×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Koronavirusi/ Flet eksperti: Kina mund ta ndihmojë Shqipërinë, është më efikase se BE!

Eksperti për ndikimin e Kinës në Ballkanin Perëndimor, Vuk Vuksanoviç, flet në një intervistë ekskluzive për gazetën “Shekulli”. Ai thekson se Kina është më efecientë se Bashkimi Europian në dhënien e ndihmave, sepse është më pak burokratike.

Erjon Dervishi

Megjithëse pandemia COVID-19 filloi në Kinë, ky vend u pa si një nga burimet e pakta të ndihmës për vendet në nevojë, për shkak të faktit se ishte i pari që e vuri nën kontroll infeksionin. Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç tha ndërsa prezantoi gjendjen e jashtëzakonshme, se Kina është “e vetmja që mund të ndihmojë Serbinë”, dhe ndërkohë, mjekë dhe ndihmës kinezë kanë filluar të vijnë edhe në Serbi dhe në vendet anëtare të BE-së. Po a mundet Kina që të njëjtën ndihëm që po jep për Serbinë ta japë edhe për Shqipërinë. Gazeta “Shekulli”, zhvilloi një intervistë ekskluzive me Vuk Vukanoviç, doktorant për Shkenca Politike, pranë “London School of Economics”, (LSE) në Britaninë e Madhe, por edhe një ekspert mjaft i njohur në lidhje me ndikimin e Kinës në Ballkanin Perëndimor.

Serbia është shteti i parë që ka marrë ndihmë nga qeveria kineze. Po për Shqipërinë? A mendoni se kinezët do të dërgojnë diçka për Shqipërinë?

Unë nuk do ta mohoja këtë mundësi. Padyshim që ka një vullnet nga ana kineze për ta bërë këtë në mënyrë potenciale, pasi Kina është angazhuar në një fushatë masive globale për të riparuar imazhin e saj që u dëmtua me shpërthimin e COVID-19. Presidenti kinez Xi Jinping e ka bërë këtë lloj fushate përparësinë e tij personale. Si pjesë e kësaj fushate, Kina do të përdorë çdo mundësi për të ndihmuar vendet e prekura siç po shohim në rast të Italisë dhe Serbisë. Shqipëria mund të jetë e dobishme për një operacion të tillë markimi nga kinezët, pasi Shqipëria është e përfshirë në të dy projektet e Brezit dhe Iniciativën Rrugore (BRI), si dhe mbledhjen 17 + 1. Natyrisht, do të varet gjithashtu nga sa e vështirë bëhet Shqipëria dhe mundësia për të krijuar një kanal të fortë komunikimi me kinezët në mënyrë që ndihma eventuale të dorëzohet.

Pse Kina është e gatshme të ndihmojë vendet e Ballkanit Perëndimor?

Siç u tha tashmë, në rast të krizës COVID-19 është fushata e diplomacisë publike për të riparuar dëmet në reputacionin dhe imazhin e saj. Sidoqoftë, edhe pa krizë Kina është e interesuar në Ballkan për disa arsye. Falë gjeografisë së saj, Ballkani ka një rëndësi të madhe për projektin kinez BRI pasi është në kryqëzimin e Europës dhe Euroazisë më të gjerë. Për më tepër, është një terren i mirë testimi për të ndërtuar fuqinë e butë kineze dhe për të promovuar veten si një fuqi globale në rritje. Së fundmi, Kina përdor Ballkanin për të provuar se sa larg mund të shkojë në përpjekjen e saj për të hyrë në tregjet europiane, në industri si ndërtimi, industria e mbrojtjes dhe telekomunikacioni.

A mendoni se mbështetja e dhënë nga Kina është më efektive se BE?

Deri më tani, ajo ka dëshmuar të jetë e tillë. Një nga tiparet specifike të mënyrës se si funksionojnë kinezët është se ndryshe nga fondet e BE-së që varen nga procedura e ngadaltë ligjore, financimi kinez mobilizohet shpejt, bazuar në vendimmarrjen politike. Ky ishte një avantazh i madh për Kinën dhe gjithashtu u bë i theksuar me shpërthimin e COVID-19. Ndërsa BE filloi së pari ndalimin e eksportit të pajisjeve mjekësore dhe mbrojtëse jashtë BE-së, Kina u hodh në ndihmë të Serbisë. BE i dha ndihmë financiare më pas Serbisë, por ata tashmë ishin prapa Kinës.

Sa është e rëndësishme Shqipëria dhe vendet e tjera në Ballkanin Perëndimor për Kinën?

Nga të gjitha vendet e Ballkanit, Serbia është më e rëndësishmja për Kinën dhe politikën e saj të jashtme në rajon. Kjo kryesisht bazohet në logjikën e gjeografisë sepse nëse Ballkani është linja kryesore midis Europës dhe Euroazisë, Serbia është në zemrën gjeografike të Ballkanit ku territori i saj jugor futet në gadishullin Ballkanik ndërsa territori i saj verior shkon drejt Europës Qendrore. Kjo nuk do të thotë që vende si Shqipëria nuk janë të rëndësishme për Kinën. Përkundrazi, pikërisht për shkak të logjikës gjeografike të politikës kineze në rajon, Shqipëria është tërheqëse si një pikë tjetër e lidhjes midis Perëndimit dhe Euroazisë, kryesisht për përbërësin detar të BRI. Ajo që e bën Shqipërinë interesante për Kinën është Bregu i Adriatikut dhe afërsia e saj me Italinë, një vend tjetër dhe ekonomi tërheqëse për Kinën. Ajo që gjithashtu e bën Shqipërinë potencialisht tërheqës janë burimet e saj natyrore, si produktet minerale.

Si e shihni ndikimin e Kinës në Shqipëri? A besoni se COVID-19 do të bashkojë Kinën dhe Shqipërinë?

Ndërveprimet diplomatike dhe ekonomike midis Pekinit dhe Tiranës ekzistojnë. Pekini arriti disa përfitime ekonomike në Shqipëri, si për shembull pronësia mbi aeroportin në Tiranë. Sidoqoftë, ne gjithashtu shohim që disa projekte kineze në vend janë në vështirësi, si kompania Geo-Jade Petroleum që u akuzua për korrupsion në Shqipëri. Shqipëria duket se është e interesuar të nxjerrë përfitime ekonomike nga Kina pa e detyruar veten politikisht nga afër me Kinën, veçanërisht pasi marrëdhëniet me SHBA dhe NATO mbesin pjesët më të qëndrueshme të politikës së jashtme dhe të sigurisë shqiptare. Nëse shpërthimi COVID-19 i bashkon të dy vendet, kjo varet nëse Kina dërgon ndihmë për Shqipërinë dhe nëse Pekini do ta përdorë atë për të fituar një levë shtesë politike nëse kjo ndodh.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Analistët: Vemendje e shtuar për Ballkanin nën administratën Biden

Analistët: Vemendje e shtuar për Ballkanin nën administratën Biden

Publikuar më 03.12.2020
Bashkimi Evropian po përpiqet ta shfrytëzojë ardhjen së shpe...

Bashkimi Evropian po përpiqet ta shfrytëzojë ardhjen së shpejti të administratës Biden për një fillim të ri në marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara, pas katër vjet tensionesh nën Presidentin Donald Trump. Por çfarë ndryshimesh mund të shohim në marrëdhëniet e administratës së re me Evropën dhe në drejtim të çështjeve me të cilat përballet sot […]

Lexo më shumë

E trishtë/ Një tjetër mjek humb jetën nga koronavirusi në Shqipëri (Emri-Foto)

E trishtë/ Një tjetër mjek humb jetën nga koronavirusi në Shqipëri (Emri-Foto)

Publikuar më 03.12.2020
Një tjetër mjek ka humbur betejën me koronavirusin në vendin...

Një tjetër mjek ka humbur betejën me koronavirusin në vendin tonë. Bëhet fjala për mjekun Myftar Zemani, i cili edhe pse në pension, ai jepte ndihmesën e tij, duke vizituar dhe këshilluar qytetarët që i kërkonin ndihmë. Lajmi është bërë i ditur përmes një postimi në rrjetin social në “Facebook”. Mjeku i ndjerë njihej nga […]

Lexo më shumë

Noterët do të zëvendësojnë Kadastrën për shërbimet mbi pasuritë e paluajtshme, ndryshon udhëzimi për tarifat

Noterët do të zëvendësojnë Kadastrën për shërbimet mbi pasuritë e paluajtshme, ndryshon udhëzimi për tarifat

Publikuar më 03.12.2020
Pas tetë vitesh ka ndryshuar sërish udhëzimi për tarifat që ...

Pas tetë vitesh ka ndryshuar sërish udhëzimi për tarifat që paguhen te noterët, duke shtuar çmimet e reja për vërtetimet nga Kadastra. Sipas udhëzimit të përbashkët të Ministrisë së Drejtësisë dhe Ministrisë së Financave, për tarifat që paguhen për aktet dhe veprimet noteriale, janë shtuar disa tarifa për shërbimet që nuk parashikoheshin në udhëzimin e […]

Lexo më shumë

SPAK kërkon sekuestrimin e pasurive të ish Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla

SPAK kërkon sekuestrimin e pasurive të ish Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla

Publikuar më 03.12.2020
Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organ...

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar i ka kërkuar GjKKO-së të vendosë nën sekuestro pasuritë e ish-kryeprokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla. Me anë të një njoftimi në media, SPAK bën të ditur se kërkon të sekuestrojë pronat e Llallës në Tiranë dhe Durrës. “Hetimet pasurore janë në vazhdim dhe ende nuk kanë […]

Lexo më shumë

Operacioni i madh/ Arrestohet kapoja shqiptar i kokainës në Greqi, mori pjesë dhe njësia speciale

Operacioni i madh/ Arrestohet kapoja shqiptar i kokainës në Greqi, mori pjesë dhe njësia speciale

Publikuar më 03.12.2020
Një nga trafikantët më të rrezikshëm të hashashit dhe kokain...

Një nga trafikantët më të rrezikshëm të hashashit dhe kokainës nga Shqipëria në Greqi ra në prangat e policisë pas një operacioni të madh në Voula të Greqisë. Një operacion i madh i Prokurorisë kundër drogës pati një aksion të shpejtë që nga mëngjesi i së enjtes, në zonën e Voula. Policia po synon një […]

Lexo më shumë

Brataj thirrje qytetarëve: Mos u masakroni me medikamente, ju dëmtojnë! Vaksina s’do bëhet sipas moshës

Brataj thirrje qytetarëve: Mos u masakroni me medikamente, ju dëmtojnë! Vaksina s’do bëhet sipas moshës

Publikuar më 03.12.2020
Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, iu bëri thirrje ...

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, iu bëri thirrje të gjithë qytetarëve të mos përdorin medikamente pa rekomandimin e mjekëve. Në një lidhje me “Skype” për “News24”, Brataj deklaroi se nëse organet e njeriut mbingarkohen me medikamente, ato dëmtohen. Sa i përket vaksinës anti-Covid, Brataj deklaroi se atë do ta marrin të parët ata që […]

Lexo më shumë

Ulet numri i të vdekurve në vendin tonë, 782 persona janë infektuar nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Ulet numri i të vdekurve në vendin tonë, 782 persona janë infektuar nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Publikuar më 03.12.2020
Në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes S...

Në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka raportuar se kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 782 persona, ndërsa kanë humbur jetën 13 pacientë. Janë kryer 2.256 testime në 24 orët e fundit, prej të cilave 131 testime janë kryer për arsye depistimi. Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 782 […]

Lexo më shumë

Organizuan tubim, ndëshkohen me nga 5 milion lekë 2 shtetas, 690 qytetarë u gjobitën për mos mbajtje të maskës

Organizuan tubim, ndëshkohen me nga 5 milion lekë 2 shtetas, 690 qytetarë u gjobitën për mos mbajtje të maskës

Publikuar më 03.12.2020
Janë ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë, 690 qytet...

Janë ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë, 690 qytetarë që u konstatuan pa maskat mbrojtëse. Ndërsa janë ndëshkohen me nga 5.000.000 lekë, 2 shtetas që organizuan grumbullim dhe manifestim të paligjshëm. Masë administrative 1.000.000 lekë për administratorin e një subjekti që u konstatua duke ushtruar aktivitetin në kundërshtim me protokollet e sigurisë. Strukturat e Policisë, […]

Lexo më shumë