×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Ju më dëgjoni”/ Joe Biden: Deri në Janar ka të ngjarë të humbasim 250 mijë njerëz nga COVID-19

Ekspertët shëndetësorë amerikanë të mërkurën mirëpritën aprovimin e urgjencës britanike të vaksinës COVID-19 të Pfizer Inc.

“Kjo duhet të jetë shumë qetësuese. Një autoritet i pavarur rregullator në një vend tjetër ka gjetur që kjo vaksinë të jetë e sigurt dhe efektive për përdorim”, tha Sekretari i Shëndetësisë i SHBA-së, Alex Azar për Fox Business Network të mërkurën.

Miratimi britanik ka të ngjarë gjithashtu të “bëjë një presion të vogël mbi” rregullatorët amerikanë për të lëvizur me shpejtësi, tha Kirsten Hokeness, një ekspert i imunologjisë dhe virologjisë në Universitetin Bryant në Rhode Island.

Kreu i Qendrave të SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve paralajmëroi të mërkurën se pandemia COVID-19, është zhvilluar me një tërbim të paparë në të gjithë vendin, do të paraqesë krizën më të rëndë shëndetësore të vendit ende gjatë disa muajve të ardhshëm, përpara se vaksinat të bëhen të disponueshme.

Drejtori i CDC, Dr. Robert Redfield, kërkoi respektim më të rreptë të masave paraprake të sigurisë si veshja e mbulesave të fytyrës, distancimi shoqëror dhe higjiena e mirë e duarve për të ngadalësuar përhapjen e një virusi respirator tepër ngjitës që tani pretendon mbi 2.000 jetë amerikane në ditë.

Mesazhi i matur nga një nga zyrtarët më të mirë të shëndetit të vendit ndoqi kremtimet e festave të Falënderimeve në të cilat miliona amerikanë shpërfillën paralajmërimet për të shmangur udhëtimet dhe tubimet e mëdha edhe kur infeksionet e COVID dhe shtrimet në spital u rritën kryesisht të pakontrolluara.

Përveç humbjes monumentale të jetës, tha Redfield, vendi përballet me perspektivën e një sistemi të kujdesit shëndetësor të tensionuar deri në kolaps. Infeksioni tani ka arritur çdo cep të vendit – me 90% të të gjithë spitaleve në zonat e përcaktuara si “zona të nxehta” të koronavirusit – dhe vazhdon të përhapet në një trajektore shumë më të pjerrët se çdo valë e mëparshme e pandemisë.

“Realiteti është se Dhjetori, Janari dhe Shkurti do të jenë periudha të vështira”, i tha Redfield një prezantimi drejtpërdrejt të organizuar nga Fondacioni i Dhomës së Tregtisë të SHBA. “Në fakt besoj se do të jetë koha më e vështirë në historinë e shëndetit publik të këtij kombi”.

Presidenti i zgjedhur Joe Biden plotësoi parashikimin e zymtë gjatë një tryeze të rrumbullakët me punëtorët dhe pronarët e bizneseve të vogla të goditur rëndë nga pasojat shkatërruese ekonomike të pandemisë.

“Krishtlindja do të jetë shumë më e vështirë. Nuk dua të tremb askënd këtu, por kuptoj faktet – ka të ngjarë të humbasim edhe 250,000 njerëz të tjerë të vdekur nga tani deri në Janar. Ju më dëgjoni?” Tha Biden.

Më shumë se 270,000 Amerikanë kanë vdekur nga COVID-19 deri më sot. Dhe Instituti me ndikim i Universitetit të Uashingtonit për Matjet dhe Vlerësimin e Shëndetit ka parashikuar që numri mund të arrijë gati 450,000 deri në 1 Mars pa vëmendje më të madhe ndaj distancës shoqërore dhe mbajtjes së maskave.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

“Dëgjuam një shpërthim të madh”/ Një pako e dyshimtë shkaktoi frikë pranë fabrikës së vaksinave, AstraZeneca

“Dëgjuam një shpërthim të madh”/ Një pako e dyshimtë shkaktoi frikë pranë fabrikës së vaksinave, AstraZeneca

Publikuar më 27.01.2021
Një fabrikë ku prodhohen dhe ruhen dozat e vaksinave të Astr...

Një fabrikë ku prodhohen dhe ruhen dozat e vaksinave të AstraZeneca, është evakuuar pasi u vu re një pako të dyshimtë. Policia e Uellsit tha se oficerët ishin në zonën industriale Wrexham. “Ne morëm një pako të dyshimtë këtë mëngjes. Të gjithë autoritetet përkatëse u informuan menjëherë”. Duke ndjekur këshillat e ekspertëve, ne evakuuam pjesërisht […]

Lexo më shumë

“Europa është fatkeqe”/ Shefi i AstraZeneca: Dërgesa e vaksinave në BE do të jetë larg parashikimeve, ja pse Anglia ka marrë më shumë doza

“Europa është fatkeqe”/ Shefi i AstraZeneca: Dërgesa e vaksinave në BE do të jetë larg parashikimeve, ja pse Anglia ka marrë më shumë doza

Publikuar më 27.01.2021
Shefi i kompanisë së vaksinave, AstraZeneca ka mbrojtur pran...

Shefi i kompanisë së vaksinave, AstraZeneca ka mbrojtur pranimin tronditës të kompanisë, se dërgesat e para të vaksinave të koronavirusit në BE do të jenë shumë larg parashikimeve, duke pretenduar se numri që do të dorëzohet nuk është “aq i keq” dhe kompania e tij u angazhua vetëm për të përmbushur kërkesën për “përpjekjen e […]

Lexo më shumë

Tetë viktima dhe 301 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Tetë viktima dhe 301 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Publikuar më 27.01.2021
Të mërkurën në Kosovë janë shënuar edhe tetë viktima nga kor...

Të mërkurën në Kosovë janë shënuar edhe tetë viktima nga koronavirusi i ri, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të vdekurve në 1.479. Njoftimi është bërë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike përmes raportit ditor për situatën epidemiologjike. Në raport thuhet se nga testimi i 2.325 mostrave, pozitivë në COVID-19 kanë rezultuar edhe 301 […]

Lexo më shumë

Pa vaksina/ Madridi ndalon vaksinimet për dy javë

Pa vaksina/ Madridi ndalon vaksinimet për dy javë

Publikuar më 27.01.2021
Autoritetet shëndetësore të Madridit pezulluan vaksinimet ku...

Autoritetet shëndetësore të Madridit pezulluan vaksinimet kundër COVID-19 këtë jave dhe atë të ardhshme, pasi dozat në dispozicion të tyre skadojnë, tha sot nënkryetari i rrethit të Madridit, Ignacio Aguado. Distrikti ka ndaluar vaksinimet e reja në mënyrë që të përdorë disa doza pasi u duhen ende t’u japë dozën e dytë atyre që kanë […]

Lexo më shumë

“Trutë në tokë t’i kisha qit”, kërcënohet Vjosa Osmani

“Trutë në tokë t’i kisha qit”, kërcënohet Vjosa Osmani

Publikuar më 27.01.2021
Presidentja e në detyrë, Vjosa Osmani, është kërcënuar dhe k...

Presidentja e në detyrë, Vjosa Osmani, është kërcënuar dhe këtë fakt e ka bërë të ditur shefi i stafit të saj. Mediat kosovare shkruajnë se shefi i stafit të presidentes në detyrë, Faton Peci, ka thënë se po bëhet një fushatë e egër ndaj saj. Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, Peci ka bërë […]

Lexo më shumë

Telefonata e parë mes Vladimir Putin dhe Joe Biden, ja çfarë u bisedua

Telefonata e parë mes Vladimir Putin dhe Joe Biden, ja çfarë u bisedua

Publikuar më 26.01.2021
Presidenti amerikan Joe Biden dhe presidenti rus Vladimir Pu...

Presidenti amerikan Joe Biden dhe presidenti rus Vladimir Putin patën bisedën e tyre të parë telefonike. Putini theksoi se normalizimi i marrëdhënieve është në interes të të dy vendeve. Në të njëjtën kohë, ai shtoi se përmirësimi i dialogut midis dy vendeve do të përfitojë për të gjithë botën, për shkak të ndikimit të tyre […]

Lexo më shumë

Anthony Blinken merr frenat e politikës së jashtme amerikane, ja sfidat e tij

Anthony Blinken merr frenat e politikës së jashtme amerikane, ja sfidat e tij

Publikuar më 26.01.2021
Antony Blinken u konfirmua si Sekretar i Shtetit të martën, ...

Antony Blinken u konfirmua si Sekretar i Shtetit të martën, duke marrë frenat e politikës së jashtme të SHBA mes sfidave të mëdha globale dhe viteve të trazirave në Departamentin e Shtetit. Blinken fitoi miratimin dypartiak në Senat, me një votim prej 78-22. Ai pritet të fillojë punën pothuajse menjëherë, duke përfshirë adresimin e fuqisë […]

Lexo më shumë

“Ky është një Aparteidi i ri global”/ Vendet e pasura po ‘grumbullojnë’ vaksinat, thotë presidenti i Afrikës së Jugut

“Ky është një Aparteidi i ri global”/ Vendet e pasura po ‘grumbullojnë’ vaksinat, thotë presidenti i Afrikës së Jugut

Publikuar më 26.01.2021
Ndërsa BE dhe Mbretëria e Bashkuar përfshihen në negociata t...

Ndërsa BE dhe Mbretëria e Bashkuar përfshihen në negociata të furishme për të siguruar që nuk do të ketë ulje të furnizimit të tyre me vaksinë koronavirus, vendet më pak të pasura po ankohen. Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa të martën bëri thirrje për vendet e pasura që kanë siguruar “deri në katër […]

Lexo më shumë