×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kosova kërkon ndihmë nga Facebook, ja për çfarë bëhet fjalë

Institucionet e Kosovës vazhdimisht kanë kërkuar informacione nga kompania Facebook për llogari të qytetarëve të Kosovës, kryesisht në kuadër të hetimeve për vepra penale.

Nga janari i vitit 2013 e deri në muajin maj 2021, Kosova ka kërkuar plot 228 herë ndihmë nga Facebook-u.

Njëzet kërkesa për qasje në informacione të llogarive, janë dërguar vetëm në pjesën e parë të këtij viti, kurse 48 janë dërguar më 2020.

Facebook-u ka raportuar se afër 50 për qind e kërkesave janë refuzuar.

Kompania shpjegon se në shumicën e rasteve, zyrtarët qeveritarë bëjnë kërkesat për të dhëna që lidhen me përdoruesit.

“Në shumë prej këtyre rasteve, këto kërkesa të qeverisë kërkojnë informacione bazë të përdoruesit, siç janë emri, data e regjistrimit dhe kohëzgjatja e shërbimit. Përmes kërkesave të tjera gjithashtu mund të kërkohen IP adresat, kyçjet apo përmbajtja e llogarisë”, thuhet në një sqarim të Facebook-ut.

Gjatë vitit 2020, në total Facebook bënë të ditur se ka pranuar 364,605 kërkesa për qasje në informacione nga institucionet e ndryshme të botës.

Facebook-u rrit bashkëpunimin me shtetet

Arbër Bakija është inxhinier softuerësh dhe njohës i platformave sociale.

Ai thotë se prej vitesh Facebook-u ka krijuar një qasje të re sa i takon bashkëpunimit me shtetet e ndryshme në luftimin e krimit të organizuar, si dhe luftimin e terrorizimit.

“Facebook-u ka me miliarda përdorues dhe nuk mund t’i kontrollojë të gjithë dhe çfarë ndodh është se secili shtet, në një mënyrë apo tjetër, problematikat e veta që mund t’i dijë nëse dikush po prodhon lajme të rreme ose po promovon terrorizëm, apo siç ka qenë më parë ku organizoheshin thirrje për të shkuar në luftë në Siri dhe Irak, në njëfarë mënyre, shtetet janë duke i ndihmuar Facebook-ut që ta rregullojë këtë problem”, thotë Bakija.

Bashkëpunimi me Facebook-un ka ndikuar që të kontrollohet më shumë përmbajtja që qarkullon në Facebook, thotë Bakija.

“Facebook-u me anë të komunikimit me shtetet e ndryshme, në njëfarë mënyre po e largon përgjegjësinë pak prej vetes dhe t’iu ikë këtyre dënimeve, që për shembull një ditë Bashkimi Evropian mund të thotë, në rregull, do t’iu dënojmë sepse ke lejuar që të promovohet terrorizimi”, thotë Bakija.

Njohësja e fushës së sigurisë, Besa Kabashi – Ramaj beson se natyra e informacioneve që ofrohen nga Facebook në të shumtën e rasteve kanë karakter teknik.

“Nëse shohim një profil, i cili ka shpërndarë p.sh gjuhë të urrejtjes, është çështje e sigurisë publike, nëse ky profil është i vërtetë dhe qëndron prapa tij një person real, atëherë me të duhet të merren organet e rendit dhe sistemi i drejtësisë. Në rastet kur prapa profilit nuk është një person real, kjo ka shumë rëndësi të verifikohet se ku është burimi i profilit të rremë dhe cila është agjenda”, thotë Kabashi – Ramaj.

Kabashi – Ramaj thotë tutje se informacionet që mund të ofrojnë rrjetet sociale, janë të rëndësishme për të parandaluar fushata dezinformimi apo për qëllime destabilizimi.

“Është me rëndësi të dihet se prej ku burojnë profilet e rreme, prej kujt janë të financuara e kështu hallkë pas hallke, mund të arrihet deri te burimi i krejt kërcënimit që mund të jetë një akter, një grup, organizatë apo shtet”, thotë Kabashi – Ramaj.

Policia e Kosovës: Kemi bashkëpunim me rrjetet sociale

Policia e Kosovës thotë se ka bashkëpunim me rrjete te ndryshme sociale dhe se përmes këtij bashkëpunimi ka arritur që të marrë informacione të vlefshme për hetimin e veprave të ndryshme penale.

