×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kyçja e frigo-shkollave, asnjë fajtor

Arben Rrozhani

Sikur të mos mjaftonin orët e munguara mësimore pas tërmetit të 26 nëntorit 2019, muajt e mësimit online pas shpalljes së pandemisë së COVID-19, mungesave të qindra-mijëra nxënësve dhe mësuesve në javët e fundit, prej përphapjes masive të mutacioneve të virusit, ministrja e Arsimit, Evis Kushi, me një vendim gati personal, vendosi sot në mesditë që java e ardhshme e mësimit të nisë pas një jave. Justifikimi ishte me temperaturat e ulëta deri në minus 17 që priten në fundjavë deri të mërkurën e ardhshme.

Nuk dihet se cilit parashikim meteorologjik iu referua ministrja, kur parashkimi botëror, lehtësisht i verifikueshëm në kohë reale, thotë se kjo temperaturë minimale do të shënohet natën e të hënës vetëm në qarkun malor të Dibrës, ndërsa Elbasani të cilit i referohet në çdo fjalë ministrja, apo zona metropolitane Tiranë-Durrës dhe ultësira perëndimore, ku jeton shumica dërrmuese e popullsisë, do të kenë temperatura normale dimërore.

Stafet pedagogjike dhe komuniteti i prindërve e kanë cilësuar jashtë logjike vendimin, që fare mirë mund të merrej ditë më parë, kur nëpër shkolla munguan shumica e nxënësve dhe e mësuesve të infektuar nga virusi apo gripi stinor dhe të lidhur ngushtë me mungesën e kushteve normale të mësimdhënies/nxënies në objektet arsimore të të gjitha niveleve në Shqipëri, me përjashtim të disa shkollave të njohura private dhe shtetërore.

Vendimi i ministres, në një shtet normal, duhet të shërbejë si objekt hetimi nga drejtësia.

Nëse hap faqen e APP-së, agjencisë shqiptare të prokurimeve publike, janë me mijëra kontrata të lidhura prej muajsh për blerje drush, peleti, apo lëndë djegëse për ngrohje qendrore në shumicën e shkollave të vendit. Por, megjithëse, nga buxheti i shtetit, lëvrohen (zhduken) miliarda lekë për sigurimin e kushteve normale në objektet arsimore, ato nuk kanë as minumimin, siç e tregon edhe kyçja e tyre për të mos u ballafaqur me temperaturat normale dimërore. Janë njësoj si kontratat për mirëmbajtjen e rrugëve, që në dimër bllokohen nga një cipë e lehtë dëbore dhe pa asnjë cilësi dhe sinjalistikë, edhe pse buxheti jep miliardat për firmat që kanë fituar kontratat.

Me pak hetim të përciptë, por me shumë vullnet për të hetuar padrejtësitë që bëhen edhe në kurriz të arsimimit të cunguar të fëmijëve, drejtësia ka shumë material për të vënë me shpatulla për muri abuzuesit e pushtetit që nisin nga ministrja, që çdo fjalë të parë ka vendlindjen Elbasan, qytetin me të cilin lidhet Normalja e famshme e arsimit shqiptar, deri te drejtuesi më i fundit i shkollës ku nxënësit mezi presin të rikthehen për t’u ngrohur në shtëpi.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Dy mbledhje të ndara në SHQUP, pendohen Alibeaj dhe Bardhi: Bojkotojmë zgjedhjen e presidentit, Rama prishi marrëveshjen me opozitën

Dy mbledhje të ndara në SHQUP, pendohen Alibeaj dhe Bardhi: Bojkotojmë zgjedhjen e presidentit, Rama prishi marrëveshjen me opozitën

Publikuar më 26.05.2022
Dy mbledhje paralele, me dy kryetarë po zhvillohen sot në se...

Dy mbledhje paralele, me dy kryetarë po zhvillohen sot në selinë blu. Njëri i zgjedhur pas një procesi të gjatë në PD, Sali Berisha i cili rikthehet në krye të kësaj partie 9 vjet pas dorëheqjes dhe Enkelejd Alibeaj i cili është kryetar i komanduar i PD-së pas dorëheqjes së Lulzim Bashës, po diskutojnë me […]

Lexo më shumë

Plagosi qytetarin ndërsa pinin në lokal, efektivi i FNSH: Arma u shkrep pa dashje

Plagosi qytetarin ndërsa pinin në lokal, efektivi i FNSH: Arma u shkrep pa dashje

Publikuar më 26.05.2022
Gjykata ka lënë në burg efektivin e FNSH-së, Lutfi Gjyli, që...

