×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Lefter Kokëturku

Arben Rrozhani

SPAK e arrestoi ish-ministrin Lefter Koka me akuzën se ka nënshkruar një kontratë që e kishte për tagër vetëm qeveria. Kjo e para, pastaj ato paratë që thuhet se ka marrë si rryshfet. Por biznesi i inceneratorëve do të kishte çarë përpara edhe po të mos e firmoste Lefter Koka marrëveshjen me firmën private për ndërtimin e inceneratorit të Elbasanit, i inauguruar me bujë, kostum gri dhe atlete të bardha nga kryeministri Rama.

Djegia e plehrave ishte propozuar si biznes fitimprurës që në vitin 2004 nga bosi i Malagrottës, vendgrumbullimit të plehrave të Romës, daja i biznesmenit Françesko Beketi. Plani i tij dështoi në vitin 2004 dhe qeveria e Fatos Nanos u detyrua të tërhiqej nga ndërtimi i inceneratorit të Kasharit që do të digjte pa pagesë plehrat e Tiranës në këmbim të djegies së plehrave të Italisë.

Por humbja e ‘Ecomafia’-s ishte e përkohshme. Nano kishte ikur nga pushteti, por më pas erdhën Berisha dhe Rama. PD-ja e kaloi në vitin 2011 ligjin për menaxhimin e mbetjeve, duke u premtuar shqiptarëve se nuk do të merrte mbetje urbane nga jashtë, ndërsa PS u betua se do ta rrëzonte, sepse mundësonte edhe importimin e mbetjeve toksike dhe ai ishte ndër VKM-të e para të qeverisë së saj më 15 shtator 2013. Por, ende pa u tharë boja, sajoi krizën e industrisë ricikluese vendase që befas kishte mbetur pa lëndë të parë, dhe ajo duhej importuar, sepse plehrat e shqiptarëve nuk ishin të pastra dhe të denja për t’u ricikluar.

Siç bënte mafia italiane, u sajua katastrofa ekologjike në Elbasan për të justifikuar inceneratorin e parë dhe më pas edhe ai në Vërri të Fierit dhe monstra e Tiranës në Sharrë. Të gjitha me PPP, pra me paratë tona që paguhen pa ndërprerë dhe që do të çojnë në duart e kokave të vërteta të plehrave mëse 400 milionë euro.

Një biznes i sigurtë të paktën për tri dekada dhe i mbuluar me financime buxhetore edhe pse shqiptarët e mjerë që s’kanë brekë në b***thë, të shkundur nga qeveritarët mafiozë, do të detyrohen të paguajnë nga 29 euro për një ton plehrash. Një biznes kolosal, që s’mund të rrijë në këmbë pa importin e plehrave nga jashtë.

Një biznes që po të mos kishte firmosur Lefteri do ta kishte bërë gratis dhe me patriotizëm qeveritar Mirela që lejoi kioskën e sallamrave dhe qofteve brenda pasurisë botërore së UNESCO-s në Butrint, apo edhe Pandi që argëtonte emigrantët me lojën mos u nxeh.

Një biznes ku paska bërë gjëmën Leftar Kokëturku, por nuk paska gisht Edi Rama që e ka kthyer Shqipërinë në telajon ku prej mëse 8 vitesh zhgarravit, duke e futur thellë penelin si thikë në trupin e sakatuar të vendit të zhbërë, që ka vetëm hemoragji; Arben Ahmetaj që desh la kokën në një makinë me demek-bosin e inceneratorëve; Erion Veliaj që financon ture turistike te landfilli i Sharrës dhe do t’ua faturojë të milionat e inceneratorëve banorëve dhe bizneseve, siç ka bërë këto vite, edhe pa miratim të Këshillit bashkiak…

SPAK-u duhet t’i shohë edhe një herë kartat, se mos, nga nxitimi, ka harruar se ku nisen këto punët e miliardave që vrasin dhe grabitin. Se Gërdeci nisi me një VKM të Berishës, pastaj shpërtheu biznesi vrasës. Kështu edhe inceneratori që nisi një pasdite ku ministritë u vunë në radhë për të firmosur 9 procedura antiligjore. Me urdhër të kujt?! Lefter Kokëturkut?!

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Era i çoi kamardaret larg bregut të Shëngjinit, shpëtohen 3 të mitur dhe 45-vjeçari

Era i çoi kamardaret larg bregut të Shëngjinit, shpëtohen 3 të mitur dhe 45-vjeçari

Publikuar më 10.08.2022
Policia Kufitare Shëngjin tha se u erdhi në ndihmë 4 pushues...

Policia Kufitare Shëngjin tha se u erdhi në ndihmë 4 pushuesve ( 3 prej tyre të mitur) që rrezikuan të mbyteshin në det, pasi ishin larguar me komardare rreth 1 milje larg bregut dhe nuk po ktheheshin dot në breg. Sipas njoftimit, gjatë patrullimit të zonës së plazhit, me qëllim garantimin e një sezoni turistik […]

Lexo më shumë

Pas kontrollit të vilës nga FBI, ish-presidenti Trump pritet të merret në pyetje nga Prokurorja e Përgjithshme e New York-ut

Pas kontrollit të vilës nga FBI, ish-presidenti Trump pritet të merret në pyetje nga Prokurorja e Përgjithshme e New York-ut

Publikuar më 10.08.2022
Ish-Presidenti Donald Trump pritet të merret në pyetje nga P...

