×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Malajzia ndalon transmetimin e filmit të burrit të Rita Orës, për shkak të përmbajtjes homoseksuale

Malajzia e ka ndaluar filmin e kompanisë Marvel, “Thor: Love and Thunder” nga transmetimi në kinema për shkak të ‘elementeve homoseksuale’ në një përpjekje për të ‘frenuar përmbajtjen LGBT+’. Qeveria tha se kundërshtoi dy pjesë të vogla në film, me njërën kur një personazh femër, Valkyrie, interesohet për një konkubinë të Zeusit, shkruan DailyMail. Një moment tjetër i përmendur ishte kur Valkyrie i thuhet nga krijesa rock Korg se ai tregon se ka dy baballarë. Lloji i tij është ‘ngjizur’ kur dy burra ‘Kronan’ mbajnë duart mbi një gropë llave.

Distributori Disney dërgoi filmat “Thor: Love and Thunder” si dhe “Lightyear” të kompanisë Pixar në Bordin e Censurës së Filmit të Malajzisë, i cili kërkoi shkurtime të cilat studiot i refuzuan, duke çuar në ndalim të plotë të transmetimit. Marrëdhëniet e të njëjtit seks janë të paligjshme në Malajzi, ku ata që shpallen fajtorë përballen me 20 vjet burg dhe dënim të detyrueshëm me kamxhik. Vendi aziatik ka ligje që promovojnë tolerancën fetare dhe racore midis tri grupeve të tij kryesore etnike, kinezëve, indianëve dhe malajzëve, por nuk toleron as homoseksualitetin mashkullor dhe as femëror.

Zëvendësministri i Komunikimit dhe Multimedias për Malajzinë, Zahidi Zainul Abidin, tha se filmi “Thor” nuk e kaloi censurën sepse Qeveria dhe Departamenti i Çështjeve Islame ishin ‘të përkushtuar’ për të parandaluar ‘rritje të kulturës LGBT+’. “[Filmi] preku LGBT-në, por ne shohim që tani ka shumë filma me elementë LGBT+ që kalojnë censurën”, tha Abidin, raporton The Times. Ai gjithashtu iu përgjigj një pyetjeje në parlament për të thënë: “Jam i frustruar sepse bota e jashtme ishte ajo që promovonte LGBT-në”, duke shtuar se ai dhe qeveria po monitoronin me rigorozitet filmat dhe platformat e rrjeteve sociale për të gjetur ata që promovonin përmbajtje LGBT+, me të cilët do të përballeshin me ‘veprim i rëndë’ nëse gjendet.

Abidin argumentoi se filmat LGBT+ po bëheshin ‘më pak të hapur’ në metodat e tyre dhe paralajmëroi anëtarët e publikut të qëndronin ‘vigjilentë’. “Lightyear” i kompanisë Pixar është ndaluar në të paktën 16 vende muslimane. Emiratet e Bashkuara Arabe njoftuan se nuk do të shfaqnin filmin në kinema pasi kishte një puthje mes personave të të njëjtit seks. Me Qeverinë Malajziane të kufizuar në kontrollin e përmbajtjes në kinema dhe transmetime televizive, shërbimet e transmetimit të filmave si Hotstar, versioni malajzian i Disney+, mund t’i shfaqin filmat në internet. Ministri shtoi se malajzianët duhet të tregojnë ‘vetëpërmbajtje’ dhe inkurajoi prindërit të përdorin sistemet e kontrollit të moshës në shërbimet e transmetimit të filmave.
Kush është burri i Rita Orës

Rita Ora është martuar me regjisorin Taika Waititi në një ceremoni intime në Londër, sipas raportimeve, dhe të dy janë fotografuar me unaza në duar ditëve të fundit. Interpretuesja e hitit “Hot Right Now”, 31 vjeçe, dhe partneri i saj regjisori, 46 vjeç, filluan të takoheshin në mars të vitit 2021, përpara se të dilnin publikisht me romancën e tyre në gusht para se të fejoheshin dy muaj më parë. Dhe ndërsa Rita dyshohet se e ndryshon mbiemrin e saj në Waititi-Ora, DailyMail i hedh një vështrim regjisorit të lindur në Zelandën e Re, i cili ka mbi 20 filma të suksesshëm në emrin e tij – dhe ai ka një vlerë neto mbi 10 milionë funte!

