×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Luajmë spiunësh

Arben Rrozhani

Ish-presidenti Ilir Meta duhet të jetë i lumtur, që u bë spiuni I.M. si rrufeja në qiell të pastër, vetëm pak orë pasi kishte lënë presidencën dhe ishte vetëzgjedhur kryetari i Partisë së Lirisë, vazhdim i Lëvizjes Socialiste për Integrim, sepse spiuni mund të kishte qenë edhe B.M, B.M, ose E.M, përkatësisht djali dhe dy vajzat e tij. Sepse hakmarrja politike në Shqipëri është e ndyrë, nuk njeh limite dhe është e pabesë.

Kryetari i Partisë së Lirisë duhet të ndjehet i turpëruar pasi përdori deklarime pa etikë njerëzore ndaj Edi Ramës, duke përmendur emra familjarësh të ikur nga kjo botë, apo duke e akuzuar se ka bashkëpunuar me Sigurimin e Shtetit, pse paska bërë një skicë te një revistë e kohës, madje dhe paska patur pseudonim dhe këtë e paska toleruar. Sepse, ai, ish-kryeministri, ish-zëvendëskryeministri, ish-kryetari i Kuvendit, ish-presidenti dhe ish-deputeti në 2/3 e parlamentit të pas vitit 1991, që e quan veten shpresë të re për të rrëzuar, bashkë me “të madhërishmin” Sali Berisha, pushtetin kleptokratik të Edi Ramës, vazhdon lojën e spiunëve, kur ka patur mjaft vite kohë dhe pushtet për ta ndarë shapin nga qeveri.

Pas disa kohësh, gjithçka do të daravitet bashkë me vapën e gushtit: Autoriteti i Dosjeve nuk do ta nxjerrë identitetin e I.M., edhe pse vetë denoncuesi thotë se nuk është ish-presidenti, por një ish-konviktor nga Librazhdi dhe do të vazhdojë të gllabërojë miliarda e miliarda lekë për të kopsitur dhe shqyer dosje, sipas urdhërave politikë; Kuvendi i Shqipërisë do ta “korrigjojë” ngutin e qeverisë me dosjet, duke ndryshuar disa nene të vetëdeklarimit dhe të pastërtisë së figurave; partitë do të hartojnë listat e kandidatëve për zgjedhjet vendore të pranverës 2023, duke e patur vetë merak futjen e pagatorëve me nga 3-4 emra/mbiemra. Vetëm dosjet nuk do të kenë fatin të hapen kurrë, të paktën sa të marrë frymë kjo klasë politike, shqiptarët nuk do t’i shohin asnjëherë të lexuara ato që vuajtën në lëkurë dhe në shpirt, në 45 vite komunizëm.

“Luajmë spiunësh” ka 32 vite që ndodh në Shqipëri. Jemi ndër vendet e vetme në ish-Lindjen Komuniste që nuk ka hapur dhe ka ndërmend të hapë dosjet.

Kemi lëçitur si komb, prej tri dekadash, se sa lehtë dhe pa dhimbje e bënë gjermanët, me STAS-in, ku e ku lule me Sigurimin e Shtetit tonë komunist.

Na është thënë se do të ketë hakmarrje nga viktimat e persekutimit, ndaj persekutorëve.

Bullshit.

Aranit Çela rrojti gati një shekull derisa e mori Zoti se i kishte ardhur mortja. Bariti 31 vite rrugëve të Tiranës dhe askush nuk i preku një fije floku, edhe pse kishte deklaruar me krenari që kishte bërë vetëm detyrën, duke urdhëruar vdekje me varje, pushkatime, burgime të përjetshme dhe internime familjarësh dhe fisesh si prokuror i komunizmit.

Ata të pëndjekur që i zuri pleq demokracia u ka zënë varri bar, bijtë e tyre tashmë janë buzë varrit, nipërit dhe mbesat, më fatlumët, ikën nga sytë këmbët për të rindërtuar dhe kapur vitet e vjedhura në kurbet, ndërsa ata të mbeturit këtu janë sërish të përndjekur nën urdhërat e bijve të etërve dhe nuk bëjnë gëk-mëk, se mbeten sërish pa bukë, si dikur.

