×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Klik Ekspo Group, kompanitë turke, interes për ndërtimin dhe industrinë ushqimore

Turqia renditet si partneri i katërt tregtar i Shqipërisë, ku shkëmbimet tregtare mes dy vendeve tona njohën një rritje prej 50.34 miliardë lekë në 10 muajt e fundit të këtij viti. Referuar të dhënave të INSTAT për periudhën janar-tetor eksportet shqiptare drejt Turqisë llogariten 1.7 miliardë lekë, ndërsa importet për periudhën 10-mujore llogariten 4.6 miliardë lekë.

Çdo vit pjesëmarrës në Klik Ekspo Group, bizneset turke dominojnë në stendat e Panairit Ndërkombëtar të Tiranës me një larmishmëri produktesh dhe shërbimesh. Sipas të dhënave nga Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë së Stambollit e cila ka një eksperiencë 130 vjeçare dhe me 430 mijë biznese anëtare, numërohen afro 300 biznese turke që janë prezantuar në tregun shqiptar. Aktiviteti tregtar i këtyre bizneseve ka sjellë 3-fishim ose 1 miliard dollar në vit shkëmbime tregtare, marrëdhënie që forcohen edhe më shumë nga pozita gjeografike e Shqipërisë me Turqinë.

Të pyetur nga zyra e shtypit e Klik Ekspo Group, kompanitë turke janë shprehur se e shohin Panairin Ndërkombëtar të Tiranës si një ‘portë’ hyrëse për tregun shqiptar por jo vetëm. Mehmet Aslan përfaqësues i kompanisë turke “Skela Luani” që është e pozicionuar në Stamboll tha se është hera e parë që vjen në Shqipëri dhe se ka pritshmëri të larta nga Klik Ekspo Group, për të gjetur klientë potencial dhe firmosur marrëveshje bashkëpunimi. “Kompania jonë e ka të zhvilluar shumë tregtinë me Europën, Izraelin, po ashtu edhe me vendet e Ballkanit. Ne kemi marrëdhënie tregtare si me Serbinë, Maqedoninë më shumë, po ashtu edhe me Kosovën. Tani me ardhjen në këtë panair po pretendojmë të krijojmë marrëdhënie tregtare edhe me Shqipërinë. Jam në dijeni të zhvillimeve ekonomike në Shqipëri, kryesisht në fushën e ndërtimit dhe infrastrukturës për të cilat kompania jonë është më së shumti e interesuar dhe kjo është arsyeja që unë jam këtu për të parë dhe biseduar për partneritete të mundshme në Shqipëri. Duke qenë se ne e disponojmë dokumentacionin e plotë nga shteti ynë për të vepruar si brenda dhe jashtë Turqisë, në të gjithë botën, jemi të hapur të vijmë e të zhvillohemi edhe në Shqipëri,’’ tha z.Mehmet Aslan.

Një tjetër investitor turk pjesëmarrës për herë të parë në edicionin e 26-të të Panairit Klik Ekspo Group është edhe z. Orhan Dulger , i cili përfaqëson një kompani 40-vjeçare që merret me ndërtimin e karrigeve për salla konferencash, hotele, salla kinemaje etj. “Në dëshirën tonë është të hapim një filial të kompanisë tonë këtu, apo edhe fabrikë. Por kjo mbetet për një moment tjetër. Aktualisht duam të lidhim kontrata tregtare me partnerë të mundshëm këtu në Shqipëri. Të shohim e të bëjmë. Duam të kuptojmë interesin që kanë shqiptarët për produktet tona. Kemi lënë disa takime që do ti konkludojmë deri në mbyllje të panairit, të cilët teorikisht janë të interesuar në bashkëpunim. Të shohim se çfarë do të dalë gjatë bisedave,’’ u shpreh z.Orhan Dulger. Kompanitë turke të pranishme në Panair janë jo vetëm të shumta në numër, por edhe në shërbimet që ofrojnë. “Kilikya” e themeluar që në vitin 1957, operon në prodhimin e lëngjeve të frutave Bio. Z.Meli Nas është brezi i tretë që vijon traditën e kësaj kompanie. Për të nuk është hera e parë që vjen në Shqipëri, pasi produktet e kësaj firme gjenden në tregun shqiptar, por kompania synon ta zgjeroj biznesin e saj në vendin tonë, ndaj ka zgjedhur Klik Ekspo Group për të prezantuar produktet e reja të saj. ‘’Duam të hapim një dyqan. Kemi dhe një produkt të ri që nuk gjendet në Shqipëri dhe po synojmë ta sjellim për herë të parë dhe po e prezantojmë në panair. Produkti i ri është lëng karote e zezë bio. Karota e zezë prodhohet në Adana të Turqisë dhe është shumë e shëndetshme në parandalimin e disa sëmundjeve. Si synim të parë kemi gjetjen e një partneri për të tregtuar e më pas nëse gjërat shkojnë mirë, pse të mos investojmë në një fabrikë prodhimi,’’ shprehet z.Nas.

Yavuz Ozdemir përfaqëson kompaninë 40 vjeçare FEWA (water pump systems) e cila ndodhet në Stamboll të Turqisë. Kjo kompani prezantohet për herë të parë në Panairin Ndërkombëtar të Biznesit Klik Ekspo Group, dhe operon në prodhimin e pompave të ujit të të gjitha llojeve. Duke e parë Shqipërinë si një treg potencial për të investuar, z.Ozdemir u shpreh se synon të lidh kontrata të mundshme bashkëpunimi për tregtim e më pas nëse gjërat ecin mirë, mund të investojnë këtu për një filial të kompanisë së tyre. Krahas kompanive pjesëmarrëse në Panairin Ndërkombëtar të Bizneseve, Tiranën e kanë vizituar këto ditë edhe delegacione zyrtare dhe grupe te organizuara nga komuniteti i biznesit, konkretisht mbi 150 nga Serbia; 80 nga Turqia, 30 nga Hungaria, mbi 100 nga Republika e Kinës, si dhe nga dhe Italia me mbi 100 kompani ekspozuese.

*Shkrim Promocional

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pas Tiranës, edhe East Gate në Shkup drejt realizimit pas huasë së rëndësishme

Pas Tiranës, edhe East Gate në Shkup drejt realizimit pas huasë së rëndësishme

Publikuar më 30.07.2020
Pavarësisht vështirësive të krizës globale të diktuar nga Co...

Pavarësisht vështirësive të krizës globale të diktuar nga Covid-19, besimi i bankave lokale dhe rajonale ndaj Grupit Balfin mbetet i palëkundur. Në një konferencë për shtyp u mbajt sot në qendrën tregtare East Gate Mall në Shkup, ku u nënshkrua një marrëveshje ndërmjet Skopje East Gate (SEG) dhe një grupi bankash për një hua për […]

Lexo më shumë

Projekti “Green Coast”, nxitës i punësimit dhe promovimit të vlerave të Palasës

Projekti “Green Coast”, nxitës i punësimit dhe promovimit të vlerave të Palasës

Publikuar më 23.07.2020
Turizmi është transformuar në një prej industrive kryesore p...

Turizmi është transformuar në një prej industrive kryesore përsa i përket ndikimit në ekonominë kombëtare të Shqipërisë dhe akoma më shumë për ekonomitë e vogla lokale. Krahas vëmendjes së institucioneve qeverisëse, qendrore apo vendore, ndikim të madh ka pas edhe investimi nga ana e shoqërive private. Mbështetja e zhvillimit të turizmit në një perspektivë strategjike […]

Lexo më shumë

Merr fund jeta e vështirë për familjen Lazo në Sarandë, Samir Mane merr përsipër rikonstruksionin e banesës

Merr fund jeta e vështirë për familjen Lazo në Sarandë, Samir Mane merr përsipër rikonstruksionin e banesës

Publikuar më 25.06.2020
Grupi Balfin, me iniciativën e Presidentit Samir Mane, pasi ...

Grupi Balfin, me iniciativën e Presidentit Samir Mane, pasi u njoh për me rastin e familjes Lazo, ka vendosur t’i përgjigjet thirrjes së tyre për ndihmë. Shumë shpejt do të fillojnë punimet për rikonstruksionin e shtëpisë së kësaj familje në Sarandë. Një rast i përcjellë nga programi i gazetarisë investigative ”Fiks Fare” në televizionin Top […]

Lexo më shumë

Surpriza, si do ta zbatojë këtë vit distancimin social Markata e lodrave në QTU

Surpriza, si do ta zbatojë këtë vit distancimin social Markata e lodrave në QTU

Publikuar më 01.06.2020
Edhe këtë qershor, me rastin e ditës ndërkombëtare të fëmijë...

Edhe këtë qershor, me rastin e ditës ndërkombëtare të fëmijëve, QTU rikthen Markaten e Lodrave, gjatë të gjithë muajit! Nën moton “Fëmijët për fëmijët”, do të jenë vetë vogëlushët ata që do të shesin dhe do të blejnë lodrat me njëri-tjetrin! Si çdo vit, qëllimi i këtij aktiviteti është argëtimi i fëmijëve dhe zgjimi i […]

Lexo më shumë

Eco Market vjen tek ti! Qëndro në shtëpi, porosit online shportën ushqimore

Eco Market vjen tek ti! Qëndro në shtëpi, porosit online shportën ushqimore

Publikuar më 05.04.2020
Rrjeti i marketeve Eco Market në kuadër të situatës së kriju...

Rrjeti i marketeve Eco Market në kuadër të situatës së krijuar prej COVID-19, ka ndërtuar një platformë të porosisë online  (http://bli.ecomarket.al/) për të gjithë gamën e produkteve të saj me të njëjtat çmime si në dyqanet fizike të saj. Eco Market i gjendet pranë qytetarëve në të gjithë Shqipërinë përmes bashkëpunimit me shërbimin postar Albanian […]

Lexo më shumë

Ja 10 fatlumët e shorteut të Spar që do ta nisin vitin me një Fiat Panda

Ja 10 fatlumët e shorteut të Spar që do ta nisin vitin me një Fiat Panda

Publikuar më 20.01.2020
Tetori i vitit 2019 shënoi 3 vjetorin e Spar Albania në Shqi...

Tetori i vitit 2019 shënoi 3 vjetorin e Spar Albania në Shqipëri. Me rastin e festimeve, Spar nisi fushata intensive me oferta e me surpriza fantastike për të shpërblyer klientët e tij në mbarë vendin. Një prej këtyre surprizave ishte dhe fushata “Ktheji blerjet në fitore”, e cila ju ofronte mundësinë të gjithë klientëve të […]

Lexo më shumë

Kthehet në traditë mbështetja e studentëve ekselentë të turizmit

Kthehet në traditë mbështetja e studentëve ekselentë të turizmit

Publikuar më 28.12.2019
Industria e turizmit luan një rol jetik në ekonominë globale...

Industria e turizmit luan një rol jetik në ekonominë globale dhe në gjithë komunitetin përkatës. Teksa në vitin 2018 kjo industri gjeneroi 10.4% të Prodhimit të Brendshem Bruto në rang global duke rritur ndjeshëm treguesit e punësimit, viti 2019 pritet të mbyllet me shifra akoma më optimiste. Në Shqipëri duke iu referuar të dhënave zyrtare […]

Lexo më shumë

27.3 milionë USD për 2019 nga AlbChrome në Bulqizë, hapet pusi nr 9, investimi më i madh në sektorin minerar

27.3 milionë USD për 2019 nga AlbChrome në Bulqizë, hapet pusi nr 9, investimi më i madh në sektorin minerar

Publikuar më 26.12.2019
Me investime që kapin vlerën 27.3 milionë USD, AlbChrome, ka...

Me investime që kapin vlerën 27.3 milionë USD, AlbChrome, ka shënuar një rekord investimesh për vitin 2019 në minierën e Bulqizës, që administrohet nga kompania. Së fundmi ka nisur funksionimin “Kali i Betejës” i një vargu të tërë investimesh, Pusi numër 9, investimi më i madh në sektorin minerar në Shqipëri gjatë 30 viteve të […]

Lexo më shumë