×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Jam një grua, një nënë, e krishterë”, kush është Giorgia Meloni që jetë kryeministre e Italisë

Koncepti i familjes që u shfaq nga një fëmijëri pa baba, është baza e formimit politik të Giorgia Melonit, shkruan La Reppubblica për profilin e gruas që ktheu të djathtën në pushtet në Itali. Sot, si në kohët e fillimit të militimit të saj në të djathtën romake, liderja ka në krah të njëjtin grup burrash e grash.

Shumë e thjeshtë për të vendosur gjithçka nën titullin “Rrethi Magjik”. Është galeri personazhesh të bashkuar nga besimi politik dhe një frymë komuniteti që ende e shtyn Melonin ti thërrasë secilit prej protagonistëve me një “pseudonim’, një nofkë lufte.

Rrënjët e djathta të Melonit

Në moshën 15-vjeçare u bashkua me Frontin Rinor. Andrea De Priamo, që i thonë “Peo” në detyrën e këshilltarit komunal dhe kreut të grupit të “Vëllazërisë Italiane” në Campidoglio, sjell në kujtesë detajet e një vajze të re aventuriere që shkoi në takim me tuta rozë, dhe nisi rrugëtimin politik me debate, fletëpalosje deri në marrjen pjesë në takimet e para ku Fabio Rampelli, lideri karizmatik që e mbështeti ngritjen e saj, duke e propozuar fillimisht në këshillin provincial në moshën 21 vjeçare e më pas duke e mbështetur në fazat e ngjitjes për më lart. Më e rëndësishmja ishte emërimi në Kongresin e Veprimit Rinor në Viterbo në 2004. Në konkurrim me Carlo Fidanza, Meloni fiton dhe merr përgjegjësinë për lëvizjen rinore. Në ekip konsolidon miq dhe armiq në gjithë këtë aventurë.

Kush është Fidanza që lavdëroi Hitlerin

Fidanza përshembull, është sot deputet i FDL, që mbeti në kujtesë që nga viti i kaluar kur bënte përshëndetjen romake dhe lavdëroi Hitlerin gjatë një takimi elektoral dhe që më pas u hetua për financime të fshehta në parti dhe për riciklim parash.

“Carlo? Një ndër të paktët të aftë që kanë studiuar si unë” thotë Meloni për Fidanzën përpara se të fillonin hetimet në prag të këshillit bashkiak 2021.

Lidhjet politike dhe emocionale zgjerohen. Motra e Giorgia Melonit, Arianna, martohet me Francesco Lollobrigida, i njohur si “Lollo” që drejtonte grupin në dhomën e Fdi.

Kur partia përfshihej në debatin dhe luftën e “pleqve të saj”, në 2006, Fini vendos të shpërblejë Melonin për të shuar situatën konfliktuale, duke e propozuar zv.kryetare të Dhomës. Dy vjet më vonë, kur qendra e djathtë kthehet në qeveri me Berluskonin, ajo merr postin e parë ministror. Dhe delegimi i politikave rinore, mori emrin “rinia” cka për disa vëzhgues i referohej drejtpërdrejt gjuhës së viteve ’20.

Rrethi magjik i Melonit në ministri

Eshtë momenti për të promovuar në institucoinet qendrore të tjerë emra të së djathtës. Për të forcuar grupin. Me Melonin, në ministri, janë edhe Giovanbattista Fazzolari që e quajnë “Fazzo” në rolin e kryesekretarit dhe Nicola Procaccini si zëdhënës.

Gjatë viteve të drejtimit të ministrisë Giorgia Meloni spikat për gjallërinë dhe aftësinë për të shpenzuar fondet publike dhe “Calimera” që është nick-name i saj, bëhet një grua shumë e vendosur në institucion.

Qeveria e fundit e Berluskonit ishte ajo e tërmetit të së djathtës. Por Meloni është e vetmja që ka aftesinë dhe energjinë për të ndërtuar konsensusin e dëshiruar, për të vënë personalitetin e saj mbi të shkuarën. Në 2013 morën 1.96 përqind e pesë vite më vonë shkuan në 4.35 përqind.

