×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kostoja e energjisë është “galopante”/ Çmimi i gazit europian shënon një rekord të ri të lartë

Kontratat e gazit arritën nivele të reja në Europë sot, me çmimet galopante që krijuan kosto mbytëse të energjisë në prag të dimrit.

Çmimi i referencës europiane, TTF holandeze (Transfer Facility), regjistroi një rritje prej 16.36% në 135.00 euro për megavat orë (MWh). Çmimi i gazit britanik, me shpërndarjen muajin tjetër, regjistroi një kërcim prej 18.15% në 347.27 paund për njësi termike.

Të dy tregjet regjistruan fitime të mëparshme prej mbi 25%, dhe arritën në 162.12 euro dhe 407.82 paund, respektivisht, çmime që janë një rekord.

“Kërcimi aktual i çmimeve të energjisë në Europë është vërtet unik”, thanë analistët e Société Générale. “Asnjëherë më parë çmimet e energjisë nuk janë rritur kaq shumë dhe kaq shpejt”.

I pyetur nga ‘Agence France-Presse’, analisti i Commerzbank, Carsten Fritz e sheh këtë rritje shumë të fortë të çmimit si një “lëvizje paniku dhe frike” kundër aksioneve të ulëta ndërsa dimri po afrohet në hemisferën veriore.

Analistët e ING gjithashtu shtojnë një kombinim të faktorëve të tillë si “çmimet e larta të energjisë elektrike, furnizimi i kufizuar nga Rusia dhe mundësia e një dimri më të ftohtë”.

Sipas ekspertëve të ‘Capital Economics’, çmimet “ndoshta do të mbeten më të larta se në të kaluarën” në periudhën afatmesme.

Çmimet janë rritur pjesërisht për shkak të rritjes së kërkesës, veçanërisht nga Azia, pasi ekonomitë gradualisht po dalin nga bllokimet për shkak të koronavirusit. Dimri dhe pranvera relativisht e ftohtë europiane që ka kaluar ka pakësuar edhe furnizimet.

Ndërkohë, rënia e prodhimit vendas dhe kushtet e pafavorshme të motit në SHBA kanë krijuar një treg të ngushtë të gazit dhe e kanë bërë të vështirë rimbushjen e rezervave të gazit para dimrit të ardhshëm.

Rritja e kostove të energjisë ka dhënë alarmin në BE, si në nivelin e shteteve anëtare (Këshilli i BE -së) ashtu edhe në institucionet, përkatësisht Parlamentin Europian dhe Komisionin Europian.

Javën e ardhshme, Komisioni do të paraqesë një “sasi masash” për t’u marrë me krizën e energjisë, së pari duke analizuar arsyet që çuan në rritjen e çmimit dhe duke propozuar një paketë për të zvogëluar ndikimin në familjet dhe bizneset e cenueshme.

Lidhur me propozimin e paraqitur nga Spanja dhe të mbështetur nga disa shtete të tjera anëtare për të pasur një furnizim të përbashkët europian me gaz, siç ndodhi me vaksinat, Komisioneri Simpson tha se ishte një ide që duhej marrë në konsideratë.

Sipas Komisionerit të Energjisë, autoritetet kombëtare dhe europiane të konkurrencës duhet të kryejnë inspektime për të shmangur shtrembërimet në tregun e energjisë.

Në emër të Presidencës Sllovene të Këshillit të BE -së, Ministri i Jashtëm, Andrzej Logar deklaroi se çështja e rritjes së kostove të energjisë ishte diskutuar tashmë në Këshillin Europian (Krerët e shteteve dhe qeverive) në fund të shtatorit dhe do të diskutohej përsëri në takimin e tij në 21 dhe 22 tetor për të gjetur zgjidhje afatgjata dhe afatshkurtra.

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen tha sot se çështja e çmimeve të larta të energjisë është serioze dhe shtoi se është me rëndësi të madhe për BE -në të investojë në burime të ripërtëritshme të energjisë në planin afatgjatë, në mënyrë që të shmanget rritja e ardhshme.

“Unë mendoj se duhet të jemi shumë të qartë se çmimet e gazit po rriten. Por në çmimet e energjisë së rinovueshme, çmimet kanë rënë vitet e fundit dhe mbeten të qëndrueshme”, u tha von der Leyen gazetarëve para fillimit të samitit BE-Ballkani Perëndimor në Slloveni.

“Pra, për ne është shumë e qartë se në planin afatgjatë me energji është e rëndësishme të investojmë në burime të rinovueshme që na ofrojnë çmime të qëndrueshme dhe më shumë pavarësi, sepse 90% e gazit natyror importohet në BE”, shtoi ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përmbyset zetori në Lushnje, plagosen lehtë gjyshi me nipin, mbesa 10-vjeçare në gjendje të rëndë

Përmbyset zetori në Lushnje, plagosen lehtë gjyshi me nipin, mbesa 10-vjeçare në gjendje të rëndë

Publikuar më 16.10.2021
Një ngjarje rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Lushnjë, ku...

Një ngjarje rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Lushnjë, ku, si pasojë e rrëzimit të një zetori, janë plagosur 3 persona. Në drejtim të mjetit bujqësor ka qenë gjyshi i të miturve, Xhevair Allkaj. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Çermë të Lushnjës, kur, pas rrëzimit, u plagosën nipi 8-vjeçar dhe motra e tij 10-vjeçare, e […]

Lexo më shumë

Detaje të reja nga ngjarja në Qerret, 4 turistët rusë dyshohet se nuk vdiqën nga asfiksia në sauna

Detaje të reja nga ngjarja në Qerret, 4 turistët rusë dyshohet se nuk vdiqën nga asfiksia në sauna

Publikuar më 16.10.2021
Zbulohen detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi mbrëmj...

