×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kadastra, 2000 qytetarët që duhet të tërheqin lejet e legalizimit

Agjencia e Kadastrës/ Emrat e qytetarëve që duhet të tërheqin faturën e ndikimit në infrastrukturë. Pas pagesës emetohet leja e legalizimit dhe tapia. Pronarët në Devoll, Kavajë, Sarandë, Delvinë, Divjakë, Tiranë dhe Zonat Turistike

Agjencia Shtetërore e Kadastrës publikon listën me 2000 pronarë që kanë ndërtuar pa leje në të gjithë vendin dhe nuk kanë shlyer ende faturën për truallin. Ndërtimet kanë kaluar procesin e legalizimit, por për të marrë tapinë për shtëpitë duhet të paguajnë faturën për parcelën ndërtimore. Debitorët janë në Devoll, Kavajë, Sarandë,Delvinë, Divjakë, Tirana Veri, Tirana Rurale2, Zona të Stimuluara (zonat turistike). Përmes një njoftimi, Agjencia Shtetërore e Kadastrës u bën thirrje qytetarëve që të tërheqin faturën dhe të kryejnë pagesën. “Të gjithë qytetarët që gjejnë emrin në listat e mëposhtme, të tërheqin pranë zyrave rajonale të Kadastrës faturën e ndikimit në infrastrukturë. Nëse nuk bëhet kjo pagesë, zyrat tona nuk emetojnë dot lejen e legalizimit dhe më pas certifikatën e pronësisë. Ndaj lutemi të paraqiteni për të tërhequr këtë faturë!”, shkruan Agjencia e Kadastrës.

Pagesat

Sipas ligjit në fuqi, pagesa e vlerës së parcelës ndërtimore bëhet në lekë, në vlerë të plotë monetare dhe me bono privatizimi. Taksat, tatimet dhe detyrimet e tjera financiare që lidhen me kalimin e së drejtës së pronësisë bëhen vetëm në lekë. Bonot e privatizimit, të përfituara nga ish-të përndjekurit politikë dhe nga subjektet e tjera gjatë procesit të privatizimit të pronës shtetërore kanë të njëjtin trajtim me bonot e tjera të privatizimit. Vlera e parcelës ndërtimore që i shitet poseduesit të ndërtimit pa leje paguhet në momentin e njoftimit me shkrim. Për ndërtimet pa leje me funksion banimi, kur subjekti është në kushtet e paaftësisë paguese, Këshilli i Ministrave në varësi të rasteve të deklaruara përcakton mënyrat alternative dhe procedurat për shlyerjen e vlerës së parcelës. Çmimi favorizues i shitjes së parcelës ndërtimore për ndërtimet pa leje me funksion banimi dhe të përzier (social-ekonomik dhe banimi), kategoritë e subjekteve që përfitojnë falje të pagesës, përqindjet e përdorimit të bonove të privatizimit.

Elbasan by shekullionline on Scribd

Dibër by shekullionline on Scribd

Sarandë by shekullionline on Scribd

 

Tirana Veri by shekullionline on Scribd

 

Tiranë Rurale by shekullionline on Scribd

Lista 1 by shekullionline on Scribd

Lista 2 by shekullionline on Scribd

TNI-Divjakë by shekullionline on Scribd

TNI-Lushnjë by shekullionline on Scribd

TNI-Sarandë by shekullionline on Scribd

Tni Zonat e Stimuluara by shekullionline on Scribd

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

E rëndë në Kavajë/ 22-vjeçari gjendet i vdekur në dush, dyshimet e para  

E rëndë në Kavajë/ 22-vjeçari gjendet i vdekur në dush, dyshimet e para  

Publikuar më 04.12.2020
Një ngjarje e rëndë është regjistruar ditën e sotme në Kavaj...

Një ngjarje e rëndë është regjistruar ditën e sotme në Kavajë, ku një 22-vjeçar është gjetur i pajetë nga familjarët e tij në tualetin e shtëpisë. Paraprakisht mësohet se i riu ka qenë duke bërë dush, ndërsa pas konfirmimit të tragjedisë familjarët e tij ka njoftuar edhe policinë. Dyshimet e para janë se i riu […]

Lexo më shumë

Merrnin ryshfet për mos ushtrim kontrollesh në biznese, SPAK çon për gjykim ish-drejtorin e Tatimeve dhe vartësin e tij

Merrnin ryshfet për mos ushtrim kontrollesh në biznese, SPAK çon për gjykim ish-drejtorin e Tatimeve dhe vartësin e tij

Publikuar më 04.12.2020
Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organ...

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka përfunduar hetimet për procedimin penal në ngarkim të të pandehurit ish Drejtorin në Drejtorinë Rajonale Tatimore Korçë, Thoma Tontonozi dhe Stjuart Bardhoshi ish punonjës në Drejtorinë Rajonale Tatimore Korçë, me akuzën e korrupsionit. SPAK deklaron se të pandehurit në bashkëpunim me njëri tjetrin, kanë kërkuar […]

Lexo më shumë

Rritet numri i rasteve të reja dhe viktimave në vendin tonë në 24 orët e fundit, 18 të vdekur dhe 801 të infektuar

Rritet numri i rasteve të reja dhe viktimave në vendin tonë në 24 orët e fundit, 18 të vdekur dhe 801 të infektuar

Publikuar më 04.12.2020
Vijon të jenë të larta shifrat e rasteve të reja me koronavi...

Vijon të jenë të larta shifrat e rasteve të reja me koronavirus në vendin tonë, ku vetëm në 24 orët e fundit u regjistruan 801 të infektuar. Përsa i përket viktimave të regjistruar në ditën e fundit, janë 18 pacientë të vdekur në spitalet Covid. Janë kryer 2.264 testime në 24 orët e fundit, prej […]

Lexo më shumë

Emigrantët e kanë detyrim të tregojnë adresën/ Sandër Lleshaj u tregon shqiptarëve jashtë vendit se si duhet të veprojnë

Emigrantët e kanë detyrim të tregojnë adresën/ Sandër Lleshaj u tregon shqiptarëve jashtë vendit se si duhet të veprojnë

Publikuar më 04.12.2020
Ministri i Brendshëm Sander Lleshaj tha se mbetet jetike thi...

Ministri i Brendshëm Sander Lleshaj tha se mbetet jetike thirrja për të nxituar për t’u pajisur me kartat e identitetit dhe theksoi se vlefshmëria e saj do kushtëzojë edhe një numër të madh shërbimesh për qytetarët, përmes portalit e Albania. Drejtori i Sistemeve Informatike, Vangjush Stavro: Po tregojmë shërbimin e ri që kemi hedhur online, […]

Lexo më shumë

Altin Basha emërohet drejtor i Teatrit Kombëtar Eksperimental

Altin Basha emërohet drejtor i Teatrit Kombëtar Eksperimental

Publikuar më 04.12.2020
Është emërua si drejtor i Teatrit Kombëtar Eksperimental reg...

Është emërua si drejtor i Teatrit Kombëtar Eksperimental regjisori Altin Basha. Sipas vendimit të Këshillit të Ministrave, është liruar nga detyra Kiço Londo, i cili mbante postin e drejtorit të Teatrit Kombëtar Eksperimental, “Kujtim Spahivogli” dhe është zëvendësuar nga Basha. Vendimi i Këshillit të Ministrave PËR LIRIMIN DHE EMËRIMIN NË DETYRË TË DREJTORIT TË TEATRIT […]

Lexo më shumë

Nga e hëna nisin testet e shpejta për COVID-19, Bino tregon kur mund të kryen dhe efikasitetin që kanë

Nga e hëna nisin testet e shpejta për COVID-19, Bino tregon kur mund të kryen dhe efikasitetin që kanë

Publikuar më 04.12.2020
Duke nisur nga hëna e 7 dhjetorit do të aplikohen edhe teste...

Duke nisur nga hëna e 7 dhjetorit do të aplikohen edhe testet të cilët tregojnë në mënyrë të shpejtë rezultatet për COVID-19. Gjatë një komunikimi me gazetarët këtë të premte, shefja e sëmundjeve infektive në ISHP Silva Bino, ka treguar disa detaje mbi këtë  teste. Në fjalën e saj, Bino bëri me dije se testi […]

Lexo më shumë

Lumë gjobash në 24 orë, 5 të infektuar me Covid-19 u kapën në rrugë, 18 të tjerë dolën pas orës 22:00 dhe 571 ishin pa maskë

Lumë gjobash në 24 orë, 5 të infektuar me Covid-19 u kapën në rrugë, 18 të tjerë dolën pas orës 22:00 dhe 571 ishin pa maskë

Publikuar më 04.12.2020
U konstatuan duke lëvizur pa maskat mbrojtëse, ndëshkohen me...

U konstatuan duke lëvizur pa maskat mbrojtëse, ndëshkohen me masë administrative 3.000 lekë, 571 qytetarë. Ndëshkohen me nga 700.000 lekë, 5 shtetas që nuk zbatuan vetëkarantinimin e detyrueshëm. Ndëshkohen me masë administrative edhe 18 shtetas që u konstatuan duke lëvizur në këmbë pas orës 22:00. Strukturat e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, […]

Lexo më shumë

Po kurohej në Turqi, koronavirusi i merr jetën edhe ish-kryebashkiakut të Elbasanit (Foto)

Po kurohej në Turqi, koronavirusi i merr jetën edhe ish-kryebashkiakut të Elbasanit (Foto)

Publikuar më 04.12.2020
Koronavirusi i ka marrë jetën edhe ish-kryebashkiakut të Elb...

Koronavirusi i ka marrë jetën edhe ish-kryebashkiakut të Elbasanit, Engjëll Dakli. Dakli ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare në Turqi, ku ishte dërguar për mjekim më të specializuar. Ai ishte me profesion inxhinier dhe ka mbajtur postin e kryetarit të bashkisë Elbasan në vitin 1996-2000 nën siglën e Partisë Demokratike. Dërgimi i ish-kryebashkiakut jashtë vendit […]

Lexo më shumë