Me kë ishte Taika i martuar më parë?

Ai u martua me producenten e filmave, Chelsea Winstanley në një ceremoni në New York në vitin 2011, por dyshja besohet se janë ndarë në heshtje në vitin 2018. Taika u takua me Chelsean, një anëtare e degës së produksionit të Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Filmit, kur ajo e intervistoi atë për një seri dokumentarësh televiziv që profilizonte artistët. Pasi kishte shërbyer si regjisore e një sërë dokumentarësh, duke përfshirë ”Toi Tū, Toi Ora: Visual Sovereignty” dhe “Merata: How Mum Decolonised the Screen”, të cilin ajo e publikoi në vitin 2018. Chelsea bashkëprodhoi “Saving Grace, Te Whakarauora Tangata”, një dokumentar për abuzimin në familje, me regji të Merata Mita.

Dyshja kanë dy vajza: Te Hinekāhu, dhjetë vjeçe, dhe Matewa Kiritapu, gjashtë vjeçe, ndërsa Chelsea më parë lindi djalin, Maia, kur ajo ishte 20 vjeçe dhe vazhdoi ta rritë atë si një nënë beqare. Taika ka qenë i njohur për sjelljen e të voglave të tij në tapetin e kuq me të në premiera duke përfshirë “Thor: Love & Thunder” në korrik 2022, si dhe “The Lion King” të 2019-s. Chelsea i tha “The Spinoff” në 2020 për balancimin e mëmësisë dhe karrierës së saj: “Ndihem fajtore për ndjekjen e ëndrrave, që nuk jam aq nëna që ndërveproj me shkollën për momentin, faji i përgjithshëm i nënës për të punuar, dhe sigurisht që ju e dini se do të të jenë disa pasoja të kësaj”.

Ajo është shpërngulur në Zelandën e Re që nga viti 2019, ku tha për një medium kombëtar: “Thjesht më kanë mërzitur gratë që portretizohen si njerëz që jetojnë nën hijen e partnerëve të tyre, kjo është e gjitha”.

Chelsea vazhdoi duke thënë për New Zealand Herald: “Kam bërë një film me të, kam qenë regjisore para se ta takoja dhe vazhdoj të bëj gjërat e mia”. Duke shkaktuar spekulime se ishte ndarë me Taikan pas çmimeve “Oscars 2020”, nëna e tre fëmijëve publikoi një fotografi me mamanë e saj.

Taika ka fituar një sërë nderimesh dhe nominimesh, duke përfshirë një çmim “Oscar”, një çmim të Akademisë Britanike të Filmit, një çmim nga Skuadra e Shkrimtarëve të Amerikës, “Golden Globes” dhe “Primetime Emmys”. Për filmin e shkurtër të vitit 2005, “Two Cars, One Night”, ai u nominua për një “Oscar” për kategorinë ‘Filmi më i mirë i shkurtër’. Ai publikoi komedi-dramën “Jojo Rabbit” në vitin 2019, me vlerësimin e kritikëve dhe nominimet për çmimin e Akademisë për filmin më të mirë, çmimin “Golden Globe” për filmin më të mirë muzikor ose komedi dhe çmimin e Shoqatës së Drejtorëve të Amerikës për regji të jashtëzakonshme në një film artistik. Ai gjithashtu fitoi çmimin BAFTA për skenarin më të mirë të përshtatur. Taika u emërua Oficer i Urdhrit të Meritës së Zelandës së Re për shërbimet në filmim në Nderimet e Ditëlindjes së Mbretëreshës në vitin 2020.

Kur filloi të takohej me Rita Orën?

Rita i bëri fansat të dyshojnë kur në Instagram – në prill të vitit 2021 ajo publikoi një fotografi ku shihej me Taikan, duke e përqafuar ndërsa pozonte para kamerës. Ai dhe Rita u paraqitën publikisht si çift në maj kur arritën së bashku në premierën e “RuPaul’s Drag Race Down Under” në Operën e Sidneit. Ata shmangën fotografimin në tapetin e kuq, por zunë vendet e tyre krah për krah në rreshtin e parë brenda në ambientet e ngjarjes. Teksa prisnin fillimin, Rita dhe Taika folën së bashku, duke i pëshpëritur njëri-tjetrit në vesh ndërsa këngëtarja dukej se kishte vendosur dorën mbi supin e Taikës. Megjithatë, dyshja u përfshinë në një skandal kur u fotografua të rehatuar në një ballkon, ku shiheshin duke u puthur edhe me aktores Tessa Thompson. Të dyja Rita dhe Tessa ishin në Sydney duke xhiruar skenat për “Thor, Love and Thunder”. Sipas Daily Telegraph, drejtuesit e kompanisë filmike “Marvel” mbetën të frustruar pa masë pasi panë imazhet e regjisorit të “Thor” duke u puthur me dy femrat në ballkonin e shtëpisë së tij. Mediumi pohoi se shfaqja e Taikas në fotografitë e siguruara nga DailyMail në atë kohë – gjithashtu nxiti debate midis shefave në kompaninë mëmë të Marvel, “Disney”. Regjisori nga Zelanda e Re thuhet se mori vërejtje në atë kohë nga drejtuesit e kompanive.

Taika, i cili lindi me emrin e plotë Taika David Cohen, u rrit si në Bregun Lindor ashtu edhe në Luginën Aro të Wellington. Ndërsa babai i tij ishte një artist me prejardhje Te Whānau-ā-Apanui, nëna e tij, Robin Cohen ishte një mësuese shkolle. Prindërit e tij u ndanë kur ai ishte pesë vjeç dhe ai u rrit kryesisht nga nëna e tij. Pasi ndoqi kolegjin, ai studioi për teatër në Victoria University of Wellington, ku u diplomua me një si Bachelor i Arteve në vitin 1997. Taika filloi të merrte një farë fame në Zelandën e Re pasi filloi të bënte filma të shkurtër komik dhe të bënte turne në vend si pjesë e grupeve të komedisë.

Rita u martua me regjisorin Taika në një ceremoni intime në Londër, sipas raportimeve, dhe të dy janë fotografuar me unaza në paraqitjet e tyre të fundit. Një burim i tha The Sun: “Ishte një ceremoni vërtet intime dhe super e veçantë për të gjithë atje. Më të afërmit dhe më të dashurit e tyre mund ta shohin se sa çmendurisht të dashuruar janë”.

“Pavarësisht se jeton në qendër të vëmendjes, Rita është e vendosur ta mbajë lidhjen sa më private dhe nuk donte të bënte një këngë apo një vallëzim të madh për dasmën”, tha burimi.

Rita tashmë është kthyer në studio duke punuar në albumin e saj të tretë, ku thuhet se është duke incizuar një këngë me shqiptaren tjetër të famshme, Ava Max.

U raportua në qershor se çifti do të martoheshin me njëri-tjetrin pasi thuajse në të njëjtën kohë kishin bërë betimin ndaj njëri-tjetrit. Këngëtarja shqiptaro-britanike dhe regjisori thuhet se po planifikonin një ceremoni të afërt jashtë vendit përpara se të festonin me kolegët e tyre në një turmë të madhe në Londër më vonë këtë vit.

Kuptohet se Rita, e cila është duke punuar në disa filma dhe “The Voice Australia”, dhe Taika, i cili po planifikon një varg filmash, shpresojnë të kurorëzojnë dashurinë e tyre me martesë pasi të kenë përfunduar angazhimet e tyre të punës.

