×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Libi/ Marrëdhëniet me Athinën dhe Ankaranë pas deklaratës se “trupat turke duhet të largohen”

Në një kthesë të papritur të ngjarjeve që përmbysin imazhin e bashkëpunimit Turko-Libian deri më tani, qeveria libiane e tranzicionit ka kërkuar tërheqjen e të gjithë mercenarëve dhe forcave të huaja, përfshirë ato turke. Kërkesa u bë në një deklaratë të përbashkët nga ministrja e parë femër e Libisë, Nila Mohamed el-Mangous, dhe homologu i saj turk, Mevlüt Çavuşolulu. “Ne i bëjmë thirrje Turqisë që të punojë me ne për t’i dhënë fund pranisë së të gjitha forcave të huaja dhe mercenarëve për të ruajtur sovranitetin kombëtar të Libisë”, tha ajo. Në thelb në një mënyrë shumë të drejtpërdrejtë dhe publike në Ankara u bë thirrja për të tërhequr trupat turke nga Libia, si dhe mercenarë, duke përfshirë xhihadistët e rekrutuar në Siri dhe transferuar në vendin e Afrikës Veriore.

Kjo është hera e parë që qeveria libiane e tranzicionit ngre çështjen e tërheqjes së forcave turke. Dhe, në fakt, ndërsa deri më tani ai kishte treguar një qëndrim veçanërisht të favorshëm ndaj Ankarasë, duke ndjekur gjurmët e qeverisë Saraj.

Kjo është një goditje për planet turke dhe veçanërisht për depërtimin civil-ushtarak në Libi. Ministri i Jashtëm turk vizitoi vendin përsëri me Ministrin e Mbrojtjes Akar dhe një delegacion shumë-anëtarësh. Kjo përfshinte kreun e shërbimeve sekrete turke, Hakan Fidan. Gjatë qëndrimit të tyre atje, dy ministrat kryesorë turq u takuan me homologët e tyre libianë dhe diskutuan çështje të bashkëpunimit midis dy vendeve. Memorandumi turko-libian ishte gjithashtu në tryezë, me të cilin Erdogan dhe ish-kryeministri i përkohshëm Saraj përcaktuan zonat detare dhe ZEE në dëm të të drejtave sovrane greke dhe qipriote.

Për herë të parë, qeveria kalimtare dhe kryeministri Abdul Hamid Dmeiba po ndajnë pozicionin e tyre nga ai i Saraj dhe një aleat i ngushtë i Erdoganit, sipas ministrit të tij. Për më tepër, skema e re kalimtare, e cila u krijua pas armëpushimit, mbështetet nga forca të tjera politike në vend, si dhe nga vendet e treta që veprojnë si kujdestarët e tij.

Qëllimi i tij është të ruajë armëpushimin dhe të përfundojë procesin politik duke mbajtur zgjedhjet dhjetorin e ardhshëm. Cavusoglu siguroi të kujtojë se Turqia ishte e radhës në Libi në “kohë të vështira” dhe ky ishte i vetmi vend që i është përgjigjur thirrjes së qeverisë për ndihmë kur forcat e Haftar rrethuan kryeqytetin. Ministri i Jashtëm turk theksoi gjithashtu se mbështetja e Ankarasë për qeverinë e Saraj “parandaloi luftën civile, konfliktet vëllavrasëse dhe tragjedinë njerëzore”. Ai shtoi se diskutoi me homologun e tij libian çështjen e kufijve detarë, hapat e ardhshëm që të dy vendet duhet të ndërmarrin për këtë çështje, por edhe perspektivat e bashkëpunimit ekonomik midis dy vendeve me theks në kthimin e kompanive turke në Libi. Kujtojmë që presidenti turk dhe kryeministri libian kishin riafirmuar në një nga takimet e tyre angazhimin e tyre për paktin e diskutueshëm të demarkacionit detar. Në mesdheun lindor ata nënshkruan në 2019 një seri marrëveshjesh që synojnë forcimin e bashkëpunimit veçanërisht ekonomik, midis dy vendeve. Është e qartë, megjithatë, se trajtimi i privilegjuar i Erdoganit ka kufijtë e tij.

Pala greke ka lëvizur me kujdes pas emërimit të një qeverie kalimtare në Libi, duke pasur parasysh se memorandumi turko-libian nuk ka kaluar ende në parlamentin e vendit. Ka pasur disa takime në nivelin më të lartë – dhe në fakt, kryeministri Dmeiba ka deklaruar se është i gatshëm për bisedime me palën Greke mbi përcaktimin dypalësh të zonave detare. Në një rast të tillë, memorandumi turko-libian, i cili u godit rëndë nga marrëveshja Greqi-Egjipt, do të jetë “në raft”, pasi bazohet në ndikimin zero të Kretës, i cili nuk pranohet nga askush përveç Turqisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raketa kineze në rënie të lirë drejt tokës, mbrojtja civile jep alarmin në dhjetë rajone të Italisë: Rrini në shtëpi, larg dyerve dhe dritareve

Raketa kineze në rënie të lirë drejt tokës, mbrojtja civile jep alarmin në dhjetë rajone të Italisë: Rrini në shtëpi, larg dyerve dhe dritareve

Publikuar më 08.05.2021
Rënia e pjesëve të anijes kozmike kineze “Long March 5B” mun...