Ish-Presidenti Donald Trump pritet të merret në pyetje nga Prokurorja e Përgjithshme e New Yorkut, Letitia James të mërkurën, raporton CNN.  Veprimet e fundit të FBI-së me kontrollin e një prej vilave të ish-presidentit, duket se i kanë dhënë një  pikë kthese vendimtare një hetimi civil të nisur mbi praktikat e tij të biznesit. Është e […]

Lexo më shumë

Rama takohet me Erdoganin në Turqi: Biseduam për energjinë dhe ushqimin

Rama takohet me Erdoganin në Turqi: Biseduam për energjinë dhe ushqimin

Publikuar më 10.08.2022
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur pas takimit që ...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur pas takimit që e kishte në Ankara me presidentin e Turqisë Recep Taip Erdogan, me ftesën e këtij të fundit. Në atë takim është diskutuar për krizën energjetike dhe sigurimin e lëndëve të ushqimeve bazë. “Takim si gjithnjë vëllazëror me Presidentin Endogam dhe projekte konkrete për përballimin e […]

Lexo më shumë

Shqipëria i lufton zjarret me pajisje 50-vjeçare

Shqipëria i lufton zjarret me pajisje 50-vjeçare

Publikuar më 10.08.2022
Zjarret vazhdojnë të përpijnë qindra hektarë pyje në Shqipër...

Zjarret vazhdojnë të përpijnë qindra hektarë pyje në Shqipëri, duke rrezikuar edhe zonat e banuara dhe tokat bujqësore. Rritja e temperaturave në muajin gusht po shoqërohet edhe me shtimin e vatrave të zjarrit në sipërfaqet pyjore dhe ato me shkurre të Shqipërisë. Njëzet e tetë vatra zjarri janë raportuar gjatë 24 orëve të fundit, prej […]

Lexo më shumë

Ka 10 vite që nuk mbaron, kredi tjetër 49 mln dollarë për rrugën e ‘florinjtë’ Qukës-Qafë Plloçë

Ka 10 vite që nuk mbaron, kredi tjetër 49 mln dollarë për rrugën e ‘florinjtë’ Qukës-Qafë Plloçë

Publikuar më 10.08.2022
Është nënshkruar marrëveshja e huasë mes qeverisë shqiptare ...

Është nënshkruar marrëveshja e huasë mes qeverisë shqiptare dhe Fondit Arab të Zhvillimit për përfundimin e plotë të rrugës Qukës-Qafë Plloçë. Kredi do të jetë 49 mln dollarë, ndërsa më herët janë dhënë edhe 25 milionë dollarë. Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj tha se kredia ishte me kushte të favorshme, duke pasur paraysh që bota […]

Lexo më shumë

Lulzim Peci, thirrje Albin Kurtit: Lejimi i shamive në shkolla godet në themel karakterin sekular të vendit tonë

Lulzim Peci, thirrje Albin Kurtit: Lejimi i shamive në shkolla godet në themel karakterin sekular të vendit tonë

Publikuar më 10.08.2022
Lulzim Peci, drejtor ekzekutiv i Institutit “KIPRED”, ka thë...

Lulzim Peci, drejtor ekzekutiv i Institutit “KIPRED”, ka thënë se fushata e nisur së fundmi që në shkolla të lejohet bartja e shamisë islame, ka për qëllim që të fusë islamin politik përmes institucioneve shtetërore. Peci, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se shpreson se Qeveria e Kosoves nuk do të bëjë një gabim madhor […]

Lexo më shumë

Rruga Kombinat-Plepa, e harruar nga qeveritë prej 20 vitesh

Rruga Kombinat-Plepa, e harruar nga qeveritë prej 20 vitesh

Publikuar më 10.08.2022
Kjo është rruga e vjetër Tiranë –Plepa, e njohur si Rruga e ...

Kjo është rruga e vjetër Tiranë –Plepa, e njohur si Rruga e Ndroqit. E gjatë rreth 28 kilometra dhe në një kohë normale, të merr më shumë se 50 minuta udhëtim. Koha shtohet në ditët e dimrit kryesisht, kur shirat përkeqësojnë situatën. Kanë kaluar më shumë se rreth 20 vjet, dhe në këtë aks, ndër […]

Lexo më shumë

U sugjeroi myslimanëve taliatele me mish derri për iftar, moderatorja anulon ribotimin e librit me receta gatimi: U shtrenjtua printimi, çmimi dyfishohet

U sugjeroi myslimanëve taliatele me mish derri për iftar, moderatorja anulon ribotimin e librit me receta gatimi: U shtrenjtua printimi, çmimi dyfishohet

Publikuar më 10.08.2022
Moderatorja Arbana Osmani, që bën edhe libra me receta gatim...

Moderatorja Arbana Osmani, që bën edhe libra me receta gatimi, njoftoi fansat se nuk do ta ribotojë librin, sepse janë rritur çmimet e printimit. Përmes një postimi në Instagram, Arbana ka njoftuar se ka vendosur mos ta ribotojë për shkak se është rritur çmimi i lëndës së parë dhe rrjedhimisht dhe çmimi i librit dyfishohet. […]

Lexo më shumë