×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Jam mirë,” u tha Eriksen shokëve të tij të skuadrës dhe ata dolën përsëri në fushë –Rënia në tokë dhe tronditja botërore

Skenat që u zhvilluan pak para finales së pjesës së parë në Danimarkë-Finlandë shkaktuan një tronditje globale! Në një moment, Christian Eriksen u shemb në fushë!

Futbollistët përreth tij menjëherë thirrën stafin mjekësor që nxituan në fushë.

Skenat ishin tronditëse, me lojtarët danezë që formuan një mur njerëzor rreth tij në mënyrë që të mos shihej se çfarë po ndodhte dhe stafi mjekësor u ringjall dhe i dha shpirt artificialisht futbollistit fatkeq që dukej se ishte pa ndjenja.

Lojtarët e të dy ekipeve, arbitrat dhe tifozët nuk mund t’i mbanin lotët, momentet ishin ngarkuar intensivisht dhe të gjithë dukeshin të tronditur. Pas disa kohësh dhe pas shumë përpjekjesh të stafit mjekësor, futbollistët ngritën disa çarçafë rreth barelës dhe e morën Eriksen jashtë fushës.

Heroi, Simon Kayer i shpëtoi jetën

Sipas mediave daneze, para se personeli mjekësor danez të hynte në fushë, Kayer ishte ai që vrapoi dhe i dha ndihmën e parë Eriksen. Kapiteni menjëherë iu afrua Eriksen, i cili kishte rënë me fytyrë për tokë në fushë. Ai hapi gojën dhe mbajti gjuhën me njërën dorë dhe me dorën tjetër filloi të masazhonte gjoksin e shokut të tij të skuadrës.

Kier-Schmeichel në krah të gruas së Eriksen

Casper Schmeichel dhe Simon Kiaer nxituan në krah të gruas së Christian Eriksen, Sabrina, e cila nuk mund ta besonte atë që kishte ndodhur.

Menaxheri i Eriksen: Christian është zgjuar dhe mund të flasë

Martin Schutz i tha NPO Radio1 se ai foli me babanë e futbollistit danez, duke theksuar gjendjen e tij: “Christian Eriksen po merr frymë, ai është zgjuar flasë!

Deklarata nga presidenti i Shoqatës Daneze të Futbollit

“Ne pamë Christian të shembur dhe ai mori ndihmën e parë. Për fat të mirë, ai u takua para se të largohej nga fusha. Ai mori ndihmë urgjente mjekësore në fushë, e cila shpëtoi Christian. Ai është në spital për ekzaminime të mëtejshme dhe ne gjithashtu kemi ardhur në kontaktoni me të. Lojtarët biseduan me të dhe ai është mirë. Ne kemi një lajm të mirë, që Christian është mirë dhe mendimet tona janë me familjen e tij. Nuk ka dyshim se ata do të luajnë në lojë të tronditur dhe me adrenalinë”.

Momenti mahnitës kur danezët dhe finlandezët bërtisnin së bashku emrin e Eriksen

Momente të mahnitshme ndodhën në “Parken Station”, pas shembjes së Christian Eriksen dhe largimit të tij nga fusha.

Me lojtarët e Danimarkës dhe Finlandës, si dhe ekipin e arbitrimit, pasi ishin në dhomën e zhveshjes, miqtë e dy ekipeve kombëtare – të cilët qëndruan në fushë nën udhëzim – filluan të bërtisnin emrin e futbollistit 29-vjeçar së bashku. Në fakt, finlandezët thirrën “të krishterë” dhe danezët “Eriksen”.

Mesazh mbështetjeje për Cristiano Ronaldon

Në një postim në instagram, Cristiano Ronaldo dërgoi mesazhin e tij të mbështetjes, duke shprehur mbështetjen e tij të plotë, duke përcjellë mendimet dhe lutjet e tij Eriksen dhe familjes së tij.

