×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kur 21 Janari vjen…

Zef Preçi

Si çdo qytetar i shqetësuar për fatin e përbashkët tonin dhe të bashkëkombasve tanë, edhe unë kam ndjekur ngjarjen tragjike të 21 Janarit 2011 dhe evoluimim e qëndrimit ndaj saj…  E duke qenë se sot mbushen dhjetë vjet nga ajo tragjedi në të cilën 4 qytetarë protestues humbën jetën atë ditë, po përfitoj nga rasti të ndaj me publikun çfarë mendoj rreth asaj ngjarjeje dhe sidomos rreth përdorimit politik, publik dhe mediatik të saj…

Së pari, viktimat e asaj ngjarjeje, nuk janë aspak dëshmorë apo heronj, siç miklohen sot me vendime të qeverisë, por që meritojnë respektin dhe mirënjohjen e të gjithë qytetarëve të vendit. Kjo jo thjesht se u vranë në një protestë politike të opozitës së kohës – tashmë në pushtet prej tetë vitesh edhe për shkak të asaj tragjedie, por sepse ata u sakrifikuan për fjalën e lirë, për të drejtën e protestës demokratike e paqësore. Në këtë këndveshtrim, ata nuk duhen parë as si pedana e ngjitjes në pushtet të së majtës, por si kontribues me çmimin më të lartë – jeten e tyre – ndaj fjalës së lirë. Uroj dhe shpresoj që kjo të jetë hera e fundit që në këtë vend dikush sakrifikohet për këtë element të çmueshem e të pazëvendësueshëm të demokracisë.

 

Së dyti, deklarimet e përsëritur e kallp të drejtueseve të sotëm politikë se “drejtësia e re do të vendosë drejtësi për viktimat e 21 Janarit 2011” nuk mund të mos lexohen ashtu siç janë: kulmi i një hipokrizie të retorikës politike së cilës nuk i beson më askush. Ajo që dihet, por nuk thuhet është se “drejtësia e vjetër” dhe “drejtësia e re” kanë të përbashkët se vijnë nga i njëjti “brum” njerëzor. Për rrjedhojë, “produkti” i saj është i njëjtë: shërbim pa kushte ndaj maxhorancës së radhës dhe liderit të saj, pavarësisht kohës së emërimit apo forcës politike që ka lobuar për t’i sjellë në pozicionet që gëzojnë në hierarkinë e drejtësisë. Pak a shumë si në fabulën si ai “që përsërit të njëjtin eksperiment dhe pret rezultate të ndryshme…”, edhe qytetarët shqiptarë do të duhet të presin ndoshta jo me vite, por breza që kjo situatë e çmendur ku gjithçka kontrollohet nga ekzekutivi dhe kreu i saj dhe ku mungon ndarja elementare e pushteteve të fillojë të ndryshojë…

 

Së treti, edhe përpjekjet për adresimin drejt detajeve teknike të kësaj ngjarjeje shumë të rëndë, të krijojnë përshtypjen e një zgjidhje “win-win” për të gjitha palët e interesuara. Kjo sepse cilido e kupton se dërgimi jashtë shtetit për ekzaminim i një prove shkencore rreth asaj ngjarjeje, më shumë se sjell ndonjë mundesi për të dhënë drejtësi, shtyn në kohë shpresën dhe mban gjallë fabulën e “përgjegjësisë politike” të maxhorancës së kohës rreth asaj ngjarjeje të dhimbshme. Aq më tepër kur kjo formë efikase “tjerrjeje” ka dhënë “rezultat” edhe herë të tjera. Eshtë rasti të kujtojmë disa kaseta të dërguara “në laboratorin më të mirë në botë për rregjistrimet audio”, që në fakt nuk u kthyen më kurrë në Atdhe, mbasi kështu e permbushën misionin e radhës – mashtrimin e opinionit publik.

 

Së katërti, përpara se të shpallen “dëshmorë të Atdheut” viktimat e 21 Janarit kanë pase dhe kanë nevojë për përkujdesje ndaj familjarëve të tyre të mbetur gjallë. Këto dhjetë vjet kanë provuar një (keq)përdorim politik të panevojshëm dhe një mungesë të kujdesit shtetëror për ta…

 

Së fundi, por jo më pak e rëndësishmja, proceset gjyqësore çalamane të kësaj dekade mbi individët e përfshirë në këtë çështje dhe gradimet politike të disa prej protagonistëve të drejtpërdrejtë apo të tërthortë të asaj ngjarjeje fatkeqe, e kane çveshur nga çfarëdo morali publik maxhorancën aktuale që pretendon vendosjen e drejtësisë për 21 Janarin. Kështuqe takimet e përvitshme komemorative dhe vizitat në vend-ngjarje (bulevard) e bëjnë atë edhe më të pabesueshme, të paktën tek ajo pjesë e shoqërisë shqiptare që nuk është dehur nga të mirat e pushtetit.

E kështu, kaloi edhe dhjetëvjetori i 21 Janarit 2011, për t’i lënë vendin 11-vjetorit, kuptohet me ndonjë fabul të re, se helbete, jemi në vit zgjedhor dhe problemi më i madh nuk është më qeverisja e vendit, por shpikja e “lodrës së radhës” në fushatën zgjedhore të 25 Prillit 2021!

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

DITARI I 25 PRILLIT(-51)/ Edi, na nxirr Namik Doklen nga shtëpia!

DITARI I 25 PRILLIT(-51)/ Edi, na nxirr Namik Doklen nga shtëpia!

Publikuar më 05.03.2021
Arben Rrozhani Edi, shumë mirë bëre me Najada Çomon që e fut...