Zbulohen detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi mbrëmjen e djeshme në një hotel me 5 yje në Qerret, ku u gjetën të vdekur 4 turistë rusë. Burime jozyrtare bëjnë me dije për Faxnews se, ndryshe nga sa u tha fillimisht, ngjarja nuk është regjistruar në ambientet e saunës, por në pishinën e […]

Lexo më shumë

Pallati i djegur në Astir, fqinjët akuzojnë policinë se injoroi ankesat për djalin problematik dhe zjarrfikëset se erdhën me vonesë

Pallati i djegur në Astir, fqinjët akuzojnë policinë se injoroi ankesat për djalin problematik dhe zjarrfikëset se erdhën me vonesë

Publikuar më 16.10.2021
Pamje të rënda duken sot në apartamentin që u përfshi nga zj...

Pamje të rënda duken sot në apartamentin që u përfshi nga zjarri, sot në mëngjes, e për pasojë shkaktoi vdekjen e 62-vjeçares Hava Osmenaj, e cila u hodh nga dritarja e katit të tretë për t’iu shpëtuar flakëve. Nga dritarja u hodh edhe djali i saj 36-vjeç Klodian Osmenaj, i cili ndodhet në spital dhe […]

Lexo më shumë

LAJM I FUNDIT/ Arrestohet i riu në Fier me një sasi e madhe droge, shpallet në kërkim bashkëpunëtori

LAJM I FUNDIT/ Arrestohet i riu në Fier me një sasi e madhe droge, shpallet në kërkim bashkëpunëtori

Publikuar më 16.10.2021
Në Fier gjatë operacionit “Hoxhara” u arrestua shtetasi Irdi...

Në Fier gjatë operacionit “Hoxhara” u arrestua shtetasi Irdi Haxhiu (Bajraktari) dhe u shpall në kërkim shtetasi Përparim Smira, të akuzuar për veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve. Në një njoftim zyrtar policia u shpreh: “Finalizohet operacioni policor i koduar “Hoxhara”, sekuestrohen 10 kg lëndë narkotike e dyshuar cannabis sativa. Vihet në pranga një nga […]

Lexo më shumë

Akuzohen për trafikim dhe prostitucion, sekuestrohen pasuritë e dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë

Akuzohen për trafikim dhe prostitucion, sekuestrohen pasuritë e dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë

Publikuar më 16.10.2021
Me anë të një njoftimi zyrtar bëhet me dije se Policia e Tir...

Me anë të një njoftimi zyrtar bëhet me dije se Policia e Tiranës ka sekuestruar pasurinë e dy vëllezërve në Tiranë me precedentë penalë në fushën e krimeve. Pasuria e tyre kap vlerën e 150.000 euro, nga të dhënat zyrtare njëri është arrestuar në Spanjë në 2018, ndërsa vëllai tjetër është nën hetim nga autoritetet […]

Lexo më shumë

Është koha e mbjelljes së grurit, z.kryeministër!

Është koha e mbjelljes së grurit, z.kryeministër!

Publikuar më 16.10.2021
Abdurahim Ashiku* Në vitin 1950 Shqipëria mbillte 87 mijë he...

Abdurahim Ashiku* Në vitin 1950 Shqipëria mbillte 87 mijë hektarë grurë… Në vitin 1991 mbillte 144 mijë hektarë… Në vitin 2020 mbillte 53.946 hektarë… Në vitin 2020 nuk mbillej as sa mbillej në vitin 1950 por plot 33.054 hektarë më pak. Në vitin 2013, kohë kur ju u bëtë kryeministër, sipërfaqja e mbjellë me grurë […]

Lexo më shumë

SITUATA DRAMATIKE/ Shqipëria, e fundit në Europë për indeksin e zbatimit të ligjit, kampione në korrupsion

SITUATA DRAMATIKE/ Shqipëria, e fundit në Europë për indeksin e zbatimit të ligjit, kampione në korrupsion

Publikuar më 16.10.2021
Shqipëria renditet e 83-a nga 139 shtete, e fundit në Europë...

Shqipëria renditet e 83-a nga 139 shtete, e fundit në Europë, në Indeksin e Sundimit të Ligjit, 2020-2021 të publikuar së fundmi nga “World Justice Project”, një institut kërkimor ndërkombëtar me qendër në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Shqipëria merr 0.49 pikë, me rënie me 0.01 pikë në raport me një vit më parë (zero […]

Lexo më shumë

Djegia e apartamentit në “Astir”, dyshohet për zjarr të qëllimshëm, ndërhyrja e zjarrfikëses shpëtoi banorët e tjerë

Djegia e apartamentit në “Astir”, dyshohet për zjarr të qëllimshëm, ndërhyrja e zjarrfikëses shpëtoi banorët e tjerë

Publikuar më 16.10.2021
Një 62-vjeçare ka ndërruar jetë tragjikisht mëngjesin e kësa...

Një 62-vjeçare ka ndërruar jetë tragjikisht mëngjesin e kësaj të shtune në Astir, pasi u hodh nga kati i tretë i pallatit, për t’i shpëtuar flakëve. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 05:55, në Astir. Policia njofton se pasi ka rënë zjarr në katin e 3-të një pallati, në pamundësi për të dalë jashtë 62-vjeçarja Hava […]

Lexo më shumë