Këto janë 10 frutat më të çuditshëm në botë (Foto)

Të lodhur nga kivi, bananet apo rrushi? Dëshironi të provoni fruta të reja këtë vit? Më poshtë do të mundni të lexoni emrat dhe të shihni imazhet e 10 frutave dhe perimeve më të çuditshme që ekzistojnë në botë.

10.Jabuticaba-Pema e rrushit brazilian. Shija e tij i ngjan si ajo e rrushit dhe përdoret për të prodhuar kryesisht verë dhe liker. Përveç kësaj, njerëzit e thajnë atë dhe e përdorin për të trajtuar astmën.

9.Kiwano-Një përzierje e veçantë e shijes së pjepëri, kastravecit dhe banane ose kivti (varet se kë pyet). Mund ta gjeni në Shtetet e Bashkuara, Portugali, Itali, Gjermani, Kili, Australi dhe Zelanda e Re.

8.Pitaya ose Dragon Fruit- Ka një pamje të mrekullueshme tërheqëse, një lëkurë të kuqe Dme luspa, e cila duket si një granatë. Kultivohet në Azinë Juglindore, Shtetet e Bashkuara, Izrael, Australi, Qipro dhe Ishujt Kanarie.

7.Tamarllio- Ngjason pak me domaten. Rritet në shumë vende të botës, të tilla si: Shtetet e Bashkuara, Afrika e Jugut, Butani, Kina…

6.Buddha’s Hand -Ky frut i çuditshëm nuk është shumë i ngrënshëm. Ka një shije shumë të fortë të lëkurës së limonit dhe zakonisht përdoret për të parfumuar dhomat dhe sende personale, siç janë veshmbathja. Në Kinë, ky frut është një simbol i lumturisë, jetëgjatësisë dhe fatit të mirë.

5.Australian Finger Lime- Është një frut që lidhet me familjen e agrumeve. Prodhon limona që kërkohen shumë nga kuzhinierë të shkëlqyeshëm të kuzhinës. Duket si vezë peshku dhe mori emrin “Havjar i limonit”, ka një shije shumë të ngjashme me gëlqeren origjinale që të gjithë e njohim. Mund ta gjeni në Australi.

4.Hala Fruit- Ky frut i çuditshëm është vendas në Malajzi, Australinë Lindore dhe Ishujt Paqësorë. Mund të hahet i papërpunuar ose i kokërr dhe disa thonë që madje ka veti mjekësore

3.Durian- Nga njëra anë, ajo ka një shije të parajsës, nga ana tjetër, ka erën e ferrit. Çfarë duhet të bënit? Nëse e pranoni erën e tmerrshme, do të gjeni fruta të mrekullueshme me shije absolutisht të rrallë.

2.Rambutan- Kërkoni në fjalorin malajzian dhe do të zbuloni se Rambutan do të thotë “flokë”. Nuk është e vështirë të kuptosh pse. Qëroni lëkurën e kuqe me flokë të kuq dhe do të shihni farën e bardhë që ka një shije të ngjashme me rrushin.

1.Red Bananas -Nëse bie erë banane dhe duket si ajo, është një banane? Jo! Bananet e kuqe kanë shumë më tepër kalium dhe vitaminë C. Shija e saj i ngjan mjedrave.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet