×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Loja e Vladimir Putin në Lindjen e Mesme

Lindja e Mesme ka një drejtues të ri. Për një çerek shekulli pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, Rusia pothuajse tërësisht mungonte në rajon. Sot, ajo është bërë një lojtar i madh, me një gjurmë të jashtëzakonshme ushtarake dhe marrëdhënie të mira me të gjithë protagonistët kryesorë kundërshtarë, nga Izraeli në Arabinë Saudite. Gjërat me siguri duket se po shkojnë drejt Vladimir Putin. Udhëheqësi rus festoi Krishtlindjet Ortodokse në 7 Janar me vizitën e tij të parë në Damask, që kur forcat e tij ajrore filluan të bombardonin zonat e rebelëve në vitin 2015, për të marrë të gjithë suksesin e Rusisë në ndryshimin e rrjedhës së konfliktit. Ka të ngjarë që ai ishte i kënaqur nga vizita. Rebelët tani janë duke u goditur nga sulmet ajrore në bastionin e tyre të fundit të Idlibit (me gjithë një armëpushim të kohëve të fundit), Shteti Islamik po forcohet në mbetjet e vogla të të ashtuquajturës kalifat, dhe Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj kurdë janë tërhequr në shumë në lindje të Sirisë, duke lënë trupat ruse të marrin kontrollin e bazave të tyre të lira. Putin udhëtoi për në Turqi, ku ai dhe udhëheqësi turk Rexhep Tajip Erdogan u njoftuan se kishin rënë dakord për armëpushim mes dy grupeve kryesore ndërluftuese në Libi, udhëheqësit e të cilëve më pas erdhën në Moskë për negociata që synonin të forconin armëpushimin. Komandanti i Ushtrisë Kombëtare Libiane, Khalifa Haftar – forcat e të cilit kanë bërë presion drejt Tripolit që nga prilli me ndihmën e mercenarëve rusë – mund të kenë mbetur pa nënshkruar marrëveshjen, por negociatat treguan se Kremlini do të luajë një rol kryesor në çdo përpjekje për të ndërmjetësuar konfliktin. Në të vërtetë, kancelarja gjermane Angela Merkel kishte vizituar Moskën vetëm disa ditë më parë për të fituar mbështetjen e Putinit për një konferencë mbi krizën e Libisë në Berlin të dielën. Por nëse udhëheqësi rus në dukje është kudo në Lindjen e Mesme, është e vështirë të shihet ndonjë strategji ideologjike ose të përcaktohet ndonjë synim gjithëpërfshirës, ​​megjithëse antipatia e tij e njohur për ndryshimin e regjimit sigurisht që luan një rol. Dhe ndërsa Rusia po fiton para për kontratat e armëve dhe infrastrukturës, ajo po e bënte këtë edhe para se të bëhej ndërmjetësi rajonal. Përkundrazi, qasja e Putinit duket se është një prej oportunizmit politik. Ndërsa vendet perëndimore zvogëlojnë praninë e tyre në Lindjen e Mesme, ai ka shfrytëzuar mundësitë për të rikthyer ndikimin e Rusisë si një fuqi të madhe dhe të shtojë peshë në kërkesat e saj në të gjithë botën. Ndërsa Bashkimi Sovjetik ishte për vite me radhë furnizuesi më i lartë i armëve në Lindjen e Mesme, pasi mbështeti shtetet arabe në konfliktet e tyre me Izraelin, pushtimi katastrofik i Afganistanit me ngut nxori shpërthimin e tij, dhe Rusia nën Boris Yeltsin dhe më pas Vladimir Putin kishin pak oreks për të tilla pazarllëqe.