Çudia më e madhe e dosjeve në këtë vend do të zgjaste edhe ajo tri ditë, sa 30 vite pritje. Nuk duan dhe nuk do ta mbyllin këtë hale të komunizmit që kutërbon, ende.

“I madhërishmi” Berisha e donte për të shantazhuar të vetët dhe kundërshtarët, Madhëria e tij Rama e do po kështu, për të hedhur ndonjë shashkë I.M., për të karikuar patrionazhistët e ndyrë të zgjedhjeve dhe votave të vjedhura dhe për të hequr vëmendjen nga rënia shkatërruese e vendit, në çdo qelizë qeverisëse, politike, ekonomike dhe morale, ndërsa Shkëlqesia e tij Meta e pret si medalje gafën e rilindasve me I.M.-në për të treguar muskujt e opozitarit dhe për t’u rifaktorizuar si “kingmaker” i politikës.

“Luajmë spiunësh”, mbi eshtrat e të përndjekurve, të vdekur e të gjallë bashkë, nga elita politike e ish-Sigurimit të Shtetit.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Sonila Meço sulmon koncertin e Noizy-t: U skandalizova me tekstet e ndyra që më këndoi vajza 11 vjeçe, po e përdor bashkia për vota

Sonila Meço sulmon koncertin e Noizy-t: U skandalizova me tekstet e ndyra që më këndoi vajza 11 vjeçe, po e përdor bashkia për vota

Publikuar më 17.08.2022
Nga Sonila Meço “Në klasën time e dëgjojnë të gjithë”,-thotë...

Nga Sonila Meço “Në klasën time e dëgjojnë të gjithë”,-thotë ime bijë gati 11 vjeçare teksa sheh rrëmujë në rrugët e Tiranës për koncertin e një repisti, një festival i muzikës rap dhe hip-hop. “Ia kuptoni tekstet?”,- e ngas më tej. “Patjetër, ngjan cool, është i pasur, gocat për të lënë kokën dhe…(këtu ul zërin)…thotë […]

Lexo më shumë

U tha se ishte kthyer nga Dubai, dështon kapja e Florenc Çapjas, shpallet në kërkim edhe i ati

U tha se ishte kthyer nga Dubai, dështon kapja e Florenc Çapjas, shpallet në kërkim edhe i ati

Publikuar më 17.08.2022
Pas dyshimeve se i shumëkërkuari Florenc Çapja mund të ishte...

Pas dyshimeve se i shumëkërkuari Florenc Çapja mund të ishte kthyer në Shqipëri,  nën drejtimin e prokurorisë së Elbasanit dhe SPAK, u organizua një aksion për kapjen tij në Elbasan. Sipas News24, aksioni është zhvilluar në servisin e babait të Florenc Çapjas, Fejzulla Çapja, ku u zbuluan një makine e vjedhur, 2 targa të vjedhura, […]

Lexo më shumë

Facebook ‘kurorëzon’ Dua Lipën si mbretëreshë të Shqipërisë

Facebook ‘kurorëzon’ Dua Lipën si mbretëreshë të Shqipërisë

Publikuar më 17.08.2022
Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, po shijon disa ditë p...

Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, po shijon disa ditë pushime në jug të Shqipërisë, nga ku poston rregullisht foto dhe video në rrjetet sociale. Fotot e fundit, të postuara një ditë më parë, si gjithmonë kanë marrë miliona pëlqime dhe mijëra komente nga fansat e shumtë të këngëtares, të cilëve ajo u ka bërë […]

Lexo më shumë

Ish e dashura e akuzoi për dhunë Mërgim Berishën: Vinte i dehur në 4 të mëngjesit, më nxorri nga shtëpia dy muaj para dasmës

Ish e dashura e akuzoi për dhunë Mërgim Berishën: Vinte i dehur në 4 të mëngjesit, më nxorri nga shtëpia dy muaj para dasmës

Publikuar më 17.08.2022
Vesa Vllasaliu, ish e dashura e Mërgim Berishës, ka hedhur a...