“Mendimet dhe lutjet tona janë me Christian Eriksen dhe familjen e tij. Bota e futbollit qëndron e bashkuar, duke shpresuar për lajme të mira. Unë pres që t’ju gjej së shpejti në fushë. Chris! Qëndroni të fortë!”.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano)

Eriksen u foli me një telefonatë me video shokëve të tij të skuadrës përmes FaceTime: “Jam mirë”

Fillimisht u mor vendimi për të ndaluar përfundimisht ndeshjen, pasi kishte frikë edhe për jetën e yllit danez. Sidoqoftë, kur u bë e ditur më vonë se Eriksen u kthye në vetëdije dhe pasi u dërgua në spital, ku u konfirmua se gjendja e tij ishte stabilizuar, vetë lojtarët e të dy skuadrave kërkuan të vazhdonin lojën nga momenti kur u ndalua. Prandaj, UEFA vendosi të rifillojë ndeshjen në 21.30.

Në fakt, siç tha drejtori i Shoqatës Daneze të Futbollit, Eriksen foli me video thirrje nga spitali ku është me shokët e tij të skuadrës në dhomat e zhveshjes së Parken, duke dashur t’u dërgojë mesazhin se është mirë dhe dëshira e tij për të vazhduar ndeshjen. Kjo ngjarje i shtyu lojtarët danezë të kthehen në fushë dhe të luajnë për mikun dhe partnerin e tyre, të cilët kishin një përvojë tronditëse.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teuta kualifikohet në raundin e tretë në Conference League, e presin irlandezët e Shamrock

Teuta kualifikohet në raundin e tretë në Conference League, e presin irlandezët e Shamrock

Publikuar më 27.07.2021
Në futboll asgjë nuk është e pamundur, aq më tepër kur përba...

Në futboll asgjë nuk është e pamundur, aq më tepër kur përballë ka një rivalë si Inter Esclades, një ekip nga Andorra, por që befasoi jo pak në sfidën e parë në “Niko Dovana”. Teuta besoi dhe vuri në jetë një përmbysje të madhe, arriti të rikuperojë humbjen 0-2 të pësuar në Durrës duke marrë […]

Lexo më shumë

Wayne Rooney është i zemëruar: Ato i bënë fotot për mua, ne nuk kemi bërë seks, thjesht kemi kaluar një kohë të mirë

Wayne Rooney është i zemëruar: Ato i bënë fotot për mua, ne nuk kemi bërë seks, thjesht kemi kaluar një kohë të mirë

Publikuar më 27.07.2021
Ish-sulmuesi i Manchester United, Wayne Rooney është në gjen...

Ish-sulmuesi i Manchester United, Wayne Rooney është në gjendje të tmerrshme, pasi u shfaq në rrjetet sociale duke e treguar atë me tre vajza gjysmë të zhveshura në një klub nate dhe një dhomë hoteli. Ai iu drejtua policisë për të gjetur të drejtën e tij, siç raportohet nga gazeta ‘The Sun’. Wayne Rooney absolutely […]

Lexo më shumë

Lojërat Olimpike: Nëntë atletë në shtretërit “anti-seks” të Fshatit Olimpik në Tokio, çdo gjë tregon të kundërtën (Video)

Lojërat Olimpike: Nëntë atletë në shtretërit “anti-seks” të Fshatit Olimpik në Tokio, çdo gjë tregon të kundërtën (Video)

Publikuar më 27.07.2021
Memeja e preferuar e sportistëve të Tokio 2020, janë shtretë...

Memeja e preferuar e sportistëve të Tokio 2020, janë shtretërit e bërë nga materiale të riciklueshme në Fshatin Olimpik, me atletë që argëtohen në dhomat e tyre pas thashethemeve se shtrati do të shpërbëhej nëse dy persona vendosnin të bënin akte seksuale. Në fund të fundit, sa njerëz mund të qëndrojnë në shtretër? Të dielën, […]

Lexo më shumë

Kadiu nuk ia del, eliminohet në 100 m stil i lirë, Shqipëria kthen sytë nga Briken Calja

Kadiu nuk ia del, eliminohet në 100 m stil i lirë, Shqipëria kthen sytë nga Briken Calja

Publikuar më 27.07.2021
Shqipëria nuk po arrin të lë gjurmë në këto Lojëra Olimpike,...