Dy ngjarje, të dyja në vitin 2011, e vendosën Putinin në një rrugë prapa në Lindjen e Mesme dhe krijuan një botëkuptim që vazhdon të formësojë vendimmarrjen e tij atje sot. E para ishte Pranvera Arabe, e ndjekur nga protesta të ngjashme me zgjedhje të lira në Moskë, atë vit. Ndërsa Pranvera Arabe festohej në Perëndim si një burim i demokracisë, Putin e shihte atë si një ftesë për kaos dhe destabilizim, një pamje që u konfirmua vetëm pasi Vëllazëria Myslimane erdhi në pushtet në Egjipt dhe Libia zbriti në luftime. Putin, i cili tashmë kishte parë qeveritë pro-perëndimore të vinte në pushtet në “revolucione me ngjyra” në Ukrainë dhe Gjeorgji, i pa protestat si një provë të mëtejshme për një ndryshim të supozuar të regjimit të mbështetur nga SHBA në Rusi. Ai akuzoi Sekretaren e atëhershëm të shtetit, Hillary Clinton për nxitje të demonstratave në Moskë dhe argumentoi se një kryengritje e tillë nxiste nacionalizmin dhe ekstremizmin islamik. E dyta ishte votimi i Kombeve të Bashkuara për të krijuar një zonë pa fluturim në Libi dhe për të filluar një fushatë bombardimesh që çoi në rënien e Muammar Gaddafi, i cili kishte qenë mik i Putinit që kur ai ngriti çadrën e tij beduin në kopshtet e Kremlinit gjatë një vizite në vitin 2008. Me kërkesën e Barack Obama, lideri i atëhershëm rus Dmitry Medvedev abstenoi nga votimi pa u konsultuar me Putin, i cili në atë kohë po shërbente për pak kohë si kryeministër për të marrë afatin kushtetues. Putini u tërhoq nga vendimi dhe u acarua edhe më shumë kur Gaddafi u vra, duke thënë “ishte e pamundur të shikosh pamjet pa neveri”. Ai më vonë pretendoi se Uashingtoni kishte orkestruar vrasjen. Për Putinin, i cili dikur kishte sugjeruar që Rusia të anëtarësohej në NATO apo edhe në eurozonë, rrëzimi i Gaddafit demonstroi një herë e përgjithmonë përsosmërinë e Uashingtonit dhe aleatëve të saj europianë dhe marrëzinë e përpjekjes për t’i qetësuar ato. Në presidencën e tij, Putin pa me shqetësim në rritje ndërsa Siria hyri në luftë civile dhe Shteti Islamik kapi një pjesë të madhe territori. Megjithatë, ndërsa ai kundërshtoi inkurajimin e Perëndimit për kryengritjet popullore në Lindjen e Mesme, ai nuk ndërmori veprime deri në vitin 2015, kur Siria ofroi një rrugëdalje nga një bllokim politik në Europë. Pas aneksimit të Moskës së Krimesë në vitin 2014, administrata Obama kishte vendosur sanksione ndaj Rusisë dhe nuk pranoi të ndajë krizën e Ukrainës, duke i lidhur të gjitha çështjet me sjelljen e Rusisë atje. Atëherë Asadi i kërkoi aleatit të vjetër të Sirisë, Moskën për ndihmë në luftën kundër ekstremizmit islamik. Rusia filloi dërgimin e tankeve dhe artilerisë, vendosi aeroplanët e luftës në aeroportin Hmeimim dhe dërgoi anije detare në Mesdhe, nën një plan që u raportua se ishte hedhur nga Qassem Soleimani, gjenerali iranian i vrarë nga Shtetet e Bashkuara në fillim të këtij muaji. Në Shtator 2015, Rusia nisi sulmet ajrore që Putin njoftoi se kishin për qëllim të mbështesin Damaskun “në luftën e tij të ligjshme me grupet terroriste”, por që gjithashtu shënjestroi rebelët e mbështetur nga SH.B.A. Me avionët e saj që fluturonin deri në 100 lloje në ditë, Asad ishte në gjendje të merrte përsëri pjesën më të madhe të vendit. Rusia ruajti të vetmin bazë detare të huaj, një mbajtje sovjetike në Tartus dhe aleatin kryesor të saj në Lindjen e Mesme – por fitorja e vërtetë e Putinit ishte në arenën diplomatike. Ashtu siç u kthyen humbjet e Asadit, ashtu ishte edhe dialogu i ngrirë i Rusisë me vendet e tjera. Pothuajse gjatë natës, ajo shkoi nga shteti pariah në një anëtar kryesor të klubit të kombeve që vendosin ngjarjet botërore. Ndërsa në vitin 2014, udhëheqësit e tjerë kishin refuzuar të uleshin me Putin gjatë darkës në samitin e G20 në Brisbane, deri në vitin 2016, sekretari i shtetit i SHBA ishte në tryezën e bisedimeve me ministrin e jashtëm rus në Gjenevë, duke rënë dakord për armëpushimin në Siri dhe bastisje të përbashkëta bombash kundër ISIS. “Siria e solli Rusinë jashtë hapësirës post-sovjetike dhe e bëri atë një fuqi të dukshme në kontekstin global,” tha Dmitri Trenin, kreu i Qendrës Carnegie Moskë. “Pas Sirisë, ata filluan të flasin për Rusinë si një konkurrent me Shtetet e Bashkuara, një vend që po prish rendin botëror. Libia është një zhvillim i mëtejshëm në këtë trend”. “Putin dëshiron të shprehë që, ndryshe nga Obama, ai nuk e sheh Rusinë si një” fuqi rajonale “, edhe pse Moska nuk ka të mirat për projeksionin e energjisë në shkallë të gjerë,” tha Vladimir Frolov, një analist që më parë ka punuar në ambasada ruse në Uashington. Por nëse ndërhyrja e Rusisë në Siri filloi me një zhurmë, përfshirja e saj në pjesën tjetër të rajonit ka qenë shumë më e çuditshme. Me zhurmën e përgjakshme të Afganistanit ende të freskët në mendjen e shumë rusëve, Putin ishte i kujdesshëm për të premtuar asnjë çizme në terren në Siri. Por ndërsa përfshirja e Moskës u rrit, ajo duhej të bëhej krijuese për të zhvilluar luftën e saj. Kompania ushtarake private Wagner e lidhur me “kuzhinierin e Putinit” Yevgeny Prigozhin, i cili së shpejti do të sanksionohej për ndërhyrje në zgjedhjet e ShBA, vendosi qindra luftëtarë në Siri, thanë ish mercenarët. Kremlini mohoi praninë e tyre, edhe pasi dhjetëra prej tyre u hodhën në erë në sulme ajrore, ndërsa iu afruan një pozicioni amerikan-kurd në Deir Ezzor në vitin 2018. Kjo ka qenë gjithashtu receta e përfshirjes së Rusisë në Libi. Prigozhin mori pjesë në një takim të vitit 2018 në Moskë midis Haftar dhe ministrit rus të mbrojtjes. Deri në pranverën e vitit 2019, sipas inteligjencës amerikane, 300 mercenarë Wagner po mbështesnin komandantin libian. Qeveritë perëndimore besojnë se Wagner ka dërguar armë, tanke dhe drone në Libi për më shumë se një vit. Putin ka mohuar çdo lidhje me qytetarët rusë që luftojnë në vend, por ka qenë i lumtur që ka përdorur fuqinë e pazareve që i kanë dhënë atij. Prandaj negociatat e paqes me Erdoganin, i cili dërgoi këshilltarët ushtarakë në Tripoli në fillim të janarit për të mbështetur qeverinë e mbështetur nga SH.N. të Fayez al-Sarraj. Dhe për shkak se Libia është rruga e fundit kryesore e kontrabandës së njerëzve në Europë, liderët perëndimorë si Merkel janë gjithashtu të etur për të rekrutuar ndikimin e Rusisë për të zgjidhur konfliktin, siç tregoi vizita e saj në Moskë. “Detyra kryesore nuk është të hysh në Tripoli mbi supet e ushtrisë së Haftarit, por të bëhesh paqe bërësi midis Haftarit dhe Sarraj”, tha Trenin. “Për fat të mirë, Shtetet e Bashkuara nuk marrin pjesë në mënyrë aktive, kështu që është krijuar një vakum, dhe Rusia po e përdor atë”. Duke folur me gazetarët të premten, Ministri i Jashtëm rus pranoi se Haftar kishte “kërkuar kohë shtesë” para nënshkrimit të marrëveshjes së armëpushimit të negociuar mbi tetë orë në Moskë, por pretendoi se armëpushimi i paralajmëruar nga Putin dhe Erdogan ishte duke mbijetuar. Ai tha se Rusia kishte marrë pjesë në hartimin e një marrëveshje për konferencën e Berlinit dhe do të nxiste që ajo të nënshkruhet. Ideja e Rusisë për t’i dhënë fund kaosit të ndezur nga ndërhyrja perëndimore e vitit 2011 duhet të jetë një Putin që e shijon. Por është gjithashtu një biznes i mirë për Rusinë, e cila humbi një projekt hekurudhor dhe kontrata të tjera fitimprurëse kur ra Gadafi. Mercenarët rusë tashmë raportohen se ruajnë disa fusha të naftës libiane, dhe pasi ari i zi fillon të rrjedh përsëri, Tripoli mund të bëhet një blerës i madh i armëve ruse ashtu si ishte nën Gaddafin. Për Putin, interesat politike dhe ekonomike janë ndërthurur ngushtë në Lindjen e Mesme. Një divident i hershëm i operacionit në Siri ishin marrëveshjet që Rusia dhe Arabia Saudite filluan në vitin 2016 për të ulur prodhimin e naftës dhe për të rritur çmimet – negociatat e bëra të mundshme nga ndikimi i ri i Moskës në rajon, sipas Fyodor Lukyanov, një analist kryesor dhe kryetar i Këshillit të Rusisë për Politikën e Jashtme dhe të Mbrojtjes. Tani, ndërsa Shtetet e Bashkuara tërheq forcat e saj në Irak, sukseset ekonomike të Rusisë e kanë vendosur atë në një pozitë të fitojë ndikim politik në një vend tjetër të Lindjes së Mesme. Moska ka investuar në heshtje 10 miliardë dollarë në sektorin e energjisë në Irak në dekadën e kaluar dhe po zhvillon disa fusha premtuese të naftës dhe gazit. Ai gjithashtu nënshkroi një marrëveshje armësh prej 4.2 miliardë dollarësh me Irakun në vitin 2012 dhe po i dërgonte vendit tanke, helikopterë sulmi dhe raketa. Dhe pas vrasjes amerikane të Soleimanit, ambasadori i Irakut në Iran tha që Bagdati po diskutonte edhe një herë blerjen e raketave të avancuara ruse nga sipërfaqja-ajër. Por përfitimi më i madh për Putinin nga të gjitha këto sipërmarrje nuk janë paratë, bazat ushtarake apo ndikimi në Lindjen e Mesme. Është aftësia për t’i bërë kërkesat e Rusisë në mënyrë më bindëse në rajone më afër vendit. Ajo që Putini dëshiron në Lindjen e Mesme është një dorë më e mirë e kartave në Europë dhe Azi. “Sa më e fortë është Rusia në botë, aq më lehtë mund të arrijë politikat e saj në Eurasi, nga Europa në Kinë,” tha Lukyanov. “Meqenëse Rusia ka një ekonomi të dobët, ajo duhet të kompensojë në sfera të tjera, me diplomaci, forcë ushtarake dhe aftësi për të zgjidhur çështje të ndryshme. Në këtë, Rusia po i tejkalon të gjithë të tjerët”.

*Politico.eu

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Çështja e krimit dhe vrasjeve në Shqipëri

Çështja e krimit dhe vrasjeve në Shqipëri

Publikuar më 20.09.2020
Alban Daci Ka disa ide se si mund të parandalohen vrasjet ap...

Alban Daci Ka disa ide se si mund të parandalohen vrasjet apo krimi. Disa janë të mendimit në shtrëngimet e kodit penal. Në fakt me këto lloj teorish janë kryesisht vendet me diktaturë dhe shteti policor. Shtrëngimet dhe dënimet e rënda përmes kodit penal nuk e parandalojnë krimin, por forcojnë pushtetit e politikës e rrisin […]

Lexo më shumë

Pasojat e shëndetit mendor në kohë pandemie: Ankthi faktori kryesor!

Pasojat e shëndetit mendor në kohë pandemie: Ankthi faktori kryesor!

Publikuar më 20.09.2020
Silvana Begaj Viti 2020 filloi me përhapjen e një pandemie t...

Silvana Begaj Viti 2020 filloi me përhapjen e një pandemie të panjohur më parë e cila u përhapë sa hapë e mbyll sytë në cdo kënd të botës duke na gjetur të papërgatitur dhe duke marr jetë njerëzish në një numër të lartë. Si cdo gjë e re e mbi të gjitha vdekjeprurëse kjo pandemi […]

Lexo më shumë

Tirana përtej propagandës, tre probleme të pazgjidhura

Tirana përtej propagandës, tre probleme të pazgjidhura

Publikuar më 20.09.2020
Marash Logu Më bie rasti në biseda të ndryshme të dëgjoj qyt...