“Përmes këtij bashkëpunimi, pranohen të dhëna të vlefshme që kanë ndihmuar hetimin e rasteve dhe rrjedhimisht edhe arrestimin e personave të dyshuar”, thuhet në përgjigjen e Policisë së Kosovës.

Në të kaluarën në shumë raste, politikanë kosovarë kanë paraqitur në polici raste kur janë kërcënuar përmes rrjeteve sociale.

Një kërcënim i tillë i ishte bërë kryeministrit të Kosovës Albin Kurti vitin e kaluar.

Në kohën sa ishte kryeministër, ishte kërcënuar edhe Ramush Haradinaj. Për këtë rast, në shtator të vitit 2019 ishte dënuar një person që përmes rrjeteve sociale, kishte kërcënuar Haradinajn, në emër të atij që njihej si grupi militant Shteti Islamik (IS).

Përmes rrjeteve sociale ishte kërcënuar edhe ish-zëvendëskryeministri Bexhet Pacolli.

Misioni për më shumë transparencë

Nga viti 2013, Facebook-u ka nisur të publikojë raporte gjashtëmujore të transparencës.

Sipas një njoftimi të Facebook-ut, qëllimi i publikimit të këtyre raporteve, lidhet direkt me përpjekjet e kësaj kompanie që të jetë e hapur dhe proaktive në ruajtjen e privatësisë, sigurisë dhe qasjes së përdorueseve në internet.

Gjatë vitit 2018 Facebook-u ka fshirë rreth 14 milionë postime, që në një formë apo tjetër, përkrahnin aktivitete, grupime dhe veprimtari terroriste.

Pandemia trazoi internetin

Në kohën kur pandemia e COVID-19 mori hov të pandalshëm gjatë vitit 2020, në mbarë botën u shpeshtuan lajmet e rreme.

Gjatë kësaj kohe, Facebook-u u kritikua për paaftësi në luftimin e përmbajtjes së rrejshme. Që nga shfaqja e pandemisë COVID-19, Facebook-u tha se ka fshirë më shumë se 18 milionë postime të rrejshme, që kishin për qëllim dezinformimin.

Ndërsa në pjesën e parë të vitit 2021, Facebook-u thotë se ka fshirë më shumë se dhjetë milionë publikime të organizuara të gjuhës së urrejtjes./REL

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rriten infektimet e COVID-19 në Greqi: 3.593 raste të reja dhe 8 vdekje

Rriten infektimet e COVID-19 në Greqi: 3.593 raste të reja dhe 8 vdekje

Publikuar më 27.07.2021
Greqi njoftoi se rastet e reja të konfirmuara laboratorike t...

Greqi njoftoi se rastet e reja të konfirmuara laboratorike të koronavirusit të regjistruara në 24 orët e fundit janë 3.593, nga të cilat 15 u identifikuan pas kontrolleve në hyrjet e vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve arrin në 482,145 (ndryshim ditor + 0,9%), nga të cilat 51.2% janë meshkuj. Bazuar në rastet e konfirmuara […]

Lexo më shumë

(VIDEO) Nisen për në Kosovë të mbijetuarit e aksidentit tragjik në Kroaci, ku humbën jetën 10 persona

(VIDEO) Nisen për në Kosovë të mbijetuarit e aksidentit tragjik në Kroaci, ku humbën jetën 10 persona

Publikuar më 27.07.2021
Qytetarët e Kosovës të cilët mbijetuan nga aksidenti tragjik...

Qytetarët e Kosovës të cilët mbijetuan nga aksidenti tragjik në Kroaci janë nisur për tu kthyer në atdhe. Media kroate 24sata ka publikuar pamje nga nisja e të mbijetuarve për në Kosovë. Ndërkohë gjatë ditës, ministri i Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se udhëtarët që kanë shpëtuar nga aksidenti […]

Lexo më shumë

Dhjetëra raste të reja me koronavirus në Kosovë

Dhjetëra raste të reja me koronavirus në Kosovë

Publikuar më 27.07.2021
Në Kosovë u konfirmuan të martën 42 raste të reja me koronav...

