×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kurt Bassuener: Shqipëria nuk mund t’ia shesë arritjet e saj Bashkimit Evropian

Në një korrespondencë për gazetën “Shekulli”, diplomati dhe studiuesi i njohur Kurt Bassuener, thekson rolin që ka Gjermania për ecurinë e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Bassuener, themelues i Institutit për Politikat Demokratike në Sarajevë, është i vetëdijshëm se Shqipëria ka filluar të implementojë disa nga reformat e kërkuara nga ana e Bashkimit Evropian, por çështja e zgjerimit të Bashkimit Evropian është një proces shumë i rëndësishëm dhe atje parimet dhe vlerat a arritura ose jo nga Shqipëria, do të merren parasysh.

Madje Bassuener, është i vetëdijshëm që këto arritje nuk mund të shiten kollaj në ambientet e Bashkimit Evropian. Në reagimin e tij për “Shekullin”, të cilën do e gjeni të plotë në gazetë ditën e hënë, thuhet se:

“Për sa i përket ndërmjetësimit midis partive politike në Shqipëri, më duket interesante që Gjermania është duke ofruar ndërmjetësimin me anë të Z. Whadephul.

Siç ju e dini, Gjermania është mbështetësja më e fortë brenda Bashkimit Evropian për çështjen e Shqipërisë. Berlini është i vetëdijshëm se ndonëse në vend ka një zhvillim funksional të demokracisë, do të jetë e pamundur që këto parime të shiten brenda Bashkimit Evropian.

Është e pamundur se pa parë rezultate konkrete edhe çështja e zgjerimit do të jetë shumë e vështirë për Shqipërinë. Protestat kanë filluar, por Franca dhe Holanda janë tepër skeptike”.

Përgatiti: Erjon Dervishi

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hajdari: Ka një marrëveshje të fshehtë! Nuk duhet të heshtim, vijoj të jem për lista të hapura 100%

Hajdari: Ka një marrëveshje të fshehtë! Nuk duhet të heshtim, vijoj të jem për lista të hapura 100%

Publikuar më 25.10.2020
Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari e ftuar në...

Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari e ftuar në rubrikën “Opinion” në News24 ka folur pas ftesës së saj sot për mbledhje të Këshillit Politik pas dekretit të Metës për kthim në Kuvend të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Hajdari thotë se ka ende kohë për reflektim dhe konsensus pasi siç thotë ajo me këto ndryshime në […]

Lexo më shumë

“Në ndihmë të shëndetësisë dhe shqiptarëve të lënë në mëshirë të fatit”, Basha publikon “4 hapat urgjentë” për situatën

“Në ndihmë të shëndetësisë dhe shqiptarëve të lënë në mëshirë të fatit”, Basha publikon “4 hapat urgjentë” për situatën

Publikuar më 25.10.2020
Kryedemokrati Lulzim Basha ka nxjerrë sot 4 hapat urgjentë q...

Kryedemokrati Lulzim Basha ka nxjerrë sot 4 hapat urgjentë që duhet të ndërmarrë qeveria për t’iu ardhur në ndihmë qytetarëve shqiptarë në situatën e pandemisë së COVID-19. Në fakt bëhet fjalë për një pjesë të planit të PD-së për rimëkëmbjen të deklaruar dhe sugjeruar disa herë nga Basha. “Rritja e numrit të testimeve, rimbursimi i […]

Lexo më shumë

“Yuri Kim të vijë të na shikojë këtu”, gratë naftëtare hyjnë në ditën e 11-të të protestës

“Yuri Kim të vijë të na shikojë këtu”, gratë naftëtare hyjnë në ditën e 11-të të protestës

Publikuar më 25.10.2020
Sa vjen edhe përkeqësohet shëndeti i grave naftëtare, të cil...

Sa vjen edhe përkeqësohet shëndeti i grave naftëtare, të cilat tanimë kanë hyrë në ditën e 11-të të grevës. Ato i kanë drejtuar sot një apel grave politikane dhe ambasadores Yuri Kim që të shohin gjendjen e tyre dhe të solidarizohen me to. Gratë greviste shprehen të vendosura ta vijojnë grevën derisa të marrin pagat […]

Lexo më shumë

“Shfrytëzoi pozicionin shtetëror për të shfryrë inatin kundër meje”, Ndocaj i dërgon mesazh Ramës pas incidentit

“Shfrytëzoi pozicionin shtetëror për të shfryrë inatin kundër meje”, Ndocaj i dërgon mesazh Ramës pas incidentit

Publikuar më 24.10.2020
Ish-deputeti Eduart Ndocaj, i cili ditën e djeshme u shoqëru...

Ish-deputeti Eduart Ndocaj, i cili ditën e djeshme u shoqërua nga Policisë e Lezhës, i ka dërgua mesazh kryeministrit Edi Rama. Ndocaj e ka publikuar në rrjetet sociale, mesazhet me kryeministrin, ku i shpjegon se ai ka pasur një ftesë nga Drejtori i Kulturës në Lezhë Pjeter Zefi, dhe ka qenë Pjerin Ndreu ai që […]

Lexo më shumë

U skualifikua nga gara për deputet, reagon Tritan Shehu: Vendimin e kanë tagër vetëm Basha dhe kryesia e PD

U skualifikua nga gara për deputet, reagon Tritan Shehu: Vendimin e kanë tagër vetëm Basha dhe kryesia e PD

Publikuar më 23.10.2020
Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, reagon pas përjas...

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, reagon pas përjashtimit nga Komisioni i Përzgjedhjes së Kandidatëve për deputetë në PD, pasi baza e partisë e konfirmoi. Duke shprehur ironi për komisionin, Shehu thotë se vendimet i marrin organet statutore të partisë që nis me kryetari, Kryesia dhe Këshilli Kombëtar i Partisë. Tritan Shehu kujton se ka qenë […]

Lexo më shumë

Rama, Zaev dhe Vuçiç do takohen më 30 tetor, ftojnë edhe Kosovën në Mini-Shengen

Rama, Zaev dhe Vuçiç do takohen më 30 tetor, ftojnë edhe Kosovën në Mini-Shengen

Publikuar më 23.10.2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është mirëpritur sot ...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është mirëpritur sot në Shkup nga homologu i tij i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, njofton Insajderi. Në një konferencë të përbashkët për media pas takimit të zhvilluar midis tyre, Zaev tha se Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë marrëdhënie të mira fqinjësore që duhet të vazhdojnë në kultivimin edhe […]

Lexo më shumë

Presidenti Meta kthen në Kuvend ndryshimet kushtetuese, ja arsyet

Presidenti Meta kthen në Kuvend ndryshimet kushtetuese, ja arsyet

Publikuar më 23.10.2020
Presidenti Ilir Meta ka kthyer në Kuvend ndryshimet kushtetu...

Presidenti Ilir Meta ka kthyer në Kuvend ndryshimet kushtetuese. Ashtu siç e kishte paralajmëruar, ai ka nënshkruar ditën e djeshme dekretin që kthen në Kuvend rishqyrtimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Sipas Metës, Kodin i ri zgjedhor e çon vendi drejt zgjedhjeve ku rregullat e konkurrimit favorizojnë partinë në pushtet. Në arsyetimet e tij, Presidentit […]

Lexo më shumë

“Deti”/ Vjen reagimi i parë i kryeministrit të Greqisë, Kyriakos Mitsotakis: Kemi rënë dakord të…

“Deti”/ Vjen reagimi i parë i kryeministrit të Greqisë, Kyriakos Mitsotakis: Kemi rënë dakord të…

Publikuar më 22.10.2020
Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka reaguar për h...

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka reaguar për herë të parë në lidhje me vendimin që palët, Greqia dhe Shqipëria t’i drejtohen Gjykatës së Hagës për çështjen e kufirit detar. Mediat greke shkruajnë sot se komentet i ka bërë pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia. […]

Lexo më shumë