“Faleminderit Itali”, – Giorgia Meloni falenderon votuesit

Në konsolidimin e saj elektoral, kishte disa fjalë kyce: “Jam një grua, jam një nënë dhe jam e krishterë”. Por edhe një strukturë vendimmarrëse. Pakënaqësitë në një parti me disiplinë të fortë të brendshme mbetën të fjetura. Përherë shfaq luftë këmbëngulëse kundër akuzave për nostalgji neo-fashiste. “E djathta italiane e ka lënë fashizmin në histori prej dekadash tashmë, duke e denuar pa mëdyshje agresionin kundër demokracisë dhe ligjet famëkeqe kundër hebrenjve”.

Tani është basti i fundit: për cilësinë e klasës sunduese. “Meloni ka ndërtuar një skuadër që përfaqëson një vlerë të shtuar për partinë e saj” shpjegon Umberto Croppi, ish këshilltar për kulturën dhe eksponent historik i së djathtës. Fdl është e vetmja parti që në vend të përgjysmojë parlamentarët, i trefishon në legjislaturën pasardhëse. Nëse do të arrijë të hapë listat edhe nga jashtë, dhe të sjell energji të reja, ajo vetëm do të përfitojë më shumë” shpjegon ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Dalin detaje mbi aksidentin që u mori jetën të rinjve në autostradë: Vdiqën 26-vjeçarja dhe një 24-vjeçare

Dalin detaje mbi aksidentin që u mori jetën të rinjve në autostradë: Vdiqën 26-vjeçarja dhe një 24-vjeçare

Publikuar më 27.11.2022
Dy vajza humbën jetën në një aksident që ndodhi rreth orës 0...

Dy vajza humbën jetën në një aksident që ndodhi rreth orës 02.00 të mëngjesit të së dielës në autostradën Durrës – Tiranë. Njëra prej tyre është identifikuar si Silva Gjergji, 26 vjeçe me origjinë nga Rubiku dhe Roxhesa Klironomi. Arbër Tivari dhe Roxhesa Klironomi Drejtues i automjetit ka qenë 26-vjeçari Arbër Tivari, banues në Durrës. […]

Lexo më shumë

Motorristi denoncon policin e Veliajt që u arrestua dje: Për 1 muaj merrte sufllaqe dhe fruta deti falas, për të mos më hequr patentën

Motorristi denoncon policin e Veliajt që u arrestua dje: Për 1 muaj merrte sufllaqe dhe fruta deti falas, për të mos më hequr patentën

Publikuar më 27.11.2022
Dje, një polic patrulle i komisariatit nr.1 dhe një polic i ...

Dje, një polic patrulle i komisariatit nr.1 dhe një polic i bashkisë Tiranë u arrestuan sepse vidhnin e grabisnin me dhunë banorët e Tiranës. Njëri prej tyre, Sajmir Muzikanti u denoncua më herët se ndalonte gjithashtu edhe motoristët që bënin shpërndarje dhe i kërcënonte se gjoja do i vinte gjobë rreth 100 mijë lekë. Për ta […]

Lexo më shumë

Ekrem Spahiu: 110 vjet pavarësi. Po bashkim kombëtar?

Ekrem Spahiu: 110 vjet pavarësi. Po bashkim kombëtar?

Publikuar më 27.11.2022
EKREM SPAHIU 28 nëntor 2022: 110 vjet të pavarur si shtet sh...

EKREM SPAHIU 28 nëntor 2022: 110 vjet të pavarur si shtet shqiptar, por të ndarë përgjysmë si komb. Aq sa arritje historike, aq edhe dramë kombëtare. Por të gjitha kombeve të ndara u takon e drejta natyrore të jetojnë të bashkuara. Historia botërore është e mjaftueshme për ta vërtetuar këtë të drejtë. Në atë ditë […]

Lexo më shumë

Tre vite pas tërmetit, Luljeta Bozo: Fshatarët hynë në vila që s’i kanë ëndërruar kurrë

Tre vite pas tërmetit, Luljeta Bozo: Fshatarët hynë në vila që s’i kanë ëndërruar kurrë

Publikuar më 27.11.2022
Dje, në 3-vjetorin e tërmetit të 26 nëntorit 2019, deputetja...

Dje, në 3-vjetorin e tërmetit të 26 nëntorit 2019, deputetja e PS-së, Luljeta Bozo, lavdëroi qeverinë që ka bërë me shtëpi mijëra familje. “Tërmeti ishte një gjë e frikshme është një ndër katastrofat natyrore që ndodhin shpesh. Është një fenomen i frikshëm. Shumica ishin të papërgatitur. Pati shumë shkatërrime ç’është e vërteta. Problem i parë ishte […]

Lexo më shumë

Vidhnin të rinjtë që i kapnin me kanabis te Liqeni Artificial, ja dy policët e arrestuar

Vidhnin të rinjtë që i kapnin me kanabis te Liqeni Artificial, ja dy policët e arrestuar

Publikuar më 26.11.2022
Policia e Tiranës ka dhënë detaje në lidhje me arrestimin e ...

Policia e Tiranës ka dhënë detaje në lidhje me arrestimin e dy efektivëve që kryenin grabitje në zonën e Liqenit Artificial. Burimet bëjnë me dije se Serxhio Cani 23 vjeç dhe polici bashkiak Sajmir Muzikanti 39 vjeç akuzohen se vidhnin të rinjtë të cilët konsumonin kanabis në zonën e Parkut të Liqenit artificial në kryeqytet në […]

Lexo më shumë

Lihen në burg 10 të arrestuarit për laboratorin e kokainës në Frakull, mes tyre edhe drejtori i OST-së

Lihen në burg 10 të arrestuarit për laboratorin e kokainës në Frakull, mes tyre edhe drejtori i OST-së

Publikuar më 26.11.2022
Gjykata e Posaçme rikonfirmoi sot masat e sigurisë “arrest n...

Gjykata e Posaçme rikonfirmoi sot masat e sigurisë “arrest në burg” për 10 personat e arrestuar për laboratorin e drogës që u zbulua në Frakull të Fierit. Personi që e ka porositur plehun organik nga Kolumbia, Zenel Çervenaku, ka pretenduar se nuk ka pasur asnjë dijeni për sasinë e lëndës narkotike nëpër thasë. Sipas tij, […]

Lexo më shumë

Kryenin grabitje me dhunë në zonën e Liqenit Artificial, autorët ishin dy policë

Kryenin grabitje me dhunë në zonën e Liqenit Artificial, autorët ishin dy policë

Publikuar më 26.11.2022
Dy efektivë kanë rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi...

Dy efektivë kanë rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi akuzohen për grabitje në zonën e liqenit Artificial të Tiranës. Policët, konkretisht polici i Patrullës së komisariatit nr1. Serxhio Cani 23 vjeç dhe polici bashkiak Sajmir Muzikanti 39 vjeç akuzohen se kanë vjedhur dy qytetarë. Po ashtu mësohet se të dyshuarit u mbajtën nën […]

Lexo më shumë

Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare nxjerr hartat: Greqia po bën kërkime për naftë në zonën e shelfit kontinental të Shqipërisë

Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare nxjerr hartat: Greqia po bën kërkime për naftë në zonën e shelfit kontinental të Shqipërisë

Publikuar më 25.11.2022
Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare, Artur Meçollari, v...

Ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare, Artur Meçollari, vazhdon të denoncojë shkeljen e sovranitetit nga anijet greke që po kërkojnë hidrokarbure në zonën e kontestuar mes Shqipërisë dhe Greqisë, ndonëse, Ministria pë Europën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, i mohoi si jo të vërteta raportimet e Meçollarit. Ai deklaroi se anijet greke prej datës 7 […]

Lexo më shumë