Arben Rrozhani Edi, shumë mirë bëre me Najada Çomon që e fute në listën për deputetë. Ka një vit që është në ballë të luftës me “armikun e padukshëm”. Është bijë mjekeje, familje e nderuar dhe profesioniste e shkëlqyer, edhe pse një “gojëlig”, ish-deputet i PD-së thotë lart e poshtë se ia kishte shpëtuar kunatin […]

Lexo më shumë

Pse Rama u trembet më shumë të vetëve

Pse Rama u trembet më shumë të vetëve

Publikuar më 04.03.2021
Andi Bushati Nëse do të kuptosh atë që Edi Rama ka vërtetë f...

Andi Bushati Nëse do të kuptosh atë që Edi Rama ka vërtetë frikë, atëherë duhet të lexosh mes rreshtave të fjalimeve të tij. Duke hapur “de facto” fushatën, me një one man show që i dedikohej kërcënimit të “arritjeve” të reformës në drejtësi nga një fitore e mundshme e opozitës, ai u përpoq të ndërgjegjësonte […]

Lexo më shumë

DITARI I 25 PRILLIT(-52)/ Aeroportet e Ramës

DITARI I 25 PRILLIT(-52)/ Aeroportet e Ramës

Publikuar më 04.03.2021
Arben Rrozhani Në një intervistë televizive, më 17 shkurt 20...

Arben Rrozhani Në një intervistë televizive, më 17 shkurt 2021, ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ndër të tjera foli edhe për arsyen pse PS kërkon një mandat të tretë qeverisës. “Në mandatin e tretë Shqipëria do bëhet vend modern me aeroporte të reja“-tha ministrja pa iu dridhur qerpiku. Përroi psiqik i ministres u […]

Lexo më shumë

Vetingun politik mund ta bëjnë vetëm gjyqtarë dhe prokurorë nga vende të fuqishme

Vetingun politik mund ta bëjnë vetëm gjyqtarë dhe prokurorë nga vende të fuqishme

Publikuar më 03.03.2021
Arlind Puka Rreth 6 vite më parë Kuvendi i Shqipërisë mirato...

Arlind Puka Rreth 6 vite më parë Kuvendi i Shqipërisë miratoi ligjin e dekriminalizimit që kishte si qëllim largimin e funksionarëve publikë me të shkuar kriminale nga parlamenti dhe disa institucione shtetërore. Nuk mund të kandidojnë dhe as të zgjidhen deputetë në Kuvendin e Shqipërisë, kryetar bashkie apo këshilltar në këshillin bashkiak, dhe në çdo […]

Lexo më shumë

DITARI I 25 PRILLIT(-53)/ Hajdut edhe në 3D

DITARI I 25 PRILLIT(-53)/ Hajdut edhe në 3D

Publikuar më 02.03.2021
Arben Rrozhani Rilindja nuk di të bëjë ndonjë punë, por as p...

Arben Rrozhani Rilindja nuk di të bëjë ndonjë punë, por as projekte 3D. I bie për shkurt, duke i vjedhur, kopjuar dhe shtrembëruar. Skandali me projektin 3D të hekurudhës Tiranë-Rinas-Durrës, që është një kopje identike e hekurudhës së Dohas, kryeqytetit të Katarit, nuk është as i pari dhe as i fundit. Porjekti 3D i hekurudhës […]

Lexo më shumë

Princi saudit i kurorës i ka duart të lyera me gjak

Princi saudit i kurorës i ka duart të lyera me gjak

Publikuar më 28.02.2021
Kthesë në Uashington: Një raport i CIA-s bën fare të qartë, ...

Kthesë në Uashington: Një raport i CIA-s bën fare të qartë, se ç’rol ka luajtur princi saudit i kurorës Mohamed bin Salman në rastin e vrasjes së gazetarit Khashoggi, mendon Rainer Sollich. Pas publikimit të raportit të CIA-s janë shmangur edhe dyshimet e fundit: Vrasja e gazetarit kritik ndaj qeverisë Jamal Khashoggi më 2018 në […]

Lexo më shumë

A ka nevojë për një ‘lockdown’ Shqipëria si pasojë e COVID-19?

A ka nevojë për një ‘lockdown’ Shqipëria si pasojë e COVID-19?

Publikuar më 27.02.2021
Nga: Erjon Dasho Me katastrofën shëndetësore që ka nisur në ...

Nga: Erjon Dasho Me katastrofën shëndetësore që ka nisur në nëntor dhe ka arritur kulmin në shkurt, janë shtuar më së fundi edhe promovuesit e “lockdown-it”. Propozuesit e të quajturit “lockdown” kanë ditë (disa edhe javë) që e promovojnë atë në studiot televizive dhe rrjetet sociale. Ata janë në një masë të madhe mjekë shqiptarë […]

Lexo më shumë

Vajza nga Ibri, Vjosa Osmani përtej politikës

Vajza nga Ibri, Vjosa Osmani përtej politikës

Publikuar më 24.02.2021
Nga Linda Karadaku Vjosa Osmani, e cila në zgjedhjet e 14 sh...

Nga Linda Karadaku Vjosa Osmani, e cila në zgjedhjet e 14 shkurtit, garoi nën siglën e Lëvizjes Vetëvendosje, me sa duket e ka tejkaluar në vota edhe kreun e kësaj partie, Albin Kurti, në rezultatin e tij të vitit 2019. Kurti kishte marrë atëherë më shumë se 180 mijë vota dhe Osmani, këtë herë duket […]

Lexo më shumë