×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Lufta për plaçkën

Arben Rrozhani

Vlonjatët tregojnë një anektodë aspak patriotike me Selam Musain, duke e lidhur edhe me steriotipin që duhet të ketë një dhëndërr në ato anë për t’u martuar: të marrë diçka nga shtëpia e nuses si dëshmi se është i zoti të mbajë shtëpinë.

I thanë Selamit që të luftonin me italianët në vitin 1920, por ai i kundërshtoi se me ta bënin tregti.

-Po hajde, ore, se do të bëjmë plaçkë-e yshtën Selamin që ndërroi mendje prej “plaçkës”:

-Më marr dhe Velidenë (gruan)?

101 vite pasi Selami hodhi gunën mbi tela dhe italianët u hodhën në det, kjo situatë në PD-në e Berishës, në një gazmore jopolitike, mund të përsëritet kështu.

Ish-kryetari&kryeministri thërret ata të vetët dhe i urdhëron që më 8 janar të sulmojnë selinë e partisë për ta çliruar nga Lulzimi&Gazmenti, qoftë edhe me forcë.

-Po jo doktor se do të marremi vesh me fjalë. Pastaj ai i ka blinduar dyert dhe mund të vriten njerëz, dhe ata janë demokratë si ne.

-Do të bëjmë plaçkë-i yshti doktori, duke i kujtuar se SHQUP-i është alamet vendi për ndërtime, si gjithë ai brez përgjatë Lanës është mbushur apo duhet bërë me kulla të reja, si ajo pas ish-hotelit “Dajti”, ndërtesës së braktisur të një banke të nivelit të dytë etj.

Dhe lufta për plaçkën nisi e mbaroi më 8 janar, por Lulzimi&Gazmenti nuk u hodhën dot në Lanë, falë ndihmës së Policisë së Shtetit.

Imagjinoni Berishën sot që të lërë në duart e Lulit atë truall në bash të vendit, se partinë, stemën dhe flamurin ia bën hallall dhe ato mund t’i ngrejë dhe strehojë ku të dojë.

“Qëllimi justifikon mjetin”, ndaj të dyja kampet, si ata brenda dhe ata jashtë, duan të rrëmbejnë këtë pronë publike për përfitime personale. I firmosur nga Berisha, bashkë me dhjetra kontrata dhe koncesione, në ditët e fundit përpara largimit nga selia e qeverisë, projekti i kullave në vend të godinës së SHQUP-it, është dhe do të jetë kalë beteje mes dy klaneve në PD. Nuk ka asgjë parimore. Thjesht biznes. Një tjetër llokmë për partitë tona që janë ngrihen dhe funksionojnë vetëm për të qenë ndërrmarrje fitimprurëse për kryetarin dhe njerëzit rrotull tij. Berisha dhe Basha nuk kanë luftuar dhe nuk do të luftojnë asnjë minutë për ata që u përleshën pak ditë më parë, apo për popullin që shikon i tromaksur. Ata janë në betejë për jetë a vdekje vetëm për plaçkën dhe do të bëjnë paqe vetëm nëse arrijnë ta ndajnë si duan.

Projekti i kullave te selia e PD-së

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risil...

Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risili të Vlorës. Bëhet me dije nëpërmjet njoftimit zyrtar se një mjet tip ‘Toyota’ ka humbur kontrollin dhe është përplasur me murin rrethues të një banese. Nga ana tjetër njoftohet se ka mbetur i lënduar drejtuesi dhe pasagjeri, të cilët ndodhet në spital jashtë rrezikut për […]

Lexo më shumë

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Publikuar më 28.01.2022
Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë pres...

Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë presidentin rus Vladimir Putin këtë vit, pavarësisht nga vendosjet ushtarake e Moskës në kufirin ukrainas. “Ne organizojmë tradicionalisht një takim vjetor biznesi me Presidentin Putin dhe ministra të rëndësishëm për ekonominë për të adresuar çështjet aktuale në marrëdhëniet ekonomike”, tha Komiteti Gjerman për Marrëdhëniet Ekonomike të Evropës […]

Lexo më shumë

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Publikuar më 28.01.2022
Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidat...

Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit në logon e Partisë Socialiste. Menjëherë pas mbledhjes së kryesisë në Selinë Rozë, drejtuesit politikë të qarqeve ku do zhvillohen zgjedhjet në 6 bashki, kanë dalë dhe kanë bërë publikë […]

Lexo më shumë

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Publikuar më 28.01.2022
Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat i...

Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat italiane bëjnë me dije se gjatë operacionit janë sekuestruar pasuri me vlerë deri në 2 mln euro që përfshijnë makina, pasuri të paluajtshme dhe para të thata. Pasuritë i përkasin dy grupeve kriminale me origjinë shqiptare që trafikon drogë në territorin e Venetos. Hetimi përfshiu 33 persona […]

Lexo më shumë

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

Publikuar më 28.01.2022
Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë france...

Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë franceze dhe policinë lokale, ka çmontuar një organizatë kriminale me bazë në provincën e Tarragona, me degë në Tarragona, Cambrils, Calafell, El Vendrell, Flix dhe La Bisbal del Penedés. Organizata u zbulua nga agjentët e hetimit në mesin e vitit të kaluar 2021, por për shkak të […]

Lexo më shumë

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Publikuar më 28.01.2022
Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgje...

Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale kandidati pë Bashkinë e Shkodrës, Ardit Qylybyli. Reagimi nga Ardit Qylybyli: “Te nderuar demokrate, qytetare te Shkodres! Une jam propozuar nga strukturat si kandidat per kryetar te Bashkise se Shkodres ne zgjedhjet e pjesshme vendore te 6 marsit. Jam shume i nderuar […]

Lexo më shumë

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pa...

Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pasditen e sotme në Lezhë. Mësohet se një motor është përplasur me një fuoristradë dhe ka mbetur i plagosur drejtuesi i motomjetit. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Shtraus” në Lezhë. Menjëherë pas aksidentit, drejtuesi i motorit, identiteti i të cilit nuk bëhet ende i ditur, […]

Lexo më shumë

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

Publikuar më 28.01.2022
COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qyteta...

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qytetarë të infektuar, 5 humbje jete dhe 2564 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose […]

Lexo më shumë