Marash Logu Më bie rasti në biseda të ndryshme të dëgjoj qytetarë, kryesisht jetojnë në qytete të tjera apo jashtë shtetit, të flasin për “sukseset” e Bashkisë Tiranë. Nuk i kundërshtoj dhe nuk debatoj me ta sepse po ta shohësh Tiranën nga Facebook-u i kryetarit të Bashkisë apo mediat “dashamirëse” me siguri edhe unë ashtu […]

Lexo më shumë

Diplomati që ka frikë nga ‘’Gogoli’’

Diplomati që ka frikë nga ‘’Gogoli’’

Publikuar më 16.09.2020
Pirro Naçi Nuk mjafton që trembet vetë por i bënë thirj...

Pirro Naçi Nuk mjafton që trembet vetë por i bënë thirje të gjithëve;- Të dashur shqipëtarë, ruhuni nga (gogoli) ‘’mardhëniet e shkëlqyera’’ me Greqinë ! Diplomati ‘’epidemiolog’’ mori shkas nga një publikim i Kryeministrit Shqiptar pas takimit me kolegun e tij Grek. Çfarë shkruante Edi Rama pas këtij takimi? – ‘’Mardhëniet e shkëlqyera mes dy […]

Lexo më shumë

Sfida më e madhe për Qeverinë e PD-së, pas 25 prillit është është rendi e siguria!

Sfida më e madhe për Qeverinë e PD-së, pas 25 prillit është është rendi e siguria!

Publikuar më 15.09.2020
Alban Daci Sfida më e madhe e PD dhe e Bashës dhe ndoshta me...

Alban Daci Sfida më e madhe e PD dhe e Bashës dhe ndoshta me seriozja pas 25 prillit duhet të jetë lufta kundër krimit të organizuar, rendi dhe siguria. Nuk mund të tolerohet situata në vend ku Shqipëria ngjan me një vend që është në luftë. Qytetarët ndjehen të frikësuar në rrugë, kafe, autobuz e […]

Lexo më shumë

Pabesia kushtetuese me ministren e arsimit

Pabesia kushtetuese me ministren e arsimit

Publikuar më 14.09.2020
Arben Rrozhani Kryeministri Rama zyrtarizoi sot atë që ishte...

Arben Rrozhani Kryeministri Rama zyrtarizoi sot atë që ishte përfolur prej ditëve të nxehta të gushtit: largimin e ministres së arsimit, Besa Shahini, që kishte paralajmëruar largimin nga qeveria dhe Shqipëria, për t’u kthyer në Kosovë, për ‘arsye familjare’. Për të parën herë në historinë e qeverive shqiptare ministri njofton largimin direkt në televizion dhe […]

Lexo më shumë

Populizmi, demokracia liberale dhe Jordan Daci!

Populizmi, demokracia liberale dhe Jordan Daci!

Publikuar më 13.09.2020
Alban Daci A është në rrezik demokracia jonë? Ndoshta më së ...

Alban Daci A është në rrezik demokracia jonë? Ndoshta më së shumti duhet të themi nëse demokracia shqiptare ekziston për të krijuar pastaj dilemën apo dyshimin nëse ajo është në rrezik! Shqipëria ka pasur një raport jo shumë të mirë me demokracinë, në fillim për faktin se ka qenë gjithmonë nën pushtim e autoriteteve të […]

Lexo më shumë

hA-MER-dhe-IK

hA-MER-dhe-IK

Publikuar më 11.09.2020
Pirro Naçi   Gënjeshtra të pafajshme të prindërve tanë ...

Pirro Naçi   Gënjeshtra të pafajshme të prindërve tanë pamvarësisht ekzagjerimit  të tyre ne i besonim. Mbaj mend, gjyshët dhe gjyshet që  na thonin  pak  nga këto rena  të sajuara  për të arritur qëllimimin e  tyre; për të na bërë të hanim të gjithë ushqimin e pjatës,  për të justifikuar dhëmbjet kur përgjaknim këmbët ose […]

Lexo më shumë