Rënia e pjesëve të anijes kozmike kineze “Long March 5B” mund të prekë dhjetë rajone italiane. Lajmin e ka bërë me dije Mbrojtja civile italiane, që thotë se bëhet fjalë për Umbria, Lazio, Abruzzo, Molise, Campania, Basilicata, Puglia, Calabria, Sicilia dhe Sardegna. Parashikohet që anija të hyjë në Tokë rreth orës 2:24 të datës 9 […]

Lexo më shumë

‘Unë nuk mund t’i trajtoj komplekset tuaja’/ Presidenti francez irritohet përball gazetarëve nga krahasimet me Shtetet e Bashkuara

‘Unë nuk mund t’i trajtoj komplekset tuaja’/ Presidenti francez irritohet përball gazetarëve nga krahasimet me Shtetet e Bashkuara

Publikuar më 08.05.2021
Epidemiolog i përgjithshëm, think-tanker i përgjithshëm dhe ...

Epidemiolog i përgjithshëm, think-tanker i përgjithshëm dhe tani tkurret në shtypin evropian – me sa duket nuk ka fund për talentet e Presidentit francez Emmanuel Macron. Në një samit të BE në qytetin Porto të shtunën, Macron tha se gazetarët kishin nevojë për disa ‘analiza’ lidhur me përgjigjen e tyre ndaj thirrjes së Presidentit të […]

Lexo më shumë

Gjermania paralajmëron Turqinë: Tërhqini forcat nga Libia; Ministri turk: Ne kemi një pakt me qeverinë libiane, edhe vendet e tjera…

Gjermania paralajmëron Turqinë: Tërhqini forcat nga Libia; Ministri turk: Ne kemi një pakt me qeverinë libiane, edhe vendet e tjera…

Publikuar më 08.05.2021
Turqia dhe Gjermania bien dakord që të gjithë mercenarët e h...

Turqia dhe Gjermania bien dakord që të gjithë mercenarët e huaj në Libi duhet të largohen nga vendi, por Ankaraja ka një marrëveshje bilaterale me qeverinë libiane që trupat e saj të vendosen atje, tha të enjten Ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu. Të mërkurën, kancelarja gjermane Angela Merkel i tha Presidentit turk Tayyip Erdogan se […]

Lexo më shumë

Mobilizohet Italia/ 9 rajone në gatishmëri për rënien e raketës kineze, u bëjnë thirrje qytetareve të qëndrojnë në shtëpi

Mobilizohet Italia/ 9 rajone në gatishmëri për rënien e raketës kineze, u bëjnë thirrje qytetareve të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar më 08.05.2021
Autoritetet italiane janë vënë në lëvizje dhe janë mobilizua...

Autoritetet italiane janë vënë në lëvizje dhe janë mobilizuar për raketën kineze e cila ka dalë jashtë kontrollit dhe do të bjerë në tokë. Kjo raketë që po bie prej 3 ditësh nga hapësira, parashikohet që të prekë tokën të shtunën vonë ose në orët e para të mëngjesit të së dielës. Ndërkohë që hyri […]

Lexo më shumë

Erdogan njofton prodhimin e vaksinës turke, ja kur do të jetë gati

Erdogan njofton prodhimin e vaksinës turke, ja kur do të jetë gati

Publikuar më 07.05.2021
Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se Turqia do t...

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se Turqia do të prodhojë vaksinën e vet, e cila mund të jetë e disponueshme mes shtatorit dhe tetorit. “Kur të jetë gati, Turqia do të ndajë vaksinën e saj Covid-19 me të gjithë” premtoi Erdogan. Vaksinat kundër koronavirusit duhet të jenë të lira në të gjitha vendet, tha Erdogan, duke […]

Lexo më shumë

Sondazhi: Gjysma e europianëve të pakënaqur me masat e marra kundër Covid në BE

Sondazhi: Gjysma e europianëve të pakënaqur me masat e marra kundër Covid në BE

Publikuar më 07.05.2021
Sipas një sondazhi, pothuajse gjysma e europianëve janë të p...

Sipas një sondazhi, pothuajse gjysma e europianëve janë të pakënaqur me masat që kanë marrë vendet e BE-së në përgjigje të pandemisë COVID-19. 49% ishin të pakënaqur me masat e marra nga blloku,  43% ishin të kënaqur dhe 8% nuk pranuan të përgjigjeshin. Përqindja më e lartë e personave që nuk ishin dakord  me masat […]

Lexo më shumë

Gjermania miraton lehtësimet e masave për të vaksinuarit dhe të shëruarit nga Covid-19

Gjermania miraton lehtësimet e masave për të vaksinuarit dhe të shëruarit nga Covid-19

Publikuar më 07.05.2021
Lehtësimi i masave për personat e vaksinuar dhe të shëruar n...

Lehtësimi i masave për personat e vaksinuar dhe të shëruar nga virusi Corona tani nuk ka më asnjë pengesë. Pas Bundestagut dritën jeshile e dha edhe Këshilli Federal. Pas Bundestagut dhe Këshilli Federal (Bundesrat) miratoi kërkesën e qeverisë për lehtësimin e masave për personat e vaksinuar dhe të shëruar nga virusi Corona, që do të […]

Lexo më shumë

“Do të përdorim masa hakmarrëse”/ “Beteja Detare” në kanalin anglez, publikohet video e plotë e përplasjes së anijeve -Shikoni videon

“Do të përdorim masa hakmarrëse”/ “Beteja Detare” në kanalin anglez, publikohet video e plotë e përplasjes së anijeve -Shikoni videon

Publikuar më 06.05.2021
Nën vëzhgimin e dy anijeve të Marinës Mbretërore Angleze, dh...

Nën vëzhgimin e dy anijeve të Marinës Mbretërore Angleze, dhjetëra anije franceze të peshkimit lundruan këtë mëngjes përpara portit të kryeqytetit Xhersi, më i madhi i Ishujve të Kanalit Anglez, për të protestuar ndaj kufizimeve të Brexit të vendosura në Marinën Britanike. Karakteristikë e “situatës së përkeqësuar” që mbizotëron jashtë ishullit britanik të Xhersit është […]

Lexo më shumë