×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kthehet në traditë mbështetja e studentëve ekselentë të turizmit

Industria e turizmit luan një rol jetik në ekonominë globale dhe në gjithë komunitetin përkatës. Teksa në vitin 2018 kjo industri gjeneroi 10.4% të Prodhimit të Brendshem Bruto në rang global duke rritur ndjeshëm treguesit e punësimit, viti 2019 pritet të mbyllet me shifra akoma më optimiste.

Në Shqipëri duke iu referuar të dhënave zyrtare të INSTAT por edhe të World Travel and Tourism Council (WTTC), vihet re një rritje e konsiderueshme e numrit të turistëve vit pas viti dhe ndërkohë parashikimet për ecurinë e pozicionimit të saj për vitet e ardhshme, janë tepër pozitive.

Faktor kryesor në krijimin e turizmit të qëndrueshëm e njëkohësisht edhe sfida aktuale në sektorin e turizmit në vendin tonë, është kualifikimi i burimeve njerëzore dhe punësimi i tyre. Në këtë kuadër, Green Coast i cili vazhdimisht ka prezantuar në Shqipëri shërbime dhe programe inovative dhe punon maksimalisht për të ofruar standardin e munguar prej vitesh në turizmin shqiptar, ka ndërmarrë një nismë në drejtim të mbështetjes së studentëve që studiojnë për të punuar në këtë industri.

Ashtu si dhe vitin e kaluar, edhe këtë vit Green Coast akordoi sërish bursë studimi për studentë ekselentë në degën e Turizmit.

Këtë vit fituese e bursës është Drilona Shehi, 23 vjeç, studente e degës “Menaxhim Turizmi“, pranë Universitetit të Tiranës. Kriteret kryesore të përzgjedhjes së Drilonës si fituese e kësaj burse, ishin arritja e rezultateve të larta gjatë nivelit bachelor, si edhe dega e përzgjedhur e studimeve në fushën e turizmit. Kjo iniciativë ndërmerret në kuadër të vlerësimit të studentëve të turizmit, si një potencial i lartë për t’u punësuar pranë projektit Green Coast.

“Green Coast është projekti më i rëndësishëm i Grupit Balfin në fushën e turizmit e një ndër projektet me impakt të madh në zhvillimin e turizmit dhe ekonomisë shqiptare. Duke synuar që edhe në Shqipëri të kemi mundësi të prekim nivelin elitar të turizmit sikurse në vendet më të zhvilluara të botës, ne po punojmë për të ngritur një strukturë të mirëfilltë dhe mekanizma të shumëfishtë, të cilat përfshijnë edhe arsimimin e kualifikimin e burimeve njerëzore. Bursat që po ofrojmë për të mbështetur studentët ekselentë të turizmit janë një pikë e rëndësishme e gjithë strategjisë dhe punës që po bëhet në këtë drejtim”– shprehet Ogerta Manelli, Menaxhere e Burimeve Njerëzore në Green Coast.

E pyetur pse vendosën të ndërrmarrin këtë iniciativë, znj. Manelli shprehet:

“Për t’ju përgjigjur kësaj pyetje po përmend një shrehje të Nelson Mandella: Arsimi është arma më e fuqishme që mund të përdorësh për të ndryshuar botën.

Nëpërmjet kualifikimit të burimeve njerëzore e më pas punësimit të tyre në profilin ku ata specializohen, jemi në rrugën e duhur për rritjen e standardeve të turizmit”.

Si një industri shumë dinamike e me ndryshime të vazhdueshme, turizmi kërkon vazhdimisht burime të kualifikuara njerëzore, me njohuri dhe aftësi të reja, të nevojshme për të kryer në mënyrë sa më efikase të gjitha funksionet menaxheriale, administrative e operacionale. Në këtë kuadër, Green Coast synon që këtë nismë ta kthejë në një traditë ku çdo vit të mbështesë e të përgatisë studentë ekselentë të turizmit, duke kontribuar që në gjenezë në krijimin dhe ofrimin e turizmit elitar në Shqipëri.

Grupi Balfin i kushton një vëmendje të veçantë përgjegjësisë sociale, për të qenë sa më pranë komuniteteve dhe nën kujdesin e posaçëm të vetë presidentit të Grupit, z. Samir Mane, zbaton një strategji të koordinuar për të gjitha kompanitë e tij, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në shtetet e tjera ku Grupi operon.

Nga fondi dedikuar këtij qëllimi në vitin 2019 Grupi Balfin alokoi 1 milionë e 50 mijë euro dhe padyshim që mbështetja e arsimit dhe kualifikimit të mëtejshëm profesional, përfshirë edhe fushën e turizmit zë një vend të rëndësishëm.

(Shkrim Promocional)

 

 

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pas Tiranës, edhe East Gate në Shkup drejt realizimit pas huasë së rëndësishme

Pas Tiranës, edhe East Gate në Shkup drejt realizimit pas huasë së rëndësishme

Publikuar më 30.07.2020
Pavarësisht vështirësive të krizës globale të diktuar nga Co...

Pavarësisht vështirësive të krizës globale të diktuar nga Covid-19, besimi i bankave lokale dhe rajonale ndaj Grupit Balfin mbetet i palëkundur. Në një konferencë për shtyp u mbajt sot në qendrën tregtare East Gate Mall në Shkup, ku u nënshkrua një marrëveshje ndërmjet Skopje East Gate (SEG) dhe një grupi bankash për një hua për […]

Lexo më shumë

Projekti “Green Coast”, nxitës i punësimit dhe promovimit të vlerave të Palasës

Projekti “Green Coast”, nxitës i punësimit dhe promovimit të vlerave të Palasës

Publikuar më 23.07.2020
Turizmi është transformuar në një prej industrive kryesore p...

Turizmi është transformuar në një prej industrive kryesore përsa i përket ndikimit në ekonominë kombëtare të Shqipërisë dhe akoma më shumë për ekonomitë e vogla lokale. Krahas vëmendjes së institucioneve qeverisëse, qendrore apo vendore, ndikim të madh ka pas edhe investimi nga ana e shoqërive private. Mbështetja e zhvillimit të turizmit në një perspektivë strategjike […]

Lexo më shumë

Merr fund jeta e vështirë për familjen Lazo në Sarandë, Samir Mane merr përsipër rikonstruksionin e banesës

Merr fund jeta e vështirë për familjen Lazo në Sarandë, Samir Mane merr përsipër rikonstruksionin e banesës

Publikuar më 25.06.2020
Grupi Balfin, me iniciativën e Presidentit Samir Mane, pasi ...

Grupi Balfin, me iniciativën e Presidentit Samir Mane, pasi u njoh për me rastin e familjes Lazo, ka vendosur t’i përgjigjet thirrjes së tyre për ndihmë. Shumë shpejt do të fillojnë punimet për rikonstruksionin e shtëpisë së kësaj familje në Sarandë. Një rast i përcjellë nga programi i gazetarisë investigative ”Fiks Fare” në televizionin Top […]

Lexo më shumë

Surpriza, si do ta zbatojë këtë vit distancimin social Markata e lodrave në QTU

Surpriza, si do ta zbatojë këtë vit distancimin social Markata e lodrave në QTU

Publikuar më 01.06.2020
Edhe këtë qershor, me rastin e ditës ndërkombëtare të fëmijë...

Edhe këtë qershor, me rastin e ditës ndërkombëtare të fëmijëve, QTU rikthen Markaten e Lodrave, gjatë të gjithë muajit! Nën moton “Fëmijët për fëmijët”, do të jenë vetë vogëlushët ata që do të shesin dhe do të blejnë lodrat me njëri-tjetrin! Si çdo vit, qëllimi i këtij aktiviteti është argëtimi i fëmijëve dhe zgjimi i […]

Lexo më shumë

Eco Market vjen tek ti! Qëndro në shtëpi, porosit online shportën ushqimore

Eco Market vjen tek ti! Qëndro në shtëpi, porosit online shportën ushqimore

Publikuar më 05.04.2020
Rrjeti i marketeve Eco Market në kuadër të situatës së kriju...

Rrjeti i marketeve Eco Market në kuadër të situatës së krijuar prej COVID-19, ka ndërtuar një platformë të porosisë online  (http://bli.ecomarket.al/) për të gjithë gamën e produkteve të saj me të njëjtat çmime si në dyqanet fizike të saj. Eco Market i gjendet pranë qytetarëve në të gjithë Shqipërinë përmes bashkëpunimit me shërbimin postar Albanian […]

Lexo më shumë

Ja 10 fatlumët e shorteut të Spar që do ta nisin vitin me një Fiat Panda

Ja 10 fatlumët e shorteut të Spar që do ta nisin vitin me një Fiat Panda

Publikuar më 20.01.2020
Tetori i vitit 2019 shënoi 3 vjetorin e Spar Albania në Shqi...

Tetori i vitit 2019 shënoi 3 vjetorin e Spar Albania në Shqipëri. Me rastin e festimeve, Spar nisi fushata intensive me oferta e me surpriza fantastike për të shpërblyer klientët e tij në mbarë vendin. Një prej këtyre surprizave ishte dhe fushata “Ktheji blerjet në fitore”, e cila ju ofronte mundësinë të gjithë klientëve të […]

Lexo më shumë

27.3 milionë USD për 2019 nga AlbChrome në Bulqizë, hapet pusi nr 9, investimi më i madh në sektorin minerar

27.3 milionë USD për 2019 nga AlbChrome në Bulqizë, hapet pusi nr 9, investimi më i madh në sektorin minerar

Publikuar më 26.12.2019
Me investime që kapin vlerën 27.3 milionë USD, AlbChrome, ka...

Me investime që kapin vlerën 27.3 milionë USD, AlbChrome, ka shënuar një rekord investimesh për vitin 2019 në minierën e Bulqizës, që administrohet nga kompania. Së fundmi ka nisur funksionimin “Kali i Betejës” i një vargu të tërë investimesh, Pusi numër 9, investimi më i madh në sektorin minerar në Shqipëri gjatë 30 viteve të […]

Lexo më shumë

“Sigal Uniqa Group Austria” kontribuon me 60 mijë euro për familjet e prekura nga tërmeti

“Sigal Uniqa Group Austria” kontribuon me 60 mijë euro për familjet e prekura nga tërmeti

Publikuar më 27.11.2019
SIGAL UNIQA Group AUSTRIA në Shqipëri, pjesë e Grupit të Sig...

SIGAL UNIQA Group AUSTRIA në Shqipëri, pjesë e Grupit të Sigurimeve UNIQA, një prej grupeve financiare në Evropë, është duke përjetuar dhe ndjekur nga afër çdo sekondë për t’iu gjendur sa më pranë të gjithë klientëve të saj të siguruar, në gatishmëri totale 24/7, në terren dhe në përmbushje të plotë të të gjitha detyrimeve […]

Lexo më shumë