×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kurti dhe Vuçiç përballë njëri-tjetrit/ Nis takimi në Bruksel, Borrell: E dimë se ky dialog nuk do të jetë i lehtë  

Takimi në Bruksel, mes Kurtit dhe Vuçiç po mbahet me ndërmjetësimin e Josep Borrell, shefit të diplomacisë evropiane. Përfaqësuesi serb në dialog, Petar Petkoviq për mediat serbe tha në Bruksel se ata janë të shqetësuar për shkak të bashkëpunimit të ngushtë mes BE dhe SHBA, por do të vazhdojnë betejën për interesat e tyre. Nga pala e Kosovës deri tani askush nuk është prononcuar.

Më parë Borrell ka biseduar në takime të ndara fillimisht me delegacionin e Kosovës e më pas me atë të Serbisë. Të martën u takua fillimisht kryeministri Kurti me të ngarkuarin e BE për Politikën e Jashtme, Josep Borrell dhe përfaqësuesin e BE për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosav Lajçak. Më pas presidenti serb, Vuçiç me dy përfaqësuesit e BE dhe në fund filloi takimi trilateral, mes Josep Borrell e Miroslav Lajçak dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiç.

Borrell: E dimë se ky dialog nuk do të jetë i lehtë

Para takimit, i ngarkuari i BE për Politikën e Jashtme, Josep Borrell publikoi një deklaratë.

“Sot bashkë me Miroslav Lajçak do të jemi nikoqirë të një takimi të ri të nivelit të lartë të dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës. Jam i lumtur që po ndodh në kohën kur Bashkimi Europian do të takohet me presidentin Joe Biden këtu në Bruksel. Është kënaqësi të takoj dhe të mirëpres në Bruksel presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, jo shumë kohë pas vizitës bilaterale në Bruksel.”

Borrell theksoi, se i ka inkurajuar të dy që të vazhdojnë me takimet në kuadër të dialogut, pa vonesa, dhe me fokusin për të prodhuar rezultate pavarësisht të gjitha pengesave ekzistuese. “Ne e dimë se ky dialog nuk do të jetë i lehtë, por ky proces dhe përkushtimi i sinqertë nga të dyja palët është i nevojshëm për të mirën e popullit të Kosovës dhe Serbisë. Le të jemi të qartë – dialogu dhe rezultati i tij është rruga drejt të ardhmes europiane për të dyja vendet.”/DW

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Janë futur 50-60 viçat e parë nga Beogradi”, Vojo Bregu ‘zbërthen’ prapaskenat e Open Ballkan: I hapur vetëm për Serbinë

“Janë futur 50-60 viçat e parë nga Beogradi”, Vojo Bregu ‘zbërthen’ prapaskenat e Open Ballkan: I hapur vetëm për Serbinë

Publikuar më 26.01.2022
Ish-sekretari i Përgjithshëm në Ministrinë e Bujqësisë, Vojo...

Ish-sekretari i Përgjithshëm në Ministrinë e Bujqësisë, Vojo Bregu ka “zbërthyer” gjithë prapaskenat e “Open Ballkan” që duket se është i hapur vetëm për Serbinë. Bregu, ka sqaruar edhe skemën sesi në Shqipëri po futen viça e qingja nga Serbia, edhe pse ndonjëherë se kanë fare vend origjine. Shqipëria dhe ministria e Bujqësisë kanë marrëveshje […]

Lexo më shumë

Rekord vdekjesh në Greqi nga COVID, 115 humbje jete, 17.960 raste të reja, 646 të intubuar

Rekord vdekjesh në Greqi nga COVID, 115 humbje jete, 17.960 raste të reja, 646 të intubuar

Publikuar më 26.01.2022
Greqia bëri të ditur se rastet e reja të konfirmuara laborat...

Greqia bëri të ditur se rastet e reja të konfirmuara laboratorike me koronavirus të regjistruara në 24 orët e fundit. Ato janë 17.960, nga të cilët 66 janë zbuluar pas kontrolleve në hyrjet e vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve arrin në 1.848.223 (ndryshim ditor + 1,0%), nga të cilët 49,8% janë meshkuj. Nga rastet […]

Lexo më shumë

#Cancel_Influencers/ Baronët e rinj të mediave (sociale)!

#Cancel_Influencers/ Baronët e rinj të mediave (sociale)!

Publikuar më 26.01.2022
Është rendi i ri i krijuar, patricët e ‘metaversit’, –...

Është rendi i ri i krijuar, patricët e ‘metaversit’, – për dikë krejtësisht të pakuptueshëm për mendjen mesatare publike- me ndikim të kohës, njerëzit që me përbërjen e tyre përcaktojnë debatin publik, kanë një vend dhe një fjalë mbi shkencëtarët dhe kryesisht formësojnë pikëpamjen kryesore të qarkulluar si një thesar në rrjetet sociale. Ata shpërndajnë […]

Lexo më shumë

Kosova shënon rekord të rasteve të reja me COVID-19

Kosova shënon rekord të rasteve të reja me COVID-19

Publikuar më 26.01.2022
Në Kosovë janë regjistruar 4397 raste të reja me koronavirus...

Në Kosovë janë regjistruar 4397 raste të reja me koronavirus sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë më 26 janar. Rastet e reja dolën pas testimit të 16,307 mostrave. Nga kjo shifër i bie se rreth 27 për qind e të testuarve kanë rezultuar pozitivë për sëmundjen COVID-19. Në njoftimin e MSH-së, që i referohet të […]

Lexo më shumë

Kryeparlamentari i Kosovës infektohet për herë të dytë me koronavirus

Kryeparlamentari i Kosovës infektohet për herë të dytë me koronavirus

Publikuar më 26.01.2022
Kryeparlamentari Glauk Konjufca është infektuar për herë të ...

Kryeparlamentari Glauk Konjufca është infektuar për herë të dytë me koronavirus. Lajmin e dha sot në seancën parlamentare, nënkrytarja e Kuvendit, Saranda Bogujevci. “Kryetari ka rezultu pozitiv me COVID-19, kështu që nuk mund të marrë pjesë në seancë. Kjo është për njoftimin tuaj, natyrisht edhe për njoftim të publikut”, tha ajo. Shpresojmë që do ta […]

Lexo më shumë

Tronditet Athina, kryeqyteti i shtetit fqinj zgjohet nga një shpërthim i fuqishëm (VIDEO)

Tronditet Athina, kryeqyteti i shtetit fqinj zgjohet nga një shpërthim i fuqishëm (VIDEO)

Publikuar më 26.01.2022
Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Ath...

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Athinë, në fillim të bulevardit Syggrou, i cili ka tronditur banorët në kryeqytetin grek. Shpërthimi ka ndodhur në qendër të kryeqytetit pak para orës 07:00 të mëngjesit pranë Shtyllave të Zeusit Olimpik. Si pasojë e shpërthimit, kati i parë i një pallati u përfshi nga […]

Lexo më shumë

Video apokaliptike/ Borëpastruesja pa zinxhirë dhe goma të dendura rrëshket

Video apokaliptike/ Borëpastruesja pa zinxhirë dhe goma të dendura rrëshket

Publikuar më 25.01.2022
Moti i keq vazhdon dhe ka krijuar ndërprerje të qarkullimit ...

Moti i keq vazhdon dhe ka krijuar ndërprerje të qarkullimit në të gjithë qytetin grek të Athinës. Në fakt, trileri brenda natës në Attiki Odos nuk ndalet dhe përpjekjet për lirimin e drejtuesve të mjeteve. Ushtria, zjarrfikësja dhe policia janë mobilizuar me operacion të vështirë për shkak të borës. Për pastrim, megjithatë duhen borëpastruese speciale, […]

Lexo më shumë

Rriten vdekjet nga virusi në Greqi, 17.409 raste të reja, 653 të intubuar, 98 humbje jete!

Rriten vdekjet nga virusi në Greqi, 17.409 raste të reja, 653 të intubuar, 98 humbje jete!

Publikuar më 25.01.2022
Greqia bëri të ditur se rastet e reja të konfirmuara laborat...

Greqia bëri të ditur se rastet e reja të konfirmuara laboratorike me koronavirus të regjistruar në 24 orët e fundit janë 17.409, nga të cilat 55 janë zbuluar pas kontrolleve në hyrjet e vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve është 1,830,263 (ndryshim ditor + 1,0%), nga të cilët 49,8% janë meshkuj. Nga rastet e konfirmuara […]

Lexo më shumë