×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kobi Bryant/ Dy vjet nga dita kur ‘Black Mamba’ u largua kaq padrejtësisht, publikohen momentet e fundit kur ylli amerikan hipën në helikopter

Kobi ishte zgjuar herët atë të dielë.

Ai ishte i lumtur sepse do të kalonte disa orë me Xhanën, e cila tashmë ishte zgjuar dhe ishte gati të largohej, e lumtur për të fluturuar me helikopter.

Gruaja Vanessa përshëndeti një burrë dhe një vajzë që kishin hipur në helikopter rreth orës nëntë e gjysmë dhe kishin lidhur rripat e sigurimit.

Basketbollisti i njohur me vajzën e tij 13-vjeçare Gianna në krah, ngriti sytë drejt qiellit, duke injoruar se ky do të ishte fluturimi i fundit i jetës së tij.

Helikopteri në të cilin udhëtonte “Black Mamba” me vajzën e tij 13-vjeçare dhe shtatë persona të tjerë u ngrit në ajër për një fluturim të shkurtër drejt Burbank, Kaliforni.

Moti nuk ishte i mirë sikur po komplotonte me fatin. Kishte një mjegull të dendur dhe piloti me përvojë vendosi të mbështetej më shumë në instinktin e tij dhe më pak te instrumentet, duke e bërë këtë rrugë shumë herë.

Por dukshmëria ishte shumë e kufizuar dhe pas pesëmbëdhjetë minutash ciklesh të vazhdueshme, helikopteri fatal u rrëzua në një kodër me një shpërthim shurdhues.

Mbeturinat dhe njerëzit u bënë njësh përpara se pas pak minutash të binte një heshtje shurdhuese, e cila pothuajse gjithmonë pason një tragjedi ajrore. Disa orë më vonë, njerëzit ngrinë kur dëgjuan lajmin se “Black Mamba” siç e quanin Kobin ishte nisur për në një tjetër galaktikë basketbolli, duke përhapur një pikëllim të pamasë në të gjithë planetin.

Yjet e NBA vajtuan me lot. LeBron James shpërtheu në lot teksa zbriti nga avioni që transportonte Los Angeles Lakers.

Vetëm mbrëmë ai kishte kaluar Kobi Bryant në pikë në karrierë dhe tashmë ishte zyrtarisht golashënuesi i tretë më i mirë në historinë e NBA, vetëm se kjo nuk kishte më rëndësi.

Të gjithë qanin në dysheme se ky vrasës me fytyrë engjëllore, që shënoi në çdo mënyrë të mundshme dhe të pamundur, për më shumë se pesëmbëdhjetë vjet. Disa të moshuar e kujtuan atë kur po përpiqej të gjuante në moshën gjashtë vjeçare, kur ishte i vogël në një lagje të Filadelfias, duke treguar se donte shumë të luante basketboll.

Njëmbëdhjetë vjet më vonë, në Lower Marion High School, 17-vjeçari Kobi po rikthehet dhe thashethemet për një të ri me talent të jashtëzakonshëm shumë shpejt arrijnë në veshët e Jerry West, menaxherit të përgjithshëm të Lakers, i cili vendos ta testojë atë.

Testi zhvillohet disa javë para draftit të vitit 1996 dhe West hedh në dysheme 18-vjeçarin Kobi, përballë kampionit pesë herë dhe mbrojtësit të mrekullueshëm Michael Cooper. Ky i fundit nuk i jep aspak “të riut” duke e shënuar me forcë, madje duke e hedhur, por Kobi shënon rreth njëzet pikë me këtë goditje të pabesueshme që pati.

Topi dhe Lamtumira tronditëse

West fërkon duart. Ai e di se zbuloi ‘levrekun’ dhe në draft Kobi zgjidhet nga Charlotte Hornets dhe përfundon duke shkëmbyer me Lakers, nga të cilët nuk do të largohet kurrë.

Ai është një nga të paktët lojtarë të rinj të përzgjedhur pa shkuar në kolegj dhe disa muaj më vonë të gjithë do ta kuptojnë pse, kur fëmija vjen për herë të parë në karrierën e tij, ai përballet me fantastikun Michael Jordan. Ata takohen në parket dy ditë pas Krishtlindjeve dhe të dy japin ndryshimin e tyre në nivel individual, pasi fluturuesi Michael shënon 36 pikë dhe “Black Mamba” 33.

Deri në vitin 2012, Kobi po fitonte dallime individuale dhe në fund të karrierës së tij ai mbajti pesë herë unazën e kampionit me Los Angeles Lakers. Disa nuk do t’i harrojnë kurrë 81 pikët që ai shënoi kundër Toronto Raptors – i dyti më i madhi, Golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në NBA pas 100 të Chamberlain – tre pikë të tjera në sekondën e fundit.

Megjithatë, tre pikat e zemrës së tij i përkasin Vanessa Lane, gruas që ai e donte, u martua dhe së bashku patën katër fëmijë që plotësuan lumturinë e tyre.

Ndryshe nga çiftet e tjera të NBA-së, Kobi dhe Vanessa do të plotësonin njëzet e një vjet jetë bashkëshortore dhe do të ëndërronin këtë vit nëse ai do të ishte gjallë. Është e zakonshme të thuhet se jeta është moment, se ajo përcaktohet prej tyre dhe në jetën mitike të Kobi-t një moment i tillë ishte kur ai vendosi të ndalonte së luajturi basketboll.

Ai shprehu ndjenjat e tij në një letër tronditëse që i thotë të gjitha dhe u bë publike pesë vjet para ditës së vdekjes, atë mëngjes të mallkuar:

“Basketbolli im i preferuar, që nga momenti kur vesha çorapet e babait tim dhe fillova të mendoja se po gjuaja në Forumin legjendar Western, e dija që një gjë ishte e sigurt. Rashë në dashuri me ty. Të kam dashur aq shumë sa të kam dhënë ju gjithçka. Mendja dhe trupi im, shpirti im. Isha gjashtë vjeç qe e donte shume.

Nuk e pashë kurrë fundin e tunelit. Sapo e pashë veten dukem i mbaruar. Vrapoja lart e poshtë çdo kat për të ndjekur çdo top. Më kërkove të luftoja dhe unë të dhashë zemrën sepse më ofrove shumë më tepër. Kam luajtur me djersë dhe dhimbje, jo vetëm se sfida po më thërriste, por edhe sepse TI po më thërrisje. Unë bëra gjithçka për TY, sepse kjo është ajo që duhet të bësh kur dikush të bën të ndihesh aq i gjallë sa më le të ndihem mua. Ju i dhatë ‘Laker Dream’ një fëmije gjashtë vjeçar dhe unë do të të dua përgjithmonë.

Por nuk mund të të dua kaq të sëmurë për kaq gjatë. Këtë vit, është gjithçka që më ka mbetur për t’ju dhënë. Zemra ime mund t’i rezistojë rrahjeve, mendja ime do ta përballojë atë, por trupi im e di se është koha për të thënë lamtumirë. Dhe unë jam mirë. Unë jam gati të të lë të shkosh. Unë dua që ju ta dini tani, në mënyrë që të dy të kapim çdo moment që na ka mbetur. Të mirat dhe të këqijat. I dhamë njëri-tjetrit atë që kishim.

Të dy e dimë se çfarëdo të bëj më pas, do të jem gjithmonë ai fëmijë me çorapet e kthyera, koshin e plehrave në qoshe dhe pesë sekondat. Topi është në duart e mia. 5 … 4 … 3 … 2 … 1

Unë gjithmonë do të të dua,

Kobe”.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Dy mbledhje të ndara në SHQUP, pendohen Alibeaj dhe Bardhi: Bojkotojmë zgjedhjen e presidentit, Rama prishi marrëveshjen me opozitën

Dy mbledhje të ndara në SHQUP, pendohen Alibeaj dhe Bardhi: Bojkotojmë zgjedhjen e presidentit, Rama prishi marrëveshjen me opozitën

Publikuar më 26.05.2022
Dy mbledhje paralele, me dy kryetarë po zhvillohen sot në se...

Dy mbledhje paralele, me dy kryetarë po zhvillohen sot në selinë blu. Njëri i zgjedhur pas një procesi të gjatë në PD, Sali Berisha i cili rikthehet në krye të kësaj partie 9 vjet pas dorëheqjes dhe Enkelejd Alibeaj i cili është kryetar i komanduar i PD-së pas dorëheqjes së Lulzim Bashës, po diskutojnë me […]

Lexo më shumë

Plagosi qytetarin ndërsa pinin në lokal, efektivi i FNSH: Arma u shkrep pa dashje

Plagosi qytetarin ndërsa pinin në lokal, efektivi i FNSH: Arma u shkrep pa dashje

Publikuar më 26.05.2022
Gjykata ka lënë në burg efektivin e FNSH-së, Lutfi Gjyli, që...