Në Kosovë u konfirmuan të martën 42 raste të reja me koronavirus. Rastet pozitive rezultuan pas testimit të 2,987 mostrave, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë e Kosovës, duke u thirrur në të dhënat e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike. Sipas njoftimit, në 24 orët e kaluara u shëruan 16 pacientë, ndërsa raste aktive mbeten […]

Lexo më shumë

Ben-Meir: Kosova të ketë kujdes nga agjenda islamike e Erdoganit

Ben-Meir: Kosova të ketë kujdes nga agjenda islamike e Erdoganit

Publikuar më 27.07.2021
Profesori amerikan, njëherësh ekspert i çështjeve të Ballkan...

Profesori amerikan, njëherësh ekspert i çështjeve të Ballkanit Perëndimor, Alon Ben-Meir në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se institucionet e Kosovës duhet të tregohen të kujdesshme me iniciativën e presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i cili ditë më parë tha se së bashku me presidentin amerikan, Joe Biden, do të angazhohet […]

Lexo më shumë

Zjarri ‘mbërthen’ Greqinë, digjen shtëpi dhe makina (Foto-Video)

Zjarri ‘mbërthen’ Greqinë, digjen shtëpi dhe makina (Foto-Video)

Publikuar më 27.07.2021
Shtëpitë e para në zonën e Rodopolis në Greqi, janë djegur n...

Shtëpitë e para në zonën e Rodopolis në Greqi, janë djegur nga zjarri që nisi herët në pasdite në një zonë pyjore midis Stamata dhe Rodopoli, Atikë. Në këtë kohë fronti i zjarrit është transferuar nga Stamata në Rodopolis dhe Dionysos. Zjarrfikësit po luftojnë për të shuar zjarrin që tashmë po djeg disa shtëpi në […]

Lexo më shumë

Xhon Bolton: Me Thaçin dhe Vuçiçin diskutuam edhe korrigjimin e kufijve Kosovë-Serbi

Xhon Bolton: Me Thaçin dhe Vuçiçin diskutuam edhe korrigjimin e kufijve Kosovë-Serbi

Publikuar më 26.07.2021
Ish-këshilltari i ish-presidentit amerikan Donald Trump për ...

Ish-këshilltari i ish-presidentit amerikan Donald Trump për Siguri Kombëtare, John Bolton u shpreh se gjatë kohës që ka qenë në detyrë bashkë me ish-presidentin e Kosovës Hashim Thaçin dhe me presidentin serb Aleksandër Vuçiç është folur edhe mbi idenë e shkëmbimit të territoreve. “Mund të ju them se kur isha këshilltar i Sigurisë Kombëtare dhe […]

Lexo më shumë

Përsëri rritje të infektimeve në Greqi: 2.070 raste të reja, 147 të intubuar dhe 5 vdekje

Përsëri rritje të infektimeve në Greqi: 2.070 raste të reja, 147 të intubuar dhe 5 vdekje

Publikuar më 26.07.2021
Autoritetet greke njoftuan se rastet e reja të konfirmuara l...

Autoritetet greke njoftuan se rastet e reja të konfirmuara laboratorike të koronavirusit të regjistruara në 24 orët e fundit janë 2.070, nga të cilat 13 u identifikuan pas kontrolleve në hyrjet e vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve arrin në 477.975 (ndryshim ditor + 0.4%), nga të cilat 51.2% janë burra. Bazuar në rastet e […]

Lexo më shumë

“Pa makinë e celular, në shtëpi me qira”, ‘Jimy’, tregtari shqiptar i drogës i cili kamufloi veten në Kolumbi

“Pa makinë e celular, në shtëpi me qira”, ‘Jimy’, tregtari shqiptar i drogës i cili kamufloi veten në Kolumbi

Publikuar më 26.07.2021
Pavarësisht se prodhoi 2 miliardë dollarë në muaj për kartel...

Pavarësisht se prodhoi 2 miliardë dollarë në muaj për kartelin ballkanik, ‘Jimy’ nuk kishte makina ose telefona celularë, jetonte me qira, pretendonte të ishte një inxhinier civil dhe udhëtonte vetëm në linjat ajrore dhe automjetet e shërbimit publik. Për shtatë vjet, Agim Cerma, një shtetas shqiptar, mbërriti në Kolumbi dhe bëri këtë mënyrë jetese, sipas […]

Lexo më shumë