×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kriza në Itali, kabineti i Conte-s drejt suksesit, votohet nga 321 deputetë

Dhoma e ulët e Parlamentit të Italisë i jep besimin qeverisë Conte me 321 vota pro, 259 kundër dhe 27 abstenime. Votimi ishte i qartë ku secili deputet parakaloi para bankës presidenciale dhe deklaroi votën e tij me zë të lartë. Conte u largua nga Dhoma sapo filloi votimi.

Kryeministri në Montecitorio kërkoi mbështetjen e “vullnetarëve” të “zonës pro-evropiane: liberale, popullore, socialiste”. Duke premtuar, se ai do ta lërë delegacionin për shërbimet “tek një autoritet i deleguar i besimit tim”, dhe atë tek bujqësia, dhe të angazhohet për “një reformë zgjedhore proporcionale” dhe “një projekt të madh të reformës së taksave”.

Conte humbi shumicën e tij të koalicionit me largimin e ministrave të kabinetit që i përkisnin partisë së vogël, por të rëndësishme të Italia Viva, të ish-Kryeministrit Matteo Renzi, që kërcënoi të rrëzonte qeverinë e tij.

Votimi i hapur në Dhomë ishte i barabartë me një votë besimi për qeverinë.

Shanset e Conte për të mbizotëruar në votim morën një nxitje të rëndësishme kur një ligjvënës në partinë e Renzi njoftoi në Parlament pas fjalës së Conte se deputetët e Italia Vive do të abstenojnë në votim.

Por një pengesë shfaqet të martën në Senat ku partia e Renzi ka 18 anëtarë, që do të thotë se Conte do të kërkonte mbështetje nga jashtë koalicionit të tij të lëkundur për të qëndruar në pushtet – edhe nëse partia e Renzit përsëri abstenon në atë votim.

Edhe nëse qeveria e Conte mbijeton për nga numri në Parlament, tërheqja e partisë së Renzi javën e kaluar theksoi brishtësinë e koalicionit. Conte ka të ngjarë të ketë nevojë për mbështetje nga radhët e centristëve jashtë koalicionit të tij ose opozitës për të qenë në gjendje të miratojë legjislacionin, duke përfshirë masa jetësore ekonomike për të shpëtuar një ekonomi që ishte tashmë e ndenjur para se ta dëmtonte pandemia.

Renzi është përballur me kritika të ashpra për lojën e pushtetit gjatë një pandemie që ka vrarë më shumë se 82,000 italianë.

“A i merrnim gjithmonë vendimet më të mira? Të gjithë mund të bëjnë vlerësimet e tyre”, i tha Conte Dhomës së ulët. “Nga ana ime, unë mund të them se qeveria punoi me kujdesin dhe vëmendjen më të madhe për ekuilibrat delikatë, përfshirë ato kushtetuese”, duke mbajtur parasysh implikimet e rënda për italianët e zakonshëm.

“Nëse unë mund të flas në emër të të gjithë qeverisë, me kokën lart, nuk është nga arroganca e dikujt që beson se nuk ka bërë gabime”, tha Conte. “Eshtë nga vetëdija se si e gjithë qeveria vendosi gjithë energjinë e saj fizike dhe mendore në mbrojtjen më të mirë të kombit”.

The electronic scoreboard with the result of the vote in the Lower House of the Parliament in Rome, Italy, 18 January 2021. The Lower House gives confidence to the Conte government with 321 votes in favor, 259 against and 27 abstentions. The Italian government crisis triggered by the defection of Matteo Renzi’s Italia Viva (IV) party must be resolved by confidence votes in parliament, Premier Giuseppe Conte told the Lower House ahead of the first one Monday.
ANSA/ETTORE FERRARI/POOL

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

“Vajza nuk është më”/ Gruaja pasi vret fëmijën e saj, tenton të vrasë edhe veten, ja si ndodhi ngjarja e rëndë!

“Vajza nuk është më”/ Gruaja pasi vret fëmijën e saj, tenton të vrasë edhe veten, ja si ndodhi ngjarja e rëndë!

Publikuar më 08.03.2021
Një grua 41-vjeçare vrau vajzën e saj, gjatë natës në Cislia...

Një grua 41-vjeçare vrau vajzën e saj, gjatë natës në Cisliano (Milano). Pas vrasjes së vajzës së vogël, gruaja e arrestuar nën akuzën e vrasjes u përpoq të vriste veten. Kjo pasi në trupin e saj u panë disa lëndime të lehta. Ajo u shtrua në spitalin e Magenta. Në rrjetet sociale ajo tregoi për […]

Lexo më shumë

Grupi i vaksinave Oxford/AstraZeneca u pezullua në Austri pas vdekjes së gruas

Grupi i vaksinave Oxford/AstraZeneca u pezullua në Austri pas vdekjes së gruas

Publikuar më 08.03.2021
Autoritetet austriake kanë pezulluar vaksinat e koronavirusi...

Autoritetet austriake kanë pezulluar vaksinat e koronavirusit Oxford/AstraZeneca si një “masë paraprake” ndërsa hetojnë vdekjen e një personi dhe sëmundjen e tjetrit pasi kanë marrë vaksinën. “Zyra Federale për Sigurinë në Kujdesin Shëndetësor (BASG) ka marrë dy raporte në një lidhje kohore me një vaksinim nga e njëjta grumbull i vaksinës AstraZeneca në klinikën e […]

Lexo më shumë

“Ne nuk fundosemi kurrë”/ Bashkimi Europian i drejtohet Anglisë: Ne nuk kemi gjendje shpirtërore, ne jemi një institucion

“Ne nuk fundosemi kurrë”/ Bashkimi Europian i drejtohet Anglisë: Ne nuk kemi gjendje shpirtërore, ne jemi një institucion

Publikuar më 08.03.2021
Përgjigja e Komisionit Evropian ndaj pretendimeve të ministr...

Përgjigja e Komisionit Evropian ndaj pretendimeve të ministrit të ri të Brexit të Boris Johnson se blloku veproi me “vullnet të keq” ndaj Britanisë së Madhe sepse zgjodhi të largohej: “Ne kurrë nuk fundosemi”. David Frost ishte autori i një pjese në gazetën Telegraf, në fundjavë në të cilën ai shkroi se BE duhet të […]

Lexo më shumë

Angela Merkel/ Ulja e popullaritetit të partisë së saj, faktor janë normat e ngadalta të vaksinimit

Angela Merkel/ Ulja e popullaritetit të partisë së saj, faktor janë normat e ngadalta të vaksinimit

Publikuar më 07.03.2021
Konservatorët e Angela Merkel kanë rënë me 32% në vota, nga ...

Konservatorët e Angela Merkel kanë rënë me 32% në vota, nga 32.9% në zgjedhjet e fundit parlamentare, midis kritikave ndaj pandemisë, sipas një sondazhi të publikuar sot. Kjo është një rënie prej dy pikësh në një javë dhe gjithashtu niveli më i ulët në të cilin Bashkimin Kristian Demokratik (CDU) i kancelares dhe aleati i […]

Lexo më shumë

Itinerari i qarkullimit të drogës për në Europë

Itinerari i qarkullimit të drogës për në Europë

Publikuar më 07.03.2021
Alexander është në mesin të 40-ve i punësuar dhe jeton në Be...

Alexander është në mesin të 40-ve i punësuar dhe jeton në Berlin-Mitte. Ai është konsumator kokaine. Dikur, thotë ai, ka konsumuar afërsisht dy herë në javë. Që prej lockdown-it si rrjedhojë e koronavirusit konsumon më shpesh, i thotë Alexandër DW në telefon: “Me siguri katër herë në javë.” Ai çdo mbrëmje ka shokë për vizitë […]

Lexo më shumë

OBSH refuzon planet e BE-së për librezat e vaksinimit

OBSH refuzon planet e BE-së për librezat e vaksinimit

Publikuar më 06.03.2021
Libreza e vaksinimit në BE synon të ndihmojë për përballimin...

Libreza e vaksinimit në BE synon të ndihmojë për përballimin e pandemisë korona. Por Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rezerva serioze – dhe bën një prognozë të guximshme. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka rezerva serioze ndaj planit të Komisionit të BE për një “librezë digjitale vaksinimi kundër Covidi-19”. Drejtori rajonal i OBSH-së në Evropë, […]

Lexo më shumë

Makthi në Itali/ 100,000 vdekje më shumë në vitin 2020 krahasuar me pesë vitet 2015-2019

Makthi në Itali/ 100,000 vdekje më shumë në vitin 2020 krahasuar me pesë vitet 2015-2019

Publikuar më 05.03.2021
Viti 2020 ishte viti që regjistroi në Itali 746.146 vdekje. ...

Viti 2020 ishte viti që regjistroi në Itali 746.146 vdekje. Këto të dhëna përmblidhen në një studim nga Instituti Italian i Statistikave (Istat), i cili u krye në bashkëpunim me Institutin e Lartë të Shëndetit Italian. Studiuesit shtojnë se 10.2% e vdekjeve është për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe se numri i përgjithshëm i […]

Lexo më shumë

Certifikata e vaksinimit/ Shefja e Komisionit Europian, Von der Leyen: Miratimi i propozimit do të bëhet në 17 mars

Certifikata e vaksinimit/ Shefja e Komisionit Europian, Von der Leyen: Miratimi i propozimit do të bëhet në 17 mars

Publikuar më 05.03.2021
Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka ...

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka folur për “Certifikatën e Gjelbër Dixhitale”. Ajo informoi udhëheqësit evropianë, me letër dërguar atyre në funksion të miratimit të një propozimi legjislativ më 17 mars. Në letrën e saj, Presidentja e Komisionit kujtoi se në konferencën me video më 24 shkurt kishte një marrëveshje për të […]

Lexo më shumë