skenari më i keq”/ Belgjika shtrëngon rregullat e koronavirusit, vendet publike, klubet e natës, baret do mbyllen për katër javët e ardhshme

Belgjika shtrëngoi rregullat e saj të koronavirusit të premten pasi rastet dhe shtrimet në spital rriten me COVID-19 pavarësisht masave të reja të sjella këtë javë.

“Numri i shtretërve të zënë në kujdesin intensiv është dyfishuar brenda një jave. Vija e kuqe është kaluar dhe kjo është sigurisht shumë shqetësuese”, tha kryeministri Alexander De Croo në një konferencë për shtyp, duke shtuar: “Analiza që ne hodhëm dje është shumë më keq se skenari më i keq i krijuar nga ekspertët”.

Qeveria do të përshpejtojë paraqitjen e vaksinave përforcuese të COVID, me mësuesit që do t’u jepet përparësi. “Nëse nuk do të kishim vaksinën, situata do të ishte shumë më dramatike. Por pavarësisht kësaj, situata në kujdesin shëndetësor nuk është e qëndrueshme”, tha De Croo.

Ministrat e Shëndetësisë nga i gjithë vendi do të takohen të shtunën për të diskutuar afatin kohor për paraqitjen e ilaçeve përforcuese.

“Misioni ynë është shumë i qartë: duhet të ndërmarrim veprime për të ulur presionin në kujdesin shëndetësor”, tha De Croo, duke theksuar nevojën për të respektuar masat e distancimit social.

Qendrat e reja të testimit do të hapen dhe nga 2 dhjetori, një uebsajt i ri do të shërbejë si zëvendësim për shërbimin e mbingarkuar të kontaktit dhe gjurmimit.

Puna nga shtëpia do të jetë e detyrueshme katër ditë në javë deri më 19 dhjetor — në krahasim me 12 dhjetor. Nga 20 dhjetori, puna në distancë do të jetë e detyrueshme tre ditë në javë.

Detyrimi për të mbajtur maskë do të zgjerohet, përfshirë edhe shkollat, për fëmijët e moshës 10 vjeç e lart. Nëse zbulohen dy raste në një klasë, të gjithë nxënësit me rrezik të lartë duhet të testohen. Nëse ka tre raste, klasat mund të kalojnë në izolim.

Përzierja e orëve të shkollës duhet të shmanget sa më shumë, me aktivitetet jashtëshkollore të ndaluara.

Në industrinë e mikpritjes, një orë 11 p.m. do të vendoset shtetrrethimi për restorantet. Do të lejohen maksimumi gjashtë persona për tavolinë, përveç nëse janë anëtarë të së njëjtës familje. Tregjet e Krishtlindjeve gjithashtu do të duhet të mbyllen në orën 23:00.

Vendet publike si klubet e natës, baret dhe vendet e koncerteve ku nuk mund të respektohet distanca sociale kërkohet të mbyllen për katër javët e ardhshme, nga kjo e shtunë deri më 15 dhjetor.

Festat private do të jenë të ndaluara, përveç dasmave dhe funeraleve. Një leje për COVID do të kërkohet për ngjarjet ku marrin pjesë të paktën 50 persona brenda dhe 100 jashtë. Mbështetësit nuk do të lejohen në ambiente sportive në natyrë, përveç prindërve të fëmijëve nën 18 vjeç.

Të mërkurën, të 10 guvernatorët e provincave i kërkuan Komitetit Konsultativ, i cili vendos për masat, të mblidhet më herët se sa ishte planifikuar pasi ata konsiderojnë se ato aktuale janë “të pamjaftueshme dhe nuk kanë koherencë”.

Spitalet belge pranuan mesatarisht 303 pacientë COVID-19 në ditë midis 19-25 nëntorit, sipas institutit kombëtar të shëndetit. Rreth 669 pacientë me COVID-19 janë në kujdes intensiv.

Komisioni Konsultativ do të mblidhet sërish më 15 dhjetor.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përfshihet nga flakët një apartament në Korçë, humb jetën 67-vjeçari! Ja informacionet e para

Përfshihet nga flakët një apartament në Korçë, humb jetën 67-vjeçari! Ja informacionet e para

Publikuar më 27.01.2022
Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në qyteti...

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në qytetin e Korçës. Një apartament është përfshirë nga flakët, e për pasojë ka humbur jetën 67-vjeçari E.R. 67-vjeçari ka humbur jetën për shkak të asfiksisë. Nga informacionet paraprake, dyshohet se shkak i zjarrit është bërë ngrohësja. Zjarrëfikësja ndodhet në vendngjarje për të bërë shuarjen e […]

Lexo më shumë

Sali Berisha në krye të PD? Reagon Escobar: E papranueshme një i shpallur non-grata të jetë fytyra e ndonjë partie

Sali Berisha në krye të PD? Reagon Escobar: E papranueshme një i shpallur non-grata të jetë fytyra e ndonjë partie

Publikuar më 27.01.2022
I dërguari i Posacëm për Europën Juglindore, Gabriel Escobar...

I dërguari i Posacëm për Europën Juglindore, Gabriel Escobar ka deklaruar prerazi këtë të enjte se nëse Sali Berisha rikthehet në krye të Partisë Demokratike nuk mund të priten marrëdhënie të kësaj të fundit normale me SHBA-të. Sipas Gabierl Escobar, nuk është normale që një njeri i sanksionuar për vepra të mëdha korrupsioni të jetë […]

Lexo më shumë

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Publikuar më 27.01.2022
Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion...

Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion turistik. Duke qenë të preferuara për turistët nga e gjithë bota, ato bëhen një treg potencial për drogat që përdoren nëpër feta të Kankunit, Playa del Carmen, Tulum etj. DEA Amerikane dhe Interpol kanë zbuluar kriminelë të kërkuar nga të paktën 12 vende që banojnë në shtetin […]

Lexo më shumë

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Publikuar më 27.01.2022
Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si m...

Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si mafia shqiptare dhe ajo italiane kanë gjetur parajsën në Emiratet e Bashkuara Arabe. Në një intervistë për Rai News Vincenzo Musacchio* thekson se vendet si Dubai janë shndërruar në pikën më strategjike të trafikantëve të drogës të cilët kontrollojnë gjithçka që andej dhe madje investojnë në […]

Lexo më shumë

Policia nxjerr qentë në shitje, ofertat nisin nga 8 deri në 20 mijë lekë të reja

Policia nxjerr qentë në shitje, ofertat nisin nga 8 deri në 20 mijë lekë të reja

Publikuar më 27.01.2022
Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit ka ...

Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit ka hapur ankandin për shitjen e tyre. Vendimi është nxjerrë në Fletoren Zyrtare dhe sipas tij ankandi zhvillohet gjatë orëve të mesditës së datës 9 shkurt dhe bëhet fjalë për 19 qen të moshjave të ndryshme. Më të vjetrit kanë lindur në vitin 2013, kurse të […]

Lexo më shumë

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Publikuar më 27.01.2022
Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se...

Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se shfaq momentin kur pjesëtari i Gardës Nacionale të Ukrainës qëllon me kallashnikovë kolegët e tij në një fabrikë të municionit në Dnepr. Si pasojë e këtij sulmi të përgjakshëm, kanë humbur jetën pesë ushtarë dhe disa tjerë janë plagosur, kurse autori i krimit që ishte […]

Lexo më shumë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Publikuar më 27.01.2022
Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima ng...

Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, pandemia nuk ka kursyer as fëmijët. Një djalë 9-vjeçar nuk ka arritur të fitojë betejën me koronavirusin. Ndër të tjera, kanë humbur jetën dhe një person i moshës 50-59 vjeçare, dy persona të moshës 70-79 vjeçare dhe dy të moshës mbi […]

Lexo më shumë

Rriten shtrimet në spitalet COVID, 1549 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Rriten shtrimet në spitalet COVID, 1549 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Publikuar më 27.01.2022
Infektimet me COVID kanë shënuar një ulje të lehtë në 24 orë...

Infektimet me COVID kanë shënuar një ulje të lehtë në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se nga 5662 testime, kanë rezultuar pozitivë 1549 qytetarë. Betejën me COVID e kanë humbur 6 qytetarë. “Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka gjashtë humbje jete me SARS-COV2 […]

Lexo më shumë