×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Legalizimi i kanabisit, Koço Kokëdhima: E mbështes këtë iniciativë të vonuar të qeverisë, shumë shqiptarë kanë vuajtur tragjikisht e padrejtësisht refuzimin

Z. Koço Kokëdhima, e cilësoi një iniciativë të vonuar, idenë e qeverisë shqiptare për të nisur diskutimet për legalizimin e kanabisit farmaceutik. Si politikani i parë dhe i vetëm që kërkoi legalizimin e kanabisit medikal dhe atij rekreativ që më 24 nëntor 2014, Kokëdhima shprehet sot se ndjehet i mërzitur për kohën dhe shanset e humbura, sepse vendet e tjera kanë shkuar mjaft përpara. Ai shprehet se legalizimi është masa më e efektshme kundër trafikut dhe trafikantëve të marijuanës dhe e këshilloi qeverinë që të dëgjojë nevojat e popullit dhe të shtetit.

Zoti Kokëdhima, propozimi juaj në vitin 2014 për legalizimin e kanabisit dhe dekriminalizimin e tij u pa si një ide fantastiko-shkencore dhe madje shkaktoi një valë të madhe reagimesh. Si ndjeheni sot që qeveria e hedh për diskutim apo referendum publik?

Jam i mërzitur për kohën dhe shanset e humbura. Është tepër vonë tani. Të tjerët kanë shkuar mjaft përpara. Edhe fqinjët tanë gjithashtu. Gjithsesi, unë e mbështes këtë iniciativë të vonuar të qeverisë.

Shumë shqiptarë kanë vuajtur tragjikisht e padrejtësisht refuzimin e legalizimit në kohë të kanabisit medikal si dhe nga kriminalizimi i shumë të ndodhurave me të. Vazhdojnë edhe sot të përballen me pasoja shkatërrimtare. Kjo është vërtet shumë e trishtë. Jam i neveritur me servilët e pushtetit e të paguarit e tij që e kanë sulmuar në mënyrë mesjetare e obskurantiste propozimin dhe qëndrimin tim për këtë çështje. Nuk kanë kursyer as familjen time. Janë të njëjtët; ata që na kujtojnë herë pas here veset dhe pjesët e ulëta të shoqërisë, gjakut, kulturës dhe kombit tonë.

A përputhet propozimi juaj i atëhershëm me pyetësorin e qeverisë në përmbajtje?

Propozimi im i atëhershëm e përfshin atë çka bën pjesë në pyetësorin e tanishëm të qeverisë për kanabisin. Por vizioni im ishte shumë më i avancuar se ky që shtron sot qeveria. Unë e pyeta ministrin e bujqësisë në komisionin e ekonomisë në 24 nëntor 2014 se a ju ka shkuar në mendje ta mbroni e legalizoni “brand”-in e Lazaratit? Duhet të legalizojmë edhe kanabisin medikal edhe kanabisin rekreativ. Këtë vizion kam shpalosur unë atëherë.

Nëse ky propozim mbështetet nga shumica e shqiptarëve, prisni një ndjesë publike nga zoti Rama për kohën e humbur dhe humbjet si ekonomike dhe dëmet juridike të shkaktuara?

Mirë do ishte të bëhej, edhe pse nuk do ndihmonte për asgjë. Dëmet ndaj shtetit dhe ekonomisë shqiptare janë të pakthyeshme. Ja pse kjo ndjesë e munguar nuk është më një problem etiko-moral për shoqërinë tonë.

A ka rrezik për kriminalizim të ekonomisë kur ne kemi dështuar të kontrollojmë kultivimin, përdorimin dhe trafikimin e paligjshëm të kanabis sativa?

Legalizimi është masa më e efektshme kundër trafikut dhe trafikantëve të marijuanës.

A ka rrezik të shkatërrimit të bujqësisë shqiptare dhe të devijimit të saj nga kulturat e tjera duke e parë kultivimin e kanabisit si kulturën me fitimprurëse?

Nuk është e mundur të ndodhë kjo gjë: ekonomia legale e kanabisit kërkon sipërfaqe tepër të kufizuara toke dhe çliron energji të palimituara kundër ekonomisë kriminale të hashashit.

Meqenëse ju ishit propozuesit e parë të legalizimit të kanabisit, si mund të realizohet në mënyrë të ligjshme dhe të kontrolluar kjo kulturë që vendi të mos etiketohet si ferma evropiane e kanabisit?

Vendi dhe shteti ynë kanë nevojë për ekonomi zhvilluese gjithnjë e më të fortë. Nëse e bëjmë këtë me të vërtetë, mos u shqetësoni nga rreziqet e rritjes. Përballimi i këtyre të fundit  ëdhtë pjesë e çmimit që duhet paguar asesi.

Çfarë nuk duhet të bëjë qeveria që ky propozim të jetë i suksesshëm?

Kjo është një pyetje e madhe, kërkon një intervistë më vete:

Të dëgjojë!

Të dëgjojë nevojat e popullit dhe të shtetit!

Këtë duhet të bëjë qeveria në radhë të parë. Pastaj ka njerëz të dijshëm se si mund të rifutemi në një treg të “humbur”. Qeveria duhet të bashkëpunojë sinqerisht me ta. Ndryshe “legalizimi” do të jetë një kapak më i palavdishëm se ai që përdori Pilati mbi kryqëzimin e Jezusit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Dy mbledhje të ndara në SHQUP, pendohen Alibeaj dhe Bardhi: Bojkotojmë zgjedhjen e presidentit, Rama prishi marrëveshjen me opozitën

Dy mbledhje të ndara në SHQUP, pendohen Alibeaj dhe Bardhi: Bojkotojmë zgjedhjen e presidentit, Rama prishi marrëveshjen me opozitën

Publikuar më 26.05.2022
Dy mbledhje paralele, me dy kryetarë po zhvillohen sot në se...

