×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Komisioni dëshiron të rihapë Evropën për turistët që nuk janë pjesë e Bashkimit Europian

Komisioni Evropian tha të hënën se dëshiron të lehtësojë kufizimet në udhëtimet jo-thelbësore në BE – me vërejtjen e përfshirjes së një mekanizmi që lejon vendet të veprojnë për të kundërshtuar përhapjen e çdo varianti të ri të koronavirusit.

“Ne propozojmë të mirëpresim përsëri vizitorë të vaksinuar dhe ata nga vendet me një gjendje të mirë shëndetësore. Por nëse shfaqen variante, ne duhet të veprojmë shpejt: ne propozojmë një mekanizëm frenimi emergjent të BE”, shkroi Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen.

Propozimi do të lejojë hyrjen e udhëtarëve nga vendet me një “situatë të mirë epidemiologjike”, si dhe njerëz që mund të provojnë se kanë pasur “dozën e fundit të rekomanduar të një vaksine të autorizuar nga BE” të miratuar nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) të paktën 14 ditë para mbërritjes, tha Komisioni.

Deri tani, Komisioni kishte propozuar vetëm heqjen e kufizimeve për ardhjet nga shtatë vende – Australia, Zelanda e Re, Ruanda, Singapori, Koreja e Jugut dhe Tajlanda, me një plan të ngjashëm për udhëtarët kinezë në pritje të një marrëveshjeje për reciprocitetin.

Në një konferencë për gazetarët, një zyrtar i Komisionit tha se nëse sistemi i ri do të ishte në fuqi sot, Izraeli ka të ngjarë të përfshihej, por do të kishte “pikëpyetje” mbi vendin e Mbretërisë së Bashkuar në listë, ndërsa Shtetet e Bashkuara gjithashtu do të jenë në listë.

Në të ardhmen, lista mund të zgjerohet gjithashtu për të përfshirë vaksinat e miratuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Por nuk përfshin vaksinat Sputnik të Rusisë ose Sinopharm të Kinës – të dy po administrohen në Hungari, ndërsa Sputnik nuk është miratuar ende në Sllovaki dhe Republikën Çeke, ku çështja ka krijuar një zënkë politike.

Propozimi ende duhet të bihet dakord nga vendet e BE, por ai ofron një pushim të mundshëm për industrinë e turizmit që po lufton në Kontinent dhe mundësinë e hapjes së derës për udhëtarët nga SHBA dhe vendet e tjera që bëjnë mirë me programet e vaksinimit.

Plani i ri do të shihte gjithashtu metodologjinë e BE-së për llogaritjen se cilat vende janë të sigurta nga një ngarkesë e njoftimeve kumulative 14 ditore prej 25 për 100,000 njerëz në 100 për 100,000; mesatarja e bllokut është 420.

Shkallët e testimit dhe pozitivitetit, si dhe prirja e përgjithshme epidemiologjike në secilin vend do të ishin gjithashtu faktorë nëse një vend do ta futte atë në listën e re të BE-së.

Sistemi i ri nuk do të thotë që kushtet ekzistuese për udhëtime – të tilla si testimi ose kërkesat e karantinës – do të hiqen dhe do të jetë në dorën e qeverive kombëtare të vendosin nëse duan t’i mbajnë ato.

“Por shpresojmë që, me përmirësimin e situatës me rritjen e nivelit të vaksinimit, edhe ne do të shohim gjithashtu një faza graduale të këtyre kushteve shtesë”, tha zyrtari i Komisionit.

Ndryshe nga propozimi i certifikatës së gjelbër dixhitale të Komisionit – i cili lejon qeveritë kombëtare të vendosin nëse do të njohin vaksinat jo të miratuara nga EMA si Sputnik ose Sinopharm për udhëtime brenda BE – sipas rekomandimit të ri, kryeqytetet kombëtare nuk do të jenë në gjendje të pranojnë vaksinime të tilla për shtetasit e vendeve të treta.