Një mik i tha The Sun: “Kjo nuk ka të bëjë që ata të bëjnë një gjë të madhe spektakolare dhe të këndojnë për të paraprakisht. Bëhet fjalë vetëm për ata që janë të dashuruar dhe vendosin se është koha e duhur për të zyrtarizuar marrëdhënien e tyre. Ata nuk mund të ishin më të lumtur”.

“Nuk ka asnjë unazë apo grumbullim të madh. Ata thjesht u afruan gjithnjë e më shumë dhe përfundimisht i thanë njëri-tjetrit pothuajse në të njëjtën kohë: ‘Unë dua të martohem me ty’”.

Në gusht, çifti, i cili filloi të takohej në mars të vitit 2021 pas takimit në Australi, u tha se po ecnin aq shpejt në marrëdhënien e tyre sa filluan të diskutonin martesën, tha një burim për New Idea.

“Taika e quan Ritën ‘grua’ gjatë gjithë kohës dhe bisedon se si ai do të jetë burri i saj i parë dhe i fundit”, tha burimi i brendshëm.

“Të gjithë rreth tyre e nënvlerësojnë atë si shaka flirte, por [Rita] padyshim shpreson që ai të jetë i vërtetë”, vazhduan ata, duke shtuar se ajo është “absolutisht e fiksuar” pas të dashurit të saj regjisor. /Telegrafi/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Dy makina të djegura, luksi në rrjetet sociale dhe skamja në familje: Kush është “gangsterrja” e Bilishtit, Deizi Arapi

Dy makina të djegura, luksi në rrjetet sociale dhe skamja në familje: Kush është “gangsterrja” e Bilishtit, Deizi Arapi

Publikuar më 26.09.2022
Dje, në orët e para të mëngjesit, makina e 27-vjeçares nga B...

Dje, në orët e para të mëngjesit, makina e 27-vjeçares nga Bilishti, Deizi Arapi është gjetur e djegur pranë banesës së saj. Pas ngjarjes, nuk ka vonuar edhe reagimi nga 27-vjeçarja, e cila në dëshminë e saj ka hedhur dyshime të forta se, kjo ngjarje ka ndodhur pasi ka patur një konflikt vite më parë […]

Lexo më shumë

“Jam një grua, një nënë, e krishterë”, kush është Giorgia Meloni që jetë kryeministre e Italisë

“Jam një grua, një nënë, e krishterë”, kush është Giorgia Meloni që jetë kryeministre e Italisë

Publikuar më 26.09.2022
Koncepti i familjes që u shfaq nga një fëmijëri pa baba, ësh...

Koncepti i familjes që u shfaq nga një fëmijëri pa baba, është baza e formimit politik të Giorgia Melonit, shkruan La Reppubblica për profilin e gruas që ktheu të djathtën në pushtet në Itali. Sot, si në kohët e fillimit të militimit të saj në të djathtën romake, liderja ka në krah të njëjtin grup […]

Lexo më shumë

Avokatja myslimane: Të legjitimohet martesa me shumë gra në Shqipëri

Avokatja myslimane: Të legjitimohet martesa me shumë gra në Shqipëri

Publikuar më 26.09.2022
Avokatja Migena Balla, njëherësh praktikante e besimit islam...

Avokatja Migena Balla, njëherësh praktikante e besimit islam, thotë se poligamia duhet legjitimuar për shkak të ekzistencës së saj “de facto”. Balla thotë se askush nuk i tregon hapur lidhjet jashtëmartesore në shoqëri apo dhe martesat me më shumë se një grua. Avokatja vë në dukje ka mungesë sinqeriteti nga hoxha që bën një martesë […]

Lexo më shumë

Arrestimi i mjekut të Traumës, kolegu: Edhe unë kam marrë bakshish, s’kam turp, as frikë

Arrestimi i mjekut të Traumës, kolegu: Edhe unë kam marrë bakshish, s’kam turp, as frikë

Publikuar më 26.09.2022
Pas arrestimit me bujë të mjekut të traumës, ka folur kolegu...

Pas arrestimit me bujë të mjekut të traumës, ka folur kolegu i tij Ilir Allkja i cili  thotë se është e vështirë që të gjesh një doktor në Shqipëri, i cili nuk ka marrë një pagesë për shërbimin mjekësor që ka ofruar. Në emisionin “Good Morning Albanians” në “Euronews Albania”, Allkja u shpreh se edhe […]

Lexo më shumë

Hakerat zbulojnë pamjet sekrete nga qelitë e policisë dhe të pikave kufitare

Hakerat zbulojnë pamjet sekrete nga qelitë e policisë dhe të pikave kufitare

Publikuar më 26.09.2022
Hakerat kanë shtënë në dorë të dhëna dhe pamje filmike nga s...

Hakerat kanë shtënë në dorë të dhëna dhe pamje filmike nga serverat e institucioneve të ndryshme në vend dhe nuk po ndalen së publikuari ato në rrjetin e komunikimit “Telegram”. Sot ata kanë publikuar pamjet nga kamerat e sigurisë në drejtorinë e policisë në Tiranë dhe komisariatet në disa qytete të tjera. Në pamjet e nxjerra […]

Lexo më shumë

Nxënëset e shkollës turke ‘Mehmet Akif’ në protestë para MAS: Jep dorëheqjen Evis Kushi, e mbyte arsimin

Nxënëset e shkollës turke ‘Mehmet Akif’ në protestë para MAS: Jep dorëheqjen Evis Kushi, e mbyte arsimin

Publikuar më 26.09.2022
Nxënëset e shkollës “Mehmet Akif” kanë dalë këtë të hënë në ...

Nxënëset e shkollës “Mehmet Akif” kanë dalë këtë të hënë në protestë para Ministrisë së Arsimit dhe kanë kërkuar dorëheqjen e Evis Kushit. Nxënëset kërkojnë të anulohet vendimi për heqjen e licencës së shkollës dhe duan një takim me ministren Kushi për t’ju përgjigjur rreth pyetjeve që ato kanë, se çfarë do bëhet me 160 nxënëse […]

Lexo më shumë

U arrestua për korrupsion, mjeku i Traumës pëson ishemi cerebrale

U arrestua për korrupsion, mjeku i Traumës pëson ishemi cerebrale

Publikuar më 26.09.2022
Mjeku Fitim Marku, i cili u arrestua pak ditë në spitalin e ...

Mjeku Fitim Marku, i cili u arrestua pak ditë në spitalin e Traumës pas mori ryshfet nga një agjent i infiltruar ka pësuar ishemi celebrale në paraburgim. Ai është dërguar me urgjencë në spital ku po merr ndihmën e parë mjekësore. Mësohet se ai ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore. Mjekut do t’i komunikohej ditën […]

Lexo më shumë

Pasi shpalli rekrutimin dhe Rusia është në protesta, Putin “arratiset” në shtëpinë e tij sekrete në fshat

Pasi shpalli rekrutimin dhe Rusia është në protesta, Putin “arratiset” në shtëpinë e tij sekrete në fshat

Publikuar më 26.09.2022
Ndërsa dhjetëra qytete ruse organizojnë protesta të përditsh...

Ndërsa dhjetëra qytete ruse organizojnë protesta të përditshme kundër rekrutimit të parë të vendit pas Luftës së Dytë Botërore,  një gazetar rus ka zbuluar, duke cituar një burim të besueshëm, se Vladimir Putin shkoi me pushime në shtëpinë e tij sekrete menjëherë pas njoftimit “bombë” të mërkurën e kaluar. “Pavarësisht mohimeve nga Kremlini, Putini duket […]

Lexo më shumë