Kush janë prokurorët që do të mbrojnë Donald Trump në Senat

Ekipi mbrojtës i Presidentit amerikan Donald Trump në gjyqin e tij në Senat do të përfshijë prokurorë specialë nga impeichmenti i Presidentit Bill Klinton. Ai do të përfaqësohet nga Ken Starr dhe Robert Ray, i cili hetoi Z. Clinton, dhe Alan Dershowitz, klientët e së kaluarës të të cilit përfshijnë OJ Simpson. Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Pat Cipollone dhe avokati personal i zotit Trump Jay Sekuloë do të udhëheqin ekipin. Hapja e deklaratave në gjyqin e fajësimit të Trump do të fillojë javën e ardhshme.

E kaluara e prokurorëve të Klintonit

Starr ishte këshilltari i pavarur i Departamentit të Drejtësisë të SHBA i cili hetoi çështjen Whitewater, një ndërmarrje pronësie e shkatërruar nga skandali në mes të viteve 1980 në Arkansas që përfshin Billin dhe Hillary Klinton. Hetimi përfundimisht zbuloi prova të palidhura që Z. Clinton kishte pasur një lidhje me një praktikante të Shtëpisë së Bardhë, Monica Lewinsky. Hetimi arriti kulmin në “impeichement” e presidentit demokrat nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA në vitin 1998. Z. Klinton u lirua nga hetimet e Senatit. Z. Ray pasoi Z. Starr si këshilltar i pavarur. Zonja Lewinsky shkroi në Twitter të premten menjëherë pasi u njoftua ekipi i Z. Trump: “Kjo është padyshim një ‘po më bën shaka? ”, megjithëse ajo futi një shpjegues. Në vitin 2016, Z. Starr u detyrua të largohej nga pozicioni i tij si president i Universitetit Baylor pasi një hetim zbuloi se shkolla kishte keqpërdorur akuzat e përdhunimit ndaj futbollistëve të saj. Ai më vonë gjithashtu dha dorëheqjen nga rolet e tij si kancelar dhe profesor i drejtësisë në universitet.

Alan Dershowitz

Dershowitz është profesor i dalë në pension për drejtësi i Universitetit të Harvardit dhe ekspert i së drejtës kushtetuese, klientët e famshëm të së kaluarës të të cilit kanë përfshirë edhe boksierin Mike Tyson. Ai i tha CBS Neës, se ai kishte biseduar me presidentin të mërkurën në lidhje me çështjen e fajësimit. “Unë pranova ta bëj atë një studiues të pavarur kushtetues”, tha zoti Dershowitz. “Unë nuk kam asnjë qëndrim mbi politikën – thjesht për kushtetutën”. Ai shtoi se ishte “shumë, shumë i shqetësuar” për precedentin që mund të krijojë ky impeachment. “Kjo mund të dobësojë presidencën dhe të përdorë impeachment si një taktikë partizane”, tha ai. Z. Dershowitz tha në një deklaratë se ai gjithashtu kishte kundërshtuar impeachmentin e Z. Klinton dhe kishte votuar për Hillary Clinton në zgjedhjet e vitit 2016. Presidenti kërkoi këshillat e Z. Dershowitz, gjithashtu, gjatë hetimit të këshilltarëve specialë 2017-19 për pretendimet e ndërhyrjes ruse në zgjedhjet presidenciale të SHBA Z. Dershowitz dhe Starr të dy përfaqësuan financierin e poshtëruar Jeffrey Epstein gjatë gjyqit të tij për abuzim në vitin 2008. Axios raportoi se disa zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë ishin kundër z. Dershowitz bashkimin me ekipin, duke pasur parasysh lidhjet e tij me Z. Epstein.

Kush bën pjesë në ekipin ligjor

Ish Prokurori i Përgjithshëm i Florida, Pam Bondi gjithashtu është kërkuar të bashkohet me ekipin. Zonja Bondi, një aleate e gjatë e Trump, u bashkua me ekipin e komunikimit të Shtëpisë së Bardhë nëntorin e kaluar për t’u përqendruar në “mesazhe pro aktive të impeachment”. Avokati personal i presidentit Rudy Giuliani, një figurë qendrore në hetimin e çështjes së Ukrainës, gjithashtu kishte shpresuar të bashkohej me mbrojtjen, por ai nuk e bëri ketë gjë. Z. Giuliani i tha CBS se ai mund të thirret si dëshmitar në gjykimin e fajësimit dhe “kuptoi se kjo mund të ndodhë nëse zbuloja korrupsionin e Ukrainës për vitin 2016”. Ai me sa duket po i referohej një teorie të njohur në publik se Ukraina ndërhyri në zgjedhjet e fundit të Shtëpisë së Bardhë. Një nga bashkëpunëtorët e Z. Giuliani, biznesmeni ukrainas-amerikan Lev Parnas, ka thënë se ai shkoi në Ukrainë për të bërë presion ndaj zyrtarëve lokalë në emër të Z. Trump dhe Z. Giuliani. Aleatët e Z. Trump kanë hedhur poshtë pretendimet e Z. Parnas, duke theksuar se ai po përballet me akuza të palidhura me financimin e fushatës.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet