×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Koronavirusi/ Efekti anësor i çuditshëm që mund të ndodhë pas vaksinimit

Autoritetet shëndetësore në të gjithë botën e kanë bërë të qartë se të gjitha vaksinat kanë efekte anësore, më të zakonshmet prej të cilave përfshijnë dhimbjen e krahut ose mialgjitë. Disa njerëz, megjithatë, kanë pohuar se kanë një shije metalike në gojën e tyre pasi janë vaksinuar.

Deri më tani, më shumë se 28.9 milion njerëz në Mbretërinë e Bashkuar janë vaksinuar me vaksinën Oxford (Astrazeneca) dhe Pfizer/BioNTech për dozën e parë të vaksinës COVID-19 dhe më shumë se 2.7 milion janë vaksinuar gjithashtu me dozën e dytë.

Një raport nga MHRA (Autoriteti Rregullativ i Barnave dhe Produkteve Shëndetësore) pretendon se disa njerëz në Britani kanë përjetuar simptoma të ngjashme me gripin si lodhje dhe dhimbje koke (më të zakonshmet), si dhe dhimbje dore dhe ethe.

Në SHBA, përkatësisht, disa qytetarë kanë pohuar se kanë një shije të fortë metalike në gojë për disa ditë pas vaksinimit.

Pasi mori vaksinën Pfizer, John Howard nga Karolina e Jugut njoftoi se kjo ndjesi metalike u shfaq disa minuta pas vaksinimit.

Duke folur për NBC News, Howard, 45 vjeç, tha se ndërsa simptoma nuk ishte shqetësuese, ai nuk mund ta shijonte kafenë e tij normalisht. Një pacient tjetër, 52-vjeçari Dave Bischel, tha se ai ndjente shije nikeli.

Sidoqoftë, nuk ishte vetëm vaksina Pfizer që la këtë shije të keqe në gojën e pacientëve. Një burrë pretendoi se mund të shijonte metalin për disa ditë pasi ishte vaksinuar me Moderna, me 50-vjeçarin Paul Wartenberg nga Florida duke thënë se shija ishte zhdukur kur ai hëngri darkën.

Sipas ekspertëve, efektet anësore të vaksinës janë një gjë e mirë. “Është normale të shqetësohemi për efektet anësore dhe mund të ketë disa efekte anësore në të gjitha vaksinat. Ashtu si me vaksinën e gripit, ka pasur raporte të lodhjes, dhimbjes së kokës së lehtë, kollës së thatë dhe mialgjisë.

Edhe pse mund të ndihet keq, është normale, zgjat vetëm disa ditë dhe është një shenjë e mirë, pasi tregon se vaksina funksionon. “Kjo nuk do të thotë se ai është i sëmurë rëndë, por që sistemi juaj imunitar përgjigjet dhe është i gatshëm të merret me shenjat e para të infeksionit të koronavirusit”, thonë shkencëtarët.

Efektet anësore minimale

Ekspertët e Pfizer thonë se teste të gjera kanë treguar se “trupi përgjithësisht tolerohet mirë nga vaksina në të gjitha grupmoshat”.

Efektet anësore mund të jenë të lehta dhe të dhënat e pavarura të monitorimit tregojnë se nuk ka shqetësime për sigurinë.

Ekipi Britanik i Njohurisë së Vaksinave, në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit, thotë se për shkak se vaksinat funksionojnë duke shkaktuar sistemin imunitar për të prodhuar një përgjigje, mund të ketë efekte anësore pas marrjes së vaksinës që duken si simptoma të një infeksioni të vërtetë.

Ata tregojnë se efektet anësore më të zakonshme të lidhura me vaksinën e Oxfordit janë dhimbja e duarve, me 65% të pacientëve që kanë këtë simptomë, të ndjekur nga dridhura, ethe, dhimbje kyçesh, mialgji, lodhje dhe dhimbje koke.

Sipas një raporti nga Pfizer, efektet anësore më të këqija ishin lodhja dhe dhimbja e kokës, por vetëm pas dozës së dytë. Vetëm 4% e njerëzve raportuan lodhje dhe 2% raportuan dhimbje koke.

Si përfundim, ashtu si me vaksinën e gripit, dhe në rastin e vaksinës së koronavirusit, disa kanë raportuar dhimbje në vendin e injektimit dhe efekte të tjera anësore, por në përgjithësi shfaqen të lehta.

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Deti Jon/ Balenat ushqejnë të vegjlit e tyre -imazhe mahnitëse të dronit

Deti Jon/ Balenat ushqejnë të vegjlit e tyre -imazhe mahnitëse të dronit

Publikuar më 08.05.2021
Para pamjes së detit mahnitës të Mesdheut, me hijet e perënd...

Para pamjes së detit mahnitës të Mesdheut, me hijet e perëndimit të diellit që zbukurojnë qiellin, një ngjarje e veçantë erdhi për të kornizuar peisazhin dhe për t’i dhënë publikut një imazh unik. Kur një tufë balenash u shfaqën papritur duke dashur të shëtisnin në ujërat e detit Jon, kamerat e Institutit të Kërkimit Ketologjik […]

Lexo më shumë

Arsyeja e pabesueshme pse seksi është më i miri në dhomën e hotelit

Arsyeja e pabesueshme pse seksi është më i miri në dhomën e hotelit

Publikuar më 08.05.2021
A e keni vërejtur se sa më i mirë është seksi gjatë verës? D...

A e keni vërejtur se sa më i mirë është seksi gjatë verës? Diçka ndodh kur jemi me pushime dhe fillon dëshira jonë për dashuri! Ndjesia e të shtrirëit pas një banje në çarçafët e bardhë të sapo larë të hotelit nuk krahasohet me asgjë. Por në fund të fundit, pse është seksi më i […]

Lexo më shumë

Koronavirusi/ Kush nuk ka nevojë të marrë dozën e dytë të vaksinës

Koronavirusi/ Kush nuk ka nevojë të marrë dozën e dytë të vaksinës

Publikuar më 08.05.2021
Një dozë e vetme e vaksinave COVID-19 të aprovuara deri më t...

Një dozë e vetme e vaksinave COVID-19 të aprovuara deri më tani mund të jetë e mjaftueshme për të siguruar imunitet për njerëzit tashmë të infektuar me koronavirus, duke eleminuar kështu nevojën për një dozë të dytë dhe duke ndihmuar në zgjerimin e stokut shumë të kufizuar të vaksinave, sipas një studimi nga Spitali Mount […]

Lexo më shumë

Studimi/ Burrat me hapa më të mëdhenj janë më të mirë në seks

Studimi/ Burrat me hapa më të mëdhenj janë më të mirë në seks

Publikuar më 08.05.2021
Sipas gjetjeve të një studimi të ri japonez, burrat që bëjnë...

Sipas gjetjeve të një studimi të ri japonez, burrat që bëjnë hapa të vegjël kanë 40 për qind më shumë të ngjarë të vuajnë nga impotenca sesa personat me hapa të gjatë. E gjitha vjen deri te forca e muskujve të tyre të legenit, me muskuj më të fortë që përmirësojnë aftësinë për të marrë […]

Lexo më shumë

Raketa kineze pritet të rrëzohet në Tokë këtë fundjavë, flet fizikanti i njohur, ja ku do bjerë!

Raketa kineze pritet të rrëzohet në Tokë këtë fundjavë, flet fizikanti i njohur, ja ku do bjerë!

Publikuar më 08.05.2021
Një raketë e madhe kineze që është jashtë kontrollit është v...

Një raketë e madhe kineze që është jashtë kontrollit është vendosur të godasë atmosferën e Tokës këtë fundjavë, duke sjellë një valë të fundit shqetësimi përpara se mbeturinat e saj të ndikojnë diku në Tokë. Raketa e Long March 5B, e cila është rreth 100 metra e gjatë dhe peshon 22 tonë, pritet të hyjë […]

Lexo më shumë

Pushime më të shtrenjta, çmimet e fluturimeve do të rriten në verë

Pushime më të shtrenjta, çmimet e fluturimeve do të rriten në verë

Publikuar më 08.05.2021
Çmimet për udhëtimet ndërkombëtare pritet të rriten këtë vit...

Çmimet për udhëtimet ndërkombëtare pritet të rriten këtë vit, për shkak të kërkesës së madhe dhe numrit më të ulët të avionëve në shërbim. Shefi ekzekutiv i booking.com, Glen Fogel tha për BBC se çmimet kanë nisur që tani të rriten. “Kërkesa është e madhe. Të gjithë duan të udhëtojnë, por ne duam që ta […]

Lexo më shumë

Shfaqet Kim Jong Un, paraqitja e rrallë në publik me gruan e tij “të zhdukur”

Shfaqet Kim Jong Un, paraqitja e rrallë në publik me gruan e tij “të zhdukur”

Publikuar më 07.05.2021
“Zonja e Parë” e Koresë së Veriut Ri Sol Yoo, e ...

“Zonja e Parë” e Koresë së Veriut Ri Sol Yoo, e cila shoqëroi Kim Jong Un në një shfaqje teatrale në Pyongyang, bëri një paraqitje të rrallë publike të mërkurën. Sipas medias shtetërore të regjimit, kjo është hera e tretë brenda një viti që gruaja e liderit të fuqishëm shfaqet në publik pas një mungese […]

Lexo më shumë

Komisioni Europian propozon ndalimin e shtesës ushqimore si ‘të pasigurt’ të lidhur me rrezikun e kancerit

Komisioni Europian propozon ndalimin e shtesës ushqimore si ‘të pasigurt’ të lidhur me rrezikun e kancerit

Publikuar më 07.05.2021
Komisioni Evropian do t’u propozojë vendeve anëtare të...

Komisioni Evropian do t’u propozojë vendeve anëtare tërheqjen e Dioksidit të Titanit (E171), një shtesë e zakonshme ushqimore, nga lista e bashkimit e aditivëve të ushqimit pasi u konsiderua e pasigurt nga Agjencia Evropiane e Sigurisë së Ushqimit (EFSA). Duke theksuar se përparësia e Komisionit është “shëndeti i qytetarëve të tij dhe siguria e ushqimit […]

Lexo më shumë