Kjo do të thotë që udhëtarët e vaksinuar nga vende si Serbia, e cila ka një normë të lartë vaksinimi për shkak se qytetarët e saj kanë marrë kryesisht vaksina ruse dhe kineze, nuk do të plotësonin kërkesat e vaksinës për udhëtime. Por situata e saj epidemiologjike është mjaft e mirë për të që së shpejti të përmbushë pragun kombëtar, shtoi zyrtari i Komisionit.

Një tjetër pikë potencialisht e nyjeve do të jetë njohja e certifikatave të vaksinimit për vendet që nuk kanë aktualisht një leje uniforme, të tilla si SHBA.

Plani është që të diskutohet propozimi në një takim teknik të Këshillit të martën përpara se ta çojmë tek ambasadorët e BE të mërkurën.

Komisioni shpreson që korniza mund të jetë në funksion deri në qershor, që të përkojë me iniciativa të tjera të lidhura me udhëtimin, siç është plani i tij për të futur një pasazh në të gjithë bllokun për të treguar nëse një pasagjer ka marrë një vaksinë, ka rezultuar negativ apo është shëruar nga koronavirusi.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raketa kineze në rënie të lirë drejt tokës, mbrojtja civile jep alarmin në dhjetë rajone të Italisë: Rrini në shtëpi, larg dyerve dhe dritareve

Raketa kineze në rënie të lirë drejt tokës, mbrojtja civile jep alarmin në dhjetë rajone të Italisë: Rrini në shtëpi, larg dyerve dhe dritareve

Publikuar më 08.05.2021
Rënia e pjesëve të anijes kozmike kineze “Long March 5B” mun...

Rënia e pjesëve të anijes kozmike kineze “Long March 5B” mund të prekë dhjetë rajone italiane. Lajmin e ka bërë me dije Mbrojtja civile italiane, që thotë se bëhet fjalë për Umbria, Lazio, Abruzzo, Molise, Campania, Basilicata, Puglia, Calabria, Sicilia dhe Sardegna. Parashikohet që anija të hyjë në Tokë rreth orës 2:24 të datës 9 […]

Lexo më shumë

‘Unë nuk mund t’i trajtoj komplekset tuaja’/ Presidenti francez irritohet përball gazetarëve nga krahasimet me Shtetet e Bashkuara

‘Unë nuk mund t’i trajtoj komplekset tuaja’/ Presidenti francez irritohet përball gazetarëve nga krahasimet me Shtetet e Bashkuara

Publikuar më 08.05.2021
Epidemiolog i përgjithshëm, think-tanker i përgjithshëm dhe ...

Epidemiolog i përgjithshëm, think-tanker i përgjithshëm dhe tani tkurret në shtypin evropian – me sa duket nuk ka fund për talentet e Presidentit francez Emmanuel Macron. Në një samit të BE në qytetin Porto të shtunën, Macron tha se gazetarët kishin nevojë për disa ‘analiza’ lidhur me përgjigjen e tyre ndaj thirrjes së Presidentit të […]

Lexo më shumë

Gjermania paralajmëron Turqinë: Tërhqini forcat nga Libia; Ministri turk: Ne kemi një pakt me qeverinë libiane, edhe vendet e tjera…

Gjermania paralajmëron Turqinë: Tërhqini forcat nga Libia; Ministri turk: Ne kemi një pakt me qeverinë libiane, edhe vendet e tjera…

Publikuar më 08.05.2021
Turqia dhe Gjermania bien dakord që të gjithë mercenarët e h...

Turqia dhe Gjermania bien dakord që të gjithë mercenarët e huaj në Libi duhet të largohen nga vendi, por Ankaraja ka një marrëveshje bilaterale me qeverinë libiane që trupat e saj të vendosen atje, tha të enjten Ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu. Të mërkurën, kancelarja gjermane Angela Merkel i tha Presidentit turk Tayyip Erdogan se […]

Lexo më shumë

Mobilizohet Italia/ 9 rajone në gatishmëri për rënien e raketës kineze, u bëjnë thirrje qytetareve të qëndrojnë në shtëpi

Mobilizohet Italia/ 9 rajone në gatishmëri për rënien e raketës kineze, u bëjnë thirrje qytetareve të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar më 08.05.2021
Autoritetet italiane janë vënë në lëvizje dhe janë mobilizua...