Gjykata ka lënë në burg efektivin e FNSH-së, Lutfi Gjyli, që plagosi Myrtaz Likën në Kombinat teksa të dy ishin ulur në lokal së bashku. Në gjykata efektivi deklaroi se arma i është shkrepur pa dashje. Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore efektivi 48-vjeçar e ka qëlluar me armë 60-vjecarin teksa po konsumonin […]

Lexo më shumë

Vrau kolegun brenda në komisariat, gjykata lë në burg Ludian Zaimin

Vrau kolegun brenda në komisariat, gjykata lë në burg Ludian Zaimin

Publikuar më 26.05.2022
Gjykata e Tiranës la në burg policin Ludian Zaimi, i cili vr...

Gjykata e Tiranës la në burg policin Ludian Zaimi, i cili vrau kolegun të dielën. Mësohet se Zaimi ka shfaqur pendesë të thellë për aktin e kryer. Efektivi i policisë Ludian Zaimi qëlloi me armën e shërbimit kolegun e tij Çaush Saliasi, 55 vjeç duke i shkaktuar vdekjen. Ngjarja ndodhi në kohën kur po ndaheshin detyrat brenda ambienteve […]

Lexo më shumë

Alibeaj mbledh 18 deputetë në PD, Berisha: Nuk ka asnjë autoritet, është vegla e Ramës

Alibeaj mbledh 18 deputetë në PD, Berisha: Nuk ka asnjë autoritet, është vegla e Ramës

Publikuar më 26.05.2022
18 deputetë janë të pranishëm deri më tani në mbledhjen e gr...

18 deputetë janë të pranishëm deri më tani në mbledhjen e grupit Parlamentar të PD-së e thirrur nga Enkelejd Alibeaj, ndërsa priten të diskutohen çështje të brendshme të Partisë Demokratike, por edhe për emrin e ri të Presidentit. Deputetët që marrin pjesë në mbledhje janë Emilja Koliqi, Flamur Hoxha, Kreshnik Çollaku, Kastriot Piroli, Saimir Korreshi, […]

Lexo më shumë

Priten arrestime të tjera, Nuredin Dumani ka nxjerrë rreth 100 emra të botës së krimit

Priten arrestime të tjera, Nuredin Dumani ka nxjerrë rreth 100 emra të botës së krimit

Publikuar më 26.05.2022
Një valë e dytë arrestimesh, pritet të pasojë operacionin “P...

Një valë e dytë arrestimesh, pritet të pasojë operacionin “Plumbi i Artë”, që po zhvillohet prej 1 jave nga prokuroria e posaçme SPAK dhe Policia e Shtetit, raporton Ora News. Dhjetëra kontrolle banesash, magazina, servise dhe disa vendgjarje, janë verifikuar nga oficerët e policisë, të cilët kanë pasur si mbështetje në teren oficerë të BKH-së dhe […]

Lexo më shumë

U qëllua me thikë ndërsa priste djalin të dilte nga shkolla, arrestohet vrasësi i shqiptares

U qëllua me thikë ndërsa priste djalin të dilte nga shkolla, arrestohet vrasësi i shqiptares

Publikuar më 26.05.2022
Policia italiane ka ndaluar sot njeriun që dyshohet se godit...

Policia italiane ka ndaluar sot njeriun që dyshohet se goditi me thikë 37-vjeçaren me origjinë shqiptare, Brunilda Halla në Vittoria provincë e Raguzës. Vrasësi i dyshuar u identifikua falë kamerave që rrethonin zonën. Thuhet se i dyshuari e ka pranuar se është autori i vrasjes dhe sipas të dhënave të para, goditja me thikë e […]

Lexo më shumë

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Publikuar më 26.05.2022
Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbl...

Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbledhjen e kufomave nga kryqëzori “Moskva”, i cili u mbyt më 14 prill kur u sulmua nga ukrainasit. Kjo luftëanije konsiderohej si krenari detare e Rusisë. Në fakt, prindërit e marinarëve të zhdukur të anijes së Flotës së Detit të Zi deklarojnë hapur se rusët […]

Lexo më shumë

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Publikuar më 26.05.2022
Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi R...

Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me një falenderim për të gjithë ata që kanë kontribuar që gjithçka të shkonte mirë. “Mirëmëngjes dhe me falenderimin e përzemërt për të gjithë ata që i dhanë jetë eurombrëmjes së djeshme të Shqipërisë, si edhe me krenarinë për përshtypjet fantastike […]

Lexo më shumë