Shqipëria nuk po arrin të lë gjurmë në këto Lojëra Olimpike, teksa i radhës që eliminohet është Kledi Kadiu. Notari kuqezi garoi në 100 m stil i lirë ku mbylli konkurrimin e tij me kohën 51 sekonda. Në baterinë e tij, Kadiu u rëndit i pesti por i 52-të nga 70-të notarë që morën pjesë […]

Lexo më shumë

Wayne Rooney përsëri në telashe/ Ai piu alkol dhe bukuroshet gjysmë të zhveshura bënë foto provokuese pranë tij

Wayne Rooney përsëri në telashe/ Ai piu alkol dhe bukuroshet gjysmë të zhveshura bënë foto provokuese pranë tij

Publikuar më 26.07.2021
Probleme të reja për Wayne Rooney. Ish sulmuesi i Manchester...

Probleme të reja për Wayne Rooney. Ish sulmuesi i Manchester United dhe ekipit kombëtar të Anglisë dhe tani trajneri i Derby County, shfaqi përsëri anën e tij negative. Kjo u u bë e njohur pasi u publikuan disa fotografi të tij duke dalë me tre vajza në një hotel. Në fakt, në disa prej tyre […]

Lexo më shumë

Mbi 150 njerëz pozitivë me koronavirus në Lojërat Olimpike

Mbi 150 njerëz pozitivë me koronavirus në Lojërat Olimpike

Publikuar më 26.07.2021
Organizatorët e Lojërave Olimpike në Tokio thanë se 153 njer...

Organizatorët e Lojërave Olimpike në Tokio thanë se 153 njerëz të akredituar për Olimpiadën, kanë rezultuar pozitivë me koronavirus qysh në fillim të muajit – 16 prej tyre vetëm në 24 orët e fundit. Totali përfshin 19 atletë. Disa prej tyre janë banorë të Fshatit Olimpik, ku 16 njerëz kanë dalë pozitivë. Ata janë larguar […]

Lexo më shumë

(Video) Ndahet nga jeta motorçiklisti 14 vjeçar pas aksidentit tragjik në pistë

(Video) Ndahet nga jeta motorçiklisti 14 vjeçar pas aksidentit tragjik në pistë

Publikuar më 25.07.2021
Motoçiklisti Hugo Millan ka vdekur sot në moshën 14-vjeçare ...

Motoçiklisti Hugo Millan ka vdekur sot në moshën 14-vjeçare pas një aksidenti tragjik gjatë një gare në MOTO3. Adoleshenti po garonte në European Talent Cup kur u rrëzua nga motoçikleta e tij. Millan mori trajtim të menjëhershëm mjekësor në pistë, para se të dërgohej në spitalin e Zaragozës me helikopter. Por mjekët nuk ishin në […]

Lexo më shumë

VIDEO/ Olimpiada, ky është momenti kur sportistët shqiptarë parakalojnë në “TOKIO 2020”

VIDEO/ Olimpiada, ky është momenti kur sportistët shqiptarë parakalojnë në “TOKIO 2020”

Publikuar më 23.07.2021
Në orën 13:00 ka filluar Ceremonia Hapëse e Lojërave Olimpik...

Në orën 13:00 ka filluar Ceremonia Hapëse e Lojërave Olimpike “TOKIO 2020”, ku bën pjesë dhe Shqipëria. Ekipi Olimpik shqiptar ka parakaluar në pistën e Lojërave Olimpike ku në krye ishin Luiza Gega dhe Briken Calja të cilët po mbanin flamurin dykrenarë. Shqipëria do të marrë pjesë me 9 sportistë në 6 sporte. Shqipëria që […]

Lexo më shumë