Gjykata ka lënë në burg efektivin e FNSH-së, Lutfi Gjyli, që plagosi Myrtaz Likën në Kombinat teksa të dy ishin ulur në lokal së bashku. Në gjykata efektivi deklaroi se arma i është shkrepur pa dashje. Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore efektivi 48-vjeçar e ka qëlluar me armë 60-vjecarin teksa po konsumonin […]

Lexo më shumë

Vrau kolegun brenda në komisariat, gjykata lë në burg Ludian Zaimin

Vrau kolegun brenda në komisariat, gjykata lë në burg Ludian Zaimin

Publikuar më 26.05.2022
Gjykata e Tiranës la në burg policin Ludian Zaimi, i cili vr...

Gjykata e Tiranës la në burg policin Ludian Zaimi, i cili vrau kolegun të dielën. Mësohet se Zaimi ka shfaqur pendesë të thellë për aktin e kryer. Efektivi i policisë Ludian Zaimi qëlloi me armën e shërbimit kolegun e tij Çaush Saliasi, 55 vjeç duke i shkaktuar vdekjen. Ngjarja ndodhi në kohën kur po ndaheshin detyrat brenda ambienteve […]

Lexo më shumë

Alibeaj mbledh 18 deputetë në PD, Berisha: Nuk ka asnjë autoritet, është vegla e Ramës

Alibeaj mbledh 18 deputetë në PD, Berisha: Nuk ka asnjë autoritet, është vegla e Ramës

Publikuar më 26.05.2022
18 deputetë janë të pranishëm deri më tani në mbledhjen e gr...

18 deputetë janë të pranishëm deri më tani në mbledhjen e grupit Parlamentar të PD-së e thirrur nga Enkelejd Alibeaj, ndërsa priten të diskutohen çështje të brendshme të Partisë Demokratike, por edhe për emrin e ri të Presidentit. Deputetët që marrin pjesë në mbledhje janë Emilja Koliqi, Flamur Hoxha, Kreshnik Çollaku, Kastriot Piroli, Saimir Korreshi, […]

Lexo më shumë

Priten arrestime të tjera, Nuredin Dumani ka nxjerrë rreth 100 emra të botës së krimit

Priten arrestime të tjera, Nuredin Dumani ka nxjerrë rreth 100 emra të botës së krimit

Publikuar më 26.05.2022
Një valë e dytë arrestimesh, pritet të pasojë operacionin “P...

Një valë e dytë arrestimesh, pritet të pasojë operacionin “Plumbi i Artë”, që po zhvillohet prej 1 jave nga prokuroria e posaçme SPAK dhe Policia e Shtetit, raporton Ora News. Dhjetëra kontrolle banesash, magazina, servise dhe disa vendgjarje, janë verifikuar nga oficerët e policisë, të cilët kanë pasur si mbështetje në teren oficerë të BKH-së dhe […]

Lexo më shumë

U qëllua me thikë ndërsa priste djalin të dilte nga shkolla, arrestohet vrasësi i shqiptares

U qëllua me thikë ndërsa priste djalin të dilte nga shkolla, arrestohet vrasësi i shqiptares

Publikuar më 26.05.2022
Policia italiane ka ndaluar sot njeriun që dyshohet se godit...

Policia italiane ka ndaluar sot njeriun që dyshohet se goditi me thikë 37-vjeçaren me origjinë shqiptare, Brunilda Halla në Vittoria provincë e Raguzës. Vrasësi i dyshuar u identifikua falë kamerave që rrethonin zonën. Thuhet se i dyshuari e ka pranuar se është autori i vrasjes dhe sipas të dhënave të para, goditja me thikë e […]

Lexo më shumë

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Publikuar më 26.05.2022
Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbl...

Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbledhjen e kufomave nga kryqëzori “Moskva”, i cili u mbyt më 14 prill kur u sulmua nga ukrainasit. Kjo luftëanije konsiderohej si krenari detare e Rusisë. Në fakt, prindërit e marinarëve të zhdukur të anijes së Flotës së Detit të Zi deklarojnë hapur se rusët […]

Lexo më shumë

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Publikuar më 26.05.2022
Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi R...

Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me një falenderim për të gjithë ata që kanë kontribuar që gjithçka të shkonte mirë. “Mirëmëngjes dhe me falenderimin e përzemërt për të gjithë ata që i dhanë jetë eurombrëmjes së djeshme të Shqipërisë, si edhe me krenarinë për përshtypjet fantastike […]

Lexo më shumë