Vesa Vllasaliu, ish e dashura e Mërgim Berishës, ka hedhur akuza të rënda ndaj futbollistit kosovar. Modelja kosovare ka zbuluar fakte tronditëse të jetës që po e bënte me sulmuesin e Fenerbahçes. Ajo përmes rrjeteve sociale ka treguar se 24 vjeçari po bënte jetë të shfrenuar dhe se ajo po e priste në shtëpi deri në orët […]

Lexo më shumë

Kryeministri polak sulmon ashpër liderët e Francës dhe Gjermanisë: Po e drejtojnë BE-në si oligarki

Kryeministri polak sulmon ashpër liderët e Francës dhe Gjermanisë: Po e drejtojnë BE-në si oligarki

Publikuar më 17.08.2022
Kryeministri i Polonisë deklaroi sot se Franca dhe Gjermania...

Kryeministri i Polonisë deklaroi sot se Franca dhe Gjermania po drejtonin Bashkimin Evropian si një “oligarki de facto”, duke injoruar zërat, si Polonia, që kishte paralajmëruar prej kohësh për ekspansionizmin rus. “Shumë liderë evropianë lejohen të joshen nga Vladimir Putin”, shkroi Mateusz Morawiecki në një shkrim për të përditshmen franceze Le Monde. Ai u shpreh […]

Lexo më shumë

Skandal në Gjermani pasi kancelari nuk reagoi kur presidenti palestinez akuzoi Izraelin për holokaust

Skandal në Gjermani pasi kancelari nuk reagoi kur presidenti palestinez akuzoi Izraelin për holokaust

Publikuar më 17.08.2022
Një konferencë shtypi e kancelarit Scholz me presidentin pal...

Një konferencë shtypi e kancelarit Scholz me presidentin palestinez, Mahmud Abaz shkaktoi skandal në Gjermani. Abaz akuzoi Izraelin për holokaust ndaj palestinezëve, Scholz i ndoqi ato me mimikë të ngrirë por nuk reagoi. Në një konferencë të përbashkët shtypi të martën (16.08) pas një takimi me kancelarin Olaf Scholz, presidenti palestinez, Mahmud Abaz e quajti mënyrën […]

Lexo më shumë

E reja tregon si u grabit nga vëllezërit Mani në Dibër: Më kapën për flokësh dhe më tërhoqën zvarrë, janë kushërinjtë e mi

E reja tregon si u grabit nga vëllezërit Mani në Dibër: Më kapën për flokësh dhe më tërhoqën zvarrë, janë kushërinjtë e mi

Publikuar më 17.08.2022
Një e re u dhunua në shtëpinë e saj në fshatin Pejkë të Dibr...

Një e re u dhunua në shtëpinë e saj në fshatin Pejkë të Dibrës nga dy persona që kishin hyrë aty për të vjedhur. Ngjarja e rëndë u shënua  në orët e para të mëngjesit të së dielës, në kohën kur vajza ishte e vetme në banesë. “Sapo hap derën e dhomës, shikoj një person […]

Lexo më shumë

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve, 10 herë më të ulëta se të ardhurat nga taksat në vitin 2021

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve, 10 herë më të ulëta se të ardhurat nga taksat në vitin 2021

Publikuar më 17.08.2022
Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve arritën vitin e kaluar...

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve arritën vitin e kaluar në 2,6 miliardë lekë, rreth 21 milionë euro. Kjo shumë ishte 10 herë më e ulët se fondet që u arkëtuan në buxhet nga taksa e qarkullimit rrugor në të njëjtin vit. Sipas të dhënave zyrtare nga INSTAT, fondet për mirëmbajtjen e infrastrukturës rrugore vitin e kaluar […]

Lexo më shumë