Dy mbledhje paralele, me dy kryetarë po zhvillohen sot në selinë blu. Njëri i zgjedhur pas një procesi të gjatë në PD, Sali Berisha i cili rikthehet në krye të kësaj partie 9 vjet pas dorëheqjes dhe Enkelejd Alibeaj i cili është kryetar i komanduar i PD-së pas dorëheqjes së Lulzim Bashës, po diskutojnë me […]

Lexo më shumë

Plagosi qytetarin ndërsa pinin në lokal, efektivi i FNSH: Arma u shkrep pa dashje

Plagosi qytetarin ndërsa pinin në lokal, efektivi i FNSH: Arma u shkrep pa dashje

Publikuar më 26.05.2022
Gjykata ka lënë në burg efektivin e FNSH-së, Lutfi Gjyli, që...

Gjykata ka lënë në burg efektivin e FNSH-së, Lutfi Gjyli, që plagosi Myrtaz Likën në Kombinat teksa të dy ishin ulur në lokal së bashku. Në gjykata efektivi deklaroi se arma i është shkrepur pa dashje. Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore efektivi 48-vjeçar e ka qëlluar me armë 60-vjecarin teksa po konsumonin […]

Lexo më shumë

Vrau kolegun brenda në komisariat, gjykata lë në burg Ludian Zaimin

Vrau kolegun brenda në komisariat, gjykata lë në burg Ludian Zaimin

Publikuar më 26.05.2022
Gjykata e Tiranës la në burg policin Ludian Zaimi, i cili vr...

Gjykata e Tiranës la në burg policin Ludian Zaimi, i cili vrau kolegun të dielën. Mësohet se Zaimi ka shfaqur pendesë të thellë për aktin e kryer. Efektivi i policisë Ludian Zaimi qëlloi me armën e shërbimit kolegun e tij Çaush Saliasi, 55 vjeç duke i shkaktuar vdekjen. Ngjarja ndodhi në kohën kur po ndaheshin detyrat brenda ambienteve […]

Lexo më shumë

Alibeaj mbledh 18 deputetë në PD, Berisha: Nuk ka asnjë autoritet, është vegla e Ramës

Alibeaj mbledh 18 deputetë në PD, Berisha: Nuk ka asnjë autoritet, është vegla e Ramës

Publikuar më 26.05.2022
18 deputetë janë të pranishëm deri më tani në mbledhjen e gr...

18 deputetë janë të pranishëm deri më tani në mbledhjen e grupit Parlamentar të PD-së e thirrur nga Enkelejd Alibeaj, ndërsa priten të diskutohen çështje të brendshme të Partisë Demokratike, por edhe për emrin e ri të Presidentit. Deputetët që marrin pjesë në mbledhje janë Emilja Koliqi, Flamur Hoxha, Kreshnik Çollaku, Kastriot Piroli, Saimir Korreshi, […]

Lexo më shumë

Priten arrestime të tjera, Nuredin Dumani ka nxjerrë rreth 100 emra të botës së krimit

Priten arrestime të tjera, Nuredin Dumani ka nxjerrë rreth 100 emra të botës së krimit

Publikuar më 26.05.2022
Një valë e dytë arrestimesh, pritet të pasojë operacionin “P...

Një valë e dytë arrestimesh, pritet të pasojë operacionin “Plumbi i Artë”, që po zhvillohet prej 1 jave nga prokuroria e posaçme SPAK dhe Policia e Shtetit, raporton Ora News. Dhjetëra kontrolle banesash, magazina, servise dhe disa vendgjarje, janë verifikuar nga oficerët e policisë, të cilët kanë pasur si mbështetje në teren oficerë të BKH-së dhe […]

Lexo më shumë

U qëllua me thikë ndërsa priste djalin të dilte nga shkolla, arrestohet vrasësi i shqiptares

U qëllua me thikë ndërsa priste djalin të dilte nga shkolla, arrestohet vrasësi i shqiptares

Publikuar më 26.05.2022
Policia italiane ka ndaluar sot njeriun që dyshohet se godit...

Policia italiane ka ndaluar sot njeriun që dyshohet se goditi me thikë 37-vjeçaren me origjinë shqiptare, Brunilda Halla në Vittoria provincë e Raguzës. Vrasësi i dyshuar u identifikua falë kamerave që rrethonin zonën. Thuhet se i dyshuari e ka pranuar se është autori i vrasjes dhe sipas të dhënave të para, goditja me thikë e […]

Lexo më shumë

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Publikuar më 26.05.2022
Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbl...

Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbledhjen e kufomave nga kryqëzori “Moskva”, i cili u mbyt më 14 prill kur u sulmua nga ukrainasit. Kjo luftëanije konsiderohej si krenari detare e Rusisë. Në fakt, prindërit e marinarëve të zhdukur të anijes së Flotës së Detit të Zi deklarojnë hapur se rusët […]

Lexo më shumë

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Publikuar më 26.05.2022
Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi R...

Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me një falenderim për të gjithë ata që kanë kontribuar që gjithçka të shkonte mirë. “Mirëmëngjes dhe me falenderimin e përzemërt për të gjithë ata që i dhanë jetë eurombrëmjes së djeshme të Shqipërisë, si edhe me krenarinë për përshtypjet fantastike […]

Lexo më shumë