Autoritetet italiane janë vënë në lëvizje dhe janë mobilizuar për raketën kineze e cila ka dalë jashtë kontrollit dhe do të bjerë në tokë. Kjo raketë që po bie prej 3 ditësh nga hapësira, parashikohet që të prekë tokën të shtunën vonë ose në orët e para të mëngjesit të së dielës. Ndërkohë që hyri […]

Lexo më shumë

Erdogan njofton prodhimin e vaksinës turke, ja kur do të jetë gati

Erdogan njofton prodhimin e vaksinës turke, ja kur do të jetë gati

Publikuar më 07.05.2021
Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se Turqia do t...

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se Turqia do të prodhojë vaksinën e vet, e cila mund të jetë e disponueshme mes shtatorit dhe tetorit. “Kur të jetë gati, Turqia do të ndajë vaksinën e saj Covid-19 me të gjithë” premtoi Erdogan. Vaksinat kundër koronavirusit duhet të jenë të lira në të gjitha vendet, tha Erdogan, duke […]

Lexo më shumë

Sondazhi: Gjysma e europianëve të pakënaqur me masat e marra kundër Covid në BE

Sondazhi: Gjysma e europianëve të pakënaqur me masat e marra kundër Covid në BE

Publikuar më 07.05.2021
Sipas një sondazhi, pothuajse gjysma e europianëve janë të p...

Sipas një sondazhi, pothuajse gjysma e europianëve janë të pakënaqur me masat që kanë marrë vendet e BE-së në përgjigje të pandemisë COVID-19. 49% ishin të pakënaqur me masat e marra nga blloku,  43% ishin të kënaqur dhe 8% nuk pranuan të përgjigjeshin. Përqindja më e lartë e personave që nuk ishin dakord  me masat […]

Lexo më shumë

Gjermania miraton lehtësimet e masave për të vaksinuarit dhe të shëruarit nga Covid-19

Gjermania miraton lehtësimet e masave për të vaksinuarit dhe të shëruarit nga Covid-19

Publikuar më 07.05.2021
Lehtësimi i masave për personat e vaksinuar dhe të shëruar n...

Lehtësimi i masave për personat e vaksinuar dhe të shëruar nga virusi Corona tani nuk ka më asnjë pengesë. Pas Bundestagut dritën jeshile e dha edhe Këshilli Federal. Pas Bundestagut dhe Këshilli Federal (Bundesrat) miratoi kërkesën e qeverisë për lehtësimin e masave për personat e vaksinuar dhe të shëruar nga virusi Corona, që do të […]

Lexo më shumë

“Do të përdorim masa hakmarrëse”/ “Beteja Detare” në kanalin anglez, publikohet video e plotë e përplasjes së anijeve -Shikoni videon

“Do të përdorim masa hakmarrëse”/ “Beteja Detare” në kanalin anglez, publikohet video e plotë e përplasjes së anijeve -Shikoni videon

Publikuar më 06.05.2021
Nën vëzhgimin e dy anijeve të Marinës Mbretërore Angleze, dh...

Nën vëzhgimin e dy anijeve të Marinës Mbretërore Angleze, dhjetëra anije franceze të peshkimit lundruan këtë mëngjes përpara portit të kryeqytetit Xhersi, më i madhi i Ishujve të Kanalit Anglez, për të protestuar ndaj kufizimeve të Brexit të vendosura në Marinën Britanike. Karakteristikë e “situatës së përkeqësuar” që mbizotëron jashtë ishullit britanik të Xhersit është […]

Lexo më shumë