Koronavisuri/Industria e seksit në krizë, nuk po prodhohen më prezervativë!

Një mungesë globale e prezervativëve po rritet, tha prodhuesi më i madh në botë, pasi shpërthimi i koronavirusit e detyroi atë të mbyllte prodhimin.

Karex Bhd i Malajzisë bën një në çdo pesë prezervativë në nivel global. Ajo nuk ka prodhuar një prezervativ të vetëm nga tre fabrikat e saj të Malajzisë në 10 ditët e fundit për shkak të një bllokimi të vendosur nga qeveria për të ndaluar përhapjen e virusit, citon Market Screener.

Ka tashmë një mungesë prej 100 milion prezervativësh, që normalisht tregtohet ndërkombëtarisht nga marka të tilla si Durex, të furnizuar për sistemet shtetërore të kujdesit shëndetësor, siç është NHS e Britanisë ose shpërndarë nga programet e ndihmës, siç është Fondi i Popullsisë i Kombeve të Bashkuara.

“Ne do të shohim një mungesë globale të prezervativëve kudo, dhe kjo do të jetë e frikshme?”, tha shefi ekzekutiv i Karex, Goh Miah Kiat, për Reuters këtë javë.

“Shqetësimi im është që për shumë programe humanitare të thella në Afrikë, mungesa nuk do të jetë vetëm dy javë ose një muaj. Kjo mungesë mund të zgjasë në muaj”.

Malajzia është vendi më i prekur nga Azia Juglindore, me 2,161 infeksione me koronavirus dhe 26 vdekje. Bllokimi pritet të mbetet në vend të paktën deri më 14 Prill.

Vendet e tjera të mëdha prodhuese të prezervativit janë Kina, ku koronavirusi çoi në mbyllje të fabrikës, dhe India dhe Tajlanda, të cilat po shohin infeksione që po rriten vetëm tani.

Krijuesit e sendeve të tjera kritike si dorezat mjekësore janë përballur gjithashtu me hiccups në operacionet e tyre në Malajzi.

Goh tha që Karex ishte në proces të apelit ndaj qeverisë për një përjashtim për të vepruar në kushte specifike. Malajzia po miraton prodhuesit e tjerë të mallrave thelbësorë që të operojnë me gjysmën e fuqisë së tyre të punës.

“Gjëja e mirë është që kërkesa për prezervativ është ende shumë e fortë sepse si kjo apo jo, është akoma  thelbësore për tu pasur,” tha Goh. “Duke pasur parasysh që në këtë pikë të kohës njerëzit me siguri nuk po planifikojnë të kenë fëmijë. Nuk është koha, me aq shumë pasiguri”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet