Kina shenjëstron Brukselin, zbulohen spiunët që po hetohen për favorizim lobimi

Lajmet për një hetim mbi një ish-diplomat të lartë të Bashkimit Europian të dyshuar për spiunazh në favor të Kinës, po shkaktojnë reagime të forta nëpër qarqet e Brukselit, të zyrtarëve dhe politikanëve.

Deri tani askush nuk është ngarkuar me hetimet në Gjermani dhe Belgjikë, zyrtarë dhe lobistë në kryeqytetin e BE-së tashmë po diskutojnë ndikimin e mundshëm të zbulimit të bombave që një veteran i BE-së i punësuar nga një firmë lobuese mund të kishte kaluar informacion të ndjeshëm në Pekin.

Këto çështje mund ta shtyjnë Bashkimin Europian të forcojë protokollet e dobëta të sigurisë dhe të përmirësojë rregulloren e saj për punonjësit në pension të Komisionit Europian, që punojnë për lobet – një praktikë e theksuar nga hetimi gjermano-belg.

Një zyrtar i BE-së tha se përmbysja e hetimit ishte se “problemi i ndërhyrjes kineze duhet të merret seriozisht”. Sven Giegold, një Green Green në Parlamentin Europian, tha që hetimi, përfshirë kërkimet në Bruksel dhe në të gjithë Gjermaninë, mund të shërbejë si një thirrje sqaruese për të forcuar rregullat mbi zyrtarët e ish-BE-së që lëvizin lirshëm duke punuar si lobistë.

“Ne kemi nevojë për rregulla të zakonshme dhe të zbatueshme për dyert rrotulluese në institucionet e BE”, tha Giegold. “Rregullat e tanishme të personelit janë jashtëzakonisht të dobëta dhe vështirë se janë zbatuar”. Revista gjermane Der Spiegel tha të mërkurën se prokurorët gjermanë po hetojnë ish-diplomatin dhe dy persona të tjerë, të cilët punojnë për një firmë tjetër lobuese.

Prokuroria Federale Gjermane konfirmoi se po heton tre persona të dyshuar se punonin si agjentë sekret. Hetuesit kryen kërkime të pronave në Berlin, Bruksel dhe shtetet rajonale gjermane të Baden-Württemberg dhe Bavaria, tha një zëdhënës i prokurorisë, sipas agjencisë gjermane të lajmeve DPA. Spiegel nuk përmendi asnjë prej të dyshuarve ose punëdhënësit e tyre. Sidoqoftë, firma e lobimit të ish-diplomatit tha që punonjësi i saj i mohon me forcë akuzat kundër tij, njoftoi Spiegel. Një zyrtar pas rastit konfirmoi detajet kryesore të hetimit për Politico.eu dhe tha se hetimi ishte iniciuar nga autoritetet gjermane.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet